Ухвала суду № 90749672, 03.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
420/1091/20
Номер документу
90749672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1091/20

У Х В А Л А

03 серпня 2020 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633; адреса: вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Катран» (код ЄДРПОУ 32935905; адреса: 35-й км шосе Одеса-Кишинів, село Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Катран», у якому позивач просив суд:

застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Катран» (код ЄДРПОУ 32935905; адреса: 35-й км шосе Одеса-Кишинів, село Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та обладнання АЗС ТОВ «Катран», яка розташована за адресою: 66300, Одеська область, Подільський район, м. Подільськ, вул. Соборна, 123 шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій будівель та обладнання АЗС ТОВ «Катран» від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих у акті №166 від 16.12.2019 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №166 від 16.12.2019 року за номерами 1-5, 8, 10-14, 17.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/1091/20 11.02.2020 року об 11:06:25 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року позовну заяву Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів направлення позову відповідачу та доказів сплати судового збору за подання позову немайнового характеру у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

26.02.2020 року за вх.№8870/20 від представника позивача надійшла заява на виконання ухвали від 12.02.2020 року разом із платіжним дорученням про сплату судового збору та доказами направлення позову відповідачу, чим усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 26.03.2020 року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 року провадження у справі №420/1091/20 зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 року провадження у справі №420/1091/20 поновлено, призначено підготовче засідання на 03.08.2020 року.

03.08.2020 року за вх.№29995/20 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Розглянувши надане представником відповідача клопотання, суд дійшов наступного.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та постановою КМУ від 20 травня 2020 р. № 392 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (в редакції Постанови КМУ №500 від 17.06.2020 року) установлено з 12 березня до 31 липня 2020 р. на усій території України карантин.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред`явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

При оцінці обґрунтованості наданої представником відповідача заяви суд наголошує, що в її основу покладено лише узагальнену соціальну ситуацію в України, однак не наведено конкретних підстав, які зумовлюють необхідність зупинення провадження у справі №420/1091/20.

Дійсно, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Натомість, представник відповідача не розтлумачує власних підстав для зупинення провадження у справі та не вказує, чому подальший розгляд справи є неможливим навіть з урахуванням введеного в України карантинного режиму.

При цьому, представник відповідача посилається на попередні підзаконні нормативно-правові акти з питань введення на території України карантинних заходів, в тому числі на Постанову КМУ №211 від 11.03.2020 року, якою карантин встановлено до 03.04.2020 року. Суд акцентує увагу на тому, що карантинний режим з 03.04.2020 року було послаблено, а відвідування судових засідань та розгляд справ по суті є можливим з дотриманням санітарних вимог.

Згідно Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року дію карантину встановлено до 31.08.2020 року. При цьому, згідно п.2 Постанови залежно від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях регіону встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі — рівень епідемічної небезпеки).

Місто Одеса та Одеська область визначені у зелений рівень епідемічної небезпеки.

Таким чином, згідно цитованого нормативного регулювання відповідач не обмежений у відвідуванні судових засідань та наданні пояснень по суті спору, в силу чого заява про зупинення провадження у справі, з підстав введеного карантину, є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 236, 248, 256, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Катран» про зупинення провадження по справі №420/1091/20 за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633; адреса: вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Катран» (код ЄДРПОУ 32935905; адреса: 35-й км шосе Одеса-Кишинів, село Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Аракелян