
Справа № 420/2627/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОФІ ТРАК” (вул..Чорноморського козацтва,103, м.Одеса, 65003) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (вул..Успенська,4, м.Одеса, 65014) про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2020 року №204882, визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №191204 від 16.03.2020 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОФІ ТРАК” (код ЄДРПОУ 41483232) адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулосьТовариства з обмеженою відповідальністю “ПРОФІ ТРАК” до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області за результатом якого позивач просить: визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2020 року №204882; визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртранебезпеки в Одеській області № 191204 від 16.03.2020р. про застосування до товариства р обмеженою відповідальністю «ПРОФІ ТРАК» (код ЄДРПОУ: 41483232) адміністративно- господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Позов обгрунотований тим, що 25 січня 2020 року о 02:06 год. на пункті габаритно-вагового контролю, розташованому на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (450км+500м) на підставі направлення на перевірку № 026406 від 21.01.2020р. інспекторами відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було проведено перевірку транспортних засобів марки RENAULTMAGNUM 440, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , та NOТЕВООМ СТ-26-01 д.р.н. НОМЕР_3 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_1 (посвідченні водія НОМЕР_5 від 14.11.2012р.).
За результатом здійснення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки RENAULTMAGNUM 440, номерний знак НОМЕР_1 , та причепу NООТЕВООМ СТ-26-01 д.р.н. НОМЕР_3 , водієм яких був ОСОБА_1 , складено відповідну довідку про результати габаритно-вагового контролю від 25.01.2020 №036453 року, у пункті 6 "результати вагового контрою" якої зазначено, що навантаження на осі, тонн складає: 1) 6875; 2) 10060; 3) 7338; 4) 6835; 5) 6835; 6) 7680 та повна маса транспортного засобу складає 45615 тонн.
Водночас, за результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт № 027818 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.01.2020 року, в якому:
у п.7 «маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогайи загального користування у кілометрах» зазначено: м. Ічня, Чернігівська область - м. Одеса.
у п.8 «повна маса у тоннах» зазначено: нормативно допустима - 44,00 т., фактична - 45615 кг.
у п. 9 «відстані між осями, метрів» 3.5|1.3|5.8|1.3|1.3|;
у п.10 «осьові навантаження» зазначено у тоннах: нормативно 11,00/11,00/24.00, фактичне - 6875/10060/7338/6835/6835/7680;
На підставі вказаних довідки та акту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок (без номеру та дати) плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2020року №204882, яким нараховано до сплати 258,40 євро.
Також, у даному розрахунку зазначено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про же відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Крім того, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт № 204882 від 25.01.2020р., проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Також, у якості пояснень водія про причини порушення, в акті зазначено самим ОСОБА_1 : «Рухався по трасі М-05 на автомобілі Рено ВН5934СМ (причеп НОМЕР_6 контейнеровоз)», крім того в акті наявний підпис ОСОБА_1 .
В подальшому ТОВ «ПРОФІ ТРАК» отримало засобами поштового зв`язку запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому було зазначено дату час та місце розгляду справи по акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 204882 від 25.01.2020р., а саме: у приміщенні Управління Укртрансбезпеки в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, буд 4, 1 поверх з 10:00 до 13:00.
16 березня 2020 року виконуючим обов`язки начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Геннадієм Кучеренком було винесено постанову № 190665 від 10.03.2020р про застосування адміністративно-господарського штрафу., якою до ТОВ «ПРОФІ ТРАК» на підставі частини 1 абзацу 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано штраф у сумі 1700,00 грн.
На розгляді вищеназваної справи був присутній директор ТОВ «ПРОФІ ТРАК» - ОСОБА_2 , який наступного ж дня одержав названу посте нову та листза № 24010/32/24-20 від 16.03.2020р. особисто під розписку в приміщенні Укртрансбезпеки в Одеській області.
Не погоджуючись з розрахунком плати за проїзд великовагових та (або)великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами користування загального користування до акту від 25.01.2020 року №204882 та постановою Укртрансбезпеки в Одеській області №1912043 від 16.03.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн., ТОВ «ПРОФІ ТРАК» звернулось до суду з даною позовною заявою.
Представник відповідача не скористався правом на подання відзиву.
Ухвалою від 30 березня 2020 року цю позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Суд зазначає, що під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», строки, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину. У зв`язку із чим, справа розглянута 31.07.2020 року.
Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, суд дійшов наступного висновку.
25 січня 2020 року о 02:06 год. на пункті габаритно-вагового контролю, розташованому на автомобільній дорозі М-05 Київ-Одеса (450км+500м) на підставі направлення на перевірку № 026406 від 21.01.2020р. інспекторами відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було проведено перевірку транспортних засобів марки RENAULTMAGNUM 440, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , та NOТЕВООМ СТ-26-01 д.р.н. НОМЕР_3 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_1 (посвідченні водія НОМЕР_5 від 14.11.2012р.).
За результатом здійснення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки RENAULTMAGNUM 440, номерний знак НОМЕР_1 , та причепу NООТЕВООМ СТ-26-01 д.р.н. НОМЕР_3 , водієм яких був ОСОБА_1 , складено відповідну довідку про результати габаритно-вагового контролю від 25.01.2020 №036453 року, у пункті 6 "результати вагового контрою" якої зазначено, що навантаження на осі, тонн складає: 1) 6875; 2) 10060; 3) 7338; 4) 6835; 5) 6835; 6) 7680 та повна маса транспортного засобу складає 45615 тонн.
Водночас, за результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт № 027818 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.01.2020 року, в якому:
у п.7 «маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогайи загального користування у кілометрах» зазначено: м. Ічня, Чернігівська область - м. Одеса.
у п.8 «повна маса у тоннах» зазначено: нормативно допустима - 44,00 т., фактична - 45615 кг.
у п. 9 «відстані між осями, метрів» 3.5|1.3|5.8|1.3|1.3|;
у п.10 «осьові навантаження» зазначено у тоннах: нормативно 11,00/11,00/24.00, фактичне - 6875/10060/7338/6835/6835/7680;
На підставі вказаних довідки та акту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2020року №204882, яким нараховано до сплати 258,40 євро.
Також, у даному розрахунку зазначено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про же відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Крім того, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт № 204882 від 25.01.2020р., проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Також, у якості пояснень водія про причини порушення, в акті зазначено самим ОСОБА_1 : «Рухався по трасі М-05 на автомобілі Рено ВН5934СМ (причеп НОМЕР_6 контейнеровоз)», крім того в акті наявний підпис ОСОБА_1 .
В подальшому ТОВ «ПРОФІ ТРАК» отримало засобами поштового зв`язку запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому було зазначено дату час та місце розгляду справи по акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 204882 від 25.01.2020р., а саме: у приміщенні Управління Укртрансбезпеки в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, буд 4, 1 поверх з 10:00 до 13:00.
16 березня 2020 року виконуючим обов`язки начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Геннадієм Кучеренком було винесено постанову № 190665 від 10.03.2020р про застосування адміністративно-господарського штрафу., якою до ТОВ «ПРОФІ ТРАК» на підставі частини 1 абзацу 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано штраф у сумі 1700,00 грн.
Позивач не погодився з постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові, суд дійшов наступних висновків.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про автомобільний транспорт",;Про дорожній рух",;Про автомобільні дороги",;Про міліцію", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила дорожнього руху), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів), Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 № 1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 р. за N 215/24992 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 879/.
Згідно з підпунктами 3, 4, 5 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., №3, ст.75), після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно з приписами п.п.2 п.5 Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, пересувний пункт повинен бути укомплектований таким технічним обладнанням, зокрема, комплектом пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки.
Пунктом 12 Порядку № 879 встановлено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п. 13 Порядку №879).
Із аналізу наведених норм слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
На підтвердження утримання зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю у робочому стані відповідачем не надано до суду доказів відповідностівимірювального обладнання вимогам законодавства.
Згідно з вимогами підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 16 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Пунктом 18 Порядку №879 встановлено, що за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.
Під час судового розгляду до суду не було надано довідки про здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з пунктом 20 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Виходячи з вищенаведеного, працівниками Укртрансбезпеки порушено процедуру проведення габаритно-вагового вимірювання: не було прийнято мір щодо заборони дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові параметри яких перевищуються; не надано довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Крім того, відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і' Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспор тних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі -18т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночні вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою прнад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до п.5 Правил №30 рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними, і контейнеровозів загальною масою до 46 тони включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і департаментом Державтоінспекції МВС маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу. .
Відомості про маршрути руху зазначених транспортних засобів оприлюднюються Укравтодором та Національною поліцією в газеті "Урядовий кур`єр".
В той же час, згідно з наданим 19.05.2005 року Державною службою ав гомобільиих доріг на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.01 № 30 погодженим з Мінтрансзв`язку та Державтоінспекцією Переліком маршрутів, по яких дозволено рух транспортних засобів загальною масою 40 тонн включно, якщо вони не євеликогабаритними, і контейнеровозів до 44 тонн, таким маршрутом є міська - виїзд на М05 (Київ - Одеса) - М05 - міська смуга Одеси.
Станом на день проведення перевірки відповідачем був затверджений та опублікований в «Урядовому кур`єрі» перелік маршрутів, по яких дозволено рух контейнеровозів, маса яких не повинна перевищуваги параметрів визначених п. 22.5 ПДД, серед яких був наявний маршрут міське смуга Києва - виїзд на М05 (Київ - Одеса) - М05 - міська смуга Одеси.
Аналогічні положення містяться також у новому переліку маршрутів, який було опубліковано в «Урядовому кур`єрі» 13.03.2020р., серед яких визначеноавтомобільну дорогу М-05 Київ — Одеса, км 11+600. Вказаний перелік, на підставі чинногозаконодавства, дозволяє рух визначеними маршрутами контейнеровозів, загальна маса яких не перевищує параметрів визначених п. 22.5 ПДД.
З огляду на зазначене судом встановлено що ТОВ «ПРОФІ ТРАК» здійснювалось перевезення вантажу на ділянці автодороги М-05, що включена до встановленого маршруту.
Отже, відповідач, під час винесення оскаржуваної постанови, дійшов до протиправного висновку про необхідність наявності у позивача документів передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки транспорт позивача пересувався маршрутом, рух по якому, згідно чинного законодаства не потребує надання відповідного дозволу або наявності документу про внесення плати за проїзд у разі відхилення від вагових обмежень ніж на 5%.
Вищенаведене відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано, тоді як в силу приписів частини 2 статті 77 КАС України тягар доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача як суб`єкта владних повноважень.
Оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі, а тому суд під час розгляду справи повинен створювати необхідні умови для всебічного, повного й об`єктивного дослідження обставин справи, однак не зобов`язаний підміняти собою учасників процесу, шукаючи докази виключно за власною ініціативою. Адміністративний суд має активно підтримувати перебіг провадження, досліджувати фактичні обставини справи в найбільш повному обсязі.
З врахуванням конституційного принципу правової держави усі сумніви щодо доведеності вини особи слід тлумачити на її користь.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, встановлені в ході судового розгляду обставини дають підстави дійти висновку, що оскаржена постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів належними і достатніми доказами правомірність спірної постанови, розрахунку плати за проїзд, з урахуванням чого суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати розподілити у відповідності до статті 139 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2020 року №204882.
3.Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртранебезпеки в Одеській області № 191204 від 16.03.2020р. про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОФІ ТРАК» (код ЄДРПОУ: 41483232) адміністративно- господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С.Єфіменко
.