
Справа № 346/2039/20
Провадження № 2/346/1167/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі : судді Васильковського В.В.,
за участю секретаря Васильчук Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департамент соціальної політики Коломийської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,-
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позицій сторін.
27 травня 2020 року Департамент соціальної політики Коломийської міської ради, звернувшись до суду із даним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останнього надміру виплачені (у вигляді житлової субсидії) кошти в сумі 3 694 грн.,00 коп. та судові витрати в розмірі 2102 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 30.01.2017 року, та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.01.2017 року, домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 , надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 січня 2017 року по 30 квітня 2017 року включно, в сумі 1987 грн. щомісячно. На період з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року включно субсидія була призначена автоматично, без звернення, в тому числі: - з 01 травня 2017 по ЗО вересня 2017 року в сумі 0,00 грн. щомісячно; - з 01 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року в сумі 792 грн. 60 коп., щомісячно; - з 01 листопада 2017 року по 31 грудня 2017 року в сумі 1950 грн. 70 коп. щомісячно; - з 01 січня 2018 року по 28.02.2018 року в сумі 1932 грн. 70 коп. щомісячно; - з 01.03.2018 року по 31.03.2018 року у сумі 3090 грн. 02 коп. Подаючи заяву, ОСОБА_1 зобов`язався, що у випадку зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, в тому числі, придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., повідомити про це протягом місяця структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Під час проведення перевірки достовірності поданої заявниками інформації від 26.03.2018 року 26040-12/2-1018132, виявлено, що ОСОБА_1 01.03.2017 року набув право власності на транспортний засіб RENO LAGUNA, 2014 р.в., державний номер НОМЕР_1 , вартістю 212 535 грн 94 коп. (двісті дванадцять тисяч п`ятсот тридцять п`ять грн 94 коп.), що підтверджується витягом з пошукової системи НАІС ДДАІ МВС України та інформацією наданою ТСЦ 2643 від 24.04.2020 року. Оскільки транспортний засіб RENO LAGUNA, 2014 р.в., державний номер НОМЕР_1 , було придбано після призначення житлової субсидії, відповідно до заяви від 30.01.2017 року, протягом періоду за який надавалась житлова субсидія, ОСОБА_1 зобов`язаний був повідомити про даний факт департамент соціальної політики Коломийської міської ради протягом одного місяця з дня придбання. Проте відповідачем цього зроблено не було. Департаментом припинено надання житлової субсидії з 01 березня 2018 року та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів. Суму переплати вирахувано за період з 01.05.2017 року по 28.02.2018 року і вона становить 8559,40 грн. Департаментом було проведено зняття коштів, нарахованих у вигляді субсидії, з особових рахунків Відповідача в сумі 3865,40 грн.. 07.06.2018 року, Відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачену суму житлової субсидії, перерахувавши 4694 грн. 00 коп., у відповідності до п. 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 29 грудня 1997 р. №39/283/90/5 на вказаний в повідомленні рахунок. Відповідачем повернуто 1000 грн. 00 коп. надлишково виплаченої субсидії згідно квитанції від 10.10.2018 року. Станом 01.05.2020 року сума боргу становить 3694 грн. 00 коп., які підлягають поверненню до державного бюджету. 03.03.2020 року Департаментом повторно надіслано повідомлення з вимогою повернути переплачену суму житлової субсидії в строк до 01.04.2020 року, проте Відповідачем дану вимогу проігноровано.
Від відповідача відзиву не поступило.
ІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 01 червня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що 30.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 7).
До заяви відповідач подав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у розділі ІІІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» вказав, що ОСОБА_1 покупок не здійснював (а.с. 8 ).
Рішеннями від 03 березня 2017 року, 14 серпня 2017 року, 21 жовтня 2017 року, 27 листопада 2017 року та 03 березня 2018 року призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг із січня 2017 року по березня 2018 року.(а.с. 10-15).
Згідно до копії листа № 26040-12/2-10/8132 від 26.03.2018 року Міністерства фінансів України про надання рекомендації, Регіонального сервісного центру МВС у Івано-Франківській області надав інформацію що ОСОБА_1 придбано 01.03.2017 транспортний засіб RENAULT LAGUNA, вартість якого складає 212 535, 94 грн. (а.с.18-19, 26).
Відповідно до проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 30.01.2017 року, виявлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не подав інформацію про факт придбання транспортного засобу сума якого перевищує 50 тис. гривень , внаслідок чого йому були надмірно виплачені грошові кошти за період з 01.05.2017 року по 28.02.2018 року.
З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 8559,40 грн. позивач звертався до відповідача, надсилаючи 07 червня 2018 року повідомлення про припинення /надання державної соціальної допомоги/житлової субсидії про повернення надміру виплаченої суми коштів, суму 3 865,40 грн. було зроблено зняття субсидії.(а.с. 20-21).
Відповідно до копії квитанції ОСОБА_1 сплатив 1 000,00 грн. по поверненню субсидії (а.с. 23).
З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 4694,00 грн. позивач звертався до відповідача, надсилаючи 03 березня 2020 року повідомлення за місцем його реєстрації, але відповідач добровільно указану суму не повернув (а.с.24, 25).
На підставі поданої заяви та долучених документів відповідачу відповідачу :
- 01 січня 2017 року по 30 квітня 2017 року включно, в сумі 1987 грн. щомісячно;
На період з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року включно субсидія була призначена автоматично, без звернення, в тому числі:
-з 01 травня 2017 по 30 вересня 2017 року в сумі 0,00 грн. щомісячно;
-з 01 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року в сумі 792 грн. 60 коп., щомісячно;
-з 01 листопада 2017 року по 31 грудня 2017 року в сумі 1950 грн. 70 коп. щомісячно;
-з 01 січня 2018 року по 28.02.2018 року в сумі 1932 грн. 70 коп. щомісячно;
-з 01.03.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 3090 грн. 02 коп. (а.с. 10-15)
ІV. Норми права, якими регулюються правовідносини сторін.
Згідно з пунктом 13 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)(далі - Положення) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Житлова субсидія не призначається (у том числі на наступний період), якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску, яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) (підпункт 2 пункт 6 Положення у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абзацу четвертого пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителя об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії .
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 11 Порядку Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
V.Оцінка суду
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони підтверджуються, доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступнез таких підстав.
З доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів у вигляді житлової субсидії, в розмірі 3694.00 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VI. Судові витрати.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесені позивачем, а саме 2102 грн. сплаченого згідно платіжного доручення №1601 від 19.05.2020 року судового збору.
Керуючись ст.ст.12-13,76 -79,81,141,256,263265,280- ЦПК України, 1166, 1215ЦК України, суд , -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департамент соціальної політики Коломийської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_2 , суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 3694,00 (три тисячі шістсот дев`яносто чотири) гривні 00 копійок на користь держави в особі департаменту соціальної політики Коломийської міської ради, які зарахувати на рахунок Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради, реквізити: р/р НОМЕР_4 ,МФО 899998, ЄДРПОУ 37904227.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_2 2102 (дві тисячі сто дві) грн. понесених судових витрат накористь Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається до суду Івано-Франківського Апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Васильковський В. В.