
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2020 року Справа № 160/2945/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. за участі секретаря судового засіданняЗіненко А.О. за участі: представника позивача Тиховліс В.Р. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферст Груп" до Державної податкової служби України про скасування розпорядження
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ферст груп» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати Розпорядження ДПС України від 01.11.2019 р. № 116-р/л про анулювання ліцензії ТОВ «ФЕРСТ ГРУП» № 990114201900023 від 08.08.2019 р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у контролюючого органу були відсутні підстави для анулювання ліцензії на виробництво пального, оскільки при винесенні рішення про видачу ліцензії органом ліцензування здійснювалася перевірка поданих документів та до таких документів були відсутні зауваження щодо їх неправильності, неповноти, помилок оформлення тощо, і в документах, визначених частиною 7 ст. 3 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (Закон №481/95), відсутні такі вимоги для видачі ліцензії на право виробництво пального, як наявність міні-нафтопереробного заводу. Таким чином, відсутність міні-нафтопереробного заводу не може слугувати підставою для анулювання ліцензії на право виробництва пального, оскільки наявність такого заводу не вимагається законодавством для отримання відповідної ліцензії.
Представник Державної податкової служби України надав відзив на позовну заяву, в якому надав пояснення, про те, що платник податків звернувся до ДПС України з відповідною заявою та пакетом документів про видачу ліцензії на право виробництва пального, 08.08.2019 року було видано відповідну ліцензію, проте в подальшому відповідно до листа ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 29.07.2019 року № 6881/8/04-36-21-08
ДПС України склало доповідну записку із пропозицією щодо анулювання ліцензії на право виробництва пального позивача з підстав встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії (абз8, ч.19 ст.3 Закону №481/95)
Тому Розпорядження ДПС України від 1.11.2019 року №116-р/л , яким анульовано ліцензію на право виробництва пального позивачу, винесено відповідно до діючого законодавство.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не прибув , повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 08 серпня 2019 року Державною податковою службою України Товариству з обмеженою відповідальністю «ФЕРСТ ГРУП» (ідентифікаційний код 41701663) було видано ліцензію на виробництво пального за номером № 990114201900023 за адресою: Україна, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Західний проїзд, будинок 5.
ДПС України 01.11.2019 р. винесено Розпорядження № 116-р/л про анулювання ліцензії ТОВ «ФЕРСТ ГРУП» № 990114201900023 від 08.08.2019 р.
ДПС України в листі від 29.01.2020 р. № 3560/6/99-00-17-01-02-06 зазначено, що підставою для анулювання ліцензії ТОВ «ФЕРСТ ГРУП» № 990114201900023 від 08.08.2019 р. слугував факт встановлення подання заявником недостовірних даних у документах, поданих заявником разом із заявою на отримання ліцензії. А саме, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області в ході проведення обшуку за адресою здійснення діяльності з виробництва пального (м. Кам`янське, Західний проїзд,5) встановлено відсутність нафтопереробного заводу. Вказана інформація викладена у листі Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 29.07.2019 р. № 6881/8/04-36-21-08.
Вирішуючи справу по суті, суд зазначає про таке.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон про ліцензування) визначено, що цей Закон регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.
Преамбулою Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481/95) встановлено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Частиною 5 ст. 3 Закону № 481/95 встановлено, що ліцензії на право виробництва пального видаються, призупиняються та анулюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Частиною 7 ст. 3 Закону № 481/95 встановлено, що для отримання ліцензії на право виробництва пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт для виробництва пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці виробництва пального, необхідних для виробництва та зберігання пального;
документ, що підтверджує акредитацію випробувальної лабораторії з визначення показників якості пального, виданий уповноваженим органом, та договір з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії);
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
технологічна документація (стандарти, регламенти, технологічні інструкції), що стосується виробництва та зберігання пального;
технічні умови щодо виробництва пального заданої якості, які повинні відповідати вимогам технічних регламентів та національним стандартам з якості пального.
Частиною 10 ст. 3 Закону № 481/95 встановлено, що у разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Частиною 11 ст. 3 Закону №481/95 встановлено, що після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право виробництва пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання ліцензії.
Частиною 19 ст. 3 Закону № 481/95 встановлено, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:
заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту призупинення ліцензії;
рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку;
рішення суду про встановлення факту фальсифікації суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів, або пального;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;
документа, який засвідчує передачу іншому суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) у власність, володіння та/або користування приміщень та обладнання, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва алкогольних напоїв;
рішення суду про встановлення невідповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції;
рішення суду про встановлення факту переробки, виробництва та/або реалізації малим виробництвом виноробної продукції вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових із виноматеріалів, придбаних та/або отриманих шляхом переробки придбаних плодів, ягід, винограду, меду;
рішення суду про встановлення факту переробки, виробництва та/або реалізації малим виробництвом виноробної продукції вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових із використанням спирту та/або перевищення об`єму виробництва продукції, зазначеного у статті 1 цього Закону.
Частиною 20 ст. 3 Закону № 481/95 встановлено, що ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Як встановлено судом, підставою для анулювання ліцензії є встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії (абз.8 ч. 19 ст. 3 Закону № 481), зокрема, в доповідній записці в.о. директора Департаменту адміністрування податків від 10.09.2019 р. зазначено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області листом від 29.07.2019 № 6881/8/04-36-21-08 поінформувала ДФС , що за результатами обстеження за зазначеним у заяві Товариства місці виробництва пального відсутній об`єкт пов`язаний з оподаткуванням – міні-нафтопереробний завод, наявність якого була підставою для прийняття рішення щодо видачі ліцензії.
Проте, у діючому законодавстві у вимогах до заяви про видачу ліцензії на право виробництва пального та у вимогах до документів, які подаються разом із заявою про видачу ліцензії на право виробництва пального, передбачених частиною 7 ст. 3 Закону №481/95, не передбачено будь-яких вимог щодо наявності у суб`єкта господарювання, який подає відповідну заяву, нафтопереробного заводу, або міні-НПЗ.
Також судом встановлено, що у заяві на отримання ліцензії та у доданих до заяви документах про наявність міні-НПЗ за адресою здійснення діяльності: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Західний проїзд, будинок 5, Позивачем не зазначалося про наявність міні-НПЗ за вказаною адресою.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, що Позивач в документах про отримання ліцензії зазначив про наявність за місцем здійснення діяльності міні-НПЗ або нафтопереробного заводу. Таким чином, не можуть бути визнані недостовірними відомості, які були відсутні в документах, доданих до заяви про видачу ліцензії.
Суд також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд застосовує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст.ст.243-245, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження ДПС України від 01.11.2019 р. №116-р/л про анулювання ліцензії ТОВ "Ферст Груп" №9901114201900023 від 08.08.2019р.
Стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 2732,61 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 22000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 31 липня 2020 року.
Суддя О.В. Єфанова