
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2020 р. № 520/7088/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військової частини А 3306) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А3306) (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд.5, код 07931813) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ) за період з 16.11.2016 по 16.11.2019;
- зобов`язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) (вул. Культури, буд. 5, м. Харків, 61058, код 07931813) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по 16.11.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 за період роботи з 16.11.2016 по 16.11.2019 не нараховував та не виплачував індексацію грошового доходу. Позивач вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують його право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Тобто, Порядок №1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Крім того, позивачем не наведено жодних розрахунків сум індексації яку, на його думку, повинен виплатити Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306). Також, відповідач вказав, що відповідно до карток особового рахунку на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям вбачається, що позивач отримував індексацію грошового забезпечення з грудня 2018 року по 16.11.2019 року, а тому ОСОБА_1 слід відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, проходив службу в Збройних Силах України.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 19.02.2016.
Наказом начальника 12 Регіональної військово - лікарської комісії (по стройовій частині) від 16.11.2019 №42 ОСОБА_1 звільнено з військової служб у запас за підпунктом "ґ" пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та виключено із списків особового складу університету та всіх видів забезпечення з 16.11.2019.
Як зазначив позивач у позові, відповідачем під час його звільнення з військової служби не проведено та не виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по 16.11.2019.
На підставі чого позивач 25.02.2020 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив виплатити його індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по 16.11.2019.
Листом від 29.05.2020 №1270 Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) повідомив позивачу, що основною підставою та умовою проведення індексації грошового забезпечення є його збільшення, що не відбувалось протягом 2015-2017 років. Крім того, повідомив позивача, що відповідно до карток особового рахунку на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям вбачається, що позивач отримував індексацію грошового забезпечення з грудня 2018 року по 16.11.2019 року.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не виплати індексації грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по 16.11.2019, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтями 2 та 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Приписами частини другої статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Посилання відповідача на те, що розмір індексації є фіксованим, а її виплата не є щомісячною, та виплата здійснюється у межах фінансових ресурсів, передбачених на відповідний рік, судом не приймається до уваги, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (статті 233 КЗпП України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Поряд із тим, судом з грошового атестату ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 вбачається, що позивачу до 16.11.2019 виплачено індексацію грошового забезпечення.
Так, суд дослідивши копію картки особового рахунку на виплату грошового забезпечення військовослужбовця, ОСОБА_1 встановив, що у період з грудня 2018 року по 16.11.2019 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.
З огляду на зазначене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення з грудня 2018 року по 16 листопада 2019 року, тобто по день звільнення з військової служби.
Проте, відповідачем не надано доказів, що Військово - медичним клінічним центром Північного регіону (військової частини А 3306) позивачу проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по листопад 2018 року включно.
Згідно частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А3306) (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд.5, код 07931813) щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 16.11.2016 по листопад 2018 року включно та зобов`язання Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А 3306) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по листопад 2018 року включно.
Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.
Керуючись статями 14, 243-246,258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військової частини А 3306) (вул. Культури, буд. 5, м. Харків, 61058, код ЄДРПОУ 07931813) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А3306) (61058, Харківська область, м. Харків, вул. Культури, буд.5, код 07931813) щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 16.11.2016 по листопад 2018 року включно.
Зобов`язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) (вул. Культури, буд. 5, м. Харків, 61058, код 07931813) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2016 по листопад 2018 року включно.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя С.О.Чудних