
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 серпня 2020 р. № 520/5705/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00032684) за участі третьої особи: Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 61022, м.Харків, м.Свободи, 5, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України , в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправною бездіяльність МВС України, яка полягає у не наданні листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-17 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» інформації ліквідаційній комісії ГУ МВС України про введення виплати премії поліцейським ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 року та не направленні вказівки, цим листом, ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Харківській області на виготовлення, за списками ГУ ПФУ в Харківській області, довідок про збільшення грошового забезпечення поліцейських ГУ НП України в Харківській області з введенням виплати премії з 01 листопада 2016 року для перерахунку пенсії, що порушило його право на перерахунок пенсії з врахуванням нововведеної виплати премії з 01 листопада 2016 року, та зобов`язати МВС України виготовити довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 , з врахуванням виплати премії з 01 листопада 2016 року та направити виготовлену довідку до ГУ ПФУ в Харківській області для перерахунку пенсії мені, ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06 листопада 1995 року він був звільнений з органів внутрішніх справ у зв`язку з виходом на пенсію, яка призначена йому за вислугу років, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Остання займана посада, прирівняна до посад в Національній поліції - начальник ізолятора.
У 2017 році ОСОБА_1 , за рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по справі №820/627/17, залишеним без змін Харківським апеляційним адміністративним судом та Касаційним адміністративним судом ВС, була перерахована пенсія з 01 січня 2016 року за Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та ч.18 ст.43, ч.3 та 4 ст. 63 Закону-2262, але без врахування реальних обставин збільшення грошового забезпечення поліцейських у зв`язку з введенням виплати їм премії з 01 листопада 2016 року, так як на той час реальні обставини не були йому відомі при зверненні з позовом до суду.
Так, ліквідаційна комісія ГУ МВС України 17.05.2017 року виготовила та 22.05.17р направила до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. До довідки були внесені складові види грошового забезпечення, передбачені п. 1 Постанови №988, а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років та премія.
Позивач вважає, що розмір премії, станом на 01.01.2016 року, вказаний в довідці, не відповідає фактичній виплаті премії поліцейському Головного управління НП України в Харківській області за прирівняною посадою, так як в січні 2016 року премія поліцейським цього управління не виплачувалась в наслідок відсутності асигнувань на її виплату. Реальна виплата премії поліцейським цього Управління на постійній основі розпочалась з листопада 2016 року.
Розпочинаючи з 2017 року позивач неодноразово звертався з даного питання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області, де просив повідомити з якого часу розпочалась виплата премії поліцейським ГУ НП в Харківській області на постійній основі, але мені повідомляли, що діють за вказівкою МВС України, яка не передбачає виготовлення уточненої довідки, при цьому не повідомляючи на запит про строки введення виплати премії поліцейським та її розміру.
Зокрема таке міститься у відповіді сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП в Харківській області, від 26.04.2017 року за № 0-252/119-29-2/01-2017, в якій повідомлено, що вони керуються вказівками міністерства і визначеним МВС України порядком складання довідок про перерахунок пенсії та наказом МВС України №138 від 17.02.2017 року.
Про порушене право на перерахунок пенсії, із введенням з 01 листопада 2016 року для поліцейських ГУ НП України в Харківській області нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення, яким є премія, позивач вперше дізнався після отримання 05.11.19 р відповіді ГУ НП України в Харківській області від 01.11.2019 року за № О-303/119/05/29-2019.
Після отримання вищевказаної відповіді, ОСОБА_1 звернувся до Відповідача, у складі колективного звернення ветеранів МВС, з приводу порушення ним чинного законодавства, за яким на адресу ОСОБА_2 , як одного із підписантів, була надана відповідь за вихідним № К- 939/22 від 31.01.2020 року, з проханням повідомити про неї другим учасникам звернення.
З даного листа вбачається, що Відповідач не має наміру добровільно усунути порушення його права на перерахунок пенсії з врахуванням введення виплати нового виду грошового забезпечення поліцейських, яким є премія, що виплачується їм з 01 листопада 2016 року. При цьому він посилається на нині уже скасовану за незаконністю Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 року та на відсутність інших рішень Уряду на перерахунок пенсії. Але не враховує існуюче чинне законодавство, діючі пункти 1, 6 Постанови №988 та п. 1, 5 Постанови №45, фактичні обставини нововведення виплати премії та те, що пенсія перераховувалась за рішенням суду у 2017р, а не за Постановою КМУ № 103, якої на той час не існувало.
Ознайомившись 05.02.2020 року з вищевказаним листом Відповідача, позивач вбачає порушення його прав на перерахунок пенсії в наслідок порушення ним ряду норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 2 ст. 19 та ч.3 ст. 22 Конституції України .
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393» від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393), Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців»,
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядком № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також Порядком № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі- списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Суд вказує, що оскільки жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС не надходило, а отже в Міністерстві відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду.
У зв`язку з чим, суд вважає позовні вимоги в частині направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.11.2016 р. не обґрунтованими, а відтак такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії премії, передбаченої для поліцейських, то суд зазначає, що Порядком № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також Порядком № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Отже, оскільки рішення про виплату «надбавки за специфічні умови проходження служби» приймалось на підставі рішення голови Національної поліції, на даний час відсутні будь-які повідомлення від Мінсоцполітики стосовно перерахунку пенсії, Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного рішення щодо перерахунку пенсій, МВС не наділено повноваженнями самостійно приймати рішення стосовно підготовки та надіслання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із включенням вищезазначеної надбавки.
Крім того, конкретний розмір грошового забезпечення поліцейським встановлюється виходячи з існуючих на сьогодні нормативно-правових підстав, зокрема постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядку та умов), затвердженого наказом МВС 06.04.2016 № 260 та виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальний результат роботи з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього обов`язку.
Постановою КМУ № 988, а саме частиною 2 пунктом 4 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Також у пункті 12 розділу II Порядку та умов передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальний результат служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Аналіз вищевикладеного свідчить, що премія напряму залежить від «особистого внеску поліцейського в загальний результат служби» та може бути переглянутою керівником поліцейського щомісячно, як на збільшення та і на зменшення.
Чинним законодавством передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики.
Отже вимога позивача стосовно включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії премії є, на думку суду, безпідставною та в задоволенні якої слід відмовити.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00032684) за участі третьої особи: Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м.Свободи, 5, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко