
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття підготовчого провадження та призначення справи
до судового розгляду по суті
04 серпня 2020 року м. Рівне №460/808/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача – не прибув; представника відповідача – не прибув; розглядаючи у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Укрпошта» в особі Рівненської дирекції до Управління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправними дій та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного товариства «Укрпошта» в особі Рівненської дирекції (далі іменується – позивач) до Управління Держпраці у Рівненській області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перевірки та складання актів про недопуск від 02.12.2019 та 05.12.2019; скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 16.01.2020 №РВ1162/1356/00001/НП-ФС, відповідно до якої на позивача накладено штраф в розмірі 12519,00 грн.
Ухвалою суду від 02.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 24.03.2020.
Ухвалою суду від 24.03.2020 підготовче засідання відкладене на 16.04.2020 (а.с. 73).
Ухвалою суду від 16.04.2020 підготовче засідання відкладене на 14.05.2020 (а.с. 84).
Ухвалою суду від 14.05.2020 підготовче засідання відкладене на 07.07.2020 (а.с. 94).
Ухвалою суду від 07.07.2020 підготовче засідання відкладене на 04.08.2020 (а.с. 103).
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у підготовче засідання не прибули.
Позивач подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи через запровадження карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) та через хворобу представника.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для відкладення розгляду справи, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 215 від 16.03.2020, № 239 від 25.03.2020, № 241 від 29.03.2020, № 242 від 20.03.2020, № 255 від 02.04.2020, № 262 від 08.04.2020), відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року постановлено установити з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин.
Кабінет Міністрів України продовжив дію карантину до 11 травня 2020 року. Відповідне рішення прийняте на засіданні Уряду 22 квітня 2020 року. Кабінет Міністрів України продовжив дію карантину в Україні до 22 травня 2020 року, та в подальшому, до 31.07.2020, та до 31.08.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України №343 відповідно до підпункту 8 пункту 2 дозволена діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.
Постановою Кабінету Міністрів України №392 запроваджено послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією.
Зокрема, з 22.05.2020 дозволено регулярні та регулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському та міжнародному сполученні. З 25.05.2020 перевезення пасажирів метрополітеном.
Наведене свідчить про усунення перешкод у реалізації учасниками справи своїх процесуальних прав.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 129 Конституції України №254к/96-ВР, 28.06.1996, основними засадами судочинства є розумні строки розгляду справи судом.
За правилами частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі – ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.
За приписами статті 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Суд наголошує на тому, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду (за умови відсутності імперативних підстав для відкладення розгляду справи), основною передумовою для якого є не відсутність у засіданні учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному засіданні чи проведення відповідних процесуальних дій.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для відкладення розгляду справи у порядку статей 181, 205, 223 КАС України, оскільки: введення адаптивного карантину не є перешкодою для прибуття до суду; на підтвердження факту хвороби представника позивача не надано жодних належних та допустимих доказів; коло представників юридичної особи не є обмеженим.
Відтак, суд дійшов висновку про можливість проведення підготовчого засідання за відсутності учасників справи.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У підготовчому засіданні судом встановлено:
- відсутність підстав для відводів (самовідводів) складу суду або секретаря судового засідання (статті 36-38 КАС України);
- учасниками справи не виявлено наміру вирішити спір шляхом примирення або звернутися до суду із заявами про проведення врегулювання спору за участю судді (статті 184, 190 КАС України);
- відсутність уточнень позовних вимог та заперечень проти них та відповідних заяв з цього приводу;
- відсутність необхідності вступу у справу інших осіб, заміни неналежного відповідача, заміни позивача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову;
- відсутність необхідності у призначенні експертизи, виклику у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача чи спеціаліста;
- відсутність підстав вирішувати питання про забезпечення позову у підготовчому засіданні (стаття 150 КАС України), оскільки такі питання вирішені ухвалами суду від 13.02.2020 та від 24.02.2020;
- відсутність підстав у направленні судових доручень (стаття 83 КАС України);
- судом встановлено, які обставини входять до предмета доказування; учасниками справи клопотань про витребування доказів судом, обґрунтованих неможливістю самостійно надати відповідні докази, не подано; про намір подати додаткові докази або пояснення жодна із сторін не повідомила; клопотань та заяв учасників справи з приводу виключення з числа доказів або з приводу проведення експертизи доказів, які б викликали обґрунтовані сумніви у їх достовірності, не надходило; не встановлено судом і необхідності у проведенні огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням та у забезпеченні доказів;
- відсутність підстав для вирішення заяв та клопотань з будь-яких інших процесуальних питань, з огляду на неподання таких;
- з`ясування обставин у справі та перевірку їх доказами під час розгляду справи по суті буде здійснено в такому порядку: у судовому засіданні будуть заслухані пояснення позивача щодо усіх позовних вимог, з`ясовано обставини, на які він посилається, як на підставу своїх вимог, будуть заслухані пояснення відповідача та з`ясовано обставини, на які він посилається як на підставу своїх заперечень, та перевірено їх на відповідність поясненням учасників справи, викладеним в заявах по суті справи (при наявності). Після цього судом будуть досліджені письмові докази, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення сторін у порядку їх надходження до суду. При наявності інших доказів – такі докази будуть досліджені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України;
- відсутність підстав для колегіального розгляду справи (стаття 33 КАС України).
Учасниками справи подано до суду такі заяви по суті справи (стаття 159 КАС України): позовна заява (стаття 160 КАС України); відзив на позовну заяву (стаття 162 КАС України).
Відповідно до пункту 12 частини другої статті 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення.
Інших питань, визначених частиною другою статті 180 КАС України, які не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні, не встановлено, а відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
За приписами пункту третього частини другої статті 183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 180, 183, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання Акціонерного товариства «Укрпошта» в особі Рівненської дирекції про відкладення розгляду справи – залишити без задоволення.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для подання до суду відповіді на відзив.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечення.
Роз`яснити учасникам справи, що згідно частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Закрити підготовче провадження та призначити адміністративну справу №460/808/20 до судового розгляду по суті.
Розгляд справи по суті відбудеться у відкритому судовому засіданні "01" вересня 2020 р. о 14:00 год., в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок №87; зала судових засідань №33.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
У судове засідання викликати учасників справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.М. Недашківська