Постанова № 9071195, 08.12.2008, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2008
Номер справи
2а-25589/08
Номер документу
9071195
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-25589/08

Категорія 67

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 грудня 2008 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Островської О.П.,

при секретарі - Рубей К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним

позовом Луганського обласного відділення Фонду Соціального захисту інвалідів до КП

«Первомайськтеплокомуненерго» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих

місць, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2008 року позивач Луганське обласне відділення Фонду Соціального захисту інвалідів з вернувся до суду з позовом до відповідача КП «Первомайськтеплокомуненерго», в якому посилається на наступне. У відповідності до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року, для всіх підприємств, установ та організацій, в тому числі підприємств, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів. Відповідач інформував Первомайський міський центр зайнятості про наявність вільних посад для забезпечення працевлаштування інвалідів, в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року на підприємстві у 2007 році замість 9 інвалідів працювало лише 2, в порушення ст. 20 зазначеного Закону за 2007 рік підприємством не було перераховано 71094, 73 грн. адміністративно-господарських санкцій. Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарської санкції становить 5545, 80 грн. Просить суд стягнути з КП «Первомайськтеплокомуненерго» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році в розмірі 71094, 73 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 5545, 80 грн., всього - 76640, 53 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, заперечень проти позову не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Справи за участю відділень Фонду, є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті З КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Відповідно до покладених на нього завдань Фонд соціального захисту інвалідів здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від роботодавців за невиконання ними нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4 «Положення про Фонд соціального захисту інвалідів України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26.09.2002 року).

Таким чином, Фонд соціального захисту інвалідів та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцям, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 23.03.1991 року № 875-Х11, реалізують владні управлінські функції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку (частина 9 статті 20 ).

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

За таких обставин, суд вважає, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Статтею 43 Конституції України задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується законами України, підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського Кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»

Одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 цього Закону, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.

Виходячи з цієї норми, на підприємства (об'єднання), установи та організації покладено обов'язок самостійно встановлювати норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до законодавства. Норматив створення робочих місць для інвалідів встановлюється щорічно на весь рік, який є звітним періодом.

Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, зобов'язані щорічно сплачувати відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, незайняте інвалідом.

Зі змісту зазначених положень Закону України № 875 вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Судом встановлено, що відповідач є особою, яка повинна приймати заходи до створення робочих місць для інвалідів, за даними позивача, виходячи з кількості працюючих у відповідача 227 осіб, у нього у 2007 році повинно було працювати 9 інвалідів.

Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, наданим відповідачем, штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до чотирьохвідсоткового нормативу у 2007 році для працевлаштування інвалідів, у 2007 році на підприємстві працювало 2 інваліди (а.с. 8).

Як вбачається з довідки Первомайського міського центру зайнятості, КП «Первомайськтеплокомуненерго» надавало звіт щодо вільних робочих місць та потреби в працівниках для інвалідів у 2007 році - з січня по червень 2007 року - 4 вакансії за професією «слюсар з ремонту обслуговування обладнання», з липня по листопад 2007 року - 6 вакансій за професією «слюсар з ремонту обслуговування обладнання». 32 чоловіка були ознайомлені з актуальними вакансіями, але згоди на працевлаштування за професією «слюсар з ремонту обслуговування обладнання» не надали, направлення за вищевказаною професією інвалідам не надавались у зв'язку з тим, що згідно до індивідуальних реабілітаційних карток така професія для них не є підходящою роботою (а.с. 4). Таким чином, при 4% нормативі робочих місць на 9 інвалідів, на підприємстві працювало 2 інваліди, а до центру зайнятості надавався звіт по наявність не всіх вакансій для працевлаштування інвалідів, у грудні звіт взагалі не надавався.

Відповідач не надав жодного доказу, який би підтверджував створення ним у 2007 році робочих місць для інвалідів та інформування ним місцевих органів соціального захисту населення про вільні місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів, або про роботу у нього у 2007 році дев'яти інвалідів, а не двох.

Таким чином, підприємство не в повному обсязі виконало покладений на нього обов'язок по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів та звітуванню до центру зайнятості про всі наявні вакансії для працевлаштування інвалідів.

Тому відповідач повинен був сплатити штрафні санкції у встановленому законом розмірі, який у даному випадку становить 71094, 73 грн. згідно наданому позивачем розрахунку, який ніким не оспорено (а.с. 5-6).

Оскільки відповідач вказаних штрафних санкцій добровільно не сплатив у встановлені строки, тому він має також сплатити пеню за порушення строків сплати, розмір якої становить 5545, 80 грн., згідно наданому позивачем розрахунку, який ніким не оспорено (а.с. 7).

За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 КАС, ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду Соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Стягнути на користь Державного Бюджету України з КП

«Первомайськтеплокомуненерго», зареєстрованого за адресою: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 28, р/р 260096087 ЛОД ВАТ «РБ АВАЛЬ» МФО 304007 код 32082152 несплачені штрафні санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у сумі 71094 грн. 73 коп., та пеню за порушення строків сплати цих санкцій у сумі 5545 грн. 80 коп.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.