Рішення № 90800036, 07.07.2020, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
07.07.2020
Номер справи
911/1979/19
Номер документу
90800036
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" липня 2020 р. м. Київ Справа № 911/1979/19

Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НРБ-Клуб»

до Приватного акціонерного товариства «Київобленерго»

прo скасування оперативно-господарської санкції

Суддя А.Ю. Кошик

За участю секретаря судового засідання Фроль В.В.

За участю представників:

позивача: Шумський І.С.

відповідача: Тимошенко О.В.

Обставини справи:

Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НРБ-Клуб» (надалі - позивач) до Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» (надалі - відповідач) прo скасування оперативно-господарської санкції.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.09.2019 року відкрито провадження у справі № 911/1979/19 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 24.09.2019 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 24.09.2019 року зупинено провадження у справі № 911/1979/19 до ухвалення відповідного рішення Великою палатою Верховного Суду у справі № 910/17955/17. Зобов`язано сторони повідомити суду про результати розгляду справи № 910/17955/17 Великою палатою Верховного Суду.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 12.03.2020 року поновлено провадження у справі № 911/1979/19, підготовче засідання призначено на 07.04.2020 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.04.2020 року повідомлено учасників справи № 911/1979/19, що судове засідання, призначене на 07.04.2020 року на 10:40 не відбудеться у зв`язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, та з метою мінімізації ризиків її розповсюдження та, що про дату, час і місце розгляду справи учасники справи будуть повідомлені додатково ухвалою суду.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.04.2020 року підготовче судове засідання у справі № 911/1979/19 призначено на 05.05.2020 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.04.2020 року підготовче судове засідання у справі № 911/1979/19 перенесено на 19.05.2020 року у зв`язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, та з метою мінімізації ризиків її розповсюдження.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.05.2020 року закрито підготовче провадження у справі № 911/1979/19 та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.06.2020 року.

Позивач та відповідач, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання 09.06.2020 року не з`явилися. Розгляд справи відкладався на 25.06.2020 року.

В судовому засіданні 25.06.2020 року оголошувалась перерва в розгляді справи на 07.07.2020 року.

В судовому засіданні 07.07.2020 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти позову заперечував.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

У зв`язку з чим, в судовому засіданні 07.07.2020 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з викладених у позові обставин, 01.10.2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «НРБ-Клуб» та Пприватним акціонерним товариством «А.Е.С. Київобленерго» було укладено Договір про постачання електричної енергії № 220055710.

27.02.2017 року між ТОВ «НРБ-Клуб» та ПАТ «А.Е.С. Київобленерго» було укладено додаткову угоду до договору про постачання електричної енергії № 220055710 від 01.10.2012 року.

Позивач в позові зазначає, що 02.08.2018 року представниками ПАТ Київобленерго було складено акт-вимогу № 033318, згідно якого ТОВ «НРБ-Клуб» повинно встановити систему АСКОЄ. При цьому, окремо зазначено, що про необхідність зняття пломб енергопостачальної організації повідомити листом Вишгородський РП, зняття пломб здійснювати у присутності представників РП. Крім того, представниками ПрАТ Київобленерго було складено Акт контрольного огляду засобів обліку електричної енергії №202541 від 02.08.2018 року. В результаті перевірки порушень з боку споживача не виявлено.

21.11.2018 року під час технічної перевірки розрахункового засобу обліку електричної енергії було виявлено порушення, про що складено Акт про порушення № К036977, з якого вбачається, що ТОВ «НРБ-Клуб» порушено п.п. 8, п.5.5.5-п.8.2.4 ПРРЕЕ - порушення цілісності пломбувального кріплення вушка на кришці вимірювального блока, на яку було закріплено пломбувальний матеріал.

Представник ТОВ «НРБ-Клуб» в заяві просив Вишгородський РП при виконанні Акту-вимоги № 033318 від 02.08.2018 року (встановлення лічильника системи АСКОЄ) надати демонтований лічильник NIK2303 АRТ/1000/М/11 заводський номер 8800269 в опломбованому стані в «сейф-пакеті» за Актом про порушення №К 040937 від 21.11.2018 року.

05.12.2018 року працівниками ПАТ Київобленерго було складено Акт тимчасового вилучення до акту технічної перевірки № 031430 щодо вилучення лічильника NIK2303 АRТ1000/М/11 заводський номер 8800269 та пломби ДП 111/17 ознаки втручання відсутні.

24.07.2019 року на засіданні комісії по розгляду акту № К040937 від 21.11.2018 року було прийнято рішення, оформлене протоколом, про те, що акт підлягає нарахуванню згідно Методики. Присутні на засіданні довірені особи ТОВ «НРБ-Клуб» Бондар Р.В. та Лавренко Є.А. із рішенням комісії не погодились. Однак, було здійснено нарахування у сумі 214589,57 грн. за 106 днів.

З такими діями ПАТ «Київобленерго» ТОВ «НРБ-Клуб» не погоджується, вважає їх неправомірними та такими що порушують права та інтереси позивача, в позові просить скасувати оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахування обсягу та вартості недорахованої електричної енергії у сумі 214589,57 грн. застосованої рішенням комісії Приватного акціонерного товариства «Киоївобленерго» з розгляду Акту про порушення правил користування електричною енергією, оформленою протоколом № 128 від 24.07.2019 року з розгляду акта про порушення № К040937 від 21.11.2018 року.

Згідно з пунктом 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Позивач стверджує, що ним не вчинено порушення, передбачене п.8.2.4 ПРРЕЕ так як при проведенні перевірки представники ПАТ «Київобленерго» вказано про порушення цілісності пломбувального кріплення вушка на кришці вимірювального блока, на яку була закріплено пломбувальний матеріал, а не про виявлення ними пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті.

Відповідач в ході розгляду спору подав відзив на позов, в якому позовні вимоги заперечував, зазначив, що 01.10.2012 року між позивачем (Споживач по Договору) та відповідачем (Постачальник по Договору) було укладено Договір про постачання електричної енергії № 220055710 (далі - Договір, копія додається, додаток №1), відповідно до умов якого відповідач зобов`язувався передавати електричну енергію позивачу для забезпечення потреб його електроустановок з дозволеною потужністю 650 кВт, а позивач зобов`язувався сплачувати вартість використаної ним електричної енергії та здійснювати інші платежі за умовами Договору.

Згідно з п.2.3.5. Договору позивач зобов`язувався забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника за пред`явленням службового посвідчення до розрахункових засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, до пристроїв релейного захисту, автоматики та зв`язку, до електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку, для виконання відключення та обмеження споживання у будь-який час доби.

Відповідно до п. 1.5.6 Правил улаштування електроустановок, розрахункові прилади обліку повинні встановлюватися на межі балансової належності споживача, та облік електричної енергії повинен враховувати всю електричну енергію, що надходить до мереж споживача. Комерційні розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються виключно на підставі даних розрахункового обліку електричної енергії.

Пунктом 4.2.3 Договору про постачання електричної енергії визначено, що Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562 (далі Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схему обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання у їх роботу; зняття пломб; споживання електричної енергії поза засобами обліку; інших умов визначених Методикою.

Відповідач зазначає, що 21.11.2018 року уповноваженими представниками відповідача проводилась перевірка дотримання споживачами ПРРЕЕ. Під час проведення перевірки було виявлено порушення п.п.8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: Порушення цілісності пломбувального кріплення (вушка) на кришці вимірювального блока, на якому було закріплено пломбувальний матеріал. Відповідно до пункту 8.2.5. Правил роздрібного ринку представниками електропостачальника було складено акт про виявлене порушення № К 040937 від 21.11.2018 року.

12.12.2018 року за участю представників позивача було проведено засідання комісії по розгляду акту № К 040937 від 21.11.2018 року, оформлене протоколом № 187. За результатами засідання комісії було вирішено вилучені матеріали до акту про порушення № 040937 від 21.11.2018 року упаковані у сейф пакет направити на проведення експертного дослідження, після отриманих висновків повторно запросити споживача на проведення засідання комісії.

24.07.2019 року було проведено повторне засідання комісії, оформлене протоколом № 073. Розглянувши наявні документи та письмові пояснення позивача, враховуючи, що представники останнього не заперечували факт існування порушення, беручи до уваги, що саме споживач несе відповідальність за збереження приладу обліку та пломб, проаналізувавши обсяги фактично спожитої електричної енергії та суми грошових коштів, які надійшли на рахунок електропостачальника в рахунок оплати спожитої електричної енергії, було прийнято рішення про нарахування суми збитків заподіяних Електропостачальнику внаслідок порушення Споживачем законодавства у сфері енергетики та умов договору. Розрахунок проведено з урахуванням договірної потужності. Сума нарахувань становила 214589,57 грн.

В ході розгляду спору з врахуванням пояснень позивача та заперечень відповідача, судом досліджено та встановлено, що згідно з п.п. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ (порушення якого виявлено під час перевірки) споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Крім того, згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в постанові № 5016/1309/2012(7/73), саме споживач несе відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб, як особа, на балансі якої перебував лічильник і, який мав забезпечувати його схоронність.

Згідно з пунктом 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

У зв`язку з чим, суд зазначає, що порушення цілісності пломбувального кріплення вушка на кришці вимірювального блока, на яку було закріплено пломбувальний матеріал, стосується пошкодження пломби, яка в разі встановлення (пломбування) утворює з відповідним вушком плобувального кріплення єдине ціле. Належним є пломбування, при якому пломба нерозривно поєднана з кришкою вимірювального блока, в той час, як пошкоджене вушко кріплення за цілісності самої пломби дозволяє від`єднати її від кришки і отримати доступ до запломбованого відсіку.

Таким чином, порушення цілісності пломбувального кріплення вушка на кришці вимірювального блока підпадає під дію п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії і є пошкодженням пломби.

Пунктом 8.2.5. Правил роздрібного ринку визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків ( пункт 8.2.6. Правил роздрібного ринку).

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч.2 ст. 237 Господарського кодексу України).

Таким чином, позивач правомірно звернувся до господарського суду з позовом про оскарження застосованої відповідачем оперативно-господарської санкції за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Однак, за наслідками розгляду спору позивачем не обґрунтовано та не доведено неправомірності дій відповідача, встановлені під час перевірки порушення не спростовано. В той же час, відповідачем спростовано викладені у позові обставини та доведено наявність підстав та правомірність застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування обсягу та вартості недорахованої електричної енергії у сумі 214589,57 грн., застосованої рішенням комісії Приватного акціонерного товариства «Киоївобленерго» з розгляду Акту про порушення правил користування електричною енергією, оформленою протоколом № 128 від 24.07.2019 року з розгляду акта про порушення № К040937 від 21.11.2018 року.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НРБ-Клуб» до Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» прo скасування оперативно-господарської санкції відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя А.Ю. Кошик

повний текст рішення складено 06.08.2020 року