Рішення № 90705998, 22.07.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2020
Номер справи
620/1483/20
Номер документу
90705998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1483/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Головне управління Національної поліції в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення; зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі – Комісія МВС), третя особа – Головне управління Національної поліції в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії МВС, викладене в листі від 03.01.2020 №181/22-2020, щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій.

2. Зобов`язати Комісію МВС:

- повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 24.05.2019 і від 20.06.2019 про надання статусу учасника бойових дій;

- надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій;

- видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій.

3. Стягнути понесені судові витрати.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність рішення відповідача, оскільки безпосередня участь позивача в антитерористичній операції з 01 по 05 жовтня 2014 року підтверджується наступними документами відповідно до Порядку №413 (у редакції від 20.08.2014, чинній на час виникнення спірних правовідносин, а саме - на 01-05.10.2014): довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261; архівною довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 01.10.2018 №357 (витяг з журналу бойових дій); копією наказу начальника УМВС України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346 «Про відрядження працівників УМВС України в Чернігівській області в зону проведення антитерористичної операції»; довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 07.03.2019 №5 (про безпосередню участь в антитерористичної операції). Також зазначив, що крім документального підтвердження факт його безпосередньої участі у бойових діях в зоні антитерористичної операції може бути підтверджений особами, що разом з ним перебували там в то час, які вже отримали статус учасника бойових дій та можуть бути викликані та допитані в якості свідків.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження та відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому останній не визнає позовні вимоги у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що безумовною підставою для надання статусу учасника бойових дій є безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції, що підтверджується наказами антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, водночас будь-які інші органи, у тому числі і територіальні органи МВС, не мають повноважень підтверджувати факт безпосередньої участі особи в антитерористичній операції в районах її проведення. Надіслані на розгляд Комісії матеріали не містили достатніх та належних доказів про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення, а тому у Комісії МВС були відсутні законні підстави для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Третьою особою подано до суду письмові пояснення, в яких остання зазначила, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надавались відповідачу перелічені у пункті 4 Порядку №413 документи, а подані довідки УМВС України в Чернігівській області, в розумінні пункту 4 Порядку №413, не є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій. Також третя особа зазначила, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261, в якій вказано про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції у районі її проведення, визнана недійсною висновком УМВС України в Чернігівській області від 25.06.2019. Інші довідки лише підтверджують факт перебування позивача у відрядженні з метою перевірки несення служб, але не підтверджують факт залучення його до проведення антитерористичної операції.

Ухвалами суду від 08.07.2020 без виходу до нарадчої кімнати, занесеними секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, визнано Головне управління Національної поліції в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача; відмовлено у задоволенні клопотання позивача про виклик та допит ОСОБА_2 і ОСОБА_3 в якості свідків.

Учасники справи у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі; представники відповідача та третьої особи причини неявки суду не повідомили.

Судове засідання здійснювалося в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так судом встановлено, що наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346 «Про відрядження працівників УМВС України в Чернігівській області в зону проведення антитерористичної операції», з метою організації оперативно-службової діяльності, надання практичної допомоги, перевірки матеріально-технічного забезпечення підрозділів МВС України в Чернігівській області, які несуть службу в зоні проведення антитерористичної операції, позивача у період з 01 по 05 жовтня 2014 року було відряджено в зону проведення антитерористичної операції (а.с.12).

Як вбачається з довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261, позивач, відповідно до наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346 «Про відрядження працівників УМВС України в Чернігівській області в зону проведення антитерористичної операції», перебував у складі зведеного підрозділу з 01 по 05 жовтня 2014 року в зоні антитерористичної операції в селищі Чорнухіне Попаснянського району Луганської області, де велись бойові дії з використанням стрілецької зброї та артилерії, в яких ОСОБА_1 брав безпосередню особисту участь (а.с.17).

З архівної довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 01.10.2018 №357 випливає, що відповідно до відомостей, внесених до журналу обліку бойових дій та нарядів особового складу зведеного загону працівників органів внутрішніх справ України в Чернігівській області в Антитерористичній операції, полковник міліції ОСОБА_1 03.10.2014 перебував в зоні проведення антитерористичної операції, з метою перевірки несення служби особовим складом зведеного загону працівників органів внутрішніх справ України в Чернігівській області, який на той час знаходився в с. Чорнухіне Попаснянського району Луганської області (а.с.18).

Розглянувши заяву позивача від 17.12.2018 щодо надання статусу учасника бойових дій, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області листом від 10.01.2019 №13, з посиланням на Порядок №413, повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для направлення поданих позивачем матеріалів на розгляд Комісії МВС України (а.с.19).

07.03.2019 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області видано позивачу довідку №5 про той факт, що він, відповідно до наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346, був відряджений з 01.10.2014 по 05.10.2014 до Луганської області, з метою організації оперативно-службової діяльності, надання практичної допомоги, перевірки матеріально-технічного забезпечення підрозділів, які несуть службу в зоні проведення антитерористичної операції (а.с.20).

Розглянувши заяву позивача від 21.03.2019 щодо надання статусу учасника бойових дій, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області листом від 10.05.2019 №180, з посиланням на статтю 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та пункт 6 Порядку №413, повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для направлення поданих позивачем матеріалів на розгляд Комісії МВС України (а.с.21).

24.05.2019 ОСОБА_1 звернувся безпосередньо до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, до якої додав: копію паспорта та ідентифікаційного номера; копію витягу з Єдиного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання; копії листів Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 10.01.2019 №13 та від 11.05.2019 №180; копію довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261; копію архівної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 01.10.2018 №357 (витяг з журналу бойових дій); копію наказу начальника УМВС України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346 «Про відрядження працівників УМВС України в Чернігівській області в зону проведення антитерористичної операції»; копію довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 07.03.2019 №5 (про безпосередню участь в антитерористичної операції); згоду на збір і обробку персональних даних (а.с.22-26).

Як встановлено судом у рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №620/2395/19 вказана заява розглянута Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС (далі - Департамент), за дорученням голови Комісії, та листом від 12.06.2019 №22/7-Л-1256 позивачу повідомлено, що за результатами її опрацювання виявлено недоліки у поданих документах, а саме: відсутня довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; відсутні витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції тощо; відсутні документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з директив, розпоряджень, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, посвідчення про відрядження, а також інші офіційні документи). У зв`язку з наведеним, Департаментом повідомлено, що правових підстав для розгляду документів ОСОБА_1 на комісії МВС немає.

Також судом під час розгляду справи №620/2395/19 встановлено, що 20.06.2019 позивач повторно звертався до Комісії із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, з відповідними документами, яка була розглянута Департаментом, за дорученням голови Комісії, і листом від 24.07.2019 №22/7-Л-1428 ОСОБА_1 повідомлено, що у зв`язку із відсутністю у наданих ним документах наказів антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, відсутні підстави для винесення на розгляд Комісії МВС питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій. Також зазначено, що у разі надання ОСОБА_1 пакету документів, що відповідає вимогам пункту 4 Порядку, питання щодо надання відповідного статусу буде розглянуте на засіданні Комісії МВС.

За результатами розгляду справи №620/2395/19 судом 13.11.2019 прийнято рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність МВС України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни щодо розгляду заяв ОСОБА_1 від 24.05.2019 і від 20.06.2019 про надання статусу учасника бойових дій, з доданими до них документами; зобов`язано МВС України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни розглянути заяви ОСОБА_1 від 24.05.2019 і від 20.06.2019 про надання статусу учасника бойових дій, з доданими до них документами, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (а.с.28-32).

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем розглянуто документи позивача та ухвалено рішення від 24.12.2019 №4/XIV/XXVI/1 (протокол засідання від 24.12.2019 №4), яким відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, з посиланням на пункт 4 Порядку №413 та пункт 2 Розділу ІІ Положення про комісію МВС, затвердженого наказом МВС України від 23.05.2019, оскільки надіслані матеріали не містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення, про що повідомлено позивача листом від 03.01.2020 №181/22-2020 (а.с.27,64-66).

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 4 Закону України від 20.03.2003 №638-IV «Про боротьбу з тероризмом» (далі – Закон №638-IV) суб`єктами, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції, є, зокрема: Служба безпеки України, яка є головним органом у загальнодержавній системі боротьби з терористичною діяльністю; Міністерство внутрішніх справ України; Міністерство оборони України. Координацію діяльності суб`єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

Згідно зі статтею 12 Закону №638-IV для безпосереднього управління конкретною антитерористичною операцією та керівництва силами і засобами, які залучаються до здійснення антитерористичних заходів, утворюється оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщує.

Статтею 13 Закону №638-IV визначено, що при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв`язку, інші матеріально-технічні засоби) суб`єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у зв`язку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством.

За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб`єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв`язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.

Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.

У свою чергу основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи визначає Положення про неї, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2019 №395, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.06.2019 за №588/33559 (далі – Положення №395).

Пунктом 1 Розділу II Положення №395 визначено, що основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни особам (осіб), що зазначені у пункті 2 розділу I цього Положення, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу МВС.

Відповідно до пункту 1 Розділу IV Положення №395 документи, що надсилаються на розгляд Комісії, оформлюються із дотриманням вимог чинного законодавства України щодо захисту персональних даних і доступу до публічної інформації та завіряються в установленому законодавством порядку.

В силу пункту 2 Розділу IV Положення №395 документи, розгляд яких не належить до повноважень Комісії чи оформлення яких не відповідає вимогам чинного законодавства України, протягом п`яти робочих днів з дати їх отримання повертаються суб`єкту звернення з відповідними роз`ясненнями.

Згідно з пунктом 2 Розділу II Положення №395, з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право: заслуховувати в разі потреби пояснення працівників МВС, щодо яких подано документи, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів; подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - міжвідомча комісія) документи зі спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання; повертати документи суб`єктам звернення з метою подальшого їх доопрацювання в разі виявлення недоліків (помилок), що унеможливлюють прийняття рішення; відкладати розгляд документів у межах строків їх розгляду для встановлення додаткових обставин, що мають істотне значення для прийняття рішення.

Відповідно до абзацу 6 пункту 2 Розділу II Положення №395 у місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) за наявності передбачених законодавством України підстав приймається рішення комісії1 Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - рішення Комісії) за формою, наведеною в додатку до цього Положення.

Комісія приймає рішення про: надання статусу учасника бойових дій; надання статусу учасника війни; відмову в наданні статусу учасника бойових дій; відмову в наданні статусу учасника війни; позбавлення статусу учасника бойових дій; позбавлення статусу учасника війни.

Пунктом 4 Розділу II Положення №395 визначено, що Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни в разі: 1) відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни; 2) надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення; 3) подання документів державними органами, військовими частинами (органами, підрозділами) або підприємствами, установами та організаціями, матеріалів службових перевірок та інших документів, що встановлюють факт недостовірної інформації про участь особи в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх проведення, або подання недостовірних даних про особу; 4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Отже вказаним Порядком №395 визначено вичерпний перелік підстав для прийняття відповідачем рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, з посиланням на пункт 4 Порядку №413 та пункт 2 Розділу ІІ Положення №395, оскільки надіслані матеріали не містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення (а.с.27,64-66).

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції станом на 24.09.2014, чинній на час виникнення спірних правовідносин) учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства

внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній

операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її

проведення у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413, в редакції станом на 20.08.2014, чинній на час відрядження позивача в зону проведення антитерористичної операції).

Згідно з пунктом 2 Порядку №413 військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції; працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є:

- для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень);

- для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.

Відповідно до пункту 5 Порядку №413 рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.

З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством України, яке регулює питання щодо процедури надання статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначений чіткий алгоритм дій та повноважень комісій щодо надання статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Судом встановлено, що безпосередня участь позивача в антитерористичній операції з 01.10.2014 по 05.10.2014 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261; архівною довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 01.10.2018 №357 року (витяг з журналу бойових дій); наказом начальника УМВС України в Чернігівській області від 30.09.2014 №1346 «Про відрядження працівників УМВС України в Чернігівській області в зону проведення антитерористичної операції»; довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 07.03.2019 №5 (про безпосередню участь в антитерористичної операції).

Суд зауважує, що станом на час відрядження позивача в зону проведення антитерористичної операції – жовтень 2014 року пунктом 2 Порядку №413 не було встановлено жодних обмежень щодо строку залучення до проведення антитерористичної операції для встановлення статусу учасника бойових дій і необхідність витягу з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ.

Суд відхиляє доводи третьої особи у письмових поясненнях про той факт, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 02.07.2018 №261, в якій вказано про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції у районі її проведення, визнана недійсною висновком УМВС України в Чернігівській області від 25.06.2019, оскільки жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин до суду не надано та матеріали справи не містять.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог повністю шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, викладене в листі від 03.01.2020 №181/22-2020, щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, а також зобов`язання Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бокових дій, учасниками війни повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 24.05.2019 і від 20.06.2019 про надання статусу учасника бойових дій та, з урахуванням висновків суду, надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій і видати посвідчення учасника бойових дій.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання до суду адміністративного позову у даній справі сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 07.05.2020 №0.0.1697956234.1 (а.с.11).

За таких обставин та з урахуванням задоволення адміністративного позову повністю, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 сплаченого судового збору у сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Головне управління Національної поліції в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, викладене в листі від 03.01.2020 №181/22-2020, щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій.

Зобов`язати Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бокових дій, учасниками війни повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 24.05.2019 і від 20.06.2019 про надання статусу учасника бойових дій та, з урахуванням висновків суду, надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій і видати посвідчення учасника бойових дій.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 31.07.2020.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_1 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Міністерство внутрішніх справ України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 00032684).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Головне управління Національної поліції в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651).

Суддя В.В. Падій