
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/1985/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за віком з врахуванням пільг по обчисленню середнього заробітку згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період роботи з 13.05.1986 по 31.05.1986 в населених пунктах в зоні відчуження в м. Чорнобилі на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 123/12 від 14.09.2018;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за віком на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 123/12 від 14.09.2018 про заробітну плату за період роботи з 13.05.1986 по 31.05.1986 в населених пунктах в зоні відчуження в м. Чорнобилі з урахуванням проведених раніше виплат пенсії.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав довідку про заробітну плату від 14.09.2018 № 123/12, видану ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» за період з 13.05.1986 по 31.05.1986, однак матеріали пенсійної справи, як і матеріали позовної заяви не містять документів, які б підтверджували інвалідність позивача, а тому відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії А НОМЕР_1 (а.с. 14).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком на підставі частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
04.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській з заявою про перерахунок пенсії за віком по заробітній платі, до якої надав довідку від 14.09.2018 № 123/12 про заробітну плату за період з 13.05.1986 по 31.05.1986, видану ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (а.с. 9-10, 35).
Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що складено протокол № 11 від 12.03.2019, в якому зазначено, що для перерахунку пенсії позивач надав довідку про заробітну плату від 14.09.2018 № 123/12, видану ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія», за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.05.1986 по 31.05.1986. Вказано, що з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження обчислюється тільки особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами. Тому право на перерахунок пенсії відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач не має (а.с. 34).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).
В силу вимог частин першої-третьої статті 57 Закону № 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Розмір пенсії за віком визначається за формулою, визначеною частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), а саме: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно частин першої та другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Абзацом другим підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Додатком 1 вказаного Порядку визначена форма довідки, яка, зокрема, передбачає назви первинних документів, їх місце знаходження, не заперечення проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці.
З аналізу викладених норм слідує, що обчислення пенсії на підставі середньомісячного заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення можливо лише на підставі довідки встановленої форми.
Зі змісту довідки виданої ДП «Чернігівнафтогазгеологія» від 14.09.2018 № 123/12 слідує, що вона складена на підставі табелю обліку робочого часу (а.с. 9-10).
Однак, дана довідка не є належним доказом отриманої заробітної плати позивачем за період з 13.05.1986 по 31.05.1986, оскільки не відповідає вимогам зазначеного Порядку в частині зазначення обов`язкових реквізитів та відомостей, а саме: 1) назва первинного документу (табель обліку робочого часу) не містить найменування підприємства, назву структурного підрозділу, дату його заповнення; 2) не вказано місце знаходження первинних документів; 3) не зазначено відсутність заперечень проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці.
Таким чином, суд приходить до висновку, що довідка, яка видана ДП «Чернігівнафтогазгеологія» від 14.09.2018 № 123/12, не може бути підставою для пільгового обчислення пенсії позивачу.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03.08.2020.
Суддя В.О. Непочатих