Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2010 р. справа № 2а-4321/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Крилової М.М.
при секретарі< Призвище секретаря >
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківці про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову зазначає, що за результатами проведеної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000171510/0 26.02.2010 року, яке позивач вважає протиправним з огляду на те, що 01.11.2005 року між Дружківською міською радою та позивачем укладений договір оренди 3,0049 га землі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.11.05 року №040517200050. Земельна ділянка надана в оренду на 5 років для смітникового полігона відходів порцелянового виробництва. 01.11.05 року згідно договору позивач передає в оренду TOB «Нектар» смітниковий полігон відходів порцелянового виробництва строком з 01.11.05 року по 01.11.10 року, який розташований на 3,0049 га орендованої позивачем землі, тому 01.02.06 року між позивачем та TOB «Нектар» укладений договір суборенди землі, загальною площею 3,0049 га, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.02.06 року за № 040617200079. В договорі суборенди земельної ділянки орендна плата вказана суборендареві TOB «Нектар» у тій же формі та розмірі, як і орендарю позивачу по договору оренди землі. Відповідно до п.11 договору суборенди за згодою з Дружківською міською радою суборендарю, як платнику орендної плати, були зазначені реквізити одержувача орендної плати УДК в Донецькій області, куди він перераховував плату за користування земельною ділянкою до листопада 2008 року щомісячними платежами в розмірі 550,14 грн., а з листопада 2008 року по даним ДПІ припинив їх сплачувати, хоч і договір оренди смітникового полігону і суборенди земельної ділянки діє ще до 01.11.10 року. Позивач зазначає, що сторони по договору оренди землі жодного разу не досягли згоди зміни розміру орендної плати ні в усний ні в письмовій формі, то Дружківська міська рада повинна була звертатися до суду по питанню примусової зміни умов договору (збільшення розміру орендної плати).
З наведеного виходить, що змінені відповідачем в бік зростання суми орендної плати суперечать умовам договорів оренди та суборенди, а позивач в даному випадку не повинен здійснювати щомісячні платежі, оскільки землекористувачем є TOB «Нектар».
Позивач просив визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Дружківці №0000171510/0 від 26.02.2010 року.
В судовому засіданні представник позивач вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали та зазначили, що несплата суборендарем TOB «Нектар» плати за користування земельною ділянкою починаючи з листопада 2008 року стосується фінансово-господарських взаємовідносин орендатора земельної ділянки позивача та його суборендаря TOB «Нектар» і визначається відповідно до прав, обов'язків сторін договору суборенди землі та діючого законодавства, діючим законодавством та договором оренди землі від 01.11.2005 р. не передбачено, що обов'язки орендаря зі сплати орендної плати припиняються у разі, якщо орендар фактично не використовує у власній господарській діяльності відведену згідно договору оренди в його користування земельну ділянку.
Представники відповідача наполягали на відмові в задоволені позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» зареєстроване як юридична особа 19.11.2003 року, діє на підставі Статуту та перебуває на податковому обліку Державної податкової інспекції у м. Дружківка.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Таким чином, відповідач Державна податкова інспекція у м. Дружківці є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Державною податковою інспекцією у м. Дружківці проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» з питань достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, орендовану згідно договору оренди землі від 01.11.2005 року за період з 01.11.2008 року по 31.12.2009 рік, за результатами якої складений акт № 46/1510/32616997 від 16.02.2010 року.
Перевіркою встановлено порушення позивачем ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161- XIV із змінами і доповненнями (у т.ч. внесеними згідно із Законом України від 25.03.2005 р. N 2505-IV), ст. 17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. N 2535-ХІІ, порушення вимог п. 9, 11, 30 договору оренди земельної ділянки від 01.11.2005 р., в результаті чого занижено орендну плату за земельну ділянку за період з 01.11.08 по 31.12.09 всього у розмірі 23156,04 грн., у т.ч. : за листопад 2008 року у сумі 1463,35 грн., за грудень 2008 року у сумі 1463,35 грн., за 2009 рік у сумі 20229,34 грн., з них за січень 2009 року у сумі 1685,76 грн., за лютий 2009 року у сумі 1685,78 грн., за березень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за квітень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за травень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за червень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за липень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за серпень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за вересень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за жовтень 2009 року у сумі 1685,78 грн., за листопад 2009 року у сумі 1685,78 грн., за грудень 2009 року у сумі 1685,78 грн.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000171510/0 від 26.02.2010 року позивачу визначена сума податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 34734,06 грн., у тому числі за основним платежем в сумі 23156,04 грн. та за штрафними санкціями в сумі 11578,02 грн.
Підставою прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000171510/0 26.02.2010 року визначений п.п. “б” п. 4.2.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Підставою застосування штрафних (фінансових) санкції визначений п. 17.1.3. п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення № 0000171510/0 від 26.02.2010 року повністю, посилаючись на відсутність у нього обовязку щодо плати за користування земельною ділянкою, оскільки він не є в даному випадку землекористувачем по договору від 01.11.2005 року.
Суд зазначає, що проблемним питанням даного спору є обовязковість сплати позивачем орендної плати за землю за земельну ділянку, що передана в суборенду згідно договору.
Судом встановлено, що 01.11.2005 року між Дружківською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» (Орендар) укладений договір оренди, предметом якого є оренда земельної ділянки загальною площею 3,0049 га для смітникового полігона відходів парцелярного виробництва мкр. Донский., який зареєстрований у Державному реєстрі земель за номером 040517200050.
Разом з тим, 01.11.2005 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нектар» (Орендар) укладений договір оренди смітникового полігону відходів порцелянового виробництва строком дії з 01.11.2005 року по 01.11.2010 року, який розташований на 3,0049 га орендованої позивачем землі відповідно до договору оренди від 01.11.2005 року № 040517200050.
Крім того, 01.02.2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нектар» (Суборендар) укладений договір суборенди землі строком дії до 01.11.2010 року, предметом якого є суборенда земельної ділянки загальною площею 3,0049 га несільськогосподарського призначення для видалення відходів, що знаходиться у м. Дружківка мкр. Донский., який зареєстрований у Державному реєстрі земель за номером 040617200079.
Стаття 759 Цивільного кодексу України надає визначення договору найму (оренди), відповідно до якого в силу укладення такого договору має місце передача однією особою (наймодавцем) майна у тимчасове користування іншій особі (наймачу) за плату.
Разом з тим, стаття 774 Цивільного кодексу України встановлює право наймача передавати об'єкт найму в користування інший особі (піднайм або суборенда). Така передача здійснюється на підставі договору піднайму (суборенди), за яким наймач набуває прав та обов'язків наймодавця, а піднаймач (суборендар) стає наймачем речі.
Зі змісту наведеної статті вбачається, що до договору піднайму застосовуються положення про договір найму. Це означає, що наймач отримує відносно піднаймача всі права та обов'язки наймодавця. В свою чергу піднаймач має права та обов'язки наймача.
В даному випадку, піднаймачем (суборендарем) виступає Товариство з обмеженою відповідальністю «Нектар», наймачем (орендарем) виступає Товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод», а наймодавцем (орендодавцем) Дружківська міська рада.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 року N 2768-III, Законом України «Про оренду землі» від 06.10.98 року N 161-XIV, а справляння плати за землю - Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року N 2535-XII.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 року N 161-XIV встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Порядок укладання договорів суборенди врегульований статтею 8 Закону України «Про оренду землі», відповідно до положень якої орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.
Статтею 5 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до статті 21 Закону «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю».
Згідно із Законом України «Про плату за землю» (стаття 5) об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким земля передана у власність або надана в користування, у тому числі на умовах оренди.
Виходячи із зазначених вище положень, в даному випадку право користування земельною ділянкою загальною площею 3,0049 га для смітникового полігона відходів парцелярного виробництва належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Нектар» на підставі договору суборенди від 01.02.2006 року № 040617200079, тобто саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Нектар» виступає у даних правовідносинах орендарем земельної ділянки загальною площею 3,0049 га та в силу ст.21 Закону «Про оренду землі» наділений зобовязанням по внесенню орендної плати за користування земельною ділянкою.
З наведеного виходить, що безпідставність донарахування орендної плати з юридичних осіб у сумі 23156,04 грн. оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням № 0000171510/0 від 26.02.2010 року обумовлює безпідставність застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 11578,02 грн. на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами».
Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд приходить до переконання, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000171510/0 від 26.02.2010 року прийняте необґрунтовано, оскільки в процесі прийняття рішення субєктом владних повноважень були допущені порушення Земельного кодексу України Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про плату за землю», а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» до Державної податкової інспекції у м. Дружківці про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Дружківці №0000171510/0 від 26.02.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» судовий збір, сплачений при подачі позову в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
У судовому засіданні 12 квітня 2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 16 квітня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крилова М.М.