Рішення № 90724546, 03.08.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2020
Номер справи
360/2329/20
Номер документу
90724546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

03 серпня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2329/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Ткачук Олени Валеріївни в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Ткачук Олени Валеріївни (далі-представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Рубіжанське ОУПФУ Луганської області ) з такими вимогами:

визнати протиправними дії Рубіжанського ОУПФУ Луганської області щодо виключення із загального стажу позивача періоду роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 на посаді начальника дільниці з 28.09.2006 по 12.03.2007 та неврахуванні до загального стажу позивача періоду роботи у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» на посаді заступника директора матеріально-технічної частини з 28.06.1995 по 31.03.1998 та з 01.01.1999 по 10.07.2000;

зобов`язати Рубіжанське ОУПФУ Луганської області зарахувати до загального стажу позивача період роботи у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» на посаді заступника директора матеріально-технічної частини з 28.06.1995 по 31.03.1998 та з 01.01.1999 по 10.07.2000 та період роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 на посаді начальника дільниці з 28.09.2006 по 12.03.2007, здійснити перерахунок пенсії із врахуванням вказаного стажу з 01.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі заяви про призначення пенсії від 18.11.2015 управлінням Пенсійного фонду України в Кремінському районі позивачу була призначена пенсія відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно з розпорядженням Кремінського відділу Рубіжанського ОУПФУ від 21.09.2018 № 161839 загальний стаж роботи позивача складав 33 роки 10 місяців та 2 дні, та позивач отримував пенсію у розмірі 2229,52 грн. Під час взяття на облік пенсійної справи позивача Рубіжанським ОУПФУ Луганської області позивачу був зроблений перерахунок загального стажу роботи, внаслідок якого загальний стаж роботи позивача був зменшений до 26 років 11 місяців та 5 днів, а розмір пенсії позивача зменшився до 1772,58 грн. Про даний факт позивач дізнався отримавши лист-відповідь відповідача від 23.10.2019 № 332/Б-14, в якому зазначено про неможливість врахування до загального стажу роботи періоду роботи у ПСП «Земля» з 28.06.1995 по 10.07.2000 та неврахування до загального стажу роботи позивача періоду роботи у Відкритому акціонерному товаристві «Запсибелектромережбуд» у зв`язку із частковим підтвердженням факту укладення трудового договору. У цьому ж листі відповідач надав позивачу розрахунок пенсії на 01.08.2019, відповідно до якого загальний стаж позивача становив 26 років 11 місяців 5 днів. Після отримання підтверджуючих документів від архівного відділу Управління документаційного та інформаційного забезпечення адміністрації міста Сургут, відповідач листом від 28.12.2019 № 22605/03.1 повідомив позивача про зарахування до стажу періоду роботи позивача в управлінні виробничо-технологічної комплектації треста «Запсибелектросетьстрой». Внаслідок зарахування вказаного періоду роботи, станом на 24.12.2019 загальний стаж роботи позивача становив 28 років 3 місяці 17 днів.

Позивач також зазначає, що 13.03.2020 він звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи в приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля». Листом від 26.03.2020 № 77/Б-14 відповідач повідомив, що 03.03.2020 комісією розглянуто заяву, надані документи та винесено рішення про зарахування до загального стажу роботи позивача періоду з 01.04.1998 по 31.12.1998, всього 00 років 09 місяців 00 днів. Періоди з 28.06.1995 по 31.03.1998 та з 01.01.1999 по 10.07.2000 зарахувати до загального стажу не має законних підстав, оскільки порушено вимоги пункту 3 та пункту 18 Порядку № 637. Також у відповіді відповідач повідомив позивача про проведення перерахунку пенсії позивача, згідно з яким, з урахуванням зарахованого стажу роботи в ПСП «Земля», загальний стаж позивача з 01.03.2020 становить 29 років 00 місяців 17 днів.

30.04.2020 на адвокатський запит була отримана копія пенсійної справи позивача, після ознайомлення з якою позивачу стало відомо, що при здійсненні перерахунку пенсії при взятті на облік пенсійної справи, з загального стажу роботи позивача також був виключений період його роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007. Не погоджуючись із розрахунками загального стажу, проведеними відповідачем, у травні 2020 року позивач звернувся до відповідача із зверненням з питання не зарахування до загального стажу періоду його роботи з 28.09.2006 по 12.03.2007 у Житлово-експлуатаційній конторі № 2. У відповіді на вказане звернення позивача, відповідач повідомив про те, що при взятті на облік пенсійної справи позивача спеціалістом управління виявлено безпідставне зарахування стажу за період роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2. Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) та довідки від 10.10.2019 № 18117, виданої фінансово-економічним відділом управління, підприємство Житлово-експлуатаційна контора № 2 страхові внески до Пенсійного фонду України за період з 27.09.2006 по 12.03.2007 не сплачувало, тому зарахувати вказаний період роботи до загального стажу не має законних підстав. Позивач вважає, що Рубіжанським ОУПФУ Луганської області протиправно виключені з загального стажу роботи періоди роботи позивача, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Ухвалою суду від 22 червня 2020 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 126-127).

09.07.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (арк.спр.133-139), відповідно до якого відповідач не визнає позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.

Згідно з розпорядженням Кремінського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 21.09.2018 № 161839 зарахований страховий стаж позивача склав 33 роки 10 місяців 02 дні. Рішенням відповідача від 26.09.2019 № 909150161839 позивача взято на облік з 01.10.2019.

Після проведення відповідачем 26.09.2019 перевірки пенсійної справи позивача на відповідність прийнятого рішення про призначення пенсії чинному законодавству відбулось зменшення загального стажу позивача на 06 років 10 місяців 27 днів. Зміна в загальному стажі позивача в бік зменшення стажу відбулась через неврахування відповідачем періодів роботи позивача, а саме: з 28.06.1995 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля»; з 28.09.2006 по 12.03.2007 в Комунальному підприємстві Житлово-експлуатаційна контора № 2.

У трудовій книжці позивача, заведеної 25.09.1973, на сторінці 22 у графі 2 внесено запис номер 30, у якому рік звільнення з Приватного сільськогосподарського підприємства «Земля» виправлено з 1998 року на 2000 рік шляхом закреслення. У графі 4 запису номер 30 внесено запис про документ, на підставі якого внесено запис номер 30, а саме: наказ № 12 від 10.07.1998, поверх року 1998 записано (виправлено з порушенням Інструкції № 58) рік 2000.

Запис номер 30 у трудовій книжці позивача, заведеної 25.09.1973, внесено з порушенням п. 2.10 Інструкції № 58. На виконання приписів Інструкції № 58 запис номер 30 мав бути визнаний недійсним. У відповідності до п. 2.6 Інструкції № 58 виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. У зв`язку з порушенням Інструкції № 58 під час внесення запису номер 30 до трудової книжки позивача стаж роботи позивача з 28.06.1995 по 10.07.2000 не враховано відповідачем до загального стажу позивача при взятті на облік.

10.09.2019 відповідач листом № 16384/03.1 звернувся до комунальної установи Кремінського району «Трудовий архів територіальних громад району» з проханням надати довідку про стаж роботи позивача у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» за період з 28.06.1995 по 10.07.2000. 24.09.2019 до відповідача надійшла відповідь комунальної установи Кремінського району «Трудовий архів територіальних громад району» від 16.09.2019 № П 02-08-19, якою повідомлено, що документи з особового складу Приватного сільськогосподарського підприємства «Земля» на зберігання до «Трудового архіву» не надходили. За інформацією про місцезнаходження документів рекомендовано звертатися до керівника ФГ «Валеріана». 25.10.2019 відповідач листом № 18926/02.1 звернувся до Фермерського господарства «Валеріана» з проханням надати довідку про стаж роботи позивача у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» за період з 28.06.1995 по 10.07.2000. 24.12.2019 відповідач листом № 22508/03.1 вдруге звернувся до Фермерського господарства «Валеріана» з проханням надати довідку про стаж роботи позивача у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» за період з 28.06.1995 по 10.07.2000, проте відповіді на вказані листи відповідача від 25.10.2019 № 18926/02.1 та від 24.12.2019 № 2508/03.1 не надходило. Окрім того з інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань, станом на 03.09.2019 записів за кодом ЄДРПОУ 25661153 (Приватне сільськогосподарське підприємство «Земля») не знайдено.

Рішенням відповідача від 24.12.2019 № 909150161839 позивача взято на облік з 01.10.2019, розмір пенсії позивача з 01.10.2019 склав 1860 гри. 36 коп.

26.02.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про винесення на розгляд комісії відповідача з питань встановлення страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії, створеної наказом відповідача від 19.08.2019 № 232, питання щодо зарахування періоду роботи позивача з 28.06.1995 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля». Комісією відповідача з питань встановлення страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії позивачу не зараховано періоди роботи з 28.06.1995 по 31.03.1998 та з 01.01.1999 по 10.07.2000 у зв`язку з порушенням вимог п. 3 та п. 18 Порядку № 637.

13.03.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV. Заяву та документи прийнято 13.03.2020 та зареєстровано за № 923/217, про що свідчить копія розписки-повідомлення. Під час звернення 13.03.2020 за перерахунком пенсії позивач надав відповідачу такі документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 13.03.2020; паспорт НОМЕР_3; трудову книжку або документи про стаж № 1, № НОМЕР_1 . Окрім заяви від 13.03.2020 та паспорту, рішення комісії з питань встановлення страхового стажу від 03.03.2020 № 1, яким до загального стажу позивача вирішено зарахувати період роботи в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з 01.04.1998 по 31.12.1998 відповідно до вимог п. 18 Порядку № 637; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань від 17.02.2020 за № 1006347583, з якого вбачається, що станом на 17.02.2020 за критерієм пошуку Код ЄДРПОУ 33587936 (Фермерське господарство 10 «Валеріана») відомості по перебування юридичної особи у процесі припинення або про державну реєстрацію припинення юридичної особи відсутні. З урахуванням рішення комісії з питань встановлення страхового стажу від 03.03.2020 № 1 відповідач 16.03.2020 провів перерахунок стажу позивача. За розрахунком стажу (Стаж для розрахунку права. ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплата Пенсії, що додається) відповідачем 16.03.2020 до страхового стажу позивача зараховано період з 01.04.1998 по 31.12.1998. Таким чином, зарахований страховий стаж позивача з 01.03.2020 склав 29 років 00 місяців 17 днів. Рішенням відповідача від 16.03.2020 № 909150161839 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії позивача з 01.03.2020 склав 1917 грн. 59 коп.

Щодо неврахування періоду роботи позивача в Комунальному підприємстві Житлово-експлуатаційна контора № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007 відповідач зазначив, що за довідкою від 10.10.2019 № 18117 про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна контора № 2 за період з 27.09.2006 по 12.03.2007 за позивача страхові внески на загальнообов`язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України згідно з встановленими тарифами не сплачувало. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) позивача містять інформацію про сплату страхувальником - Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційна контора № 2 страхових внесків за період з вересня 2006 по березень 2007. Однак відомості, відображені у формі ОК-5 позивача за період з 28.09.2006 по 12.03.2007 некоректні (замість статусу «НІ» проставлено статус «ТАК»), стаж зараховано безпідставно.

На підставі вищенаведеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (арк. спр. 12,13).

18.11.2015 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ та відповідними документами (арк.спр.35,36).

Протоколом управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області від 10.12.2015 № 1716 позивачу призначено пенсію за віком з 18.12.2015, за розрахунком стажу загальний стаж для призначення пенсії склав 32 роки 1 місяць 20 днів (арк. спр. 29).

31.07.2019 у зв`язку з переїздом до міста Рубіжне Луганської області позивач звернувся до Рубіжанського ОУПФУ з заявою про запит пенсійної справи з Кремінського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій(арк. спр. 81, 82).

Одночасно, 31.07.2019 позивач звернувся до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області з заявою про перерахунок пенсії, у графі «Вид пенсії» зазначено - взяття на облік (арк. спр. 87).

16.08.2019 до Рубіжанського ОУПФУ надійшла пенсійна справа позивача, разом з розпорядженням Кремінського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій відповідача від 06.08.2019 № 161839 про зняття з обліку в зв`язку з виїздом, зазначено, що пенсія позивачу виплачена по 31.08.2019 у розмірі 2229 грн. 52 коп. (арк. спр. 83).

Рішенням Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 26.09.2019 № 909150161839 позивача взято на облік з 01.10.2019.

Також, 26.09.2019 після надходження пенсійної справи позивача до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області, відповідачем було проведено перевірку пенсійної справи позивача на відповідність прийнятого рішення про призначення пенсії чинному законодавству, про що відповідачем зазначається у відзиві на позовну заяву.

Після проведення перевірки пенсійної справи, як вбачається з протоколу Рубіжанського ОУПФУ від 26.09.2019, позивачу з 01.10.2019 відповідач здійснив призначення пенсії в сумі 1772,58 грн, зменшивши загальний стаж позивача до 26 років 11 місяців 5 днів усього на 06 років 10 місяці 27 днів (арк. спр. 84).

За розрахунком стажу (Стаж для розрахунку права. ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплата Пенсії) відповідачем до страхового стажу для розрахунку права на призначення пенсії позивачу зараховано такі періоди: 01.09.1973 - 17.09.1973 (0 років 0 місяців 17 днів); 18.09.1973 - 15.06.1974 (08 місяців 28 днів); 16.06.1974 - 19.12.1975 (1 рік 6 місяців 4 дні); 20.12.1975 - 12.02.1976 (0 років 1 місяць 23 дні); 13.02.1976 - 25.06.1976 (0 років 4 місяці 13 днів); 04.11.1976 - 28.07.1979 (2 роки 8 місяців 25 днів); 01.08.1979 - 30.08.1979 (0 років 1 місяць 0 днів); 01.10.1979 - 18.01.1980 (0 років 3 місяці 18 днів); 06.02.1980 - 16.02.1980 (0 років 0 місяців 11 днів); 19.02.1980 - 24.09.1980 (0 років 7 місяців 6 днів); 01.10.1980 - 10.02.1987 (6 років 4 місяці 10 днів); 11.02.1987 - 21.04.1990 (3 роки 2 місяці 11 днів); 03.05.1990 - 01.11.1990 - 0 років 5 місяців 29 днів; 06.11.1990 - 10.06.1995 - 4 роки 7 місяців 5 днів; 15 01.06.2006 - 30.09.2006 (0 років 4 місяці 0 днів); 13.04.2007 - 14.10.2007 (0 років 6 місяців 2 дні); 15.10.2007 - 14.08.2008 (0 років 10 місяців 0 днів); 01.10.2008 - 31.11.2008 (0 років 2 місяці 0 днів); 19 09.12.2008 - 26.03.2009 (0 років 3 місяці 18 днів); 01.01.2010 - 31.08.2011 (1 рік 8 місяців 0 днів); 12.09.2011 - 05.09.2012 (0 років 11 місяців 24 дні); 01.10.2012 - 12.10.2012 (0 років 0 місяців 12 днів); 01.04.2013 - 30.04.2013 (0 років 1 місяць 0 днів); 01.04.2014 - 19.04.2014 (0 років 0 місяців 19 днів); 01.05.2014 - 30.09.2014 (0 років 5 місяців 0 днів); 01.10.2014 - 31.01.2015( 0 років 4 місяці 0 днів), всього 26 років 11 місяців 5 днів (арк.спр.84, зв.бік).

Як слідує з розпорядження Кремінського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій відповідача від 21.09.2018 № 161839 зарахований страховий стаж позивача складав 33 роки 10 місяців 02 дні.

Отже, при постановленні на облік позивача та проведенні відповідачем 26.09.2019 перевірки пенсійної справи позивача відповідач зменшив загальний стаж позивача на 06 років 10 місяці 27 днів.

Зміна в загальному стажі позивача в бік зменшення стажу відбулась через неврахування відповідачем періодів роботи позивача з 28.06.1995 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з підстав наявності виправлень у трудовій книжці, та періоду з 28.09.2006 по 12.03.2007 в Комунальному підприємстві Житлово-експлуатаційна контора № 2 з підстав некоректно зазначених відомостей у формі ОК-5.

Відповідачем надіслані запити щодо надання довідок про спірний стаж роботи позивача, проте відповідей не надійшло (арк. спр. 94 зв.бік, 95, 96).

26.02.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про винесення на розгляд комісії відповідача з питань встановлення страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії, питання щодо зарахування періоду його роботи з 28.06.1995 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» (арк.спр.168).

Під час розгляду заяви позивача від 26.02.2020 комісією з питань встановлення страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії Рубіжанського ОУПФУ Луганської області позивачу не зараховано періоди роботи з 28.06.1995 по 31.03.1998 та з 01.01.1999 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з посиланнями на порушення вимог пункту 3 та пункту 18 Порядку № 637, про що позивача повідомлено листом від 26.03.2020 №77/Б-14 (а.с.20,21,164,165,168 на звороті-173).

13.03.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV з урахуванням стажу роботи в ПСП «Земля» (арк. спр. 112, 163).

Відповідачем 16.03.2020 проведено перерахунок стажу позивача, зокрема до страхового стажу позивача зараховано період з 01.04.1998 по 31.12.1998.

Таким чином, зарахований страховий стаж позивача з 01.03.2020 склав 29 років 00 місяців 17 днів. Розмір пенсії позивача з 01.03.2020 склав 1917 грн. 59 коп. (а.с.161,162).

Також, відповідачем при взятті на облік позивача не враховано період роботи позивача в Комунальному підприємстві Житлово-експлуатаційна контора № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007 на підставі довідки від 10.10.2019 № 18117 про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, відповідно до якої вбачається, що Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна контора № 2 за період з 27.09.2006 по 12.03.2007 за позивача страхові внески на загальнообов`язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України згідно з встановленими тарифами не сплачувало. Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) позивача містять інформацію про сплату страхувальником Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційна контора № 2 страхових внесків за період з вересня 2006 року по березень 2007 року, однак відомості, відображені у формі ОК-5 позивача за період з 28.09.2006 по 12.03.2007 некоректні, а саме замість статусу «Ні» проставлено статус «Так», тому відповідач дійшов до висновку, що стаж за вказаний період зараховано позивачу безпідставно (арк. спр. 49,76 зв. бік, 77, 153).

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Основного Закону України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів (записів трудової книжки) та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058- IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058- IV.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону України №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з пунктом 4.12 розділу ІV Порядку 22-1 при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п`яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

З аналізу наведених норм закону слідує, що визначення права особи на призначення пенсії покладено на орган, що призначає пенсію, який за наслідками розгляду заяви та усіх необхідних документів приймає рішення про призначення пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було призначено пенсію за віком пенсійним органом, до якого він звернувся за призначенням пенсії - УПФУ в Кремінському районі Луганської області на підставі особистої заяви про призначення пенсії та усіх документів необхідних для призначення пенсії.

Суд звертає увагу, що право позивача на призначення пенсії за віком на підставі усіх наявних документів необхідних для призначення пенсії вже було визначено органом пенсійного фонду у відповідності до вищенаведених вимог Закону України №1058-IV та Порядку № 22-1, про що свідчить рішення про призначення позивачу пенсії, при цьому, органом пенсійного фонду, при цьому спірні періоди роботи позивача були предметом розгляду пенсійного органу при прийнятті рішення про призначення пенсії та були враховані до загального стажу.

За змістом вищенаведених норм Закону України № 1058-IV та Порядку № 22-1, суд дійшов висновку, що відповідач не наділений правом на етапі постановлення на облік пенсіонера- позивача у зв`язку із зміною місця його проживання, фактично повторно визначати право позивача на призначену пенсію, та перевіряти правомірність включення органом, який призначив пенсію, періодів роботи позивача при обрахуванні стажу.

При цьому, суд зазначає, що положеннями Закону України № 1058-IV та Порядку № 22-1 не містить такої підстави для перерахунку пенсії як взяття на облік в органі пенсійного фонду, навіть при наявності заяви позивача з зазначеної підстави, тому подальші дії відповідача по встановленню права позивача на призначену пенсію та врахування спірних періодів до стажу суперечать вимогам вищенаведених вимог Закону України № 1058-IV та Порядку № 22-1.

Аналіз вище наведених норм права дозволяє також дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.

Судом встановлено, що Рубіжанське ОУПФУ Луганської області жодного рішення за заявою позивача не приймало, відповідь на заяву надало листом від 23.10.2019 № 332/б-14 (арк.спр.25-26), чим порушило положення частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 Порядку № 22-1.

При цьому, зменшення загального стажу позивача до 26 років 11 місяців 5 днів та зменшення розміру пенсії відповідач здійснив 26.09.2019, при постановленні на облік позивача, про що свідчить протокол Рубіжанського ОУПФУ від 26.09.2019.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що дії відповідача по виключенню з загального стажу позивача періодів роботи з 28.06.1995 по 10.07.2000 в Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» та періоду з 28.09.2006 по 12.03.2007 в Комунальному підприємстві Житлово-експлуатаційна контора № 2 є протиправними.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, позовні вимоги належать до задоволення, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо виключення із загального стажу позивача періоду роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007 та у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з 28.06.1995 по 10.07.2000 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2019, зарахувавши позивачу до загального стажу періоди його роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007 та у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з 28.06.1995 по 10.07.2000.

При цьому, при здійсненні перерахунку з 01.10.2019 відповідач повинен враховувати рішення комісії з питань встановлення страхового стажу Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 03.03.2020 № 1, яким зараховано до загального стажу позивача для призначення (перерахунку) пенсії період роботи ОСОБА_1 в ПСП «Земля» з 01.04.1998 по 31.12.1998 (00 років 09 місяців 00 днів) та проведено у зв`язку із цим перерахунок пенсії позивача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн (арк. спр. 9).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Ткачук Олени Валеріївни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35-А, код ЄДРПОУ 41245565) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо виключення із загального стажу ОСОБА_1 періоду роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007 та періоду роботи у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з 28.06.1995 по 10.07.2000.

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2019, зарахувавши до загального стажу період роботи у Приватному сільськогосподарському підприємстві «Земля» з 28.06.1995 по 10.07.2000 та період роботи у Житлово-експлуатаційній конторі № 2 з 28.09.2006 по 12.03.2007.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Захарова