Рішення № 90775241, 04.08.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2020
Номер справи
140/6661/20
Номер документу
90775241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6661/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ”КАСМА” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ”КАСМА” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Головним управлінням ДПС у Волинській області проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю ”КАСМА” з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2019 року, за результатами якої складено акт щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551, у якому відповідачем встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в кількості 13 штук.

На підставі висновків акту перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019, яким до позивача, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, застосовано штраф в розмірі 81 738, 35 грн.

Позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням, вважає його незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки товариством у відповідності з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, податкові накладні та розрахунки коригування за липень 2019 року своєчасно складено та направлено до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, згідно з отриманих Квитанцій №1, вищевказані податкові накладні не було прийнято ДПС України. Як підстава неприйняття податкових накладних/розрахунків коригування, у всіх отриманих нами квитанціях №1 зазначено: “Документ не може бути прийнятий - накладено арешт за рішенням суду на суму податку, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.”

При цьому, зазначає, що порушення строків реєстрації податкових накладних відбулося не з вини позивача.

Враховуючи те, що порушення строків термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування відбулось з незалежних від позивача причин, тому підстави для застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, відсутні.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні.

У відзиві від 02.06.2020 на позовну заяву представник відповідача проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що ГУ ДПС у Волинській області проведено перевірку ТОВ ”КАСМА” щодо своєчасності дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551, у якому відповідачем встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в кількості - 13 штук. На підставі висновків акту перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019, яким до позивача, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, застосовано штраф в розмірі 81 738, 35 грн.

Щодо тверджень позивача про відсутність вини в порушенні податкового законодавства, оскільки відповідно до ухвали Печерського районного суду м. Києва від 26.06.2019 по справі №757/33074/19-к був накладений арешт на суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, представник відповідача звернув увагу на те, що у контролюючого органу відсутній обов`язок аналізувати наявність вини платника податку при не додержанні строків реєстрацій податкових накладних.

При цьому, наявність арешту реєстраційної суми у системі електронного адміністрування ПДВ є перешкодою для реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, про що правомірно було сформовано квитанції №1 із зазначенням даної причини, як неможливості зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування.

З урахуванням вищевикладеного, представник відповідача вважає податкове повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019, яким до ТОВ ”КАСМА” застосована штрафна санкція на суму 81 738, 35 грн. правомірним, а відтак просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив від 27.07.2020 представник позивача звертає увагу суду на те, що згідно судової практики судів апеляційної та касаційної інстанції в аналогічних правовідносинах, зокрема, відмови контролюючого органу у реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, у зв`язку із накладенням арешту на суми ПДВ позивача, неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулась не з вини останнього, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до фінансової відповідальності.

В свою чергу, відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

В поданих до суду запереченнях від 30.07.2020 представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 03.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи з викликом сторін.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю ”КАСМА” з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2019 року, за результатами якої складено акт щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551.

В акті перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551 зафіксовано, що згідно проведеного аналізу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних: №372 від 01.07.2019, №476 від 15.07.2019, №371 від 02.072019, №483 від 15.07.2019, №375 від 08.07.2019, №477 від 15.07.2019, №370 від 03.07.2019, №481 від 12.07.2019, №478 від 15.07.2019, №376 від 10.07.2019, №374 від 03.07.2019, №475 від 10.07.2019, №373 від 03.07.2019.

Вказані податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 09.08.2019, тобто із затримкою на 9 днів.

У зв`язку із чим, відповідачем зафіксовано порушення ТОВ ”КАСМА” п. 201.10 ст. 201 ПК України, в частині недотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.(а.с.11-13)

На підставі висновків акту перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019, яким до позивача, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, застосовано штраф в розмірі 81 738, 35 грн.(а.с.15-16)

Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням №0221625504 від 17.10.2019, позивачем подано скаргу до ДПС України. (а.с.19-25)

Рішенням про результати розгляду скарги від 28.12.2019 №14949/6/99-00-08-05-05 Державною фіскальною службою України податкове повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019 залишено без змін, а скаргу позивача – без задоволення.(а.с.26-29)

Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області №0221625504 від 17.10.2019 протиправним, звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Судом встановлено, що визначені в акті перевірки від 13.08.2019 №16582/03-20-55-12-42049551 податкові накладні первинно направлені до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з дотриманням законодавчо встановлених строків для подання на реєстрацію податкових накладних, а саме:

№372 від 01.07.2019 доставлено 10.07.2019,

№476 від 15.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№371 від 02.072019 доставлено 10.07.2019,

№483 від 15.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№375 від 08.07.2019 доставлено 11.07.2019,

№477 від 15.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№370 від 03.07.2019 доставлено 10.07.2019,

№481 від 12.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№478 від 15.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№376 від 10.07.2019 доставлено 29.07.2019,

№374 від 03.07.2019 доставлено 11.07.2019,

№475 від 10.07.2019 доставлено 18.07.2019,

№373 від 03.07.2019 доставлено 11.07.2019. (а.с.31-86)

Відтак, суд вважає, що позивач вчиняв дії для реєстрації зазначених податкових накладних у терміни, встановлені нормами Податкового кодексу України.

Проте, згідно з отриманих Квитанцій №1, вищевказані податкові накладні не було прийнято ДПС України. Як підстава неприйняття податкових накладних/розрахунків коригування, у всіх отриманих нами квитанціях №1 зазначено: “Документ не може бути прийнятий - накладено арешт за рішенням суду на суму податку, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.”

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва по справі №757/33074/19-к від 26.06.2019 задоволено клопотання прокурора відділу Генеральної прокуратури України Валевича О.С. та накладено арешт на суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміти ПДВ), в тому числі і ТОВ ”КАСМА”.

Проте, 30.07.2019 слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А., клопотання адвоката Бейгул А.Г., яка діє в інтересах ТОВ ”КАСМА”, ТОВ “Авто-Маркет плюс”, ТОВ “МБІ-Авто”, ТОВ “Рейд Смарт”, ТОВ “Лінкорд ЛТД”, ТОВ “Автотрейд ЮА”, ТОВ “Ларвік”, ТОВ “Руджеро” про скасування арешту майна - задовольнив та скасував арешт майна, що був накладений ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 26 червня 2019 року, №757/33074/19-к, на суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміти ПДВ), зокрема по ТОВ ”КАСМА”.

Після скасування арешту, накладеного на суму ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, ТОВ ”КАСМА” повторно подало вищевказані ПН/РК на реєстрацію до ДПС України, в результаті чого ПН/РК були прийняті та зареєстровані ДПС в Єдиному реєстрі - 09.08.2019.

Таким чином, позивач протиправно був позбавлений права користуватися сумами ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, а отже з незалежних від позивача причин він не мав можливості реєструвати податкові накладні на виконання вимог норм чинного законодавства.

Крім цього, суд зазначає, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг, однак цьому обов`язку кореспондує обов`язок податкового органу прийняти та зареєструвати надану платником податку - продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відмовити у прийнятті для реєстрації податкових наданих ДПС може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 ст.201 ПК України.

Разом з цим, в ПК України відсутня така підстава для не прийняття податкової накладної, як накладення арешту на кошти - суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ).

За приписами п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Аналіз зазначеної норми дає підстави вважати, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Суд зазначає, що після скасування арешту, позивачем вжито заходів щодо реєстрації податкових накладних та їх фактична реєстрація відбулася, про що зазначено в акті перевірки та підтверджується матеріалами справи.

З огляду на викладені обставини, суд вважає, що позивачем вчинено всіх залежних від нього заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вина позивача в порушенні граничного строку реєстрації податкових накладних є відсутньою, що, відповідно, виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності, оскільки штраф, передбачений п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, за своєю правовою природою є фінансовою відповідальністю платника податків за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, а відтак, може бути застосований виключно за умови наявності його вини.

А відтак, висновки контролюючого органу про порушення ТОВ ”КАСМА” п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були дослідженні судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Волинській області, як суб`єктом владних повноважень, всупереч положенням статті 77 КАС України, не доведено правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги ТОВ ”КАСМА” про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0221625504 від 17.10.2019 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а саме податкове повідомлення-рішення - скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно платіжного доручення №21 від 12.05.2020 позивачем при поданні позову сплачений судовий збір в розмірі 2102 гривні 00 копійок, який, згідно ч.1 ст.139 КАС України, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь позивача.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Волинській області №0221625504 від 17.10.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ”КАСМА” витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ”КАСМА”, код ЄДРПОУ 42049551, адреса: 43000, м. Луцьк, вул. Рівненська, 76К.

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області, код ЄДРПОУ 43143484, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.

Суддя Ю.Ю. Сорока