Рішення № 90752157, 04.08.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2020
Номер справи
620/1754/20
Номер документу
90752157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/1754/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправним та скасування рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, викладене в пункті 31 протоколу засідання Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги від 16.03.2020, в частині припинення житлової субсидії ОСОБА_1 з березня 2020 року; зобов`язання Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з лютого 2020 року; визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, яке зазначене в повідомленні № 09-06/4240 про зобов`язання позивача повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в період з 01.02.2019 по 30.09.2019 в розмірі 2946,46 грн. та зобов`язання позивача повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в період з 01.10.2019 по 29.02.2020 в розмірі 10608,25 грн.

В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що рішення про припинення надання житлової субсидії та про повернення сум надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства України. Вказує, що Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради повинно було перевірити інформацію про факт перебування за кордоном більше 60 днів осіб зі складу домогосподарства та членів їх сімей до формування та подачі на розгляд Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги подання про призначення житлової субсидії позивачу. Вказує на відсутність обставин свідомого подання ним будь-яких недостовірних даних для призначення субсидії.

Відповідачем, Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, було подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивачем у заявах про призначення житлової субсидії було приховано факт перебування члена сім`ї зі складу домогосподарства за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Вказує, що позивач визначив у деклараціях від 29.10.2018 та від 10.05.2019 зятя, ОСОБА_2 , як особу, що є членом сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, а отже був зобов`язаний вказати інформацію про фактичне перебування особи понад 60 днів за кордоном.

Відповідачем, Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, було подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, з підстав, аналогічних тим, що викладені у відзиві Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

29.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 68-69).

Також позивачем було подано декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 29.10.2018, в якій в пункті 3 розділу І «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщенні/будинку» було зазначено самого позивача та наступних осіб: ОСОБА_3 - дружина, ОСОБА_4 - донька (проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), а в розділі ІІ «Дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання/фактичного місця проживання» вказано: ОСОБА_2 - чоловік доньки, ОСОБА_5 - онук (а.с. 70).

Згідно акту від 10.10.2018 ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 фактично проживають в кв АДРЕСА_3 (а.с.74).

Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги було вирішено призначити позивачу житлову субсидію з жовтня 2018 року без урахування ОСОБА_4 відповідно до пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, що підтверджується витягом з протоколу № 47 засідання комісії від 23.11.2018 (пункт 321) (зворот а.с. 77).

На підставі вищезазначеного Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради були прийняті рішення про призначення субсидії з жовтня 2018 року по квітень 2019 року (а.с. 80-83).

10.05.2019 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради з заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій вказано той самий склад сім`ї, що і в декларації від 29.10.2018 (а.с. 84-86).

Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї (а.с. 87) та наданих документів було вирішено призначити позивачу житлову субсидію з травня 2019 року без урахування ОСОБА_4 відповідно до пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, що підтверджується витягом з протоколу № 22 засідання комісії від 31.05.2019 (пункт 50) (зворот а.с. 89).

На підставі вищезазначеного Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради були прийняті рішення про призначення субсидії з травня 2019 року по квітень 2020 року (а.с. 90-99).

Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України листом від 05.03.2020 № 0.184-7708/0/15-20-Вих на листи від 10.02.2020, від 13.02.2020 та від 14.02.2020 було надано Управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради інформацію про перетин державного кордону України ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (а.с. 101).

За поданням Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради № 440 від 10.03.2020 Комісією по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги прийнято рішення, оформлене протоколом від 16.03.2020 № 11, пунктом 31 якого припинено житлову субсидію з березня 2020 року ОСОБА_1 (а.с. 105).

16.03.2020 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради відмінено житлову субсидію з березня 2020 року у зв`язку з перебуванням за кордоном сукупно більше 60 днів (а.с. 100).

Повідомленням № 102-0-20 про припинення надання житлової субсидії від 26.03.2020 ОСОБА_1 повідомлено, що на підставі отриманої інформації з Державної прикордонної служби України від 10.03.2020 виявлено інформацію про обставини, які вплинули на отримання житлової субсидії, внаслідок чого позивачу надмірно виплачені кошти в сумі 13554,71 грн., через що протягом періоду з 01.10.2018 по 29.02.2020 включно позивачем не проводилась оплата належної частини житлово-комунальних послуг у повному обсязі. Також зобов`язано повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії до 26.04.2020 (а.с. 106).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Так, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) (далі - Положення, в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням житлової субсидії).

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (абзац перший пункт 3 Положення).

Рішеннями виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради від 14.05.2018 № 109 та від 28.10.2019 № 272 були затверджені Положення про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги.

Згідно пунктів 16 вищенаведених Положень про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги рішення комісії може бути оскаржено у виконавчому комітеті районної у місті ради або в судовому порядку.

Згідно підпункту 3 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), зокрема, якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 7 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Згідно з абзацом першим пункту 8 Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Приписами абзаців першого, другого пункту 9 Положення встановлено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються (абзац третій пункту 9 Положення).

Згідно абзацу сьомого пункту 9 Положення за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (абзац дванадцятий пункту 9 Положення).

Аналізуючи абзац одинадцятий пункту 7 Положення суд дійшов висновку, що субсидія не може бути призначена, коли одночасно виконуються дві вимоги: перша - коли у особи доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, а друга - такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, крім випадку, зокрема, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.

Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань (абзац п`ятнадцятий пункту 13 Положення).

Судом встановлено, що відповідачами під час припинення виплати житлової субсидії не було запропоновано позивачу надати документи щодо набуття його зятем страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, щодо причин перебування за кордоном (службове відрядження, лікування або навчання), при прийнятті оскаржуваного рішення дані обставини не досліджувались.

Окрім цього, в поданій позивачем декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 29.10.2018 було зазначено, що його зять, ОСОБА_2 , отримує заробітну плату неофіційно, а в декларації від 10.05.2018 - доходу не має.

Разом з тим, рішення Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про призначення субсидії, що містяться в матеріалах справи, містять інформацію лише про дохід позивача та його дружини, відповідачами не надано суду жодного доказу, що при призначенні позивачу житлової субсидії було враховано дохід зятя відповідно до абзацу третього пункту 9 Положення.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Так, приписи Положення визначають право структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад на здійснення контролю за призначенням та цільовим використанням субсидій.

Згідно абзацу четвертого пункту 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою.

З аналізу зазначеної норми суд дійшов висновку, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення зазначений запит має надіслати до Держприкордонслужби у процесі перевірки документів особи, яка звернулася за наданням житлової субсидії, тобто до прийняття рішення про її призначення або про відмову у її призначенні.

Відповідно до абзаців вісімнадцятого-дев`ятнадцятого пункту 14 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням. У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням (абзац тридцятий пункту 14 Положення).

Також відповідно до пункту 14 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Відтак, посадові особи Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради повинні були перевірити інформацію про факт перебування за кордоном більше 60 днів осіб зі складу домогосподарства та членів їх сім`ї до моменту прийняття рішення про призначення житлової субсидії позивачу, шляхом надіслання відповідного запиту до Держприкордонслужби.

Враховуючи викладене, станом на момент призначення позивачу житлової субсидії 23.11.2018 та 31.05.2019 відповідач не здійснив перевірку наданих позивачем в декларації відомостей та призначив субсидію без перевірки факту перебування за кордоном більше 60 днів члена сім`ї зі складу домогосподарства позивача.

Абзацом четвертим пункту 119 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807, чинній на час прийняття рішення про припинення виплати житлової субсидії) передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Аналогічного змісту були положення пункту 22 Положення в редакції, чинній на час призначення позивачу житлової субсидії.

До можливого приховування позивачем інформації про перебування ОСОБА_2 за кордоном більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, суд ставиться скептично.

Суд зазначає, що донька позивача та зять, станом на час подання позивачем заяв про призначення та надання житлової субсидії і декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, не проживали за однією адресою з позивачем, а тому він міг не володіти достовірно інформацією про перебування його зятя за кордоном в тому числі понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, що на переконання суду виключає факт зазначення позивачем недостовірних даних у поданій декларації в частині не надання інформації про перебування ОСОБА_2 за кордоном більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Відповідно до частини першої статті 1215 Цивільного Кодексу України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, не може бути повернута сума надмірно нарахованої (виплаченої) субсидії зокрема тоді, якщо відповідач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку позивача як набувача субсидії.

Для правильного вирішення питання про повернення надміру нарахованої (виплаченої) житлової субсидії орган, що уповноважений призначати житлову субсидію, мав достеменно встановити факт надмірно нарахованої субсидії і недобросовісності з боку набувача у зв`язку із поданням ним недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні.

Як вже зазначалось судом вище, Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України було надано відповідь на листи Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради від 10.02.2020, від 13.02.2020 та від 14.02.2020 щодо перетинання державного кордону України, тобто управління звернулося за відповідною інформацією через п`ятнадцять місяців після прийняття першого рішення про призначення позивачу житлової субсидії, хоча, на переконання суду, з таким запитом до Держприкордонслужби управління мало звернутись до прийняття рішення про призначення позивачу житлової субсидії, виходячи з аналізу абзацу 4 пункту 14 Положення (в редакції станом на час подання позивачем заяви та прийняття рішення про призначення житлової субсидії).

В даному випадку, суд вважає за необхідне застосувати положення статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

За своїм змістом стаття 1 Першого протоколу до Конвенції гарантує право на мирне володіння майном і обумовлює випадки втручання у таке право мирного володіння майном, а відповідно до тлумачення й усталеної практики Європейського суду з прав людини (напр. рішення в справах «Спорронг і Льоннрот проти Швеції», «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». «Іммобільяре Саффі» проти Італії», «East/West Alliance Limited» проти України». «Вістіньш і Препьолкінс проти Латвії» тощо) в структурі статті 1 Першого протоколу до Конвенції слід виокремлювати три норми: перша норма (перше речення першого абзацу) - має загальний характер і закладає принцип мирного володіння майном; друга норма (друге речення першого абзацу) - охоплює питання позбавлення права власності та визначає для цього певні критерії и умови; третя норма (другий абзац) - визнає право договірних держав, зокрема, контролювати використання майна в загальних інтересах. При цьому, як підтверджується практикою Суду, друга та третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного першою нормою.

Суд наголошує на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-11). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22.09.1994, Series А N 296-А, п. 42, та «Куиюглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10.05.2007).

Суд також нагадує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірним тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення віл 21.02.1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». п. 50, Series А N 98).

За таких обставин, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, викладеного в пункті 31 протоколу № 11 засідання Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги від 16.03.2020, в частині припинення житлової субсидії ОСОБА_1 з березня 2020 року; визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, яке зазначене в повідомленні від 26.03.2020, про зобов`язання позивача повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в період з 01.10.2018 по 29.02.2020 в розмірі 13554,71 грн.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної і допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з лютого 2020 року, то суд зазначає, що в цій частині позов підлягає задоволенню частково, оскільки оскаржуваним рішенням про припинення позивачу житлової субсидії було припинено виплату останньої з березня 2020 року, а тому Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної і допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради слід зобов`язати поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з березня 2020 року, враховуючи, що в матеріалах справи містяться розрахунки її розмірів.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради та Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 420,40 грн. та 315,30 грн. відповідно.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14027, код ЄДРПОУ 03196191), Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради (просп. Перемоги, 141, м. Чернігів, 14038) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, викладеного в пункті 31 протоколу № 11 засідання Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги від 16.03.2020, в частині припинення житлової субсидії ОСОБА_1 з березня 2020 року.

Зобов`язати Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної і допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з березня 2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, яке зазначене в повідомленні від 26.03.2020, про зобов`язання позивача повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в період з 01.10.2018 по 29.02.2020 в розмірі 13554,71 грн.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 315,30 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04.08.2020.

Суддя Н.М. Баргаміна