Рішення № 90705747, 28.07.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2020
Номер справи
520/6594/2020
Номер документу
90705747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

28 липня 2020 р. справа № 520/6594/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Остропільця Є.Є.,

представник позивача - Носова К.В.,

представник відповідача - Павленко О.М.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛЕКСТРАНС" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-

встановив:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛЕКСТРАНС" (далі за текстом – заявник, платник, ТОВ, Товариство) у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 03.12.19 №0088505604 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЛЕКТРАНС» (ідентифікаційний код 31642282)» штрафу у розмірі 83909,34 грн.

Аргументуючи цю вимогу зазначив, що податковим органом було нараховано частину штрафних санкцій оскаржуваним податковим повідомленням – рішення повторно за правопорушення щодо своєчасності реєстрації податкових накладних, які вже були предметом перевірки контролюючим органом та відносно яких вже встановлювались штрафні санкції та позивачем були сплачені.

Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області (далі за текстом – контролюючий орган, владний суб`єкт, Головне управління, ГУ) з поданим позовом не погодився.

Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що позивачем було зареєстровані податкові накладні з пропуском встановлених строків їх реєстрації.

Суд, заслухавши представників сторін, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Заявник, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛЕКСТРАНС" пройшов визначену законодавством процедуру державної реєстрації, унаслідок чого набув правовий статус юридичної особи приватного права, зареєстрований у якості платника ПДВ за індивідуальним податковим номером 316422820309.

21.10.2019р. контролюючим органом проведено камеральну перевірку Товариства з питання дотримання строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з червень 2017р. по травень 2019р.

Результати проведеної перевірки оформлені актом від 21.10.2019р. №311/20-40-56-04-06 (далі за текстом – Акт).

В тексті Акту викладені судження контролюючого органу про вчинення особою податкового правопорушення, а саме п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов`язань за червень 2017р. - травень 2019р. на суму ПДВ 405360,0 грн.

03.12.2019р. з посиланням на Акт владним суб`єктом - ГУ ДПС у Харківській області було видано податкове повідомлення-рішення №0088505604, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, виписаних у період з червень 2017р. по травень 2019р. днів нараховані штрафні санкції всього на суму 84509,34 грн.

При цьому, позивачем оскаржується застосування 83909,34 грн. штрафу., по епізоду несвоєчасної реєстрації податкових накладних за період з червня 2017р. по липень 2017р.

На правовідносини які склались, підлягають застосуванню наступні норми права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України (в редакції, яка діяла до 23.05.2020) контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до приписів п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючим органам надано право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що правовідносини з приводу реєстрації складених платником податків податкових накладних в Реєстрі унормовані, насамперед, приписами ст.200-1 та ст.201 Податкового кодексу України, приписами Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних (затверджено постановою КМУ від 29.12.2010р. №1246 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №1246), приписами Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (затверджено постановою КМУ від 16.10.2014р. №569 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Порядок №569), приписами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок зупинення реєстрації №117), приписами Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок роботи комісій №117), приписами Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (затверджений постановою КМУ від 21.02.2018р. №117; далі за текстом - Порядок розгляду скарг №117).

Так, згідно п. 201.1 ст. ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 14 п. 201.10 цієї ж статті передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Судовим розглядом справи встановлено, що відносно позивача 10.04.2019р. податковим органом вже проводилась камеральна перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: червень, липень 2017р., результати якої оформлені актом від 210.04.2019р. №975/20-40-56-05-06/31642282.

Вказаний Акт перевірки містить висновок про порушення Позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов`язань за червень, липень 2017 р. на суму ПДВ 399300,02 грн., чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України). За висновками згаданого Акту камеральної перевірки 16.05.19 ГУ ДФС у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення №0033535605, яким до ТОВ «ТЕП «АЛЕКТРАНС» застосований штраф в загальному розмірі 49 065,01 грн.

При цьому штраф, застосований податковим повідомленням-рішенням від 16.05.19 №0033535605 був сплачений позивачем повністю (платіжні доручення від 18.07.19 №98 на суму 10000,0 грн., від 19.07.19 №99 на суму 10000,0 грн., від 23.07.19 №100 на суму 10000,0 грн., від 24.07.19 №102 на суму 10000,0 грн., від №103 на суму 9 065,01 грн.), що підтверджується матеріалами справи.

Перевіривши зміст акту перевірки від 10.04.2019р. та акту перевірки від 21.10.2019р., судом встановлено, що відповідачем (правонаступником ГУ ДФС у Харківській області) було проведено камеральну перевірку 21.10.2019р. відносно своєчасності реєстрації одних і тих же податкових накладних за період червень - липень 2017р., що підтверджується Таблицею №1 додатку до акту від 10.04.2019р. та Таблицею №1 до акту від21.10.2019р.

Вказане свідчить про застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій за вже раніше встановлене правопорушення щодо несвоєчасності реєстрації одних і тих же податкових накладних за один і той же період.

Крім того, відповідач у відзиві на позов не заперечує факту співпадання проведеної камеральної перевірки 21.10.2019 р. з предметом раніше проведеної камеральної перевірки 10.04.2019р.

При цьому, які зауважив представник позивача у судовому засіданні та у додаткових письмових поясненнях, податкове повідомлення – рішення в частині нарахування штрафних санкцій на суму 600 грн. (за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 22.05.2019 №2, від 22.05.2019 №40, від 29.05.2019 №38), які застосовані оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 03.12.19 №0088505604, позивачем не оскаржується.

Отже, суд приходить до висновків, що контролюючим органом було протиправно застосовано оскаржуваним рішенням штрафні санкції на суму 83909,34 грн. за несвоєчасну реєстрацію одних і тих же податкових накладних ТОВ "ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛЕКСТРАНС", які вже були сплачені позивачем за наслідками попередньої перевірки ще у липні 2019р., згідно згаданих вище платіжних доручень.

Крім того, у постанові від 05.02.2019р. по справі № 824/51-16-а Верховним Судом зроблений висновок, що проведення повторної камеральної перевірки Податковим кодексом України не передбачено.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України при винесенні оскаржуваного рішення в частині нарахування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних на суму 83909,34 грн., що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених вимог позивача.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 03.12.19 №0088505604 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЛЕКТРАНС» (ідентифікаційний код 31642282)» штрафу у розмірі 83909,34 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИТОРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЛЕКТРАНС» (ідентифікаційний код 31642282, місцезнаходження: м. Харків, проспект Перемоги, 72-Д) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (місце знаходження - м. Харків, вул.Пушкінська,46, код ЄДРПОУ - 43143704) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).

Судове рішення у повному обсязі 31.07.2020р. виготовлено у порядку ч. 3 ст. 243 КАС України.

Суддя О.В.Старосєльцева