
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2307/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача в частині призначення та нарахування позивачу пенсії після досягнення 50 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та нарахувати позивачу пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як особі, що працювала в зоні відчуження з моменту аварії до 01.06.1986, незалежно від кількості днів після досягнення 50 років починаючи з 07.02.2020; допустити негайне стягнення пенсії в межах одного місяця.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що ним було надано достатньо документів для підтвердження факту приймання участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому вважає протиправною відмову відповідача у призначенні пенсії, що викладена в листі № 2500-0346-8/5712 від 02.03.2020.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що разом із заяво про призначення пенсії позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку за формою 122, яка визнана недійсною управлінням МНС України в Чернігівській області листом № 64/6-23-46 від 29.11.2011. Інших первинних документів, які б підтверджували виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження відповідачу надано не було. Вважає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії відповідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та має страховий стаж 36 років 1 місяць та 4 дні, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_4, копією витягу з підсистеми призначення та виплати пенсії (а.с. 6, 40).
07.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 36).
Відповідач листом № 2500-0346-8/5712 від 02.03.2020 повідомив позивача про відмову у призначенні йому пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на те, що позивачем не надано первинних документів, які б підтверджували виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження. Довідка форми 122, яка була надана позивачем, визнана недійсною управлінням МНС України в Чернігівській області листом № 64/6-23-46 від 29.11.2011 (а.с.14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
За приписами пункту 2 частини першої статті 14 Закону до 2 категорії, зокрема, відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Відповідно до частини першої статті 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Із аналізу наведених правових норм вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
При цьому, основними документами, що підтверджують період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або за її відсутності - інші первинні документи, які підтверджують вказаний факт.
Як встановлено судом, що позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_4.
Крім того, для призначення пенсії позивачем до пенсійного органу було подано архівну довідку Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області від 29.07.2016 № 07-06/5414, відповідно до якої позивач, у період з 17.05.1986 по 01.06.1986, у складі військової частини 6185 виконував обов`язки з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, відповідно до зазначеної довідки ОСОБА_1 виконував обов`язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за маршрутом: 17.05.1986 - 20.05.1986 року с. Оране; 21.05.1986 - 22.05.1986 року Чорнобиль АЕС; 23.05.1986 - 26.05.1986 року с. Оране; 27.05.1986 Чорнобиль АЕС; 28.05.1986 с. Оране; 29.05.1986 Чорнобиль АЕС; 30.05.1986 с. Оране; 31.05.1986 Чорнобиль АЕС; 01.06.1986 с. Оране.
Довідка видана на підставі пункту 345 списку особового складу військової частини 6185, який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 09.05.1986 по 08.06.1986 (Вих. ОПО УВС Чернігівського облвиконкому від 30.12.1986 № 11/198) (а.с. 11).
Також позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надано військововий квиток серії НУ № НОМЕР_2 , в якому міститься запис, що ОСОБА_1 у період з 19.05.1986 по 17.06.1986 знаходився на спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7).
Відповідно до копії картки обліку доз радіоактивного опромінення позивачем було отримано радіоактивне опроміненя у період з 19.05.1986 по 05.06.1986 (а.с. 8).
Отже, за наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) та вказаних довідок, позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.
Суд відхиляє посилання відповідача на відсутність первинних документів, які б підтверджували виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, з огляду на наступне.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до пункту 4 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п`яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році» (категорія 2) серії А синього кольору.
В пункті 11 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17, від 22.03.2018 у справі № 588/538/16-а, від 31.07.2018 у справі № 751/2050/17, від 11.09.2018 у справі № 714/69/17, від 11.09.2018, у справі № 221/1378/17.
З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмову відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років, викладену в листі від 02.03.2020 № 2500-0346-8/5712; зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення - 07.02.2020.
Щодо клопотання позивача допустити негайне стягнення пенсії в межах одного місяця, суд зазначає, що пункт 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає негайне виконання рішення щодо присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць. За результатом розгляду вказаної справи суд не стягує з відповідача на користь позивача пенсійну заборгованість, а зобов`язує призначити позивачу пенсію за віком, відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, вказане рішення суду не підлягає негайному виконанню.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлеих статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років, викладену в листі № 2500-0346-8/5712 від 02.03.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення - 07.02.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.08.2020.
Суддя В.О. Непочатих