Рішення № 90705198, 31.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
420/3834/20
Номер документу
90705198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3834/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, Семінарська 5) про скасування наказу про проведення перевірки, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

05.05.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про зміну (доповнення) підстав позову, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС в Одеській області про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), згідно наказу від 11.02.2019р. за №993.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00121304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 44.3 ст. 44 ПК України щодо незабезпечення зберігання первинних облікових документів нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00131304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016 р., серпні 2016р. та грудні 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00141304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 181.1 ст. 181, п. 187.1 ст. 187 ПК України щодо заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 39213,05 грн., нараховано до сплати 39213,05 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 9.803,26 грн., а всього: 49016,31 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р, №00151304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.5, п. 177.11 ст. 177 ПК України щодо несвоєчасного подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00161304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, п. 16-1 підрозділу 10 розділу X ПК України та заниження суми військового збору від підприємницької діяльності що підлягає сплаті до бюджету у сумі 15042,56 грн., нараховано до сплати 15042,56 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 3760,64 грн., а всього: 18803,20 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00171304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 51.1 ст. 51, п/п 176.2 “б” п. 176.2 ст. 176 ПК України щодо неподання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ) за 4 квартал 2017 року нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00181304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п/п 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016р., серпні 2016р. та грудні 2017р., заниження суми акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету на суму 1930,43 грн., нараховано до сплати 1930,43 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 482,61 грн., а всього: 2.413,04 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р.-№00191304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, 177,4 ст. 177 ПК України щодо заниження суми податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 180510,80 грн., нараховано до сплати 180510,80 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 45127,70 грн., а всього 225638,50 грн.

- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДФС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.03.2019р. N Ф-002, якою ФОП ОСОБА_2 за порушення п.п. 1,4 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами і доповненнями) щодо заниження єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від підприємницької діяльності у сумі 127470,55 грн., нараховано до сплати 127470,55 грн. недоїмки та штрафні (фінансові) санкції у сумі 27268,67 грн., всього: 154739,22 грн.

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00021304, яким ФОГІ ОСОБА_2 за порушення п.п. 1,4 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) застосовано штрафні санкції за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 27268,67 грн.

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00031304, яки ФОП ОСОБА_2 за порушення п.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6, абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) щодо неподання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017р., що призвело до не нарахування єдиного соціального внеску від підприємницької діяльності, нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач на момент отримання запиту ГУ ДФС в Одеській області від 17.10.2018р. про надання письмових пояснень майже рік не була носієм правового статусу “платника податку” у зв`язку з припиненням господарської діяльності, тому у контролюючого органу не було передбачених п/п 78.1.1 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України підстав для проведення документальної позапланової перевірки. Крім того, на думку позивача, згідно п/п 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 ПК України лише “платник податків” зобов`язаний, у тому числі, подавати належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. Як наслідок, покладена ГУ ДФС в Одеській області, в якості підстав проведення документальної невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 , на думку позивача, не могла бути застосована до гр. ОСОБА_1 у зв`язку із втратою нею правового статусу “платника податків”. Крім зазначеного, вбачається безпідставним та протиправним використання ГУ ДФС в Одеській області за змістом наказу №993 від 11.02.2019р. в якості підстав проведення документальної невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 норми п/п 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України відповідно до якої документальна позапланова перевірка здійснюється, у тому числі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, оскільки у даному випадку на день прийняття рішення про проведення перевірки, процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 завершено ще 13.12.2017р. Більш того, за твердженням позивача, ГУ ДФС в Одеській області з урахуванням вимог абз. 2 п. 78.4 ст. 78 ПК України не набуло права проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 на підставі наказу №993 у зв`язку з порушенням контролюючим органом порядку повідомлення про проведення такої перевірки, визначеного ст. 42 ПК України.

Ухвалою суду від 08.05.2020р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

02.06.2020 року за вх. № 20991/20 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що підставою для зняття фізичної особи-підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки. Зняття з обліку як платника єдиного внеску відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в п. 4 частини першої ст. 4 - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку. Тому у зв`язку з тим, що фізичною особою-підприємцем розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності, для зняття його з обліку як фізичної особи-підприємця та як платника ЄСВ відповідно до вимог Податкового кодексу України та з метою проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, фізичній особі-підприємцю потрібно звернутися до контролюючого органу за місцем реєстрації та надати в повному обсязі всі первинні та інші документи, пов`язанні з обчисленням та сплатою податків і зборів (єдиного внеску).

15 червня 2020 року через канцелярію суду позивачем подано заяву про зміну підстав позову.

Ухвалою суду від 22.06.2020 року прийнято до розгляду заяву про зміну (доповнення) підстав позову в адміністративній справі №420/3834/20. Розпочато розгляд справи розпочато спочато.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ФОП ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 як фізична особа-підприємець та 13.12.2017 р. припинила підприємницьку діяльність.

11.02.2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято Наказ № 933 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 за період з 01.01.2011 року по 13.12.2017 рік, тривалістю 5 робочих днів починаючи з 21.02.2019 року (а.с.36).

06.03.2019 року за результатами перевірки складено Акт № 366/15-32-13-04/3219117525. В Акті зазначено, що перевірка проведено з відома ФОП ОСОБА_2 (а.с.38).

Проте, повідомлення та наказ про проведення перевірки позивач не отримувала, про що свідчить поштове повернення із відміткою відповідальної особи пошти «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с.77).

Згідно висновку в Акті, перевіркою встановлені наступні порушення:

- п.44.3 ст.44 Податкового Кодексу України, незабезпечення зберігання первинних облікових документів;

- п. 177.5, п.177.11 ст.177 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік;

- п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України, п.6 ст.128 Господарського кодексу України, неналежне ведення обліку доходів та витрат;

- п. 177.2, п. 177.4 ст.177 Податкового кодексу України, заниження суми податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 180510,80 грн.;

- п.51.1 ст.51, пп.176.2 «б» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України, не подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (Форма № 1 ДФ) за 4 квартал 2017р.;

- п.181.1 ст.181, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 39213,05 грн.;

- пп.212.1.11 ст. 212, п.223.2 ст.223 Податкового Кодексу України, неподання декларації акцизного податку за липень 2016 р., серпень 2016 р. та грудень 2017 р., занижено суму акцизного податку, що підлягає сплаті-до бюджету всього в сумі 1930,43 грн.;

- п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, занижено суму військового збору від підприємницької діяльності, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 45042,56 грн.;

- п.1, п.4 ч.2 ст.6, абз. 5 ч.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», не подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5 таблиця 1) за 2017р., що призвело до не нарахування єдиного соціального внеску від підприємницької діяльності;

- п.1 та п.4 ч.2 ст.6 та п.2 ч.1 ст.7 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», занижено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від підприємницької діяльності в сумі 127470,55 грн.

22.03.2019 року податковим органом винесено рішення № 00021304 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с.56) та рішення № 00031304 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (а.с.57).

22.03.2019 року ГУ ДФС в Одеській області видано податкові повідомлення-рішення №00121304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 44.3 ст. 44 ПК України щодо незабезпечення зберігання первинних облікових документів нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.; №00131304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016 р., серпні 2016р. та грудні 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.; №00141304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 181.1 ст. 181, п. 187.1 ст. 187 ПК України щодо заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 39213,05 грн., нараховано до сплати 39213,05 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 9.803,26 грн., а всього: 49016,31 грн.; №00151304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.5, п. 177.11 ст. 177 ПК України щодо несвоєчасного подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн.; №00161304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, п. 16-1 підрозділу 10 розділу X ПК України та заниження суми військового збору від підприємницької діяльності що підлягає сплаті до бюджету у сумі 15042,56 грн., нараховано до сплати 15042,56 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 3760,64 грн., а всього: 18803,20 грн.; №00171304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 51.1 ст. 51, п/п 176.2 “б” п. 176.2 ст. 176 ПК України щодо неподання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ) за 4 квартал 2017 року нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.; №00181304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п/п 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016р., серпні 2016р. та грудні 2017р., заниження суми акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету на суму 1930,43 грн., нараховано до сплати 1930,43 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 482,61 грн., а всього: 2.413,04 грн.; №00191304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, 177,4 ст. 177 ПК України щодо заниження суми податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 180510,80 грн., нараховано до сплати 180510,80 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 45127,70 грн., а всього 225638,50 грн.

22.03.2019 року ГУ ДФС в Одеській області складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) N Ф-002, якою ФОП ОСОБА_2 за порушення п.п. 1,4 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” щодо заниження єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від підприємницької діяльності у сумі 127470,55 грн., нараховано до сплати 127470,55 грн. недоїмки та штрафні (фінансові) санкції у сумі 27268,67 грн., всього: 154739,22 грн.

За приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підстави для проведення документальної позапланової перевірки визначені в пункті 78.1 статті 78 ПК України.

Відповідно до пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

В силу пункту 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Сам вид перевірки (позапланова невиїзна), без надання платнику податків права на подання відповідних пояснень та документів, що стосуються предмету перевірки, позбавляє контролюючий орган можливості об`єктивно здійснити аналіз законності діяльності такого платника й дійти обґрунтованих висновків стосовно податкового правопорушення.

Разом з цим, незважаючи на проголошену пунктом 79.3 статті 79 ПК України необов`язковість присутності платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок, останній має право бути присутнім. Такий висновок узгоджується з приписами підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 названого Кодексу.

При цьому, відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства слід зробити висновок, що з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог пункту 79.2 статті 79 ПК України щодо пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Таким чином, з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб саме до її початку.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.01.2018р. у справі № 1570/7146/12, від 06.03.2018р. у справі № 805/2307/17-а, від 05.05.2018р. справа № 810/3188/17, від 02.05.2018р. справа № 804/3006/17, висновки яких суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Також, у постановах Верховного Суду України від 27.01.2015 у справі № 21-425а14 та від 09.02.2016 у справі № 826/5689/13-а визначено наступну правову позицію: "нормами ПК, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої."

Відповідно до п.п. 11.18. п.18 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказ Міністерства фінансів України 09.12.2011 р. № 1588, підставою для зняття фізичної особи-підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки. Дані про зняття з обліку фізичної особи-підприємця передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку; внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що документальна позапланова невиїзна перевірка позивача тривалістю 5 робочих днів мала розпочатись з 21.02.2019 року, в той час як наказ та повідомлення про проведення такої перевірки позивачем не отримана. Дана обставина підтверджується наявною в справі копією поштового повернення.

Тобто, фактично з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення, платник не був ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.

Також судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підприємницька діяльність ФОП ОСОБА_2 припинена 13.12.2017 року.

Таким чином доводи відповідача, наведені у відзиві на позов, відносно того, що на час проведення перевірки позивачем розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності не приймаються судом до уваги, оскільки, як вже встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ФОП ОСОБА_2 припинила підприємницьку діяльність 13.12.2017 року, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис: дата запису 13.12.2017 року; номер запису 25530060002013141; стан суб`єкта «припинено».

Таким чином, аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що оскаржуваний Наказ № 933 від 11.02.2019 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 " прийнято з порушенням визначеної ПК України процедури, а саме з порушенням визначеного законом процедури його вручення платнику податків.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

При цьому, оскільки суд дійшов висновку, що наказ прийнято податковим органом безпідставно, перевіривши дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд також дійшов висновку про протиправність дій податкового органу з проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача на підставі цього наказу та прийнятих рішень про застосування штрафних санкцій, податкових повідомлень-рішень та вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в загальній сумі 5638,29 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями № 4122 та № 4267 від 29.04.2020 року.

Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу про проведення перевірки, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС в Одеській області про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), згідно наказу від 11.02.2019р. за №993.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00121304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 44.3 ст. 44 ПК України щодо незабезпечення зберігання первинних облікових документів нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00131304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016 р., серпні 2016р. та грудні 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00141304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 181.1 ст. 181, п. 187.1 ст. 187 ПК України щодо заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 39213,05 грн., нараховано до сплати 39213,05 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 9.803,26 грн., а всього: 49016,31 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р, №00151304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.5, п. 177.11 ст. 177 ПК України щодо несвоєчасного подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017р. нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00161304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, п. 16-1 підрозділу 10 розділу X ПК України та заниження суми військового збору від підприємницької діяльності що підлягає сплаті до бюджету у сумі 15042,56 грн., нараховано до сплати 15042,56 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 3760,64 грн., а всього: 18803,20 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00171304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 51.1 ст. 51, п/п 176.2 “б” п. 176.2 ст. 176 ПК України щодо неподання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (Форма №1 ДФ) за 4 квартал 2017 року нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС Одеській області від 22.03.2019р. №00181304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п/п 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п. 223.2 ст. 223 ПК України щодо неподання декларації акцизного податку у липні 2016р., серпні 2016р. та грудні 2017р., заниження суми акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету на суму 1930,43 грн., нараховано до сплати 1930,43 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 482,61 грн., а всього: 2.413,04 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р.-№00191304, яким ФОП ОСОБА_2 за порушення п. 177.2, 177,4 ст. 177 ПК України щодо заниження суми податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 180510,80 грн., нараховано до сплати 180510,80 грн. за податковим зобов`язанням та штрафні (фінансові) санкції у сумі 45127,70 грн., а всього 225638,50 грн.

Визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДФС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.03.2019р. N Ф-002, якою ФОП ОСОБА_2 за порушення п.п. 1,4 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами і доповненнями) щодо заниження єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від підприємницької діяльності у сумі 127470,55 грн., нараховано до сплати 127470,55 грн. недоїмки та штрафні (фінансові) санкції у сумі 27268,67 грн., всього: 154739,22 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00021304, яким ФОГІ ОСОБА_2 за порушення п.п. 1,4 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) застосовано штрафні санкції за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 27268,67 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області від 22.03.2019р. №00031304, яки ФОП ОСОБА_2 за порушення п.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6, абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) щодо неподання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017р., що призвело до не нарахування єдиного соціального внеску від підприємницької діяльності, нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 5638,29 (п`ять тисяч шістсот тридцять вісім грн. 29 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, Семінарська 5).

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Токмілова Л.М.

.