Рішення № 90774120, 13.07.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
910/4106/20
Номер документу
90774120
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.07.2020Справа № 910/4106/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., дослідивши матеріали господарської справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ»

до комунального підприємство по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст»

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправним та скасування рішення,

та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, товариства з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН»

до комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст»

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправним та скасування рішення,

Представники:

від ТОВ «СВ Технолоджі» Єловікова В.В. (ордер)

від інших учасників не прибули

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» до комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» про визнання протиправним та скасування рішення комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» щодо відкликання погоджень (узгоджень) місць розміщення рекламних засобів на транспорті комунальної власності м. Києва - на балансових мостових спорудах підприємства «Київавтошляхміст», наданих товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» впродовж 2016-2018 років, за переліком згідно з додатком до листа підприємства «Київавтошляхміст» від 16.08.2019 № 053/282/01-15/2051, яким (листом) було оформлено рішення щодо відкликання погоджень (узгоджень), в частині відкликання товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва.

За твердженням позивача, оспорюване рішення прийняте з порушенням принципу добросовісності, з підстав та у спосіб, що не передбачені законодавством України. Це рішення має протиправний характер, оскільки спрямоване на обмеження прав позивача.

Суд своєю ухвалою від 10.04.2020 відкрив провадження у справі № 910/4106/20, постановив розглядати справу у порядку загального позовного провадження, залучив до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підготовче засідання призначив на 18.05.2020.

Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації (третя особа) у своїх поясненнях відхилило позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ», посилаючись на те, що відповідач мав право звертатися з заявою про анулювання погоджень.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» як третя особа на стороні позивача, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, звернулося до суду з позовною заявою до комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» про визнання протиправним та скасування рішення комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» у вигляді листа від 16.08.2019 № 053/282/01-15/2051 в частині відкликання товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва, перелік яких визначений в додатку до оскаржуваного рішення.

Позовні вимоги третьої особи мотивовані тим, що були відсутні передбачені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підстави для відкликання погоджень.

Суд своєю ухвалою від 07.05.2020 прийняв позовну заяву третьої особи до спільного розгляду з первісним позовом.

Відповідач відхилив позовні вимоги позивачів, зазначивши, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.

Також відповідач зазначив, що погодження анулюється на підставі наказу Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Робочого органу). Водночас цей наказ може бути оскаржений.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» подано клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позовних вимог, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» та товариство з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» здійснюють свою господарську діяльність шляхом надання рекламних послуг, в тому числі, шляхом розміщення рекламних засобів (далі - РЗ) на транспорті, комунальній власності територіальної громади міста Києва.

Розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва регулюється Законом України «Про рекламу», «Про автомобільні дороги», «Про дорожній рух» та Порядком погодження розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 №207 та зареєстрованим в Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві 25.02.2019 № 34/2211 (далі - Порядком розміщення реклами на транспорті).

Відповідно до пункту 1.7. Порядку розміщення реклами на транспорті:

- реклама на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - реклама на транспорті) - реклама, що розміщується на території та об`єктах транспорту комунальної власності територіальної громади міста Києва загального користування, Київського метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхні транспортних засобів, будівель та споруд підприємств транспорту комунальної власності територіальної громади міста Києва загального користування і Київського метрополітену;

- погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - Погодження) - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу реклами на транспорті на підставі наказу Робочого органу, який дає право на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва на певний строк та в певному місці;

- Робочий орган - Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

- балансоутримувачі - комунальні підприємства територіальної громади міста Києва та їх об`єднання, на балансі яких перебувають території, будівлі, споруди та інші об`єкти транспортної інфраструктури.

Згідно з Порядком (розділ 1.10) Робочий орган, реєструє та розглядає заяви розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу, анулювання та продовження строку його дії (п. 1.10.1), приймає рішення про внесення змін або про відмову у внесенні змін до дозволу, переоформлення дозволу або про відмову в його переоформленні у випадках, встановлених законодавством та підзаконними нормативно-правовими актами (п. 1.10.4), готує та подає в установленому порядку проекти розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання або відмову в наданні дозволу, про анулювання, продовження або відмову у продовженні строку дії дозволу (п. 1.10.5), видає дозволи на підставі розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через адміністраторів (п. 1.10.6).

Підпунктом 2.1.6 пункту 2.1 Порядку розміщення реклами на транспорті визначено, що після отримання через адміністратора від суб`єктів, зазначених у підпункту 2.1.4 пункту 2.1 цього Порядку, трьох примірників Погодження Робочий орган опрацьовує зазначені документи та протягом п`яти робочих днів приймає рішення про надання Погодження або про відмову в його наданні.

Рішення про надання Погодження оформлюється наказом Робочого органу.

Згідно з пунктом 2.1.7 Порядку розміщення реклами на транспорті наказ про надання Погодження є підставою для укладення договору тимчасового користування місцем та додаткових угод до нього.

Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Робочий орган або Управління з питань реклами) надало:

- у період з 2016 року по 2018 рік - товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» 109 (сто дев`ять) Погоджень на розміщення реклами на транспорті комунальної власності м. Києва строком на 5 років

- у січні 2018 року - товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» 9 (дев`ять) Погоджень на розміщення реклами на транспорті комунальної власності м. Києва зі строком дії з 09.01.2018 до 08.01.2023.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» (рекламорозповсюжувач), Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Робочий орган), комунальне підприємство по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» (балансоутримувач) уклали договори: 14.07.2016 - №62/Т про розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва та 02.08.2019 - №24/ТР тимчасового користування місцем, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення рекламного засобу на транспорті (далі - Договір № 24/ТР).

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШН» (рекламорозповсюжувач), Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Робочий орган), комунальне підприємство по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» (балансоутримувач) уклали 15.07.2019 договір № 26/ТР тимчасового користування місцем, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення рекламного засобу на транспорті (далі - Договір «№ 26/ТР).

За умовами Договорів № 24/ТР та № 26/ТР на підставі відповідного наказу Робочого органу про надання погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва рекламорозповсюджувачам надається у тимчасове платне користування місце для розміщення рекламного засобу на транспорті комунальної власності територіальної громади м. Києва виключно для розміщення та експлуатації рекламного засобу (п. 1.1 Договорів).

Комунальне підприємство по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» своїм листом від 16.08.2019 за вих. № 053/282/01-15/2051 звернулося до Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Робочий орган) відкликало надані товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» та товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» погодження місць розміщення рекламних засобів на транспорті комунальної власності м. Києва - на балансових мостових спорудах підприємства «Київавтошляхміст» (за переліком) відповідно до дії чинних нормативних актів, а саме:

- п. 3.7.4 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», забороняє розміщувати рекламоносії на штучних спорудах;

- п. 10.17 ДБН В.2,.3.-22:2009 «Споруди транспорту. Мости та труби. Основні вимоги проектування» не допускає встановлення на мостах рекламних щитів, які знаходиться в полі зору водіїв автомобілів, що рухаються по мосту.

За наслідками розгляду цього листа Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видало наказ від 19.08.2019 № 1163 про анулювання погоджень на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва, які були видані товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» та товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН».

Відповідно до Порядку розміщення реклами на транспорті (п. 2.3.1) підставами для анулювання Погодження до закінчення строку його дії є :

звернення розповсюджувача реклами на транспорті або балансоутримувача місця із заявою по анулювання Погодження, яка подається Робочому органу через адміністратора;

припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

встановлення факту надання у заяві на отримання Погодження та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.

Перелік підстав для анулювання Погодження є вичерпним.

Робочий орган протягом п`яти робочих днів з дати одержання документів, що підтверджують один із фактів, викладених у підпункті 2.3.1 пункту 2.3 цього Порядку, приймає рішення про анулювання Погодження, Рішення про анулювання Погодження фіксується в журналі реєстрації адміністратора та електронній базі Робочого органу. Погодження анулюється на підставі наказу Робочого органу. Робочий орган не пізніше наступного робочого дня з дня видання наказу про анулювання Погодження передає його адміністратору (п. 2.3.2 Порядку розміщення реклами на транспорті).

Адміністратор протягом одного робочого дня з дня отримання від Робочого органу наказу про анулювання Погодження повідомляє заявника про час та місце його отримання.

Отже, згідно з вказаним Порядком розміщення реклами на транспорті, юридичною підставою для анулювання Погодження є наказ Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 19.08.2019 № 1163 про анулювання погоджень на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва, які були видані товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» та товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН». Саме у зв`язку з прийняттям цього акту настають правові наслідки для позивачів, а не внаслідок звернення комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» з листом від 16.08.2019 за вих. № 053/282/01-15/2051. Оскаржуваний лист є процедурною дією, яка, в цьому випадку, передувала прийняттю Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) наказу від 19.08.2019 № 1163, а тому тільки є обставиною, пов`язаною з його прийняттям, що не має правоприпиняючого значення для позивачів.

З огляду на викладене, обставини щодо додержання нормативно-кваліфікованих способів анулювання Погоджень повинні бути предметом дослідження та оцінки при вирішенні питання про чинність відповідного наказу, яким вони анульовані, оскільки саме останній є правоприпиняючим актом, і є підставою для виникнення і припинення прав та обов`язків. Такі обставини (листи, звернення тощо) не створюють самостійних прав і обов`язків, а тому оцінка їм повинна надаватись при вирішенні спору про чинність наказу.

Отже, оцінка дій осіб, які передували прийняттю наказу, як самостійної позовної вимоги не призводить до відновлення становища, яке існувало до його прийняття.

Фактично, зверненням до суду з цими позовами позивачі переслідують мету отримання доказів для вирішення спору про правомірність наказу, і такі дії позивачів суперечать завданням суду, оскільки в цьому випадку предметом спору є встановлення доказів, а не спір про права цивільні.

Враховуючи наведене, позови задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витати за позовом та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, покладаються на позивачів за цими позовами.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» до комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» про визнання протиправним та скасування рішення комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» щодо відкликання погоджень (узгоджень) місць розміщення рекламних засобів на транспорті комунальної власності м. Києва - на балансових мостових спорудах підприємства «Київавтошляхміст», наданих товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» впродовж 2016-2018 років, за переліком згідно з додатком до листа підприємства «Київавтошляхміст» від 16.08.2019 № 053/282/01-15/2051, яким (листом) було оформлено рішення щодо відкликання погоджень (узгоджень), в частині відкликання товариству з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ» погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Судові витрати покласти на товариство з обмеженою відповідальністю «СВ ТЕХНОЛОДЖІ».

Відмовити в задоволенні позову третьої особи на стороні позивача, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, товариства з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» до комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» про визнання протиправним та скасування рішення комунального підприємства по ремонту і утриманню мостів і шляхів м. Києва «Київавтошляхміст» у вигляді листа від 16.08.2019 № 053/282/01-15/2051 в частині відкликання товариству з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН» погодження на розміщення реклами на транспорті комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Судові витрати за позовною заявою третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, покласти на товариство з обмеженою відповідальністю «БІ ЕФ ДЖІ ПРОМОУШЕН».

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана в порядку, передбаченому підпунктом 17.5 пункту 17 розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України».

Повний текст рішення складено 05.08.2020.

Суддя С. А. Ковтун