
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 серпня 2020 року о/об 09 год. 10 хв.Справа № 280/4240/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 08.01.2020 за №5, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також з врахуванням грудня 2019 року при обчисленні пенсії; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 08.01.2020 за №5, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з врахуванням грудня 2019 року при обчисленні пенсії, як такого, що відпрацьовано повністю з 29.12.2019.
У позові зазначено наступне. Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65 відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до Довідки від 08.01.2020 за №5 до складу місячного грошового забезпечення позивача входили: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення. У березні 2020 позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці від 08.01.2020 за №5. Відповідач листом від 02.04.2020 за №2464-2385/Г-02/08-0800/20 повідомив позивача про відмову у перерахунку. Позивач вважає таку відмову протиправною.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено наступне. До відповідача від Головного управління ДФС у Запорізькій області (уповноваженого органу) надійшли Грошовий атестат №24 та Довідка від 08.01.2020 за №4 для призначення пенсії позивачу. На підставі даних документів позивачу було призначено пенсію. Отже, відповідач призначив пенсію відповідно до наданих йому документів. У Довідці №4 зазначені наступні види грошового забезпечення: - за особливості проходження служби - загальна сума 39551,09 грн.; - за роботу в умовах режимних обмежень - загальна сума 15760,82 грн.; - місячна премія - загальна сума 56160,28 грн. Сукупна сума всіх додаткових видів грошового забезпечення складає: 39551,09+15760,82+56160,28=111472,19 грн. Сукупний розмір було поділено на 21 календарний місяць перед звільненням (не 24, оскільки дані види грошового забезпечення було введено лише з 01.03.2018) - 111472,19:21=5308,20 грн. Отримана сума в розмірі 5308,20 грн. врахована при розрахунку пенсії в рядку «середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 5308,20 грн.». Щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення за грудень 2019 року відповідач заперечує з тих підстав, що додаткові види враховуються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Відповідно до Наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 02.12.2019 за №1408-о позивача було звільнено 28.12.2019. Оскільки звільнення відбулося у грудні місяці, цей місяць не може бути враховано при обчисленні пенсії, так як обчислюється за 24 календарні (а грудень не повний місяць) місяці перед звільненням, тобто по листопад включно. Таким чином, у частині задоволення позовних вимог щодо зобов`язання здійснити перерахунок з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та місячної премії необхідно відмовити, оскільки дані види враховано при призначенні пенсії. Щодо врахування при призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, то вона не підлягає врахуванню, оскільки не носить постійного характеру.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.
Позивач є пенсіонером та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Розрахунку пенсії за вислугу років станом на 30.03.2020 позивачу пенсія призначена (обчислена) з 29.12.2019 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7610,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4545,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5308,20 грн., у тому числі робота з таємними виробами, носіями, документами 10% 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби 30%, премія 0%. Всього - 18943,20 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18943,20 грн. Основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 12313,08 грн.
Вказані цифри були взяті відповідачем з Грошового атестату №24 від 08.01.2020 та Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №4 про додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №4 про додаткові види грошового забезпечення зазначено: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704) - 39551,09 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (постанова Кабінету Міністрів України №414) - 15760,82 грн.; місячна премія - 22345,55 грн.
До позову позивачем додано Довідку ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 про додаткові види грошового забезпечення, в якій зазначено: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704) - 43641,59 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (постанова Кабінету Міністрів України №414) - 16521,82 грн.; місячна премія - 61065,13 грн.; індексація заробітної плати - 1937,84 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 33096,21 грн.
Оригінал вказаної Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 про додаткові види грошового забезпечення позивач начебто долучав до своєї Заяви від «17.03.2019», яку подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області.
У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.04.2020 за №2464-2385/Г-02/8-0800/20 на вказану Заяву від «17.03.2019» відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зазначено, що оригінал Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 у поштовому вкладенні не надходив.
Також, з посиланням на Довідку ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 про додаткові види грошового забезпечення позивач подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області Заяву від «27.04.2019».
У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 21.05.2020 за №3938-3732/Г-02/8-0800/20 на вказану Заяву від «27.04.2019» відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зазначено, що оригінал Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 у поштовому вкладенні не надходив.
Позивачем не надано до суду доказів отримання відповідачем оригіналу Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст.43), Закону України "Про оплату праці" (ст.2), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (ст.2), Закону України "Про пенсійне забезпечення" (ст.66), Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (ст.9), Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (ст.ст.41, 45), Постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (п.7), та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Зокрема, у ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Звідси, суд погоджується з позицією відповідача, що матеріальна допомога на оздоровлення не виплачується щомісяця, а, отже, не може бути врахована при обчисленні пенсії позивачу.
У п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" зазначено: «7. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. №748, від 3 вересня 2005 р. №865, від 9 березня 2006 р. №268 і від 15 листопада 2006 р. №1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців. Особам із числа резервістів, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та членам їх сімей пенсія нараховується із розміру грошового забезпечення з урахуванням окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад, у розмірах, чинних на день звільнення із служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим. … Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців. Військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відрядженим до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших цивільних підприємств, установ та організацій, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обчислюється виходячи з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання), відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною військовою посадою за місцем служби перед звільненням. При цьому щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія враховуються в середніх розмірах фактичних виплат за аналогічною посадою (посадами) в тому органі, з якого особа була відряджена, за календарний місяць, який передує даті звільнення із служби. …».
Враховуючи приписи п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" суд вважає обґрунтованим при обчисленні відповідачем пенсії позивачу використання «21 календарного місяця» (визначення фактичних останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням позивача (28.12.2019) починаючи з 01.03.2018).
Суд вважає, що відповідачем при обчисленні пенсії позивачу обґрунтовано враховані дані Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №4 про додаткові види грошового забезпечення, зокрема: надбавка за особливості проходження служби (постанова Кабінету Міністрів України №704) - 39551,09 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (постанова Кабінету Міністрів України №414) - 15760,82 грн.; місячна премія - 22345,55 грн.
Водночас, на думку суду, відповідачем при обчисленні пенсії позивачу безпідставно не враховані дані Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5 у частині індексації заробітної плати у сумі 1721,33 грн. (1721,33 грн. = 1937,84 грн. - 216,51 грн. (індексація заробітної плати за грудень 2019 року)).
Таким чином, є обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо необхідності урахування при обчисленні пенсії додаткового виду грошового забезпечення: індексації заробітної плати - яка, як свідчать матеріали справи, виплачувалась щомісяця та з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Так як позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії на прикінці березня 2020 року, то, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2020.
Аналогічне застосування норм права здійснено: Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18); Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.10.2019 у справі №822/229/18 (адміністративне провадження №К/9901/320/19); Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 09.04.2020 у справі №280/6330/19.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, зазначеного у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5, а саме: індексації заробітної плати у сумі 1721 грн. 33 коп. - з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, зазначеного у Довідці ГУ ДФС у Запорізькій області від 08.01.2020 за №5, а саме: індексації заробітної плати у сумі 1721 грн. 33 коп. - з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з 01.04.2020.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 420 грн. 40 коп. пропорційно до задоволених позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 03.08.2020.
Суддя О.О. Прасов