
Справа № 428/9777/19
Провадження №2-о/428/151/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2020р. Сєвєродонецький міський суд
Луганської області в складі :
судді Юзефовича І.О.
при секретарі Продченко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області ,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, мотивуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 01.07.1978р. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 уклали шлюб. Прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_5 . ОСОБА_2 та її чоловік з 10.07.2001р. були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою заявник з чоловіком спільно мешкали з 10.07.2001р. до початку збройного конфлікту на території Луганської області. Після чого, були вимушені виїхати до м. Сєвєродонецька та зареєструватися як внутрішньо переміщені особи. Внутрішньо переміщеними особами вони зареєструвалися за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому, заявник разом з чоловіком періодично відвідували власне житло у с. Маломиколаївка Антрацитівського району Луганської області. Під час шлюбу заявник та її чоловік вели спільне господарство, мали спільний бюджет. 22.07.2019р. заявник ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про переведення на пенсію у зв`язку із втратою годувальника. Однак, листом від 30.07.2019р. №16416/02-22 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області відмовило заявнику у прийняті заяви, у зв`язку із відсутністю необхідних документів, зокрема довідки про склад сім`ї померлого годувальника та документу про перебування членів сім`ї на утриманні померлого. Тому, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою і просить суд встановити факт того, що ОСОБА_2 постійно проживала однією сім`єю з чоловіком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 по день смерті останнього.
22.01.2020р. начальник УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області надала до суду письмові пояснення по справі, в яких вказала, що встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 та її чоловіка ОСОБА_3 не породжує жодних юридичних наслідків, від встановлення цього факту не залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадянина. Для призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника, що є метою заявника, необхідно надати документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника. Даний факт не може встановлюватися в порядку окремого провадження, адже він не відповідає вимогам законодавства щодо породження юридичного наслідку, тому Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області заперечує проти задоволення вимог ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_2 та представник заявника ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги підтримали.
Представник заінтересованої особи Красавська М.Є. у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Дослідивши матеріали справи , суд вважає , що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.7 ст.19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Згідно із ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Згідно із ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається, зокрема, непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, в разі смерті пенсіонера. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Відповідно до п.п.9 п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами та доповненнями, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Згідно із п.2.11 вищевказаного Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні.
Згідно із ч.2 ст.3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно із копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 01.07.1978р. Маломиколаївською с/р Антрацитівського району Ворошиловградської області, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб 01.07.1978р., про що зроблено запис №19. Прізвище дружини після укладення шлюбу - Гіденко. Відповідно до копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 02.09.1997р. Антрацитівським РВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 10.07.2001р. зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6397 від 16.01.2017р., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , перемістилася з тимчасово окупованої території та фактично проживає з 16.01.2017р. за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 02.09.1997р. Антрацитівським РВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 10.07.2001р. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №919006396 від 20.11.2014р., ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , перемістився з тимчасово окупованої території та фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 . З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданої повторно 13.08.2019р. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Лутугинському району та м. Сєвєродонецьк Головного територіального управління юстиції у Луганській області вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Маломиколаївка Антрацитівського району Луганської області, Україна. З копії листа Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 16416/02-22 від 30.07.2019р. вбачається, що довідки внутрішньо переміщених осіб, акти обстеження матеріально-побутових умов, копії паспортів не є документами, які засвідчують факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що справам окремого провадження про встановлення фактів, що мають юридичне значення, притаманні такі ознаки, як безспірність розгляду справ, що віднесені до окремого провадження, конкретна мета встановлення факту, а також його зв`язок із певним суб`єктивним матеріальним правом. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні. Заявник ОСОБА_2 повинна надати докази того, що станом на час розгляду справи встановлення певного факту має юридичне значення для її суб`єктивних матеріальних прав. Юридичного значення певні факти набувають, зокрема, в разі доведення заявником, що існування цих фактів не визнається певною особою, що в свою чергу створює перешкоди у реалізації заявником певних прав, свобод чи інтересів. Так, представником заявника ОСОБА_1 та заявником ОСОБА_2 не доведено, що встановлення факту постійного проживання заявника ОСОБА_2 та її померлого чоловіка ОСОБА_3 має юридичне значення для заявника та спричинить виникнення у неї будь-яких суб`єктивних прав.
Враховуючи зміст п.2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі неможливості надати документи, які перелічені у ньому, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку. Таким чином, належним способом захисту прав заявника ОСОБА_2 може бути встановлення факту перебування її на утриманні померлого чоловіка ОСОБА_3 , а не встановлення факту постійного (спільного) з ним проживання. Доведення факту постійного (спільного) проживання заявника та її чоловіка може мати значення в якості підстави заяви про встановлення факту перебування на утриманні, проте не має самостійного правового значення для заявника.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин, дослідивши усі докази в їх сукупності, суд вважає, що заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не підлягає задоволенню, оскільки представник заявника ОСОБА_1 обрав неналежний спосіб захисту прав заявника ОСОБА_2 .
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами, суд відзначає наступне.
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Тому, суд вважає, що судові витрати, які підлягають розподілу у цій справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 15, 43-44, 47-49, 247, 258-259, 263-265, 268, 293, 294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце перебування: АДРЕСА_3 ) в інтересах ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 ) про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (код ЄДРПОУ 21792459, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, б.9).
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя