Рішення № 90752899, 04.08.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.08.2020
Номер справи
640/19934/18
Номер документу
90752899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2020 року м. Київ № 640/19934/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та виплаті пенсії позивачу з моменту порушення його права з 01.11.2016;

зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити призначену позивачу пенсію з моменту порушення його права з 01.11.2016 з урахуванням перерахованої та виплаченої з 28.02.2018 пенсії відповідно до рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.11.2016 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого ст. 43 Закону, у тому числі з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Позивач пояснює, що при обчисленні пенсії відповідач керувався пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393, з урахуванням, зокрема, змін внесених постановою Кабінету Міністрів України № 720 від 19.10.2016.

Зазначає, що даною нормою встановлено види грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, а саме: з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Додає, що пенсія обчислена також з урахуванням прийнятих змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, які набрали чинності 26.10.2016, що, за висновком позивача, призвело до звуження його прав, на які він сподівався перебуваючи на службі в поліції.

Посилаючись на ч. 4 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393, з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України № 720 від 19.10.2016, позивач зауважив, що для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 року, якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748 і від 9 березня 2006 р. № 268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 7 листопада 2015 року на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

Зазначає, що 04.01.2017 він звернувся до відповідача ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок призначеної 01.11.2016 йому пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці роботи.

Натомість листом від 01.02.2017 № 2354/03 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки вона призначена згідно з Законом.

Разом з тим, як зазначає позивач у 2017 році він звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва за захистом своїх прав.

Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018, яке набрало законної сили 28.02.2018, його позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби.

В той же час, позивач пояснює, що на виконання рішення Голосіївського районного суду м. Києва відповідачем здійснено перерахунок пенсії, але не з моменту порушення права позивача - 01.11.2016, тобто, дати призначення пенсії позивачу, а з моменту набрання законної сили рішенням Голосіївського районного суду м. Києва, з 28.02.2018.

Як зазначено у позовній заяві, 13.03.2018 позивач звернувся із заявою до відповідача про виконання зазначеного вище рішення суду та про виплату недоотриманої пенсії за період незаконних дій управління, які були визнані Голосіївським районним судом м. Києва, протиправними.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 13.04.2018 позивача повідомлено, що рішення суду виконано та перерахунок здійснено з дати набрання законної сили рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018, а саме з 28.02.2018.

Тобто, як наголошує позивач з моменту порушеного права позивача, а саме: з 01.11.2016 по 27.02.2018 включно пенсія не перерахована, хоча, за словами позивача, дії відповідача визнані судом протиправними.

22.08.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у м Києві із заявою здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію за період незаконних дій управління, які були визнані судом протиправними з урахуванням частково виконаного управлінням рішення суду.

Однак, листом від 03.10.2018 відповідач повідомив позивача, що рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 по справі № 752/14678/17 виконано у межах покладеним судом зобов`язань.

Разом з тим, позивач наголошує на протиправній бездіяльності відповідача з приводу невиконання рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 по справі № 752/14678/17 у повному обсязі та наголошує, що у відповідності до ст. 370 КАС України судові рішення, які набрали законної сили є обов`язковими, у тому числі для учасників справи, з огляду на що позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позиція відповідача.

У відзиві на позов ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позову.

Пояснює, що ГУ ПФУ в м. Києві призначило позивачу пенсію за вислугу років з 01.11.2016 відповідно вимог чинного законодавства України. При зверненні позивача про призначення пенсії ГУ ПФУ в м. Києві здійснив розрахунок пенсійної виплати позивача з 01.11.2016 відповідно до відомостей про розмір грошового забезпечення позивача, уповноваженим структурним підрозділом Національної поліції.

Відповідач наголошує, що додаткові види грошового забезпечення визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Посилаючи на абз. 6 п. 7 постанови № 393 для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 07 листопада 2015 року, якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 року № 748 і від 9 березня 2006 року № 268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 07 листопада 2015 року на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

Натомість як зазначає відповідач, не погоджуючись з зазначеним законодавчим порядком обчислення пенсії позивач звернувся до Голосіївського районного суду міста Києва з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії позивача та зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві вчинити дії щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії з урахуванням осадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 календарні місяці служби.

Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 позов позивача задоволено повністю.

Відповідач акцентує увагу суду, що на виконання рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 29.01.2018 ГУ ПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача з дати набрання законної сили рішення суду, так як іншого суд не встановив, з огляду на що враховуючи, що рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 29.01.2018 у справі №752/14678/17 зазначені позовні вимоги позивача до ГУ ПФУ в м. Києві були розглянуті, на думку відповідача, логічним є висновок, що права позивача були повністю захищені судовим рішенням у справі № 752/14678/17 та додаткового захисту не потребують.

Підсумовуючи викладене відповідач наголосив на безпідставності позовних вимог.

В той же час, у відзиві на позовну заяву відповідач просить суд залишити позовну заяву позивача без розгляду, оскільки позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 03.12.2018 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку ст. 263 КАС України - спрощеного (письмового) провадження.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому з 01.11.2016 призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

04.01.2017 позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці роботи.

Листом від 01.02.2017 № 2354/03 ГУ ПФУ в м. Києві відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки пенсії позивача розрахована вірно, а відтак підстави для її перерахунку відсутні.

Не погоджуючись відмовою відповідача у перерахунку позивачу пенсії, останній звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві.

Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби. Відповідно до даних ЄДРСР вказане рішення надрало законної сили 28.02.2018.

Тобто, як видно з вказаного рішення Голосіївського районного суду м. Києва, судом у прохальній частині не визначено за який період або з якого часу необхідно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1

13.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати рішення Голосіївського районного суду м. Києва та виплачувати пенсію в подальшому з його урахуванням, а також виплатити недоотриману ним пенсію за період незаконних дій ГУ ПФУ в м. Києві, які були визнані судом протиправними.

13.04.2017 листом № 14409/03 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача про те, що з метою виконання рішення Голосіївського районного суду м. Києва воно здійснило перерахунок пенсії з 28.02.2018 (з дня набрання рішення законної сили), в порядку, встановленому судом рішенням та нарахувало позивачу кошти за період з 28.02.2018 по 30.04.2018 у розмірі 1652,92 грн., які будуть виплачені у травні 2018 року.

У вказаному листі ГУ ПФУ в м. Киві також зазначило, що після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача за вислугу років з 01.05.2018 становить 8227,36 грн.

22.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій наголосив, що виходячи з рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 дії управління є протиправними з моменту призначення пенсії позивачу , а саме з 2016 року, у зв`язку з чим позивач просив відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з моменту її призначити та виплатити недоотриману ним пенсію.

Листом від 03.10.2018 № 87165/02 ГУ ПФУ в м. Києві надало позивачу відповідь, в якій повідомлено, що на виконання вимог рішення Голосіївського районного суду м. Києві з 28.02.2018 по 30.04.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачу у розмірі 1652,92 грн., які виплачено у травні 2018 року. У відповіді відповідач наголосив, що рішення Голосіївського районного суду м. Києва виконано згідно з резолютивною частиною в межах покладених судом обов`язків.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не перерахунку позивачу пенсії з моменту її призначення протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Насамперед слід зазначити, що обставини виконання вищезгаданого рішення суду за період, охоплений зазначеним рішенням суду (щодо вимоги позивача про перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавку за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та премій за останні 24 календарні місяці служби), як і власне переоцінка обставин, встановлених зазначеним судом, знаходяться поза межами компетенції суду у даній справі, оскільки виконання рішення є завершальною стадією судового процесу, яку контролює відповідний суд.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом регулюється Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, відповідно до ст. 2 вказаного Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої - десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Особи з числа військовослужбовців, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та атестованих працівників органів внутрішніх справ України, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, органів і підрозділів цивільного захисту, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших правоохоронних органів, які обрані народними депутатами України, при досягненні ними під час строку депутатських повноважень віку або вислуги років, установлених цим Законом, мають право на пенсію, що обчислюється відповідно до статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України".

Особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Між тим, умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання визначаються Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок № 260).

Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку № 260 у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції фінансовий підрозділ зобов`язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.

Пунктом 3 вказаного розділу Порядку № 260 передбачено, що поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

У журналі, де реєструються грошові атестати, зазначаються: номер і дата оформлення грошового атестата; прізвище, ім`я та по батькові власника грошового атестата, займана ним посада, спеціальне звання; місце вибуття власника атестата; до якого часу виплачено грошове забезпечення, з якого окладу і які виплачено надбавки.

Грошові атестати заповнюються розбірливо і підписуються керівником органу поліції, начальником фінансового підрозділу та скріплюються печаткою.

Види грошового забезпечення вказуються в національній валюті України.

Не дозволяється заповнення грошових атестатів олівцем. Грошові атестати без печатки чи підпису, з підчистками або із виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними.

У грошовому атестаті має бути підпис його власника, що підтверджує правильність записів за проведеними розрахунками.

В той же час, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених постанова правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Так, відповідно до п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

В той же час, пунктом 12 Порядку № 3-1 встановлено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Згідно з пунктом 14 Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

При цьому, згідно з п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Порядок № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 р., якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. N 748 і від 9 березня 2006 р. N 268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 7 листопада 2015 р. на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

Тобто, підсумовуючи викладене у сукупності, суд зазначає, що при призначені пенсії особами, які приходили службу в органах внутрішніх справи, а згодом проходили службу на посадах поліцейських відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та у разі звільнення таких осіб із служби після 07.11.2015, тобто після набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», додаткові види грошового забезпечення під час обчислення такої пенсії повинні враховуватися за період, починаючи з 07.11.2015. При цьому, середньомісячна їх сума визначається шляхом ділення загальної суми таких додаткових видів грошового забезпеченні та премії на кількість фактичних місяців служби перед звільненням з 07.11.2015.

Як видно з матеріалів справи, зокрема розрахунку вислуги років (том 1 а.с. 49-51) позивач, починаючи з 01.08.1992 по 01.08.1996 навчався в академії внутрішніх справ, надалі з 01.08.1996 по 06.11.2015 проходив службу на різних посадах в органах податкової міліції та органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 31.10.2016 на посадах в Національній поліції України.

З 01.11.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, при призначені з 01.11.2016 позивачу пенсії, остання повинна була бути обчислена пенсійним органом з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпеченні та премії за період, починаючи з 07.11.2015 (день набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію» по день звільнення з військової служби шляхом ділення загальної суми таких додаткових видів грошового забезпеченні та премії на кількість фактичних місяців служби перед звільненням.

Натомість, слід наголосити, що матеріали справи не містять розрахунку середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за період, починаючи з 07.11.2015 (день набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію») по день звільнення з військової служби шляхом ділення загальної суми таких додаткових видів грошового забезпеченні та премії на кількість фактичних місяців служби перед звільненням, тобто з 07.11.2015 по 31.10.2016.

В той же час, відповідно до довідки від 05.03.2018 № 1 ліквідаційної комісії Департаменту ДАІ МВС України (том 1, а.с. 61) середньомісячна сума грошового забезпечення та премії позивача обрахована за період з 01.11.2014 по 06.11.2015, загальна сума премії за 13 місяців складає 47 551,70 грн. та загальна сума надбавки за виконання особливо важливих завдань за 13 місяців складає 12 236,90 грн., що у їх сукупності становить 59 788,60 грн. Однак, на вказаній довідці здійснено розрахунок «олівцем», що загальна сума за вказаний період складає 86 823,52 грн./24 місяці, що дорівнює 3 617,65 грн.

Як видно з протоколу призначення пенсії (том 1, а.с. 52) пенсія позивача з 01.11.2016 обчислена з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 3200 грн.; оклад за військове звання - 2400 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1960 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія - 115% - 2457,72 грн., що загалом становить 10017,72 грн. грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Тобто, позивач вважаючи, що йому пенсійним органом неправомірно розраховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення та премії, звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом.

Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 позов ОСОБА_1 задоволено повність, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби. Відповідно до даних ЄДРСР вказане рішення надрало законної сили 28.02.2018.

На підставі рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 з 28.02.2018 позивачу здійснено розрахунок пенсії з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 3200 грн.; оклад за військове звання - 2400 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1960 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія - 115% - 3617,65 грн., що загалом становить 11177,65 грн. грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Тобто, беручи до уваги те, що пенсія позивачу була призначена з 01.11.2016, отже після 07.11.2015, тоді як перерахунок останньої на виконання рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 29.01.2018 у справі № 752/14678/17 здійснено з 28.02.2018, залишається невирішеним питання проведення відповідачем перерахунку пенсії за період з 01.11.2016 по 27.02.2018.

Натомість, підсумовуючи хронологію подій щодо проходження і обрахунку пенсії, суд зазначає, що:

по-перше, починаючи з 07.11.2015 по 31.10.2016 позивач проходив службу на посадах поліцейських відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»;

по-друге, пенсія позивачу призначена з 01.11.2016, тобто після 07.11.2015;

по-третє, у відповідності до п. 7 Порядку № 393 для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 р., якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. N 748 і від 9 березня 2006 р. N 268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 7 листопада 2015 р. на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

Тобто, обрахунок середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії при розрахунку позивачу суми пенсії мало б відбутися шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії за період з 07.11.2015 по 31.10.2016 на 12 місяців (кількість фактичних місяців перед звільненням, починаючи з 07.11.2015), натомість така сума обрахована за період з 01.11.2014 по 06.11.2015, що свідчить про те, що пенсійним органом при обрахунку середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення застосовано невірний період.

Разом з тим, зважаючи на те, предметом розгляду даної справи є не оскарження дій відповідача щодо неправильного застосування останнім періоду обрахунку середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії для обрахунку пенсії, тоді як предметом розгляду даної справи по суті є не проведення позивачу перерахунку пенсії за період з 06.11.2016 по 27.02.2018 виходячи, зокрема, із розміру середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3617,65 грн., яка, як зазначена вище обрахована на підставі невірного періоду, суд проаналізувавши вказані обставини у сукупності, в контексті викладених норм права та встановлених обставин справи, приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Доводи учасників справи та надані ними матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного.

У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Відтак, враховуючи те, що судом не встановлено порушень прав, свобод чи інтересів в контексті заявлених підстав та предмету позову, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Що ж стосується доводів відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, то суд вважає вказане клопотання безпідставним, оскільки за змістом ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, з огляду на що, особи, які мають право на такий перерахунок, вправі звернутися до суду з позовом щодо зобов`язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження строком такого звернення.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) та п. 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя О.А. Кармазін