
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====УХВАЛА
31 липня 2020 року Справа № 915/1277/13
м. Миколаїв
Кредитори:
1) Державна податкова інспекція в Інгульському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (54028, м. Миколаїв, вул. В`ячеслава Чорновола, 1/1).
2) Відкрите акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" (50026, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг).
3) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020).
4) Товариство з обмеженою відповідальністю "Конвеєрмаш Миколаїв" (54028, м. Миколаїв, вул. Енгельса, буд. 49/4).
5) товариство з обмеженою відповідальністю "Агротера" (54003, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 155, кв. 3).
6) Дочірнє підприємство "Ливарний завод" ТДВ "Первомайськдизельмаш" (55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Гагаріна, 17).
7) Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" (01601, м. Київ, бул. Верховної Ради, 7).
8) Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області (54017, м. Миколаїв, просп. Центральний, 93).
9) Товариство з обмеженою відповідальністю "Карніка" (52005, Дніпропетовська область, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 32, кв. 43; поштова адреса: 49083, м. Дніпро, вул. Дарницька, 9-А).
10) Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод Литкузмаш" (69032, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 15; фактична адреса: 69032, м. Запоріжжя, вул. Кияшко, 16-А; адреса ліквідатора: 69032, м. Запоріжжя, а/с 5909).
11) Товариство з обмеженою відповідальністю "Адалід-Гран" (69114, м. Запоріжжя, вул. Задніпровська, буд. 34).
12) Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" (вул. Олексія Терьохіна, 8А, офіс 111, м. Київ, 04080).
Банкрут: Публічне акціонерне товариство "Конвеєрмаш" (54028, м. Миколаїв, вул. Енгельса, буд. 49).
Ліквідатор: арбітражний керуючий Козлов Вячеслав Олександрович (вул. Садова, буд. 1, оф. 207, м. Миколаїв, 54001).
Суть спору: банкрутство Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш"
Суддя Давченко Т.М.
Без виклику учасників справи.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа № 915/1277/13 про банкрутство публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш"; постановою від 11.09.2013 визнано ПАТ "Конвеєрмаш" банкрутом та відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру; ухвалою від 15.03.2016 ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Козлова В.О.
Ліквідатор Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" Козлов В.О. звернувся до суду із клопотанням № 02-01/2449 від 17.07.2020, зареєстрованим в суді 20.07.2020, в якій просить суд зобов`язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку видати розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій ПАТ «Конвеєрмаш» (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 07.04.2011 року, реєстраційний № 13/14/1/1) та надіслати на офіційну поштову адресу ліквідатора належним чином засвідчену копію такого розпорядження.
Дослідивши матеріали вказаного клопотання ліквідатора, суд вважає його підлягаючим задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Так, згідно свідоцтва (дублікат) про реєстрацію випуску акцій № 13/14/1/11 зареєстрованого 07.04.2011, Публічне акціонерне товариство "Конвеєрмаш" код ЄДРПОУ 00211381 є емітентом випуску простих іменних акцій на суму 1316760,00 грн. номінальною вартістю 25 коп. у кількості 5267040 штук.
Частиною 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що з дня свого призначення ліквідатор, зокрема, здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий має право запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їх згодою.
Відповідно ч.ч. 1-3 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.
Обов`язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
У разі затвердження судом звіту ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.Господарський , суд закриває провадження у справі про банкрутство,
Таким чином, для того, щоб ліквідатору Публічного акціонерного товариства «Конвеєрмаш» скласти та подати на затвердження до Господарського суду Миколаївської області звіт за підсумками ліквідаційної процедури, який буде відповідати вимогам ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, необхідно отримати розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випуску акцій.
З доданих до клопотання документів вбачається, що ліквідатор неодноразово звертався до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про скасування реєстрації випуску акцій Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш": заяви № 02-01/2313 від 13.02.2020, № 02-01/2344 від 12.03.2020, № 02-01/2421 від 09.06.2020.
Згідно відповідей Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.02.2020 вих. № 12/03/135-АПн, від 02.04.2020 вих. № 12/03/248-АПн, від 02.07.2020 вих. № 12/03/472-АПн, Порядком скасування реєстрації випусків акцій, затвердженим рішенням Комісії від 23.03.2013 № 737 (якими ліквідатору відмовлено), для скасування реєстрації акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" ліквідатор має надати комісії копію з ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора, схваленого комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків), засвідчені підписом голови ліквідаційної комісії (ліквідатора) і печаткою товариства.
Проте, як вже зазначалося, відповідно до ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, при подачі до суду на затвердження звіту та ліквідаційного балансу, до цього звіту має додаватися розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Тобто, вимога Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про надання звіту та ліквідаційного балансу банкрута схваленого комітетом кредиторів протирічить правовим нормам, викладеним у ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, в якій зазначено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого серед іншого, додасться розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (для акціонерних товариств).
Слід зауважити, що Кодекс України з процедур банкрутства є спеціальним законодавчим актом і має вишу юридичну силу ніж Порядок на який посилається Національна комісія цінних паперів та фондового ринку.
Міністерством юстиції України (листом від 30.01.2009 № н-35267-18 «Щодо порядку застосування нормативно-правових актів у разі існування неузгодженості між підзаконними актами») встановлено, що вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, Національна комісія цінних паперів та фондового ринку вимагає рішення комітету кредиторів про схвалення звіту за підсумками ліквідаційної процедури Публічного акціонерного товариства «Конвеєрмаш» на підставі затвердженого комісією Порядку, який регламентує діяльність лише самої Комісії.
Ліквідатор банкрута зобов`язаний діяти на підставі та у межах Кодексу України з процедур банкрутства, який має вищу юридичну силу ніж Порядок та є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює процедуру банкрутства.
Разом з тим, суд зауважує, що провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" було порушено за ознаками ст. 95 Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" та згідно приписів цієї ж статті боржника було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Приписами вказаного Закону обов`язкового створення комітету кредиторів у разі банкрутства на підставі ст. 95 не передбачено, тому у ліквідаційній процедурі комітет кредиторів банкрута не створювався.
21.10.19р. введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства, відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень якого, з дня введення його в дію визнані такими, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З огляду на зазначене, подальший розгляд справи здійснюється відповідно до норм Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно приписів Кодексу України з процедур банкрутства схвалення звіту ліквідатора за підсумками ліквідаційної процедури комітетом кредиторів не передбачено.
Суд наголошує, що ліквідатор Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" не зобов`язаний створювати та скликати комітет кредиторів банкрута на підставі Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Комісії від 23.03.2013 № 737.
Отже, ліквідатор не має можливості самостійно отримати документи, дослідження яких є необхідним для розгляду даної справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Враховуючи наведене, суд вважає, що Національна комісія цінних паперів та фондового ринку безпідставно відмовила ліквідатору Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" у скасуванні реєстрації випуску акцій, а таке скасування є необхідним для завершення ліквідаційної процедури банкрута.
Разом з тим, згідно Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Комісії від 23.03.2013 № 737, для скасування реєстрації випуску акцій, до реєструвального органу має бути подано заяву про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 9).
Однак, нормами ГПК України не передбачено складання судом запитів за будь-якими формами або інших заяв, оскільки процесуальними документами господарського суду є рішення, ухвали та постанови, які є, в свою чергу, обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до статті 8 Конституції України - Конституція України має найвищу юридичну силу. Статтею 124 Конституції України передбачено поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають в державі. Стаття 1291 Конституції України містить норму згідно якої суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Статтею 326 ГПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права чи інтереси.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 60, 61, 62 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 12, 232, 234, 235, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Задовольнити клопотання ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" Козлова В.О. № 02-01/2449 від 17.07.2020.
2. Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку скасувати реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства "Конвеєрмаш" (код ЄДРПОУ 00211381; свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 07.04.2011, реєстраційний № 13/14/1/1) та видати відповідне розпорядження. Докази виконання (належним чином засвідчену копію відповідного рішення) надати суду.
3. Примірник ухвали з гербовою печаткою надіслати Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010).
4. Копію ухвали надіслати учасникам у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 2 ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та відповідно до ст. 256, підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» ГПК України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Суддя Т.М. Давченко