Рішення № 90737130, 30.08.2019, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
752/10917/19
Номер документу
90737130
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №752/10917/19

Провадження № 2-о/752/420/19

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

30.08.2019 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді - Колдіної О.О.

з участю секретаря - Пастух З.Ф.,

розглянувши у закритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про розкриття АТ «Укрсоцбанк» інформації, що становить банківську таємницю відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ,

в с т а н о в и в:

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулось до суду з заявою про розкриття АТ «Укрсоцбанк» інформації, що становить банківську таємницю, відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Заява обґрунтована тим, що згідно з затвердженим планом-графіком проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2018 р., наказів ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 29.01.2018 р. № 673-п працівниками відділу контрольно-перевірочної роботи само зайнятих осіб управління податків і зборів фізичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області 12.02.2018 р. було здійснено ихід за адресою реєстрації ФОП ОСОБА_1 з метою пред`явлення направлень на проведення перевірки, однак останній був відсутній за податковою адресою

Заявник зазначає, що проведення документальної перевірки ФОП ОСОБА_1 можливе тільки з використанням інформації про обсяг та обіг коштів на банківських рахунках підприємства, що містить банківську таємницю.

Посилаючись на положення ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та ст.20 Податкового кодексу України заявник просить зобов`язати АТ «УКРСОЦБАНК» (код ЄДРПОУ 14360570) розкрити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Дніпропетровсьі області інформацію, що містить банківську таємницю, відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом надання роздруківки реєстру електронних платіжних документів про рух грошових коштів по рахункам № НОМЕР_2 , які належать зазначеній фізичній особі-підприємцю, із зазначенням назви та коду ЄДРПОУ контрагентів, дати, суми операцій та призначення платежу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

В судове засідання представник заявника та заінтересовано особи не з`явились, однак, в силу положень ч.2 ст. 349 ЦПК України їх неявка не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем та здійснює свою діяльність на загальній системі оподаткування.

Відповідно до наказу в.о.заступника начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській облатсі № 673-п від 29.01.2019 р. призначено проведення документальної планової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з 12.02.2018 р. тривалістю 10 робочіх днів за період діяльності з 01.01.2015 р. по 31.12.2017 р. з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, дотриманням валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Зазначена перевірка призначена згідно з планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік на підставі ст.77 Податкового кодексу.

16.07.2018 р. заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області підписано повідомлення № 655 про проведення перевірки, яке надіслано на адресу ОСОБА_2 18.07.2018 р.

12.02.2018 р. посадовими особами ГУ ДФС у Дніпропетровській області складено Акт № 7399/04-36-13-05/2533701335 щодо не встановлення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 та неможливість проведення перевірки.

Відповідно до ст. 1076 ЦК України банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта.

Відповідно до ст.60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками: на письмовий запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи; за рішенням суду; центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику: на його письмову вимогу щодо наявності банківських рахунків; центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, на його запит щодо фінансових операцій, пов`язаних з фінансовими операціями, що стали об`єктом фінансового моніторингу (аналізу) згідно із законодавством щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а також учасників зазначених операцій.

Згідно з ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» основними функціями державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об`єднаних державних податкових інспекцій є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об`єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

У відповідності до ст.20 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, комерційних банків та інших фінансових установ довідки, у порядку встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та\або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб`єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з ст. 77 Податкового кодексу України Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

В силу положень ст. 81 Податкового кодексу України Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

Відповідно до п.13 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 вересня 2011 року № 10 «Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб» роз`яснено, що саме по собі неподання у встановлений строк податкової декларації або їх розрахунків, необхідність перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом Україниподатків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства тощо є підставою для ініціювання органами державної податкової служби перевірок, згідно з процедурою, визначеною главою 8 Податкового кодексу України. У цьому випадку розкриття банківської таємниці можливе в разі доведення органом державної податкової служби обставин, за яких перевірки є неможливими або є інша об`єктивна потреба в розкритті такої таємниці.

З метою виконання покладених на податкові органи функцій, відповідно до ст.20 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства,

здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи

державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі

запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього

Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення

рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення,

дата і час, на які запрошується платник податків (представник

платника податків); отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у

порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну

звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Надані заявником письмові докази підтверджують наявність у ГУ ДФС у Дніпропетровській області складнощів в отриманні інформації для забезпечення проведення планової документальної перевірки, що була призначена у визначений законом спосіб.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що заява є обгрунтованою, зазначені в заяві обставини є підставою для розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю, в зв`язку з чим вона підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 273, 347-350, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

заяву Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про розкриття АТ «Укрсоцбанк» інформації, що становить банківську таємницю відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов`язати Ааціонерне товариство «УКРСОЦБАНК» (код ЄДРПоу 14360570) розкрити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Дніпропетровсьі області інформацію, що містить банківську таємницю, відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом надання роздруківки реєстру електронних платіжних документів про рух грошових коштів по рахункам № НОМЕР_2 , які належать зазначеній фізичній особі-підприємцю, із зазначенням назви та коду ЄДРПОУ контрагентів, дати, суми операцій та призначення платежу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя