
"03" серпня 2020 р.
Ленінський районний суд м.Харкова
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 серпня 2020р. Справа №642/2481/20 Провадження №2/642/994/20Суд у складі: Головуючого судді Секретаря Євтіфієв В.М.; Пшенична Т.М.;
За відсутності позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», представник якого заявив про розгляд справи за їх відсутності, відповідача - ОСОБА_1 , сповіщеної про день та час розгляду справи;
розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку спрощенного провадження, справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 , про стягнення боргу за споживияй газ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звертаючись до суду заявляє позовні вимоги до відповідачів, а саме:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь AT "Харківміськгаз" (п/р НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647) вартість необлікованого об`єму природного газу у розмірі 5145,74 грн.
- стягнути з ОСОБА_1 на користь AT "Харківміськгаз" (п/р НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647) 3 % річних у розмірі 51,17 грн.
В мотивуванні змісту позовних вимог, позивач вказав: 07.11.2019 р. представником AT «Харківміськгаз» за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.15 р. № 2494, про що складений акт про порушення № 343/19, скріплений підписами двох сторін. Також складено акт про виявлені порушення № 8966 від 07.11.19 р., скріплений підписами двох сторін.
07.11.2019 р. лічильник газу було демонтовано та опломбовано для проведення експертизи, про що складено протокол № 8966, скріплений підписами двох сторін.
Відповідно до п.1 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОТ або при контрольному огляді вузла обліку за зумовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта тенку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломби ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень глави 10 розділу Х Кодексу.
Експертиза лічильника газу проводилась 21.11.2019 р. у сервісному центрі з ремонтів і повірки газових лічильників AT «Харківміськгаз» у відповідності до глави розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.09.15 р. № 2494.
В результаті експертизи було виявлено: пломби не відповідають зразку заводу виробника, механічні пошкодження корпусу та скла відлікового пристрою в місцях опломбування.
Висновок: втручання в газовий лічильник.
21.11.19 р. ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме, лічильника газу заводський № 213383.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі заявления Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого заручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно розрахунку вартість необлікованого об`єму природного газу за період з 01.08.19 р. по 06.11.19 р. складає 5145,74 грн.
Відповідно до вимог ст. 625 ЦК України: боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У наданому відзиві на позовну заяві відповідач вказав: Позовні вимоги не визнає в зв`язку з їх недоведеністю належними доказами, передбаченими вимогами ЦПК України.
За змістом ст.ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч. І ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона ( постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач(абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 1 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач це- фізична особа, фізична особа- підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу. З метою використання для власних потреб.
У відповідності з п.З глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним і укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою типового договору розподілу природного газу. Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема - повернення підписаної заяви - приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та / або документально підтверджене споживання природного газу.
Однак, позивачем не надано до суду доказів фактам та обставинам ,- наявності відповідного договору, повернення підписаної заяви - приєднання, сплати рахунки оператора ГРМ та / або документально підтвердженого споживання природного газу. Таким чином, позивачем не доведено факту існування договірних правовідносин з надання послуг з газопостачання який є підставою застосування по відповідача вимог п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем. При цьому, статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до п. 6 глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено, якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВП або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або \ приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має термінове поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійно' ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Згідно до пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та / або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб ( номерних, з відбитками тавр) пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
При цьому, відповідач не є власником комерційного ВОГ або стороною, відповідальної за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та / або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів.
Таким власником може бути сам позивач. Це підтверджують вимоги ст. З ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», згідно до яких фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідної території, коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів. Побутові споживачі природного газу- фізичні особи можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Крім того, позивач не доводить того, що комерційний ВОГ був переданий відповідачу за відповідним договором про відповідальне зберігання та / або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів.
Звертаю увагу суду на наступне: відповідач є власником не домоволодіння саме квартири в будівлі за адресою АДРЕСА_1 . Земельної ділянки у власності або в користуванні відповідач за зазначеною адресою не має ( копія технічного паспорту, акту жильців додається). Газовий лічильник було розташовано на зовнішньої стіні будівлі по АДРЕСА_1 . Згідно наданого технічного паспорта квартири не вбачається наявності паркана. При цьому, позивачем не надано до суду акту розмежування балансової належності газопостачальних мереж. Тому, по-перше, лічильник не було розташовано на території, належної відповідачу, по-друге, позивачем не доведено розташування лічильника на мережі що не знаходиться на балансі позивача. При таких обставинах, в розумінні вимог пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем, відповідальність за стан зазначеного лічильника покладена саме на позивача.
Щодо акту №8966 від 07.11.2019 р.,- В графі, в якої повинно зазначити дані представника газопостачальної організації ( прізвище, ім`я, по батькові), зазначено лише, дослівно, «СЛ-РЬ».
Щодо Протоколу не облікованого об`єму природного газу і його вартості від 27.12.2019 р.,- В цьому протоколі не зазначено який саме підпункт пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем було порушено. Крім того, цей протокол не підписало 3 члена комісії, у тому числі, і головним бухгалтером, а саме, особою, відповідальною за надання акту-розрахунку доданого до цього протоколу.
Щодо акту-розрахунку,- озрахунки здійснювалися з розрахунку двох жильців. Однак, в квартирі АДРЕСА_1 зареєстрована лише я сама ( довідка додається). Я не є фахівцем в галузі бухгалтерії, однак, вважаю, що ці розрахунки потрібно було проводити з урахуванням 1 жильця :
5145,74: 2 = 2572,87грн.
Крім того, перевірка відбувалася 07.11.2019 року. Нарахування здійснено з 01.08.2019 р. При таких обставинах незрозуміло, з яких підстав було зроблено висновок що порушення вимог Кодексу газорозподільних систем відбулося саме 01.08.2019 року. Жодних доказів цьому факту сторона позивача до суду не надала.
Крім того, в період з 23.03.2018 р. по 25.06.2019 р. я знаходилася в ДУ «Харківський слідчий ізолятор». В цей період пошкодження газовому лічильнику могла спричинити будь-яка третя особа, при цьому, моєї вини, як підстави відповідальності, при таких обставинах, немає.
На підставі викладеного, відповідач вимагає відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Згідно наданої відповіді на відзив вказано:
Правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», «Про нафту і газ», «Про енергозбереження» "Про угоди про розподіл продукції", "Про захист економічної конкуренції", "Про газ (метан) вугільних родовищ", "Про охорону навколишнього природного середовища", міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу» (надалі -; Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно з ст.37, 39, 40 Закону: Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну га безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має 5ути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
01.07.2015 р. на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 р. видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 р. по 30.06.2020 р.р.
Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року N 715 "Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 21 травня 2015 року N 1587 анулювало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Водночас, публічне акціонерне товариство „Харківміськгаз" (61004, м Харків, вул. Москалівська, 57/59, Код 03359552) з 01.07.2015 р. на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09 04.2015 р не є постачальником природного газу населенню міста Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. ПАТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії є оператором газорозподільної системи.
Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (на далі Кодекс). Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до п. 3 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634. 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно п.4. глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Так, на виконання вказаних норм права примірник договору опублікований на сайті ПАТ «Харківміськгаз» http://khgor.104.ua
Згідно п.3 розділу 1 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.15 р. № 2496, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за договором, який має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Відповідно до п.2 розділу 3 Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно п.4 розділу 3 Правил якщо споживач не повернув постачальнику заяву- приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником відповідно до вимог цих Правил, що має підтверджуватися документально, за умови, що у споживача відсутній інший діючий постачальник.
Особовий рахунок за адресою: АДРЕСА_1 відкрито на ОСОБА_1 .
Оплати відповідача відображені на його особовому рахунку (підтверджується фінансовим станом споживача, копія якого додається).
Таким чином, доводи відповідача щодо неукладення договору безпосередньо з ОСОБА_1 , безпідставні, як і твердження відносно того, що остання не є споживачем природного газу за зазначеною адресою.
Крім того, згідно п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання відповідно до ч.І ст.383 ЦК України-для власного проживання, проживання членів своєї сім`ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
Згідно ч.І ст.64 ЖК України члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення, повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем 1 майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Частиною 3 ст.64 ЖК України передбачено, якщо особи, зазначені в частині другій цієї статті, перестали бути членами сім`ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов`язки, як наймач та члени його сім`ї.
Положення ч.4 ст.156 ЖК України свідчать, до членів сім`ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу ( а саме, до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство). Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Отже, законодавець чітко визначив, хто є побутовим споживачем, що свідчить про можливість підпису актів, як всіма членами сім`ї, а також особами, які підпадають під вказані ознаки.
Щодо виявлених порушень, пояснюємо.
07.11.2019 р. представником AT «Харківміськгаз» за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.15 р. № 2494, про що складений акт про порушення № 343/19, скріплений підписами двох сторін. Також складено акт про виявлені порушення № 8966 від 07.11.19 р., скріплений підписами двох сторін.
07.11.2019 р. лічильник газу було демонтовано та опломбовано для проведення експертизи, про що складено протокол № 8966, скріплений підписами двох сторін.
Отже, звертаю увагу суду, що акт про порушення № 343/19 від 07.11.19 р., акт про виявлені порушення № 8966 від 07.11.19 р., протокол № 8966 від 07.11.2019 р., скріплені підписами двох сторін. При цьому відповідач в графі зауваження споживача (його представника) будь-яких зауважень не виклав.
Також слід відмітити, що згідно наданої відповідачем довідки № 12/12 від 12.06.2020 р., на момент складання вказаних документів, ОСОБА_1 не знаходилась в слідчому ізоляторі, як і в період, за який проведено відповідні нарахування.
Відповідно до п.1 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень глави 10 розділу X Кодексу.
Таким чином, при сумнівах щодо роботи ЗВТ AT «Харківміськгаз» має законне право ініціювати проведення експертизи ЗВТ, що і мало місце в даному випадку.
Згідно п.2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:
поштову адресу місця проведення експертизи;
дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ а/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта);
контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);
сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;
дату останньої повірки ЗВТ.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ТМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної (діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача якого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами :удово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті тарі).
У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Відповідно до п.3 глави 10 розділу X Кодексу експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Крім того, згідно п.3 глави 10 розділу X Кодексу за вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні лати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Експертиза лічильника газу проводилась 21.11.2019 р. у сервісному центрі з ремонтів і повірки газових лічильників AT «Харківміськгаз» у відповідності до глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.09.15 р. №2494.
Лічильник газу був доставлений на експертизу у пакеті, який був опломбований одноразовою пломбою. Упаковка лічильника відповідала вимогам Кодексу.
В результаті експертизи було виявлено: пломби не відповідають зразку заводу виробника, механічні пошкодження корпусу та скла відлікового пристрою в місцях опломбування.
Висновок: втручання в газовий лічильник.
21.11.19 р. ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме, лічильника газу заводський № 213383.
Крім того, згідно п. 8 глави 9 розділу X Кодексу якщо за результатами експертизи 5о позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно по п.8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, ка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно п.11 глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, про що був повідомлений відповідач і підтверджується його підписом на регламенті засідання постійно діючої комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем побутовими споживачами природного газу.
ОСОБА_1 була присутня на засіданні комісії, що підтверджується підписом в регламенті засідання комісії від 27.12.19 р.
Так, на виконання вказаних норм права складений акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості на суму 5145,74 рн. за період з 01.08.19 р. по 06.11.19 р. і нарахування проведені на підставі п.1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Таким чином, доводи відповідача щодо неправомірності складання зазначених документів і проведення експертизи, безпідставні.
Щодо кількості зареєстрованих осіб, звертаємо увагу суду, розрахунок виконаний на суму 5145,74 грн. за період з 01.08.19 р. по 06.11.19 р. В розрахунку чітко зазначено, що з 01.08.2019 р. вихідні дані для проведення розрахунку 1 особа.
Таким чином, посилання ОСОБА_1 на те, що нібито розрахунок виконаний на 2 особи, безпідставні.
Крім того, згідно п. 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Лічильник газу Октава G-6 заводський номер 213383 прийнятий в експлуатацію згідно гу приймання в експлуатацію робіт по встановленню побутових лічильників газу від 01.1999р.
Згідно наданих заперечень, у відповідності з п.3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним і укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою типового договору розподілу природного газу. Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема - повернення підписаної заяви - приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та / або документально підтверджене споживання природного газу.
Однак, позивачем не надано до суду доказів фактам та обставинам ,- наявності відповідного договору, повернення підписаної заяви - приєднання, сплати рахунки оператора ГРМ та / або документально підтвердженого споживання природного газу. Таким чином, позивачем не доведено факту існування договірних правовідносин з надання послуг з газопостачання який є підставою застосування по відповідача вимог п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем. При цьому, статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Саме цей аргумент Відповідач вказав в відзиві на позовну заяву. Однак, своєю відповіддю на відзив Позивач не спростував цей аргумент. Позивач надав до суду «Акт прийому в експлуатацію робіт по встановленню побутових лічильників газу» від 25.01.1998 р. Згідно до цього акту від споживача його підписав ОСОБА_2 . При цьому, мої дані- ОСОБА_1 , я була зареєстрована в цієї квартирі лише 29.11.2016 року, а власником квартири стала 08.08.2016 р. При таких обставинах, Позивач в розумінні вимог пункту 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, не доводить факту існування договірних правовідносин з надання послуг з газопостачання який є підставою застосування по відповідача вимог п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, та не доводить існування обставин, які передбачені пунктом 5 глави 5 розділу X VI Кодексу газорозподільних систем.
Позивач у відповіді не спростував аргументу відповідача щодо невідповідності складених позивачем документів вимогам закону.
Так, щодо акту №8966 від 07.11.2019 р.,-
В графі, в якої повинно зазначити дані представника газопостачальної організації ( прізвище, ім`я, по батькові), зазначено лише, дослівно, «СЛ-РЬ»
Щодо Протоколу не облікованого об`єму природного газу.
В цьому протоколі не зазначено який саме підпункт пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем було порушено. Крім того, цей протокол не підписало 3 члена комісії, у тому числі головним бухгалтером, а саме, особою, відповідальною за надання акту-розрахунку доданого до цього протоколу.
Позивач у відповіді не спростував аргументу відповідача про те що перевірка відбувалася 07.11.2019 року. Нарахування здійснено з 01.08.2019 р. При таких обставинах незрозуміло, з яких підстав було зроблено висновок що порушення вимог Кодексу газорозподільних систем відбулося саме 01.08.2019 року. Жодних доказів цьому факту сторона позивача до суду не надала.
Позивач у відповіді не спростував позицію відповідача про те, що відповідач не несе відповідальності за стан лічильника, який розташовано поза квартирою відповідача та який не був переданий відповідачу на відповідальне зберігання. Жодних заперечень з цього приводу Позивач не надав. При цьому, у відповідності до п. 6 глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено, якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Згідно до пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та / або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб ( номерних, з відбитками тавр) пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Додаю в якості доказів: паспорт відповідача в якому зазначено момент реєстрації в квартирі, свідоцтво про право на спадщину я кому зазначено з якої дати я стала власником квартири.
Як підсумок, стверджую:
-позивач не доводить факту існування договору з Відповідачем
-лічильник знаходиться у власності Позивача, на території, яка не є у власності або користуванні відповідача, що свідчить про відповідальність саме позивача за стан лічильника.
-позивач безпідставно встановив дату порушення, а саме, 01.08.2019 року. Факт порушення саме в цю дату не підтверджується доказами, однак, ця, безпідставно визначена дата , впливає на розрахунки.
Судом в межах завалених позовних вимог, на підставі наданих відзиву, відповіді, заперечень та доказів, встановлені наступні факти та обставини:
07.11.2019 р. представником AT «Харківміськгаз» за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.15 р. № 2494, про що складений акт про порушення № 343/19, скріплений підписами двох сторін. Також складено акт про виявлені порушення № 8966 від 07.11.19 р., скріплений підписами двох сторін.
07.11.2019 р. лічильник газу було демонтовано та опломбовано для проведення експертизи, про що складено протокол № 8966, скріплений підписами двох сторін.
Експертиза лічильника газу проводилась 21.11.2019 р. у сервісному центрі з ремонтів і повірки газових лічильників AT «Харківміськгаз» у відповідності до глави розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.09.15 р. № 2494.
В результаті експертизи було виявлено: пломби не відповідають зразку заводу виробника, механічні пошкодження корпусу та скла відлікового пристрою в місцях опломбування.
Висновок: втручання в газовий лічильник.
21.11.19 р. ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме, лічильника газу заводський № 213383.
Дослідив та оцінивши в сукупності докази матеріалів справи суд вважає:
За вимогами 901, 903 ЦК України передбачено: за договором про надання послуг одна сторона (виконавець)зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, і одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
У відповідності до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Отже між сторонами укладено договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення, що підтверджено абонентським рахунком № НОМЕР_2 .
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі заявлений Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого заручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно розрахунку наданого позивачем з урахуванням 2 осіб споживачів, що не спростовано в встановленому законному порядку відповідачем, вартість необлікованого об`єму природного газу за період з 01.08.19 р. по 06.11.19 р. складає 5145,74 грн.
Вимогами статті 12 ч.3 ЦПК України визначено: Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порушенням зобов`язання, згідно ст. 610 ЦК України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто - неналежне виконання.
Згідно зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правої наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. І, 2 ст. 625 ЦК України, боржники, які прострочили виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язані сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми. Таким чином, боржникам нараховані:
Таким чином, суд вважає, в межах правовідносин врегульованих укладеним договором відповідач порушив умови договору, що є підставою для задоволення позовних вимог. Крім того, на думку суду, правова позиція відповідача є хібною, т.я. суперечить обставинам справи та нормам закону, а тому є неприйнятною для суду.
Керуючись ст.11, 15, 62, 81, 141, 142, 169, 203, 213, 215, 223. 226, 263, 265, 282-284, 289, ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 , про стягнення боргу за споживияй газ, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь AT "Харківміськгаз" (п/р НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647) вартість необлікованого об`єму природного газу у розмірі 5145,74 грн., 3 % річних у розмірі 51,17 грн., судовий збір в сумі 2102,00 грн., а всього стягнути загальну суму7298(сім тисяч двісті дев`яноста вісім)грн. 91коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі Апеляційна скарга на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського Апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В.М.Євтіфієв