Рішення № 90748545, 03.08.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
340/2204/20
Номер документу
90748545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2204/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмову, а також зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо здійснення ОСОБА_1 , перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХП, з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ юридичної особи 20632802) перерахувати із 04.09.2017р. та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років, призначену за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХП, з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України.

Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог пославшись на що :

- позивачем пропущено 6 місячний строку звернення до суду в період позовних вимог з 04.09.2017 по 23.12.2019, з урахуванням правових висновків викладених в постанові Верховного Суду від 15.02.2019 у справі №840/4217/18;

- відповідно до позовних вимог спірні правовідносини між сторонами виникають з 04.09.2017, але в той же час позивач просить зобов`язати головне управління здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки від 25.02.2020 за №51/ФЕС, тобто довідки, якої на час виникнення спірних правовідносин ще не існувало;

- згідно положень ст. 50 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією;

- спеціальним законом та постановою уряду визначено порядок призначення та виплати пенсії військовослужбовців, якими не передбачено, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії входять одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема індексація;

- згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, тож вимога позивача про стягнешся судових витрат з головного управління є безпідставною (а.с. 47-49).

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1101006693 ОСОБА_1 з 04.09.2017 року призначено пенсію у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (робота з таємними документами, надбавка за особливо важливі завдання), премія (а.с.51, зворотній бік).

Судом встановлено, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 у справі №340/2588/19, зокрема, зобов`язано військову частину А 1405 Міністерства оборони України нарахувати та виплати ОСОБА_1 , індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 03 вересня 2017 року (31-33).

На виконання рішення суду від 19.12.2019р. у справі №340/2588/19 Військовою частиною А 1405 здійснено нарахування індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. в розмірі 27 905.45грн., яка 24.02.2020р. фактично виплачена шляхом перерахування грошових коштів в розмірі 27 905.45грн. на картковий рахунок, відкритий на ім`я позивача (а.с.34).

Військовою частиною А 1405 складено довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020 №51/ФЕС згідно якої позивачу, до щомісячних додаткових видів грошове забезпечення включені суми індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016року по 03 вересня 2017року, та яку Кіровоградський обласний військовий комісаріат лисом від 04.03.2020 надіслав до Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області за належністю (а.с.35-36, 58-59).

На лист позивача від 17.03.2020 відповідач листом 658-744/Р-03/8-1100/20 від 27.03.2020 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС з посиланням на те, що в рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі №1140/2897/18 відсутні такі зобов`язання щодо Головного управління (а.с.37-38).

Рішення про відмову здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС відповідач позивачу не надав (а.с.39-40).

Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням усіх сум індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. № 51/ФЕС. чим порушив його, права на обчислення, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, що підлягали отриманню протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби.

Щодо посилання представника відповідача про пропуск позивачем 6 місячний строку звернення до суду в період позовних вимог з 04.09.2017 по 23.12.2019, з урахуванням правових висновків викладених в постанові Верховного Суду від 15.02.2019 у справі №840/4217/18 то суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом позову у даній справі є не здійснення відповідачем перерахунку пенсії за вислугу років позивачу, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020 №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України.

Вказаною довідку позивач отримав листом від 10.03.2020 (а.с.35-36).

Про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС відповідач повідомив позивача листом 658-744/Р-03/8-1100/20 від 27.03.2020 (а.с.37-38).

Тобто про порушене право позивач дізнався у березні 2020 року.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою 24.06.2020, в межах шестимісячного строку, встановленого абз.1 ч. 2 ст. 122 КАС України.

Що стосується вимог про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» , яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Зазначений висновок щодо перерахунку та виплату пенсії з урахуванням індексації узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 12 червня 2019 року у справі № 643/212/17, від 12 вересня 2019 року у справі № 235/6160/16-а, від 26 березня 2020 у справі № 813/189/18.

Суд зазначає, що відповідачем не надано рішення про відмову здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС.

Лист відповідача 658-744/Р-03/8-1100/20 від 27.03.2020 не є рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у перерахунку пенсії, а тому має місце бездіяльність суб`єкта владних повноважень щодо не перерахунку пенсії позивачу.

Отже, належним способом захисту порушеного права позивача, відповідно до положень ч. 2 ст. 245 КАС України, є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 840 грн. (а.с.41) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною відмову, а також зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не здійснення ОСОБА_1 , перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХП, з урахуванням сум індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ юридичної особи 20632802) перерахувати з 04.09.2017 та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років, призначену за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням індексації грошового забезпечення за період із 01 січня 2016р. по 03 вересня 2017р. на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 25.02.2020р. №51/ФЕС, наданої Військовою частиною А1405 Міністерства оборони України, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 840 грн. (вісімсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун