
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.08.2020м. ДніпроСправа № 904/2920/20за позовом Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця"
до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ"
про стягнення 75 140,00 грн.
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача 75 140,00 грн. - штрафу за неправильно зазначену масу вантажу.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, буз виклику (повідомлення) учасників справи за наявними у справі документами.
Відповідач подав заяву проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, мотивовану тим, що дана справа потребує детального розгляду спору по суті та з'ясування всіх обставин, в тому числі: встановлення факту невірного зазначення Відповідачем маси вантажу у накладній за №47569777; у який спосіб здійснювалося зважування вантажу; дослідження на яких вагах здійснювалося зважування вантажу вантажовідправником та залізницею; встановлення вірності нарахування суми, яка заявлена Позивачем до стягнення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2020 відмовлено у задоволенні заяви Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи матеріалами.
Відповідач позов заперечує, посилаючись на те, що вагон №53485843 прийнятий до перевезення станцією відправлення - Богуславський Придніпровської залізниці лише на підставі його візуального огляду, оскільки визначена у залізничній накладній №47569777 маса вантажу не була визнана залізницею іншою. Разом з тим, Відповідач вказує, що зважування завантажених вагонів здійснено на придатних до експлуатації вагах, а тому невірне зазначення маси вантажу не можливе. В порушення п.10 Правил складання актів, комерційний акт №420008/1 від 11.01.2020 не містить підпису начальника вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи). Позивач посилається на те, що обставини невідповідності маси вантажу засвідчені також у виписці з книги контрольних зважувань, проте ведення книги обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах передбачене Інструкцією з ведення станційної комерційної звітності, затвердженої наказом Укрзалізниці від 04.06.2003 №147-Ц, яка не пройшла державну реєстрацію в якості нормативно-правового акту та є внутрішнім документом, який не створює юридичних наслідків для Відповідача. Комерційними актами не встановлено факту внесення неправдивих відомостей до залізничних накладних, а встановлено тільки невідповідність між масою вантажу, зазначені у цих накладних та фактичною масою в натурі. Крім того, Відповідач вважає, що ним не могли бути внесені невірні відомості до накладної через технічну неможливість внесення інших відомостей ваги вантажу, ніж була встановлена при зважуванні цього вантажу.
Відповідач подав заяву про зменшення розміру штрафу на підставі ч.3 ст. 551 ЦК України та ст. 233 ГК України.
У відповіді на відзив Позивач зазначив, що посилання Відповідача на те, що їхніми співробітниками зважування вагонів з вантажем здійснюється на повірених та зареєстрованих вагонних вагах і, відповідно, допустити внесення неправдивих даних щодо маси вантажу в залізничній накладній не можливо, є необґрунтованими, оскільки відповідно до ст. 37 Статуту залізниць України та п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення маса вантажу визначається відправником, про спосіб визначення маси відправник зазначає у накладній. Відповідно до п.2.1. Правил оформлення перевізних документів в графі 24 накладної зазначається маса вантажу, визначена відправником. Відповідно до п.2.3. Правил оформлення перевізних документів, в графі 55 накладної №47569777 зазначено: Правильність внесених відомостей підтверджую Пархоменко Тетяна Геннадіївна Відправник Підпис. Згідно з ч.1 ст. 24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Крім того, відповідно до п.12 правил складання актів, якщо при перевірці вантажу, який прибув за актом попутної станції, під час перевірки на станції призначення не буде виявлено різниці між даними акта, складеного на попутній станції, і фактичною наявністю та станом вантажу, багажу або вантажобагажу, то станція призначення в розділі "Є" комерційного акта попутної станції вносить відмітку такого змісту: "Під час перевірки вантажу (багажу, вантажобагажу) різниці проти цього акта не виявлено". Така відмітка засвідчується штемпелем станції і підписами осіб, указаних у пункті 10 цих Правил. Отже, наявність даної відмітки у розділі "Є" комерційного акту №420008/1 від 11.01.2020 додатково підтверджує факт неправильного зазначення Відповідачем в накладній №47569777 маси вантажу у вагоні №53485843. Щодо посилань Відповідача на те, що комерційний акт не містить підпису начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), то Позивач зазначає, що дані посилання є необґрунтованими, оскільки до позовної заяви додано належним чином завірену копію Робочої інструкції приймальника поїздів 5 розряду станції ім. Тараса Шевченка Яшника І.А. Згідно доповнення до його посадової інструкції на підставі наказу №20-574/18 від 07.06.2019, у п.22 якої зазначено, що у зв'язку з відсутністю по станції посади начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), він виконує обов'язки щодо участі у комісійній перевірці кількості та стану вантажу (багажу), підписує оформлені комерційні акти. Відповідач, у відзиві зазначає: Позивач посилається на те, що обставини невідповідності маси вантажу засвідчені також у виписці з книги контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах, дані посилання є безпідставними, оскільки у позовній заяві Позивача дані твердження відсутні. Посилання Відповідача на те, що комерційним актом не встановлено факту внесення неправильних відомостей до залізничних накладних, а встановлено тільки невідповідність між масою вантажу зазначеній в накладній та фактично вантажу в натурі, Позивач зазначає, що даним твердженням Відповідач сам визнає, що відомості маси вантажу зазначені ним в накладній не відповідають фактичній масі. Позивач заперечує заяву Відповідача про зменшення розміру штрафу, мотивуючи тим, що Відповідач не довів винятковість випадку, розмір штрафу за дане правопорушення визначений Кабінетом Міністрів України, і, Позивач вважає, що немає підстав вважати його надмірно великим у порівнянні з допущеним правопорушенням. Стаття 122 Статуту залізниць України не пов'язує стягнення штрафу з наявністю (відсутністю) наслідків у перевізника від неправильності відомостей, зазначених у накладній. Підтвердження важкого фінансового становища Відповідач не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані сторонами докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
09.01.2020 за накладною №47569777, зі станції Богуславський Придніпровської залізниці на станцію Бурштин Львівської залізниці відправлено вагон №53485843 з вантажем - вугілля кам'яне марки г- газове.
Відповідно до п. 24 накладної № 47569777, масу вантажу визначено відправником.
Спосіб визначення маси: вагонні ваги, статичні (150 т), заводський номер 224105.
Вантажовідправником є ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".
Вантажоодержувачем за вказаною залізничною накладною є ДТЕК Бурштинська ТЕС.
10.01.2020 після прибуття вагонів з вантажем на станцію призначення ім. Т. Шевченка Одеської залізниці, за заявкою ВЧДЕ-7 від 10.01.2020 №42, було перевірено масу вантажу у вагоні №53485843, що слідував відправкою за накладною №47569777, на 150-тонних вагонних вагах станції ім. Т. Шевченка Одеської залізниці, держповірки 02.05.2019.
Для засвідчення наведених обставин складено комерційний акт №420008/1, у якому зазначено: на підставі заявки ВЧДЕ-7 від 10.01.2020 №42, на виконання Порядку дій працівників вагонного господарства у випадках відчеплення вантажних вагонів по причині нагрівання буксового вузла колісної пари, комісією у складі: ДСЗМ - Бішука С.В., приймальника поїздів - Яшника І.А., агента комерційного - Фендюр Н.В., була проведена перевірка маси вантажу у вагоні. Фактична маса вантажу брутто вагона склала 92100 кг, тара вагона з ПД 23400 кг. Маса вантажу нетто за ПД 67800 кг. Фактична маса вантаж нетто 68700 кг, що більше документу на 900 кг. Переважування проводилося двічі на вагонних вагах на станції ім. Тараса Шевченка держповірки 02.05.2019, вага підтвердилася. Навантаження в вагоні рівномірне, рівень бортів, поверхня вантажу укатана, марковано подовженими бороздами. Посада зав.вантажним двором по штатному розкладу не передбачена.
З посиланням на п. 122, 118 Статуту залізниць України (далі Статут), за неправильно зазначену в залізничній накладній масу вантажу, Позивач нарахував Відповідачеві штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення (15 028,00 грн. х 5= 175 140,00 грн.).
З метою досудового врегулювання спору, Позивач направив Відповідачеві претензію №10-301/12 від 14.02.2020, у які просив сплатити суму штрафу.
За даними Позивача, зазначена претензія залишена Відповідачем без відповіді та задоволення.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: наявність порушення з боку Відповідача при оформленні накладної та неправильного зазначення в ній маси вантажу, обґрунтованість нарахування штрафу.
Статтею 3 Закону України "Про залізничний транспорт", визначено, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з законів України "Про транспорт", "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Частиною 1 ст. 307 ГК України передбачено, що за договором перевезення вантажу залізниця зобов'язана доставити довірений їй відправником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу.
Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (п. 2 Статуту). На підставі Статуту Мінтрансом затверджені Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (п.5 Статуту).
Пунктом 6 Статуту визначено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем; накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.
Згідно з п. 23 Статуту залізниць відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
Відповідно до п. 1.1. Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (далі Правила), на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих Правил. У разі пред'явлення до перевезення вантажу груповою відправкою або маршрутом відправник додає до накладної відомість вагонів (додаток 2 до цих Правил) або відомість вагонів і контейнерів, що перевозяться маршрутом (групою) за накладною (додаток 4 до Правил перевезення вантажів в універсальних контейнерах, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.08.2001 № 542).
Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором застави вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем (ч. 1 п. 1.2 Правил).
Пунктом 1.3 Правил визначено, що усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником у відповідні графи. Виправлення не допускаються; у разі необхідності зміни відомостей, унесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ. Зміни, які вносяться до перевізного документа залізницею, засвідчуються посадовою особою залізниці із зазначенням дати та найменування станції, на якій внесено зміни.
Згідно з п. 37 Статуту під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса; маса вантажів визначається відправником.
Пунктом 28 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, вантажі, завантажені відправниками у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т. ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Оформлення накладної має здійснюватися у відповідності до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644.
Відповідно до п. 2.1 Правил оформлення перевізних документів вантажовідправник при заповненні комплекту перевізних документів повинен вказати масу вантажу у кілограмах.
Згідно з ч. 1, 2 п. 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній; залізниця має право перевірити правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця у масі, визначена на станції відправлення, порівняно з масою, що виявилася на станції призначення, не перевищує у разі надлишку - граничного розходження визначення маси нетто (пп. 4 п. 52 Статуту).
Відповідно до ч. 1 п. 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Згідно з п. 5.5 Правил оформлення перевізних документів, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України. При цьому, відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Відповідно до п. 122 Статуту за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту.
За пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення. (п.118 Статуту).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтями 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідач позов заперечує з викладених у відзиві підстав та просить зменшити розмір стягуваного штрафу.
Перевіривши доводи сторін, беручи до уваги те, що саме Відповідач визначав масу вантажу, зазначену в залізничній накладній, в графі 55 накладної №47569777 зазначено: Правильність внесених відомостей підтверджую Пархоменко Тетяна Геннадіївна Відправник Підпис. Згідно з ч.1 ст. 24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Крім того, відповідно до п.12 Правил складання актів, якщо при перевірці вантажу, який прибув за актом попутної станції, під час перевірки на станції призначення не буде виявлено різниці між даними акта, складеного на попутній станції, і фактичною наявністю та станом вантажу, багажу або вантажобагажу, то станція призначення в розділі "Є" комерційного акта попутної станції вносить відмітку такого змісту: "Під час перевірки вантажу (багажу, вантажобагажу) різниці проти цього акта не виявлено". Така відмітка засвідчується штемпелем станції і підписами осіб, указаних у пункті 10 цих Правил. Отже, у зв'язку з наявністю даної відмітки у розділі "Є" комерційного акту №420008/1 від 11.01.2020 додатково підтверджується факт неправильного зазначення Відповідачем в накладній №47569777 маси вантажу у вагоні №53485843. Щодо посилань Відповідача на те, що комерційний акт не містить підпису начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), то Позивач надав належним чином завірену копію Робочої інструкції приймальника поїздів 5 розряду станції ім. Тараса Шевченка Яшника І.А. Згідно з доповненням до його посадової інструкції на підставі наказу №20-574/18 від 07.06.2019, у п.22 зазначено, що у зв'язку з відсутністю по станції посади начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), він виконує обов'язки щодо участі у комісійній перевірці кількості та стану вантажу (багажу), підписує оформлені комерційні акти.
Відповідач посилається на те, що комерційним актом не встановлено факту внесення неправильних відомостей до залізничної накладної, а встановлено тільки невідповідність маси вантажу, зазначеної в накладній та фактично вантажу в натурі. Однак, оскільки у комерційному акті зазначено про різницю вантажу в натурі та у накладній, то оскільки масу вантажу в накладній заповнював працівник Відповідача, то комерційний акт є належним доказом внесення Відповідачем невірних відомостей щодо маси вантажу до накладної.
За таких обставин, суд погоджується з Позивачем про наявність підстав для стягнення з Відповідача штрафу за неправильне зазначення у накладній маси вантажу.
Щодо зменшення суми штрафу, на підставі ч. 3 ст. 551 ЦК України, ст. 233 ГК України, про що просить Відповідач у відповідній заяві, то, виходячи з того, що, у даному випадку, розмір штрафу визначено п. 122, 118 Статуту, тобто сума штрафу чітко передбачена Статутом і зменшення розміру такого штрафу Статутом не передбачено, суд не вважає за можливе зменшення розміру штрафу.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241,247 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", 51400, м. Павлоград, вул. Соборна, буд.76 (код 00178353) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця", 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5 (код 40075815) в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19 (код 40081200) 75 140,00 грн. - штрафу, 2 102,00 грн. - судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 03.08.2020
Суддя С.Г. Юзіков