Ухвала суду № 90773985, 30.07.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
30.07.2020
Номер справи
910/2612/20
Номер документу
90773985
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

30.07.2020Справа № 910/2612/20

За позовом Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України

до Громадської спілки "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО"

про стягнення 319 745,12 грн

Суддя Привалов А.І.

За участю представників сторін:

від позивачів: Сирота Д.Є.;

від відповідача: Попов О.Ю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України з позовною заявою до Громадської спілки "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО" про стягнення 319 745,12 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору №29 про надання фінансової підтримки від 27.11.2019, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача 288 512,00 грн боргу та 30 877,52 грн пені.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 позовну заяву Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

10.03.2020 на адресу Господарського суду міста Києва надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.03.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 910/2612/20 та постановив розглядати її за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 21.05.2020.

07.05.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив, до якого долучено клопотання про огляд доказів за їх місцезнаходженням (в мережі Інтернет), та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

21.05.2020 від представника позивача до суду надійшов відзив на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

У підготовчому засіданні 21.05.2020 суд, заслухавши пояснення представників учасників справи щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, оголосив у засіданні суду перерву до 04.06.2020.

02.06.2020 через канцелярію суду від представників позивача та відповідача до суду надійшли додаткові пояснення до клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Присутній у підготовчому засіданні 04.06.2020 представник позивача заперечив щодо залишення позову без розгляду.

Представник відповідача підтримав раніше подане клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні з огляду на наступне.

В обґрунтування вказаного клопотання відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 986 від 28.11.2018 прийнято рішення ліквідувати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, правонаступником якої визначено - Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 05.05.2020 - Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (код ЄДРПОУ: 39396335) перебуває в стані припинення, тобто не є припиненою.

Відповідно до п. 4 цієї Постанови Кабінету Міністрів України № 986 від 28.11.2018 утворено комісію з ліквідації Державну службу України у справах ветеранів війти та учасників антитерористичної операції, головою якої визначено - Мальцева Ігоря Всеволодовича .

Кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: правонаступництва (п.2 ч.1 ст.512 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч.5 ст.104 ЦК України).

Згідно ч.3, 4 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора 3 моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Згідно ч.1 ст.111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов`язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

З огляду на те, що Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (код ЄДРПОУ 39396335) не припинено, її функції виконуються відповідною комісією, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для звернення Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб до суду із позовом у даній справі, а тому просить суд залишити позов у даній справі без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст.226 ГПК України.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єрміністра України.

При цьому, встановлено, що ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади.

Крім цього, відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах безперервності та забезпечення єдності державної політики.

Аналіз вказаних норм свідчить, що при утворенні, реорганізації чи ліквідації міністерств або інших центральних органів виконавчої влади не допускається виникнення прогалин у здійсненні покладених на Кабінет Міністрів України завдань і функцій, в тому числі щодо розпорядження бюджетними коштами та здійсненням контролю за їх використанням і поверненням.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2018 № 986 Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції ліквідовано.

Міністерство у справах ветеранів України є правонаступником майна, прав та обов`язків Державної служби України у справах є ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, що ліквідується.

Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 (далі - Порядок № 1074).

Відповідно до абзацу другого пункту 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 травня 2019 р. № 321-р Міністерству у справах ветеранів України були передані бюджетні призначення Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в тому числі за програмою 2505030 для надання фінансової підтримки громадським об`єднанням ветеранів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 680 були внесені зміни до Порядку № 156 і визначено Міністерство у справах ветеранів України головним розпорядником коштів для надання фінансової підтримки громадським об`єднанням ветеранів.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 609-р Міністерство у справах ветеранів України почало здійснювати функції і повноваження Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, що припиняється.

Таким чином, з 14 серпня 2019 року саме на Міністерство у справах ветеранів України покладені функції і повноваження Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, в тому числі щодо організації надання фінансової підтримки громадським об`єднанням ветеранів, розпорядження бюджетними коштами за програмою 2505030 та здійсненням контролю за їх використанням і поверненням.

Згідно з пунктом 31 Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1049, організатор конкурсу на підставі рішення конкурсної комісії щодо невиконання (нереалізації) програми (проекту, заходу) інститутом громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, або на підставі встановлення факту фінансування статей витрат кошторису за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів двома та більше організаторами конкурсу, може прийняти рішення про повернення бюджетних коштів, яке у триденний строк надсилається відповідному інституту громадянського суспільства.

На підставі рішення конкурсної комісії про невиконання (нереалізацію) Спілкою проекту Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прийняла рішення у формі наказу від 03 червня 2019 № 27 про повернення Спілкою бюджетних коштів у сумі 288 512,00 грн в дохід державного бюджету.

Таким чином позовна заява була подана Мінветеранів не тільки як юридичною особою - правонаступником сторони договору, а ще й як правонаступником центрального органу виконавчої влади, функції і повноваження якого позивач почав виконувати і рішення якого щодо повернення коштів за договором не було виконано відповідачем.

З огляду на викладене, відсутні підстави для залишення позову у даній справі без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст.226 ГПК України.

Також судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 212 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України було перейменовано на Міністерство у справах ветеранів України (далі - Позивач, Мінветеранів).

Частиною 1 статті 52 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 1 ст.108 ЦК України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

З аналізу зазначених положень слідує, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, зокрема, перетворення, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма такої особи.

Отже, зміна найменування юридичної особи та її місцезнаходження не є його реорганізацією.

Водночас, зміна найменування юридичної особи тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". У разі коли така зміна сталася у процесі вирішення спору господарським судом, про неї обов`язково зазначається в описовій частині рішення (при цьому у мотивувальній частині, за необхідності, також зазначається нове найменування учасника судового процесу - наприклад, у разі задоволення позову до нього) або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що наявні підстави для зміни найменування позивача.

У підготовчому засіданні 04.06.2020 за клопотанням представника відповідача було оголошено перерву до 09.07.2020.

07.07.2020 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.

09.07.2020 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про надання строку для подання заперечень на відповідь на відзив.

У підготовчому засіданні 09.07.2020 судом було задоволено клопотанням представника відповідача про надання строку для подання заперечень на відповідь на відзив та оголошено перерву в засіданні суду до 30.07.2020.

29.07.2020 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, клопотання про долучення доказів та клопотання про проведення судового засідання без представника відповідача.

Присутній в судовому засіданні 30.07.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив призначити справу до розгляду по суті.

Представник відповідача проти позову заперечив та підтримав раніше подані клопотання про долучення доказів до матеріалів справи; клопотання про огляд доказів за їх місцезнаходженням (в мережі Інтернет), а також не заперечував щодо призначення справи до розгляду по суті.

Судом розглянуто та задоволено частково клопотання відповідача про огляд доказів за їх місцезнаходження (в мережі Інтернет), а саме з огляду на обмежені технічні можливості залів судових засідань, які розміщені в приміщеннях Господарського суду міста Києва, суд вирішив здійснити огляд вказаних доказів, розміщених в мережі Інтернет, самостійно поза межами залу судового засідання в процесі дослідження матеріалів справи.

Враховуючи відсутність будь-яких інших заяв і клопотань представників сторін та оскільки у підготовчому засіданні 30.07.2020 вирішені питання, зазначені у ч. 2 ст.182 Господарського процесуального кодексу України, а також здійснені усі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Відповідно до ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Керуючись ст. 185, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Змінити найменування позивача з Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на Міністерство у справах ветеранів України.

2. Закрити підготовче провадження у справі № 910/2612/20 та призначити справу до судового розгляду по суті.

3. Судове засідання для розгляду справи по суті призначити на 20.08.20 о 10:15 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 17 .

4. Викликати в судове засідання представників сторін та визнати їх явку обов`язковою.

5. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, яка розглядається, доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/.

6. Дана ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя А.І. Привалов