Ухвала суду № 90781609, 05.08.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2020
Номер справи
460/335/19
Номер документу
90781609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

05 серпня 2020 року м. Рівне №460/335/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Трохимчук А.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув,

відповідача: представник не прибув,

вирішуючи в судовому засіданні питання щодо відкладення судового розгляду адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧ-ЦЕНТР ЛТД" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В :

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді адміністративна справа № 460/335/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧ-ЦЕНТР ЛТД" (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 27 листопада 2018 року № 0000401401 та від 14 грудня 2018 року № 0148885212.

Ухвалою суду від 15 червня 2020 року в справі було призначене судове засідання на 5 серпня 2020 року.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з неможливістю прибуття в судове засідання, з огляду запровадженням на території Рівненської області карантину на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів".

Представник відповідача в судове засідання також не прибув, про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином. До початку судового засідання подав до суду клопотання про допущення процесуального правонаступництва Головного управління ДФС у Рівненській області на Головне управління ДПС у Рівненській області. Також, у клопотанні представник просив розгляд справи здійснити бей його участі у письмовому провадженні.

На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вирішуючи клопотання позивача про відкладення судового розгляду справи, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 205 КАС України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд враховує, що 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) оголосила пандемію коронавірусу в світі.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з 1 до 31 серпня 2020 року.

З огляду на викладене, розпорядженнями голови Рівненського окружного адміністративного суду та в.о. голови Рівненського окружного адміністративного суду встановлено особливий режим роботи суду на час карантину. Відповідні розпорядження доступні для перегляду в мережі Інтернет за наступними посиланнями:

https://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/pres-centr/news/975458/;

https://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/pres-centr/news/958313/;

https://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/pres-centr/news/944511/;

https://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/pres-centr/news/939122/;

https://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/pres-centr/news/918154/.

Суд наголошує, що існування карантину (через поширення коронавірусу) не може вважатися безумовною і достатньою підставою для відкладення судового розгляду справи.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність в судовому засіданні учасників справи (їх представників), а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. У протилежному випадку безальтернативні відкладення розгляду справи без пошуку реальних можливостей здійснювати правосуддя в умовах карантину може бути розцінено як самоусунення від виконання обов`язку по здійсненню розгляду справи.

З огляду на наведене, суд вважає, що стороною позивача не наведено жодних об`єктивних, поважних причин, які унеможливлюють судовий розгляд справи, а тому клопотання про відкладення розгляду справи є необґрунтованим та безпідставним.

Враховуючи неявку в судове засідання сторін та подане представником відповідача клопотання про розгляд справи без його участі, а також з метою уникнення розповсюдження коронавірусу, убезпечення від ризиків життя і здоров`я учасників справи та працівників суду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши клопотання представника відповідача про допущення процесуального правонаступництва, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", затверджено Положення про Державну податкову службу України (далі – Положення про ДПС) та Положення про Державну митну службу України.

Згідно з пунктом 1 Положення про ДПС, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Пунктом 7 Положення про ДПС встановлено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.

31 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений запис за № 16081020000015074 про проведення державної реєстрації юридичної особи – Головного управління ДПС у Рівненській області, код ЄДРПОУ 43142449.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р «Питання Державної податкової служби» визначено: «Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу».

Наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14 затверджене Положення про Головне управління ДПС у Рівненській області, відповідно до пункту 1 якого, Головне управління ДПС у Рівненській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Рівненській області (положення доступне для перегляду в мережі Інтернет за посиланням: https://rv.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/golov-upr/ struktura/).

За правилами частини першої статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Суд зазначає, що функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві), а тому, у будь-якому випадку, враховуючи принцип безперервності влади, має бути вирішено питання про «функціональне» правонаступництво юридичної особи публічного права, щодо якої не існує запису в ЄДР про припинення.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для заміни відповідача на правонаступника – Головне управління ДПС у Рівненській області.

Керуючись статтями 52, 205, 243, 248, 256 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

В задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧ-ЦЕНТР ЛТД" про відкладення розгляду адміністративної справи № 460/335/19 відмовити.

Розглянути адміністративну справу № 460/335/19 у письмовому провадженні.

Клопотання Головного управління ДФС у Рівненській області про заміну сторони правонаступником задовольнити.

Замінити в адміністративній справі № 460/335/19 відповідача - Головне управління ДФС у Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ЄДРПОУ 39394217), на правонаступника - Головне управління ДПС у Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449).

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в частині допущення процесуального правонаступництва. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

В іншій частині ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.О. Комшелюк