Рішення № 90800138, 20.07.2020, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
20.07.2020
Номер справи
914/159/20
Номер документу
90800138
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.07.2020 справа № 914/159/20

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., секретаря судового засідання Хороз І. Б., розглянув по суті у відкритому судовому засіданні справу за позовом

за позовом: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Снопківське», м. Львів,до відповідача:Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів,про: - визнання відмови у видачі технічних умов протиправною та зобов`язання розробити і видати технічні умови на водопостачання та водовідведення будинку; - зобов`язання приєднати до системи централізованого водопостачання та водовідведення; - зобов`язання укласти договір.За участю представників сторін:позивача:не з`явився,відповідача:Засєдко М. В. – представник.1. Судові процедури.

1.1. На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Снопківське» до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про визнання відмови у видачі технічних умов протиправною та зобов`язання розробити і видати технічні умови на водопостачання та водовідведення будинку; зобов`язання приєднати до системи централізованого водопостачання та водовідведення; зобов`язання укласти договір.

Ухвалою суду від 27.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24.02.2020. Підготовче засідання відкладалось на 12.03.2020, на 23.03.2020, 27.04.2020 та на 18.05.2020 з підстав вказаних в попередніх ухвалах та протоколах суду. Також, ухвалою суду від 23.03.2020 продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів.

1.2. 13 лютого 2020 року відповідачем подано відзив на позов, яким проти позову заперечено (а.с. 55-59) з підстав, наведених у відзиві.

Також, 11.03.2020 відповідачем подано до суду письмові пояснення до відзиву на позовну заяву (а.с. 91-92) в яких також заперечено про позову.

27 квітня 2020 року відповідачем подано клопотання про долучення доказів до матеріалів справи з додатками (а.с. 128 - 131).

Представниками позивача, 20.02.2020, 17.03.2020, 28.04.2020 та 06.05.2020 подано клопотання про відкладення розгляду справи (а.с.а.с. 77-78, 128-131, 139-142, 143-145).

1.3. Ухвалою суду від 18.05.2020 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.05.2020. В судовому засіданні з розгляд справи по суті 25.05.2020 оголошено перерву до 22.06.2020.

1.4. 22 травня 2020 року від позивача надійшла до суду відповідь на відзив (а.с. 155-158). Відповідач, 25.05.2020 подав заперечення на відповідь на відзив (а.с. 161-163) та 18.06.2020 подав додаткові пояснення (а.с. 169-170).

Розгляд справи по суті 22.06.2020 було відкладено на 20.07.2020. Рух справи відображено в попередніх ухвалах та протоколах суду.

1.5. Відповідно до частин першої та третьої статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

1.6. Водночас, суд враховує, що серед принципів господарського судочинства є, зокрема, верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, розумність строків розгляду справи судом.

Одночасно, застосовуючи відповідно до ч. 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).

Крім того, суд звертає увагу сторін на правову позицію висловлену Верховним Судом у постанові від 16.07.2020 у справі № 924/369/19, з яналізу якої вбачається, що встановлений на всій території України карантин, згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11.03.2020 № 211 (в редакції на момент ухвалення рішення) не є перешкодою у реалізації учасниками справи своїх процесуальних прав.

1.7. Суд, враховуючи належне повідомлення сторін про час, місце та дату судових засідань та достатність доказів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, враховуючи відсутність будь-яких клопотань учасників процесу, беручи до уваги строки розгляду справи, дійшов висновку розглянути спір по суті у даному судовому засіданні. У судовому засіданні 20.07.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

2. Аргументи сторін.

2.1. У позовній заяві ОСББ «Снопківське» вказує, що Позивач є балансоутримувачем будинку за адресою м. Львів, вул. Снопківська, 18 А. Для забезпечення можливості функціонування будинку, проживання у ньому його мешканців, дотримання санітарних норм, ОСББ на виконання своїх функцій повинне організувати (укласти договір) водопостачання та водовідведення.

Так, 13.12.2019 ОСББ «Снопківське» подано до ЛМКП «Львівводоканал» заяву на видачу технічних умов водопостачання та водовідведення із додатками. Листом від 26.12.19 № 11974-19 ЛМКП «Львівводоканал» відмовлено у видачі технічних умов із зазначенням таких причин відмови: «... відсутні документи, необхідні для видачі технічних умов для приєднання об`єкту до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Львова, технічні умови не можуть бути видані.»

Як вказує Позивач, згідно з вказаним на сайті Відповідача переліком документів необхідних для видачі технічних умов, подав заяву із пакетом необхідних документів. До поданих документів не було додано: 1) копія документів, що підтверджують право власності на житловий будинок або квартиру (п. 5) не подано у зв`язку із тим що ОСББ «Снопківське» є балансоутримувачем будинку а не його власником, відповідно у нього не може бути будь-яких правовстановлюючих документів; 2) письмовий дозвіл власника мережі завірений керівником ЛКП або нотаріально посвідчений (п. 6) не поданий, оскільки ОСББ «Снопківське» і є власником мережі; 3) лист (погодження) від балансоутримувача будинку (п. 7) не подано, адже ОСББ «Снопківське» і є балансоутримувачем.

Крім цього пункти 6 та 7 переліку містять примітки - «при необхідності», будь-які роз`яснення за яких умов виникає така необхідність відсутня.

Також позивач зазначив, що згідно із п. 1.2. Правил № 190: «Технічні умови – комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водопостачання, водовідведення».

Виходячи із цього положення, документи зазначені у пунктах 5 - 7 жодним чином не стосуються інформації необхідної для видачі технічних умов.

Таким чином, відмова ЛМКП «Львівводоканал» у видачі технічних умов унеможливлює подальше укладення договору водопостачання та водовідведення, чим порушує право ОСББ «Снопківське» на приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Так, Позивач просить визнати відмову Відповідача у видачі технічних умов протиправною та зобов`язати розробити і видати технічні умови на водопостачання та водовідведення будинку; зобов`язати приєднати до системи централізованого водопостачання та водовідведення; зобов`язати укласти договір.

2.2. Відповідач – ЛМКП «Львівводоканал» поданим відзивом на позов заперечує повністю проти задоволення позову з наступних підстав.

ОСББ «Снопківське» звернулося із заявою про видачу технічних умов на приєднання багатоквартирного житлового будинку по вулиці Снопківській 18А у м. Львові до систем централізованого водопостачання та водовідведення, що зареєстрована у ЛМКП «Львівводоканал» 16.12.2019 за № Вх-Вд 30341-19, із додатками. У заяві були вказані наступні додатки: 1. Опитувальний лист з розрахунко-обгрунтуванням необхідної кількості води та стоків (розроблений проектною організацією, яка має відповідний сертифікат); 2. Копія викопіювання з генерального плану в М 1:500 ( з чітким вказанням місця розташування об`єкту) із зазначенням підземних комунікацій, виданого управлінням архітектури м. Львова (пл. Ринок, 1, кім. 406); 3. Копія документів, що підтверджують власність або користування земельною ділянкою; 4. Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішення виконкому; 5. Генплан забудови з містобудівного розрахунку; 6. Копія свідоцтва про державну реєстрацію; 7. Оригінал довіреності на представництво: -

проте, перелік даних документів не відповідав дійсності, оскільки в додатках були відсутні «п. 4. Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконкому» та «п. 5. Генплан забудови з містобудівного розрахунку».

Крім того, Відповідач вказує, що заява на видачу технічних умов від 13.12.2019, яка додана Позивачем до позовної заяви не є ідентичною заяві, яка була ним подана у ЛМКП «Львівводоканал» та зареєстрована 16.12.2019 за № Вх-Вд 30341-19, із додатками (копію заяви позивача відповідачем додано до відзиву).

Окрім того, в описі вкладення у цінний лист, в найменуванні предметів було зазначено лише один предмет, а саме «Заява на видачу технічних умов з додатками ( 11 арк.)», без опису кожного з додатків.

Натомість, фактично додані до вказаної заяви, були наступні документи: 1. Заява на видачу технічних умов на водопостачання та водовідведення багатоквартирного житлового будинку по вул. Снопківська, 18А від 13.12.2019 на 1 арк.; 2. Опитувальний лист на 1 арк.; 3. Розрахунок водоспоживання та водовідведення на 1 арк.; 4. Копія викопіювання з генерального плану з масштабу 1:500 на 1 арк.; 5. Довіреність ОСББ «Снопківське» від 19.08.2019 на 1 арк.; 6. Копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 2 арк.; 7. Копія договору оренди земельної ділянки від 16.08.2019 на 4 арк.

Нормою ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено обов`язкове отримання вихідних даних, зокрема, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та технічних умов.

Окрім того, необхідність надання копії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконкому, для видачі технічних умов, передбачено п. 9.5.20 «Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 21.07.1995 № 231/767.

Надання копії генплану забудови з містобудівного розрахунку, передбачено п. 13 додатку 2 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 07.10.2008 № 936/15627 (далі Правила користування).

У відповідь, ЛМКП «Львівводоканал» листом № Вих-Вд 11974-19 від 26.12.2019 повідомило Позивача, що оскільки, надані документи не відповідають переліку, зазначеному у заяві, а також відсутні документи, необхідні для видачі технічних умов на приєднання об`єкту до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Львова, технічні умови не могли бути видані.

Позивачем долучено до позовної заяви копію договору в одному примірнику, який не є підписаний, і який не відповідає вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та типовому договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 05.07.2019 № 690.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Водночас позивач зазначив, що 01.05.2019 введено в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 -VIII (далі - Закон). Цим законом передбачено, що житлово-комунальні послуги надаються на підставі договору. Однак, Законом передбачено абсолютно новий механізм укладення договорів на житлово-комунальні послуги, до яких належать послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

Цей механізм полягає в тому, що співвласники багатоквартирного будинку самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин. Отже, співвласники багатоквартирного будинку повинні провести загальні збори, на загальних зборах повинні прийняти рішення про модель майбутніх договорів, оформити це рішення відповідним протоколом загальних зборів, форма якого відповідає Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2019 № 203 та направити належно завірену копію протоколу загальних зборів на адресу ЛМКП «Львівводоканал». Така модель для будинку може бути лише одна.

Отже, співвласники багатоквартирного будинку повинні визначитись з моделлю договору, прийняти відповідне рішення, оформити його протоколом, направити на адресу ЛМКП «Львівводоканал» примірник цього протоколу і в подальшому укласти такі договори, відповідно до обраної моделі.

Співвласники будинку № 18А по вул. Снопківська у місті Львові, за даними ЛМКП «Львівводоканал», не провели таких зборів, принаймні, протоколу зборів ЛМКП «Львівводоканал» не отримало.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання визначає Закон України «Про питну воду та питне водопостачання», згідно зі ст. 1 якого, централізованим питним водопостачанням є господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.

Централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об`єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов`язаних єдиним технологічним процесом.

У ст.ст. 16, 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання. Послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, зокрема, з об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків на підставі укладених ними договорів.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 16 серпня 2019 року, зареєстрованого в реєстрі за № 959, передбачено, що земельна ділянка площею 0,0371 га, розташована за адресою місто Львів, вул. Снопківська, 18, передається Орендареві (ОСББ «Снопківське») для обслуговування житлового будинку за вказаною вище адресою, а не для обслуговування багатоквартирного житлового будинку по вул. Снопківська, 18А.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на адресу Відповідача надіслала лист від 06.12.2016 №07-вих-3816, в якому повідомляла, що проведення будівельних робіт на вул. Снопківська, 18А у м. Львові велось без будь-яких документів на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги чинних Законів України. Об`єкт будівництва по вул. Снопківській, 18А не введено в експлуатацію відповідно до норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Інспекція просила, щоб при зверненні суб`єктів містобудування до ЛМКП «Львівводоканал» врахувати лист та дотримуватись норм чинного законодавства України при здійсненні підключення даного об`єкта будівництва на вул. Снопківській, 18А у м. Львові до мереж централізованого водопостачання та водовідведення м. Львова (копію вищевказаного листа додаємо).

Таким чином, Відповідач просить врахувати усе вище наведене та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

2.3. Позивач у відповіді на відзив зазначає таке.

Посилання Відповідача на не ідентичність заяв поданих останньому та до суду пояснюється тим, що копія заява подана до суду виготовлялась із електронної версії, у зв`язку із чим у таку заяву могли бути внесені коригування при роздрукуванні, які не є суттєвими, не змінюють суті та змісту останньої.

Відсутність опису кожного із додатків вкладених у лист разом із заявою на видачу технічних умов не може бути підставою для відмови у їх видачі. Зазначені обставини не стосуються предмета спору.

Частиною 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено: «Основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.».

Таким чином зазначена норма визначає, що технічні умови так і містобудівні умови та обмеження є основними складовими вихідних даних, чим прирівнюється їх значення. Поряд із цим зазначена норма жодним чином не встановлює необхідність подання містобудівних умов та обмежень для отримання технічних умов.

Посилання Відповідача на п. 9.5.20 «Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України» затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 № 30 (надалі – Правила № 30) про необхідність надання копії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не відповідає дійсності.

Також, твердження Відповідача, що пункт 13 Додатку 2 до Правил № 190 передбачає надання копій генплану забудови з містобудівного розрахунку не відповідає дійсності.

Окрім того, посилання Відповідача у відзиві на інформацію, яку ЛМКП отримало від ДАБІ не може бути підставою для відмови у підключенні будинку для водопостачання, адже Відповідач не наділений повноваженнями визначення законності будівельних робіт. А також, відсутні будь-які рішення суду, які б встановлювали незаконність спорудження будинку за адресою вул. Снопківська, 18А, м. Львів.

2.4. Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив заперечують проти доводів Позивача вказує таке.

Твердження Позивача, що заява виготовлялась із електронної версії і в процесі зберігання, перегляду, роздрукування могла зазнати змін, не відповідають дійсності і не спростовують не ідентичність заяви, яка подавась у ЛМКП «Львівводоканал» тій, яка була додана до позовної заяви. А суть полягає в тому, що у заяві на видачу технічних умов від 13.12.2019 поданої у ЛМКП «Львівводоканал» перелік даних документів не відповідав дійсності, оскільки, в додатках були вказані, проте, відсутні «п.4. Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконкому» та «п. 5. Генплан забудови з містобудівного розрахунку».

У копії вищевказаної заяви, що подавалась для суду, в переліку додатків відсутні такі додатки як «Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконкому та Генплан забудови з містобудівного розрахунку».

Опис кожного із додатків вкладений у цінний лист разом із заявою на видачу технічних умов мав би підтвердити факт наявності всіх перерахованих у заяві додатків, проте в найменуванні предметів було зазначено лише один предмет, а саме «Заява на видачу технічних умов з додатками (11 арк.)», без опису кожного з додатків.

Стосовно твердження Позивача, що «...нормою ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що як технічні умови так і містобудівні умови є основними складовими вихідних даних, чим прирівнюється їх значення..». Дані твердження Позивача ґрунтуються на припущеннях, а Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» чітко передбачено, а саме: ст. 29 Основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва. Нормою ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.

Стосовно твердження Позивача, щодо норми п. 9.5.20 «Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України», то на сьогоднішній день існує низка правових актів, які регулюють правові відносини щодо підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення, а саме, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; «Правила користування системами водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених Наказом Міністерства по питаннях житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190; «Правила технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України» затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 21.07.1995 № 231/767. Крім того, до документів, що подаються заявником, можуть установлюватися особливі вимоги, передбачені підзаконними актами.

Стосовно твердження Позивача, щодо «...п. 13 додатку 2 Правил № 190 Додатки до опитувального листа: а) викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив`язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується; б) копія документа, який підтверджує право власності (користування) на земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт підключення; в) копія дозволу на спеціальне водокористування та копія спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов`язку щодо їх отримання)», слід зазначити, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання, планування, забудови та іншого використання територій. Нормою ст. 1 цього Закону визначено, що генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; схеми планування території на регіональному рівні - планувальна документація, яка розробляється у розвиток Генеральної схеми планування території України та визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови, використання територій адміністративно-територіальних одиниць та їх окремих частин. Отже, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено вказані документи, зокрема, вимога про надання таких міститься і у Правилах № 190.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на адресу Відповідача був надісланий лист від 06.12.2016р. №07-вих-3816, яким вона лише інформує ЛМКП «Львівводоканал», що при зверненні ОСББ «Снопківське» дотримуватись норм законодавства, яким передбачено вимоги до переліку документів, які має надати суб`єкт містобудування. А отже, ні в якому разі не зобов`язує ЛМКП «Львівводоканал» визначати законність забудови.

Норми ст. 5 Закону Україхни «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачають, що вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.

3. Обставини справи.

3.1. Заявою від 13.12.2019 ОСББ «Снопківське» (а.с. 22) звернулось до ЛМКП «Львівводоканал» з проханням видати технічні умови на водопостачання та водовідведення багатоквартирного житлового будинку по вул. Снопківській, 18 А. згідно з опитувального листа водоспоживання та водовідведення багатоквартирного житлового будинку становить 19,5 м3/добу; 585 м3/добу.

Додатками до цієї заяви зазначено:

- топографічне знімання (М 1:500) (за наявності) з нанесенням усіх підземних комунікацій;

- опитувальний лист з розрахунком – обґрунтуванням необхідної кількості води та стоків;

- копія договору оренди земельної ділянки, що підтверджують право користування земельною ділянкою;

- оригінал довіреності;

- витяг з ЄДР ЮО ФОП та ГФ.

Згідно з описом вкладення у цінний (а.с. 20) позивач надіслав Відповідачу заяву на видачу технічних умов з додатками (11 арк.).

3.2. 26 грудня 2019 року ЛМКП «Львівводоканал» листом № Вих-Вд 11974-19 на заяву від 13.12.2019 Вх-Вд 30341-19, повідомило ОСББ «Снопківське» про таке:

у заяві від 13.12.2019 вказані наступні додатки: 1. Опитувальний лист з розрахунком-обгрунтуванням необхідної кількості води та стоків (розроблений проектною організацією, яка має відповідний сертифікат); 2. Копія викопіювання з генерального плану в М 1:500 (з чітким вказанням місця розташування об`єкту) із зазначенням підземних комунікацій, виданого управлінням архітектури м. Львова (пл. Ринок, 1, кім.406); 3. Копія документів, що підтверджують власність або користування земельною ділянкою; 4. Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконком); 5. Генплан забудови з містобудівного розрахунку; 6. Копія свідоцтва про державну реєстрацію; 7. Оригінал довіреності на представництво;

- в описі вкладення у цінний, яким направлено заяву па видачу технічних умов з додатками (11 арк.), відсутній перелік доданих документів, окрім того, фактично наявні наступні документи: « 1. Заява на видачу технічних умов на водопостачання та водовідведення багатоквартирного житлового будинку по вул. Снопківській, 18А від 13.12.2019 на 1 арк.; 2. Опитувальний лист на 1 арк.; 3. Розрахунок водоспоживання та водовідведення па 1 арк.; 4. Копія топогеодезичних матеріалів з масштабу 1:500 на 1 арк.; 5. Довіреність ОСВБ «Снопківське» від 19.08.2019 на 1 арк.; 6. Копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для ОСЬВ «Снопківське» па 2 арк.; 7. Копія договору оренди земельної ділянки від 16.08.2019 на 4 арк.

Оскільки надані документи не відповідають переліку, зазначеному в заяві, а також відсутні документи, необхідні для видачі технічних умов на приєднання об`єкту до централізованої системи водопостачання та водовідведення м. Львова, технічні умови не можуть бути видані. Питання видачі технічних умов на приєднання вказаного об`єкту буде розглянуто після падання документів відповідно до переліку, опублікованому на офіційному сайті ЛМКП «Львівводоканал».

3.3. Не погоджуючись із позицією Відповідача вказаною у листі від 26.12.2019 № 11974-19 Позивач звернувся до суду із даним позовом для відновлення порушеного права останнього. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі.

4. Позиція суду.

4.1. Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. З урахуванням наведених законодавчих норм завданням суду при здійсненні правосуддя є забезпечення, зокрема, захисту прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів.

Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

4.2. Конституційний Суд України в рішенні від 25.12.1997 у справі № 9-зп за конституційним зверненням громадян ОСОБА_5, ОСОБА_6 та інших громадян щодо офіційного тлумачення статей 55, 64, 124 Конституції України (справа за зверненнями жителів міста Жовті Води) дав офіційне тлумачення такого змісту.

- частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод;

- відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке згідно зі статтею 64 Конституції України не може бути обмежене:

- частину другу статті 124 Конституції України необхідно розуміти так, що юрисдикція судів, тобто їх повноваження вирішувати спори про право та інші правові питання, поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

- Окрім того, Конституційний Суд України в мотивувальній частині цього рішення зазначив, що частина перша статті 55 Конституції України містить, загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

4.3. Як зазначалось вище, спір у даній справі виник у зв`язку з тим, що Позивач вважає необґрунтованою відмову Відповідача у видачі технічних умов на приєднання багатоквартирного житлового будинку по вул. Снопківській 18А у м. Львові до системи центрального водопостачання та водовідведення.

Вказані правовідносини регулюються положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»; Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України від 21.07.1995 № 231/767 (надалі – Правила технічної експлуатації); Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.10.2008 № 936/15627 (надалі – Правила користування); Порядком підключення об`єкту до централізованих систем водопостачання та водовідведення затвердженого Наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» від 31.01.2013 № 37о/д (надалі – Порядок).

Стаття 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вказує, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування (ч. 1). Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання (ч. 4).

Згідно з пунктом 1.2. Правил користування, виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - суб`єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - виробник). Замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення - споживач або суб`єкт господарювання, який має намір здійснити будівництво або реконструкцію об`єкта будівництва (далі - об`єкт будівництва) з подальшим його приєднанням до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 4.1. Правил користування передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території. Технічні умови мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об`єкта будівництва.

Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.

Відповідно до пункту 13 Додатку 2 Правил користування передбачені додатки до опитувального листа, зокрема: а) викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив`язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується; б) копія документа, який підтверджує право власності (користування) на земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт підключення; в) копія дозволу на спеціальне водокористування та копія спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов`язку щодо їх отримання).

Згідно з пунктом 9.5.20 Правил технічної експлуатації передбачено, що для одержання технічних умов на приєднання замовник повинен представити виробнику: план ділянки будівництва на геодезичній підоснові з нанесенням усіх підземних комунікацій (в масштабі 1:200); копію дозволу на будівництво об`єкта містобудування; опитний лист з характеристикою об`єкта та розгорнутими відомостями про потребу у воді питної якості і технічній воді, підписаний замовником і проектною організацією.

Пункт 1 Порядку регулює питання підготовки та видачі технічних умов. Так, Замовник надає заяву у ЛМКП «Львівводоканал» з необхідними документами (додаток 1 та додаток 2 Порядку), передбаченими «Правилами користування системами водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених Наказом Міністерства по питаннях житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190: «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України» затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 21.07.1995 № 231/767 та листом виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.12.2011 № 2401-2 вих-458, для отримання технічних умов на підключення об`єкту до мереж водопроводу та каналізації (п. 1.1. Порядку). Зареєстровану та завізовану заяву з документами головний інженер передає в технічний відділ для опрацювання; Технічний відділ проводить перевірку наявності переліку та правильності необхідних документів (п. 1.3. Порядку).

Додатком 1 до Порядку передбачені документи необхідні для видачі технічних умов на водопостачання та водовідведення об`єктів, розташованих в межах м. Львова. Так, такими документами є: 1. Заява, 2. Опитувальний лист з розрахунком – обґрунтуванням необхідної кількості води та стоків; 3. Копія викопіювання з генерального плану в М 1:500 ( з чітким вказанням місця розташування об`єкту) із зазначенням підземних комунікацій, виданого управлінням архітектури та містобудування м. Львова (пл. Ринок, 1 кім. 406), яке необхідно погодити з РЕД водопровідної мережі та службою каналізації ЛМЕП «Львівводоканал»; 4. Копія документів, що підтверджують власність або користування земельною ділянкою; 5. Копія висновку департаменту містобудування щодо експлуатації приміщень без проведення будівельних робіт (пл. Ринок, 21, 2 поверх) з визначенням цільового призначення приміщень; 6. Копія наказу департаменту містобудування про затвердження вимог до архітектурно-планувальної частини проекту реконструкції, реставрації, розширення, зміни функції або техніко-економічних показників житлових та нежитлових приміщень з копією вказаних вимог; 7. Копія наказу (рішення) виконкому про затвердження містобудівних умов і обмежень з їх копією; 8. Копія висновку управління архітектури про відповідність існуючих малих архітектурних форм погодженому проекту для здійснення підприємницької діяльності; 9. Копія розпорядження районної адміністрації про можливість експлуатації проведеного або про можливість закінчення здійсненого (здійснюваного) самочинного будівництва; 10. Проектні пропозиції (ескізний проект); 11. Копія свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності; 12. Копія свідоцтва на власність або реєстраційного посвідчення з документами про набуття права власності (договір купівлі продажу, дарування чи інше), договору оренди; 13. Копія технічного паспорту приміщення.

Відповідно до п. 4.3. Правил користування, забороняється будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).

4.4. Як з`ясовано судом у п. 3.1., 3.2. даного рішення, Позивач звертаючись до суду із даним позовом обґрунтовує заявлені вимоги з посиланням на копію заяви від 13.12.2019 (а.с. 22), згідно з якою стверджує, що звертався до Відповідача. На підтвердження такого звернення надано опис вкладення (а.с. 20), з якого неможливо встановити, які саме додатки були надіслані Відповідачу.

Відповідач заперечуючи проти позову, вказує, що Позивач звернувся до нього з іншою заявою від 13.12.2019, яку долучає на підтвердження своїх доводів (а.с. 64). У поданій Відповідачем заяві містяться інші додатки, ніж у поданій Позивачем, а саме: додатком 4. Копія містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджених наказом департаменту містобудування або рішенням виконком); додаток 5. Генплан забудови з містобудівного розрахунку, які як зазначило, ЛМКП «Львівводоканал» у оскарженому листі були відсутні.

Таким чином, суд зазначає, що Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що останній надіслав Відповідачу заяву від 13.12.2019, яку подав до суду (а.с. 22), а надані докази надіслання вказаної заяви не підтверджують вказаних обставин, адже поданий опис вкладення у цінний лист не містить інформації, яка б спростовувала доводи Відповідача про надання останньому саме такого переліку документів, які вказані у заяві від 13.12.2019, що є аркушем справи 22.

Окрім того, суд погоджується із доводами ЛМКП «Львівводоканал» в тій частині, що за відсутності документів, необхідних для видачі технічних умов на приєднання об`єкту до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Львова, технічні умови не можуть бути видані.

З аналізу вказаних вище положень нормативно-правових актів та наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що замовник послуг не надав виробнику таких послуг необхідного переліку документів для отримання технічних умов, зокрема, копії викопіювання з генерального плану в М 1:500 ( з чітким вказанням місця розташування об`єкту) із зазначенням підземних комунікацій, виданого управлінням архітектури та містобудування м. Львова (пл. Ринок, 1 кім. 406), яке необхідно погодити з РЕД водопровідної мережі та службою каналізації ЛМЕП «Львівводоканал»; Копія наказу (рішення) виконкому про затвердження містобудівних умов і обмежень з їх копією.

Отже, суд розглянувши вимоги Позивача про визнання відмови ЛМКП «Львівводоканал» у видачі технічних умов протиправною та зобов`язанні розробити та видати ОСББ «Снопківське» технічні умови на водопостачання та водовідведення будинку № 18-А на вул. Снопківській у м. Львові дійшов висновку, що заявлені вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

4.5. Щодо позовної вимоги про зобов`язання Відповідача приєднати Позивача до системи централізованого водопостачання та водовідведення суд зазначає таке. Заявлені вимоги про 1) визнання відмовити ЛМКП «Львівводоканал» у видачі технічних умов протиправною та зобов`язання розробити і видати такі технічні умови на водопостачання та водовідведення та 2) зобов`язання приєднати до системи централізованого водопостачання та водовідведення, є нерозривно пов`язані між та від вирішення першої з них залежить вирішення іншої, адже за своєю суттю приєднати до системи централізованого водопостачання та водовідведення за відсутності технічних умов для такого приєднання є неможливим.

Таким чином, суд вказує про необґрунтованість заявленої вимоги про зобов`язання Відповідача приєднати Позивача до системи централізованого водопостачання та водовідведення, а тому у задоволенні такої необхідно відмовити.

4.6. Суд, розглянувши вимоги Позивача про зобов`язання ЛМКП «Львівводоканал» укласти із ОСББ «Снопківське» договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на умовах визначених у додатку № 5 долученому до позовної заяви, дійшов висновку відмовити у задоволенні заявленої вимоги з наступних підстав.

Згідно з частиною першою статі 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а у частині першій статті 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Серед способів захисту, передбачених у статті 16 ЦК України, не зазначено такого способу захисту, як зобов`язання особи до укладення відповідних договорів.

Разом із тим, виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов`язків (статей 3, 6, 12 - 15, 20 ЦК України), можна дійти висновку, що у разі відмови в укладенні договору таке право підлягає захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, визначених стороною.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Спосіб захисту повинен насамперед слугувати поновленню порушених прав позивача або захисту його охоронюваного законом інтересу.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Якщо предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способом захисту прав, суд повинен відмовити у позові (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду справах № 922/1500/18, № 916/1134/18 та Верховного Суду України у справі №6-110цс12).

Разом з тим, відповідно до частини другої статті 5 ГПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Отже, суд може визначити у своєму рішення спосіб захисту який не суперечить закону у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права.

Однак, виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, у разі відмови в укладенні договору, таке право підлягає захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України шляхом визнання договору укладеним на умовах, визначених стороною.

Отже, враховуючи викладене, суд здійснивши оцінку порушеного права чи інтересу сторони на момент звернення до господарського суду із заявленою вимогою про зобов`язання укласти договір, встановив відсутність порушеного права чи інтересу, адже у матеріалах справи відсутні докази відмови Відповідача в укладенні договору на надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на умовах визначених у додатку № 5 долученому до позовної заяви. Щодо аналізу обраного Позивачем способу захисту порушеного права чи інтересу, суд не здійснює такого аналізу, за відсутності обґрунтованої необхідності у цьому (відсутності порушеного права чи інтересу).

4.7. Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

5. Судові витрати

5.1. Пунктом 2 частини першої та пунктом 2 частини четвертої статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, судовий збір залишається за Позивачем.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 13, 20, 45, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, пунктом 4 Розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 30.07.2020.

Суддя В.П. Трускавецький