Справа № 2а-22862/08
Категорія № 69
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2008 року.
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.
при секретарі Гапоновій І.В.,
в присутності представників:
від позивача: Бачура О.В., за дов. № 36200/10 від 03.10.2008р. від відповідача: Євцєнко Р.І. за дов. від 01.11.2008 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у М. Луганську до Приватного підприємства «Класік-Проект-Лайн» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулась Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у М. Луганську з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Класік-Проект-Лайн», ідентифікаційний код 35629438, про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що засновником та керівником підприємства - відповідача зазначено ОСОБА_4, однак, остання пояснила, що вона за пропозицією маловідомого їй громадянина на ім. 'я «ОСОБА_5» за винагороду зареєструвала на своє ім. 'я ПП «Класік-Проект-Лайн». Після підписання документів у нотаріальній конторі вона передала їх Андрію. Фінансово-господарською діяльністю підприємства вона не займається, печатка та статутні документи у неї відсутні.
Позивач вважає, що ст. 110 Цивільного кодексу України передбачає визнання судом недійсною державну реєстрацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення закону, які не можна усунути, а відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV підставою до прийняття судового рішення щодо припинення державної реєстрації є порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути. Так, позивач вважає, що ПП «Класік-Проект-Лайн» зареєстровано без наміру займатись підприємницькою діяльністю зі сторони ОСОБА_4 та з наміром ухилення від сплати податків, а також незнаходження підприємства за місцем реєстрації, про що свідчить акт перевірки 12.08.2008 року.
У зв'язку з цим позивач просив суд визнати недійсним запис № 1 382 102 0000 014341 від 25.12.2007 року про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Класік-Проект-Лайн» ідентифікаційний код 35629438 з моменту реєстрації та припинити юридичну особу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що ОСОБА_4 фактично займається діяльністю ПП «Класік-Проект-Лайн», пояснення написала під тиском працівників податкової міліції, тому що раніше мала проблеми з притягненням до кримінальної відповідальності. ПП «Класік-Проект-Лайн» своєчасно сплачуються податки та надається податкова звітність, заборгованість зі сплати податків відсутня. ПП «Класік-Проект-Лайн» знаходиться за місцем реєстрації, про що свідчить факт отримання уповноваженою особою ухвали суду та позовних матеріалів. На час розгляду справи прибути до суду ОСОБА_4 не змогла через від'їзд у службове відрядження.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав
У судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство «Класік-Проект-Лайн» зареєстроване як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради Луганської області 25 грудня 200г року, номер запису про державну реєстрацію 1 382 102 0000 014341, про що було видане свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 226149, а відповідно до довідки № 752219 підприємство включено 25.12.2007 року до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та йому присвоєно ідентифікаційний код 35629438. (а.с. 4-7, 22)
Згідно довідки № 1706 від 26.12.2007р. ПП «Класік-Проект-Лайн» взято на облік платників податків у Ленінській МДПІ в м. Луганську.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), який набрав чинності з 1 липня 2004 року.
Згідно п. 1.2. Статуту підприємство є юридичною особою приватного права, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, штамп, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Підприємство наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Цивільна правоздатність Підприємства виникає з моменту його створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про його припинення.
Згідно п. 1.З. Статуту у своїй діяльності Підприємство керується Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про власність», іншими законодавчими і нормативними актами України, а також цим Статутом.
Власником та засновником Підприємства на момент державної реєстрації Підприємства є громадянка України - ОСОБА_4. (а.с. 24-28)
Згідно свідоцтваа № 100096344 від 07.02.2008 року ПП «Класік-Проект-Лайн» є платником податку на додану вартість, (а.с. 17)
З наданої представником відповідача довідки Ленінської* міжрайонної державної податкової інспекції у М. Луганську № 44022/19 від 02.12.2008 року ПП «Класік-Проект-Лайн» станом на час надання довідки не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).
Згідно довідки від 12.08.2008р. про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків - ПП «Класік-Проект-Лайн» встановлено, що платник податків за адресою: м. Луганськ, вул. Б.Махових, 2у- не знаходиться, (а.с. 15)
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону № 755-IV підставами для постановления судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; - невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. З матеріалів справи та наданих сторонами пояснень встановлено, що під час реєстрації ПП «Класік-Проект-Лайн» порушення закону допущено не було, підприємство знаходиться за місцем реєстрації, своєчасно надає податкову звітність. Боргів зі сплати податків не має.
Щодо визнання недійсним запису № 1 382 102 0000 014341 від 25.12.2007 року про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Класік-Проект-Лайн» суд вважає, що у суду відсутні підстави для ухвалення рішення на користь позивача з наступних підстав.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ст.. ПО Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи.
Аналізуючи норми Господарського кодексу України (далі - ГК України) слід зазначити, що згідно з частиною 1 ст. 216 учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченому цим Кодексом, іншими законами та договором.
Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно з частиною 1 ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації
Частиною 1 ст. 59 ГК України передбачено, що припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Частиною 6 цієї ж статті, зокрема, визначено, що суб'єкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках передбачених законом.
Згідно зі ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, відповідно органами законодавчої, виконавчої, судової влади, а також Президентом. У цьому контексті від органів державної влади слід відрізняти органи державного управління, що створюються для забезпечення виконань їх завдань. Основним призначенням системи органів державної влади є організація реалізації повноважень держави (відповідно повноважень територіальних громад - щодо органів місцевого самоврядування).
Статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ визначено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.
Із зазначеного суд приходить до висновку, що позивач не належить до кола осіб, визначених частиною 2 ст. 110 Цивільного кодексу України, які мають право на звернення до суду із зазначеним позовом, а також зазначає, що позивач не належить і до кола осіб, визначених статтею 239 ГК України, яким надано право на застосування адміністративно-господарських санкцій.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з цим суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним запису № 1 382 102 0000 014341 від 25.12.2007 року про державну реєстрацію юридичної особи ПП «Класік-Проект-Лайн» не обгрунтовані чинним законодавством України і в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у М. Луганську до Приватного підприємства «Класік-Проект-Лайн» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 08 грудня 2008 року.