Рішення № 90752329, 31.07.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
826/10087/16
Номер документу
90752329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2020 року м. Київ № 826/10087/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до "Jamico Finance Limited", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державна фіскальна служба України, про продовження дії спеціальної санкції.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб`єкта господарської діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку України від 13.11.2015 №1448 до "Jamico Finance Limited" на термін до усунення "Jamico Finance Limited" порушень статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні імпортного контракту від 22.09.2014 №І-09-2014 укладеного із суб`єктом господарювання України ТОВ "Проціон-Торг" на суму 19.854.800,00 доларів США.

Ухвалою суду від 08.07.2016 відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено судовий розгляд. Відповідно до розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу №826/20426/16 передано на повторний автоматизований розподіл. На підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду справи визначено суддю Окружного адміністративного суду міста Києва Донця В.А. Ухвалою суду від 09.11.2017 справу прийнято до провадження, призначено судовий розгляд справи по суті. На підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України судом продовжено розгляд справи в письмовому провадженні.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. У зв`язку з тим, що іноземним суб`єктом господарської діяльності "Jamico Finance Limited" не усунуто порушення, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.

Представник третьої особи підтримав позов, зазначивши про невиконання іноземним суб`єктом господарської діяльності договірних зобов`язань, тому санкції мають бути продовжені.

Дослідивши письмові докази, суд установив.

Відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.11.2015 №1448 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності" згідно статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" на підставі подання ДФС України від 10.07.2015 №16712/5/99-99-22-05-02-16, вх. від 14.07.2015 №03/45344-15, від 25.09.2015 №22628/5/99-99-22-05-02-16, вх. від 30.09.2015 №03/62410-15, від 16.10.2015 №24321/5/99-99-22-05-02-16, вх. від 20.10.2015 №03/66841-15, до відповідача застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України листом від 23.02.2016 №4102-11/5033-03 звернулось до ДФС України щодо розгляду питання доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземного суб`єкта господарської діяльності "Jamico Finance Limited".

Листом від 24.03.2016 №5001/5/99-99-22-05-02-16 ДФС України повідомило, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто, відсутні відомості щодо погашення простроченої дебіторської заборгованості та запропоновано продовжити дію спеціальної санкції.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XII (у редакції, чинній на час звернення ДФС України з поданням від 25.04.2016 №7135/5/99-99-14-06-16 про застосування спеціальної санкції) суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (у редакції, чинній на час звернення ДФС України з поданням від 25.04.2016 №7135/5/99-99-14-06-16 про застосування спеціальної санкції) передбачалось:

за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (абзац п`ятий частини першої);

санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства (частина друга);

тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб`єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування (частина шоста);

подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду (частина сьома);.

для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (частина восьма).

Наведене правове регулювання залишалось незмінним станом на час подання адміністративного позову.

Судом установлено, що наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.11.2015 №1448 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності" згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність". до "Jamico Finance Limited" застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Доказів усунення недоліків матеріали судової справи не містять.

Законом України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 №2473-VIII (набрав чинності 07.07.2018, введено в дію з 07.02.2019) статтю 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" виключено. Прикінцевими та перехідним положеннями Закону України "Про валюту і валютні операції" не передбачено переживаючи дії положень статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

Постанову Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1180 "Про скасування дії спеціальних санкцій, застосованих відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (набрала чинності 05.03.2020) скасовано дію спеціальних санкцій, застосованих до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до 07.02.2019.

Оскільки станом на час судового розгляду адміністративної справи втратили чинність положення статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" щодо застосування спеціальної санкції з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки та можливості продовження такої спеціальної санкції, Урядом України скасовано дію спеціальних санкцій, застосованих до 07.02.2019 до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності згідно зі статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", відсутні правові підстави для продовження санкції, застосованої до "Jamico Finance Limited" наказом Мінекономрозвитку України від 13.11.2015 №1448.

Частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1378,00 грн. (платіжне доручення від 03.11.2016 №1428). Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Пунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147- VIIІ передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець