
№566/746/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2020 року смт. Млинів, Рівненська обл.
Млинівський районний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Бандури А.П.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника – адвоката Драгана В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Млинів Рівненської області справу
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України,
жителя: АДРЕСА_1
місце роботи, посада: приватний підприємець
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 , 25 червня 2020 року о 22 годині 30 хвилин в смт.Млинів по вул.Покровська,2, будучи фізичною особою – підприємцем і являючись при цьому суб`єктом господарювання, в порушення постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", та п.3 пп.1 постанови Кабінету Міністрів України №392 від 20 травня 2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з послідуючими змінами від 29 травня 2020 року, від 03 червня 2020 року, від 12 червня 2020 року і 17 червня 2020 року, тобто станом на момент вчинення адміністративного правопорушення) та п.1, пп.1,5 п.5 протоколу №26 засідання комісії ТЕБ та НС при виконавчому комітеті Млинівської селищної ради, затвердженого 23 червня 2020 року, допустив перебування в ПАБ «Іква» 13 осіб без засобів індивідуального захисту, чим порушив вимоги карантинних заборон.
Крім цього, ОСОБА_3 , 17 липня 2020 року, о 01 годині 26 хвилин, в смт.Млинів, вул.Покровська,2, будучи фізичною особою – підприємцем і являючись при цьому суб`єктом господарювання, в порушення п.3 п.п.16 постанови Кабінету Міністрів України №392 від 20 травня 2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з послідуючими змінами станом на від 08 липня 2020 року, тобто на момент вчинення адміністративного правопорушення), та п.1 протоколу №27 засідання комісії з питань ТЕБ та НС при виконавчому комітеті Млинівської селищної ради, затвердженого 26 червня 2020 року, допустив роботу після 23 години ПАБ «Іква», в якому перебувало 10 осіб, чим порушив карантинні обмеження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП не визнав, пояснив суду, що 25 червня 2020 року під час того, як в його заклад ПАБ «Іква» зайшли працівники поліції, він не здійснював торгівельної діяльності та не обслуговував клієнтів. В залі було шість людей, які прийшли до нього після закінчення робочого дня подивитись футбол по телевізору.
Що ж стосується складеного працівниками поліції протоколу серії АПР18№747114 від 19 липня 2020 року, то пояснив суду, що 17 липня 2020 року він не допускав роботу закладу після 23 години вечора. Своє твердження аргументує тим, що на прохання свого приятеля, дозволив йому відсвяткувати день народження в приміщення пабу «Іква», їх зібралось чоловік 6-7. При цьому будь-якої господарської діяльності він в цей момент не здійснював.
Захисник ОСОБА_1 – адвокат Драган В.П., звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що в протоколі серії АПР18№428952 від 26 червня 2020 року міститься посилання на протокол засідання комісії з питань ТЕБ та НС при виконкомі Млинівської селищної ради від 22 травня 2020 року, який на момент складення протоколу втратив свою дію.
Крім цього, протокол серії АПР18№747114 від 19 липня 2020 року про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог КУпАП, так як протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вчинених 25 червня 2020 року та 17 липня 2020 року, передбачених ст.44-3 КУпАП, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст.44-3 КУпАП, знайшла своє підтвердження в ході судового засідання та підтверджується зібраними та перевіреними в ході судового засідання доказами.
Як вбачається зі змісту ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Згідно копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 являється фізичною особою – підприємцем, дані про основний вид економічної діяльності: 56.30 обслуговування напоями.
(а.с.19)
Статтею 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Зазначена норма закону є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність, а тому у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначена відповідна стаття певного нормативного акту (частина, пункт) та має бути викладено їх зміст.
Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, спрямованої на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію їх спалахів та епідемій, встановлює права, обов`язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері захисту населення від інфекційних хвороб.
Статтею 1 вказаного Закону визначено: карантин - адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб; обсерватор - спеціалізований заклад, призначений для перебування осіб, які підлягають обсервації, їх обстеження та здійснення медичного нагляду за ними; обсервація - перебування особи, стосовно якої є ризик поширення інфекційної хвороби, в обсерваторі з метою її обстеження та здійснення медичного нагляду за нею.
За приписами ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов`язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров`я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності. До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред`явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину. Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно постанови КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України постановляє: установити з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. на всій території України карантин.
В подальшому продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” постановою КМУ №392 від 20 травня 2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з послідуючими змінами станом на 11 липня 2020 року) з 22 травня по 31 липня 2020 року.
У відповідності до п.1 постанови КМУ №392 від 20 травня 2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 500 від 17.06.2020 року) встановлено установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 р. до 31 липня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
В абзаці 2 п.2 цієї ж постанови йдеться про те, що заходи, запроваджені актами законодавства в процесі реалізації карантину на період, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211, продовжують діяти на період, встановлений цією постановою.
У відповідності до п.3 п.п.1 цієї ж постанови (зі змінами станом на 17 червня 2020 року, тобто на момент вчинення адміністративного правопорушення 25 червня 2020 року), заборонено перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Згідно абзацу 6 пункту 2 цієї ж постанови, головним державним санітарним лікарем України розробляються та затверджуються протиепідемічні заходи, які визначають особливості провадження діяльності суб`єктами господарювання на період карантину.
Як вбачається з п.3 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах громадського харчування на період карантину у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (СOVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 09 травня 2020 року №18 (в редакції постанови Головного державного санітарного лікаря України №32 від 02 червня 2020 року) забезпечується дотримання відстані не менше 1,5 м між сусідніми столами та розміщення не більш як чотирьох клієнтів за столом (без урахування дітей віком до 14 років), якщо столи не відокремлені один від одного суцільною перегородкою.
Згідно підпункту 3 пункту 5 цих же рекомендацій, у закладах, що здійснюють обслуговування в приміщенні забороняється проведення свят, бенкетів, майстер класів, публічних подій тощо, в яких беруть участь більше 10 осіб.
У відповідності до пункту 6 цих же рекомендацій, адміністрація/персонал самостійно забезпечує та контролює виконання умов з недопущення черг чи скупчень відвідувачів.
Відповідно п.п. 1 п. 3 цих же рекомендацій, на період дії карантину забороняється, перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно п.п. 16 п. 3 цих же рекомендацій, на період дії карантину забороняється, робота після 23-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб`єктів господарської діяльності з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), закладів культури, крім кінотеатрів та крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
Як вбачається з п.1 протоколу №26 засідання комісії ТЕБ та НС при виконавчому комітеті Млинівської селищної ради, затвердженого 23 червня 2020 року, продовжено карантин на території Млинівської селищної ради до 31 липня 2020 року.
Згідно підпунктів 1, 5 пункту 5 вказаного протоколу, на період дії карантину забороняється:
-перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема распіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
-проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більше однієї особи на 5 кв.метрів площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), де проводиться захід. Організатор заходу відповідальний за дотримання фізичної дистанції між учасниками не менше ніж 1,5 метра.
Допитаний в судовому засіданні начальник СРПП №1 Млинівського ВП Дубенського ВП ГУНП в Рівненській області майор поліції Вірний В.В. в судовому засіданні дав показання про те, що 25 червня 2020 року він заступив на чергування в групі СРПП, під час якого вони побачили, що в пабі «Іква» були відчинені двері. Паб «Іква» був відчинений, в залі були відвідувачі в кількості 13 чоловік, які вживали пиво і дивились телевізор. За барною стійкою знаходився громадян ОСОБА_1 .
Як вбачається з відеозапису, наданого в судовому ОСОБА_4 для долучення до протоколу серії АПР18 №428952 від 26 червня 2020 року, який було досліджено в судовому засіданні 17 липня 2020 року, 25 червня 2020 року в пабі «Іква» на момент перевірки перебувало 13 осіб, без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, не було дотримано вимог щодо відстані між сусідніми столами не менше 1,5 м та не дотримано вимог щодо розміщення людей не більш як чотири клієнти за столом.
Що ж стосується доведеності вини у вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, 17 липня 2020 року, то суд вважає його вину доведеною зібраними та перевіреними в ході судового засідання доказами.
В судовому засідання ОСОБА_1 пояснив, що в той день, 17 липня 2020 року він не здійснював обслуговування клієнтів, а вони зібрались зі своїми друзями, щоб відсвяткувати день народження свого знайомого, проте будь-якої інформації про ім`я та прізвище свого знайомого суду не надав, на виклику його в судове засідання для допиту в якості свідка не клопотав.
Досліджений в судовому засіданні відеозапис, який було долучено до протоколу серії АПР18№747114 від 19 липня 2020 року, свідчить про те, що на момент перевірки працівниками поліції, 17 липня 2020 року о 01 годині 26 хвилин, в закладі перебувало 10 осіб, які сиділи за столами та розпивали напої. При цьому ОСОБА_1 повідомив працівникам поліції, що святкує власний день народження і запросив своїх друзів, а не здійснює обслуговування клієнтів.
У відповідності до п.п.16 п.3 постанови КМУ №392 від 20 травня 2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 588 від 08.07.2020) забороняється робота після 23-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб`єктів господарської діяльності з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), закладів культури, крім кінотеатрів та крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
Відповідно до п.1 протоколу №27 засідання комісії з питань ТЕБ та НС при виконавчому комітеті Млинівської селищної ради, затвердженого 26 червня 2020 року закладам громадського харчування обмежено час роботи до 22 години.
При цьому, суд критично оцінює показання ОСОБА_1 з приводу святкування дня народження та вважає, що вказані покази він надав з метою уникнути адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення. Більше того, датою народження ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення являється 02 січня 2000 року.
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та іншими.
Відповідно до ст.252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Як вбачається зі змісту ст.129 Конституції України, однією з засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
На підставі встановлених обставин справи суд визнав, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП, тобто порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності за зазначеною статтею та накласти на нього адміністративне стягнення в межах її санкції.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Санкцією ст. 44-3 КУпАП передбачена міра адміністративного стягнення у виді штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, враховуючи викладене вище, особу правопорушника, характер вчиненого правопорушення, відношення правопорушника до вчиненого ним правопорушення, так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, надаючи оцінку всім зібраним доказам у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування до правопорушника адміністративного стягнення та вважає за необхідне, у відповідності до ст. 36 КУпАП, піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах санкції ст.44-3 КУпАП, у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки за таких обставин може бути досягнута мета перевиховання й попередження нових правопорушень.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі наведеного,
керуючись ст.ст.33-35, 40-1, 283-284 КУпАП,
суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Отримувач коштів УК у Млинів.р-ні/Млинiв.р-н/21081100 // Код отримувача (ЄДРПОУ) 37914958 // Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) // Код банку отримувача (МФО) 899998 // Рахунок отримувача UA268999980313000106000017433// Код класифікації доходів бюджету 21081100 // Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 420,40 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок в дохід держави
Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 // Код за ЄДРПОУ 37993783 // Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) // Код банку отримувача (МФО) 899998 // Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001 // Код класифікації доходів бюджету 22030106
Повний текст постанови складено 31 липня 2020 року.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Млинівський районний суд Рівненської області, який виніс постанову.
Суддя Млинівського райсуду А.П. Бандура