
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/9701/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.04.2017, зобов`язання здійснити з 01.04.2017 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності 2 групи. Після звернення ОСОБА_1 із заявою до відповідача з проханням надати копії документів щодо призначення пенсії та її перерахунку, позивачу стало відомо про те, що під час призначення та обчислення розміру призначеної йому пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області не враховано щомісячну додаткову грошову винагороду та щомісячної премії, що призвело до неврахування їх при обчислені пенсії, яку позивач отримував за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням.
Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з проханням здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Однак, відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи вказані дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що нарахування позивачу пенсії здійснено відповідно до поданих документів, в тому числі грошового атестата від 31.03.2017 серії ЗУ №009904, довідки про проходження військової служби від 12.05.2017 №186 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням від 25.04.2017 №38. Крім того, позивач пропустив строк звернення з вказаним позовом, оскільки про порядок перерахунку пенсії йому стало відомо ще в травні 2017 року, коли ОСОБА_1 отримав призначений розмір пенсії, а тому він володів інформацією щодо призначеного розміру пенсії.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За правилами частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною другою статті 262, частиною другою статті 263 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі наказу начальника 304 складу пального (по особовому складу) від 30.03.2017 №2-РС звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та на підставі наказу №52 Командира військової частини А2363 (по стройовій частині) від 30.03.2017 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, вислуга років у Збройних Силах України становить: календарна – 16 років 10 місяців 11 днів, безперервна – 6 років 10 місяців 13 днів (а.с.11).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 01.04.2017 отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи (захворювання пов`язане з проходженням військової служби) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 60 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Після звернення ОСОБА_1 із заявою до відповідача з проханням надати копії документів щодо призначення пенсії та її перерахунку, позивачу стало відомо про те, що під час призначення та обчислення розміру призначеної йому пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області не враховано щомісячну додаткову грошову винагороду та щомісячної премії, що призвело до неврахування їх при обчислені пенсії, яку позивач отримував за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням.
Згідно протоколу пенсійної справи 0301006312 (Міноборони) від 01.04.2017 середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці складає - 3188, 08 грн. (а.с.14)
З довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (зі змінами) наданої за підписом командира військової частини А2363 убачається, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 24 місяці перед звільненням, становить 139870,64 грн., що в середньому розмірі складає 5827,95 грн. (а.с.19-20).
Виплати щомісячної додаткової грошової винагороди ОСОБА_1 підтверджуються також архівними відомостями №1 з квітня 2015 року по березень 2016 року та №2 з квітня 2016 року по березень 2017 року (а.с.15-16).
На звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, ГУПФУ у Волинській області листом від 24.03.2020 відмовило у проведенні перерахунку призначеної пенсії. Оскільки статтею 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії по інвалідності призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю І групи – 70 відсотків, ІІ групи – 60 відсотків, ІІІ групи – 40 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку з цим пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2018 з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 60 відсотків та повідомлено позивача, що діючим законодавством не передбачено обчислення розміру пенсії з урахуванням додаткових видів (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Вважаючи протиправною відмову відповідача в проведенні перерахунку розміру призначеної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (частина перша). До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга). Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя).
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять складові забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частиною третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним (наприклад постанова Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17).
Суд звертає увагу, що виплата додаткова грошова винагорода, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, інші виплати не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, згідно Закону.
Наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 13.05.2015 по справі №1-9/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Приймаючи вказане рішення Конституційний Суд України виходив з того, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною 3 статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для призначення, перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Крім того, суд зазначає, що за наслідками розгляду справи Конституційний Суд України вирішив, що Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов`язковими до виконання.
Згідно з висновками Конституційного Суду України наведених у рішенні від 13.05.2015 по справі №1-9/2015 аналіз положень приписів статті 43 та 63 Закону №2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій, так і при перерахунку раніше призначених пенсій, виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Разом з тим, як зазначалось вище, частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця на підставі яких проводиться призначення пенсії.
З приводу щомісячної додаткової грошової винагороди, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 (в редакції чинній на момент виплати позивачу винагороди) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Згідно з архівними відомостями №1, №2 щомісячна додаткова грошова винагорода виплачувалась позивачу щомісячно з квітня 2015 року по березень 2016 року та з квітня 2016 року по березень 2017 року.
Оскільки щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена Постановою №889, має постійний характер, виплачувалась позивачу до часу його звільнення з військової служби, на суми вказаної щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця нараховані і сплачені страхові внески, то вказаний вид грошового забезпечення підлягає врахуванню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Судом встановлено, що на час призначення пенсії вказана щомісячна додаткова грошова винагорода, врахована не була. Вказане не заперечується відповідачем.
За таких обставин відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії, враховуючи у складі грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, фактично отриману позивачем щомісячну додаткову грошову винагороду.
Щодо щомісячної премії суд зазначає наступне. Оскільки щомісячна військова премія, що отримував позивач не є одноразовим видом грошового забезпечення, а виплачувалася систематично, тобто мала постійний характер виплати, що підтверджується архівними відомостями №1 з квітня 2015 року по березень 2016 року, №2 з квітня 2016 року по березень 2017 року та на суми таких щомісячних премій військовослужбовця нараховані і сплачені страхові внески, тому вказаний вид грошового забезпечення підлягає врахуванню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Щодо дати з якої позивач просить провести перерахунок пенсії (з 01.04.2017, тобто з моменту призначення пенсії), суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1-2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що порушені пенсійні права позивача підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, щомісячної премії та зобов`язання ГУПФ України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди за період з квітня 2015 року по березень 2016 року та квітня 2016 року по березень 2017 року, починаючи з 01.04.2017 та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо строку звернення до адміністративного суду із даним позовом, суд виходить із наступного.
За результатами судового розгляду даного спору установлено протиправність дій (рішень) пенсійного органу, що спричинило неотримання особою виплат пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час.
На переконання суду, строкове обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку із непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
За таких обставин, у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України не застосовується, оскільки це матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18.
Частиною першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, а відтак позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії з 01 квітня 2017 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди за період з квітня 2015 року по березень 2016 року та з квітня 2016 року по березень 2017 року, починаючи з 01 квітня 2017 року та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя В.В. Дмитрук