Рішення № 90751945, 03.08.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
701/370/20
Номер документу
90751945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року справа № 701/370/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

27.04.2020 до Маньківського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури, в якій просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури, що виражається у ненаданні відповіді на запит згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації";

2) зобов`язати Маньківський відділ Уманської місцевої прокуратури надати належним чином сформовану та завірену інформацію, а саме:

- спростувати чи підтвердити відношення зазначеної публікації до позивача;

- спростувати чи підтвердити факт подання зазначеного повідомлення в районну газету прокурором Я. Заболотньою;

- надати копію наказу чи самостійного рішення прокурора з обов`язковим посиланням на положення закону, що спричинило необхідність розміщення в районній газеті зазначеної публікації.

Ухвалою Маньківського районного суду Черкаської області від 28.04.2020 справу №701/370/20 передано на розгляд за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.

28.05.2020 справа №701/370/20 надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду та передана на розгляд судді Тимошенко В. П. шляхом автоматизованого розподілу.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 позовну заяву залишено без руху.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що запит від 08.04.2020, відповідач протиправно не надав відповіді, надав лише формальну відписку. тому звернувся із вказаним позовом щодо зобов`язання відповідача надати повну та обґрунтовану відповідь на поданий запит.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, надіслав у встановлений судом строк відзив на позов, в якому зазначив, що 09.04.2020 заявнику надано відповідне роз`яснення щодо розгляду його звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян». 13.04.2020 ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення від 08.04.2020, в якій зазначено, що відповідно до наказу Генеральної прокуратури України «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратур» №218 від 18.09.2018 Маньківським відділом Уманської місцевої прокуратури періодично здійснюється оприлюднення інформації з питань діяльності прокуратури, а тому на виконання вимог вказаного наказу здійснено публікацію в газеті «Маньківські новини» - «Прокуратура на захисті інтересів держави у земельній сфері».

10.07.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в яких він просить позов задовольнити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

07.04.2020 позивач дізнавшись, що в районній інформаційній газеті «Маньківські новини» №12 від 19.03.2020 надруковано текст за поданням прокурора Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури, який нібито його стосується і через, що люди почали вважати його не порядним, 08.04.2020 він звернувся до начальника Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури із запитом, в якому просив надати належним чином сформовану та завірену інформацію:

1) спростувати чи підтвердити відношення зазначеної публікації до нього, ОСОБА_1;

2) спростувати чи підтвердити факт подання зазначеного повідомлення в районну газету прокурором Я. Заболотньої;

3) надати копію наказу чи самостійного рішення прокурора з обов`язковим посиланням на положення закону, що спричинило необхідність розміщення в районній газеті зазначеної публікації.

09.04.2020 Уманська місцева прокуратура надіслала на адресу ОСОБА_1 лист №34/2-340вих20, в якому зазначено, що оскільки порушені в запиті вимоги не є предметом регулювання Закону України «Про доступ до публічної інформації», у відповідності до роз`яснень п. 3.4. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації», зазначені питання будуть розглянуті в порядку Закону України «Про звернення громадян».

13.04.2020 Уманська місцева прокуратура надіслала на адресу ОСОБА_1 лист №34/2-347вих-20, в якому зазначено, що відповідно до наказу Генеральної прокуратури України «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратур» №218 від 18.09.2018 Маньківським відділом Уманської місцевої прокуратури періодично здійснюється оприлюднення інформації з питань діяльності прокуратури, а тому на виконання вимог вказаного наказу здійснено публікацію в газеті «Маньківські новини» - «Прокуратура на захисті інтересів держави у земельній сфері». Вказану публікацію оприлюднено з дотриманням вимог ст. ст. 20, 21 Закону України «Про інформацію», наказу Генеральної прокуратури України від 18.09.2015 №218 «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури».

Вважаючи бездіяльність щодо ненадання відповіді на звернення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI). Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена у процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Законом №2939-VI (стаття 3) визначено гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації. Відповідно до статті 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію. Згідно із статтею 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Рішення з приводу запиту на інформацію може прийматися одноособово його керівником чи іншою посадовою особою, яка є носієм організаційно-розпорядчих повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України "Про звернення громадян", регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян")

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб. (ст. 3 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Звернення може бути усним чи письмовим.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Згідно з нормами ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Приписами ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до положень ст. 19 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.

Так, згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Слід зазначити, що звернення громадян до відповідного органу мають бути викладені максимально чітко та зрозуміло з метою їх належного та всебічного розгляду. Зрозуміле та чітке викладення вимог сприяє всебічній оцінці, викладених у зверненні фактів, та наданні максимально чіткої відповіді на поставлені питання.

Суд зазначає, що запит позивача від 08.04.2020 був зареєстрований, візований « Заболотна Я. надати відповідь» в день надходження.

09.04.2020 Уманська місцева прокуратура надіслала на адресу ОСОБА_1 лист №34/2-340вих20, в якому зазначено, що оскільки порушені в запиті вимоги не є предметом регулювання Закону України «Про доступ до публічної інформації», у відповідності до роз`яснень п. 3.4. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації», зазначені питання будуть розглянуті в порядку Закону України «Про звернення громадян».

13.04.2020 Уманська місцева прокуратура надіслала на адресу ОСОБА_1 лист №34/2-347вих-20, в якому зазначено, що відповідно до наказу Генеральної прокуратури України «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратур» №218 від 18.09.2018 Маньківським відділом Уманської місцевої прокуратури періодично здійснюється оприлюднення інформації з питань діяльності прокуратури, а тому на виконання вимог вказаного наказу здійснено публікацію в газеті «Маньківські новини» - «Прокуратура на захисті інтересів держави у земельній сфері». Вказану публікацію оприлюднено з дотриманням вимог ст. ст. 20, 21 Закону України «Про інформацію», наказу Генеральної прокуратури України від 18.09.2015 №218 «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури».

Суд зазначає, що у відповіді від 13.04.2020 №34/2-347вих-20 відповідачем не повідомлено про результати розгляду запити у частині запитуваної інформації, а саме:

«- спростувати чи підтвердити відношення зазначеної публікації до позивача;

- спростувати чи підтвердити факт подання зазначеного повідомлення в районну газету прокурором Я. Заболотньою;

- надати копію наказу чи самостійного рішення прокурора з обов`язковим посиланням на положення закону, що спричинило необхідність розміщення в районній газеті зазначеної публікації».

Також не повідомлено порядок оскарження рішень, прийнятих за результатом розгляду запиту позивача.

Таким чином, відповідачем не надано повну, мотивовану та обґрунтовану відповідь на запит позивача.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають до задоволення в повному обсязі, а саме визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Відповідно до ч.1, 4 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову в повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплаченого судового збору у сумі 840,80 грн на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Маньківського відділу Уманської місцевої прокуратури, що виражається у ненаданні відповіді на запит ОСОБА_1 від 08.04.2020.

Зобов`язати Маньківський відділ Уманської місцевої прокуратури надати належним чином сформовану та завірену інформацію на запит ОСОБА_1 від 08.04.2020, а саме:

- спростувати чи підтвердити відношення зазначеної публікації до позивача;

- спростувати чи підтвердити факт подання зазначеного повідомлення в районну газету прокурором Я. Заболотньою;

- надати копію наказу чи самостійного рішення прокурора з обов`язковим посиланням на положення закону, що спричинило необхідність розміщення в районній газеті зазначеної публікації.

Стягнути за рахунок бюджетних Прокуратури Черкаської області (м. Черкаси, бул. Шевченка, 286, код ЄДРПОУ 02911119) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складене 03.08.2020.

Суддя В.П. Тимошенко