
Провадження № 2/331/156/2020
Справа № 331/2827/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2020 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд м.Запоріжжя в складі :
головуючого - судді Скользнєвої Н.Г.,
за участю : секретаря Постарнак М.М.,
представників : позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі справу за позовом ОСОБА_3 до акціонерного товариства «Запоріжгаз» про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією,
ВСТАНОВИВ :
24 червня 2019 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Запоріжгаз» (далі - АТ «Запоріжгаз») про скасування рішення комісії АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення та визнання недійсним акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості.
Позиція позивача
Позов обґрунтовано тим, що він є споживачем послуг АТ «Запоріжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 . 17.04.2019 року у зазначеному помешканні представниками оператора ГРМ демонтовано прилад обліку природного газу Р04 МКМ №0531808, про що складено протокол №1928 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу від 17.04.2019 року та акт про порушення №1928 від 17.04.2019 року. На момент демонтажу ЗВТ повірочні пломби не порушені, цілісність відлікового механізму в нормі.
22.04.2019 року комісією АТ «Запоріжгаз» на підставі наказу №01 На-73-0818 від 03.08.2018 року проведено експертизу лічильника газу з грубим порушенням норм Кодексу газорозподільних мереж, а саме:
- як вбачається зі змісту акту експертизи до складу комісії не визначались представники Оператора ГРМ з числа юристів та участі у проведенні експертизи вони не брали;
- під час обстеження не перевірялись та до протоколу не занесені відомості про відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручання у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ, тощо;
- час проведення засідання комісії та контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) вказано не було;
- рішення комісії, яке має бути викладене в протоколі, він до теперішнього часу не отримав, з його змістом не ознайомлений.
14.06.2019 року, за допомогою послуг поштового зв`язку, майже через півтора місяця після проведення засідання комісії, він отримав рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу із супровідним листом.
Як на правові підстави заявлених вимог позивач посилається на статті 1,7,8,12 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», статті 1,5,7,9,10,26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 11,14,360,509,525,526,530,615,625 ЦК України.
За результатом розгляду позову позивач просить суд:
- визнати недійсним Акт про порушення №1928 від 17.04.2019 року на об`єкті споживача ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), складений Акціонерним товариством «Запоріжгаз».
- визнати недійсним Рішення комісії Акціонерного товариства «Запоріжгаз» від 03.05.2019 року, яким акт про порушення №1928 від 17.04.2019 року задоволено та внаслідок якого здійснено донарахування об`ємів природного газу споживачу ОСОБА_3 .
- визнати недійсним акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, складеного фахівцем з балансування ОСОБА_4 .
Як на правові підстави заявленої вимоги позивач посилається на статті 15, 16, 714 ЦК України, п. 8 Глави 5 Розділу 11, п.11 Глави 5 Розділу 11, п.12 Глави 5 Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2014 року за № 2494.
Позиція відповідача
15.07.2020 року відповідач надав суду відзив на позовну заяву, який обґрунтовано таким.
15.04.2019 р. споживач звернувся до Центру обслуговування клієнтів АТ «Запоріжгаз» з метою звірки нарахувань, а також отримав направлення на повірку лічильника.
17.04.2019 р. працівники АТ «Запоріжгаз» здійснили вихід за адресою: АДРЕСА_1 .
При огляді лічильника працівниками АТ «Запоріжгаз» було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засіб вимірювальної техніки), позаштатний режим роботи ЗВТ «на мінімальному розході стоїть», про що складено акт про порушення №1918. Споживач з актом ознайомився, своїм правом надати заперечення не скористався.
17.04.2019 р. було складено також протокол № 1928 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, з зазначенням дати, часу та місця проведення експертизи. ЗВТ було поміщено в пакет та опломбовано пломбою №049758616.
22.04.2019 р. була проведена експертиза лічильника газу про що складений акт №0340, в якому зазначено: «Виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника, внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С48719049, повернено споживачу.
Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення №880 від 03.05.2019 року було задоволено акт про порушення №1928 від 17.04.2019р. та був складений акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 65 031,26 грн. та разом з рахунком був направлений на адресу споживача, листом від 11.06.2019 р. №69003-2Сл-8650-0619.
Акт експерти лічильника газу №0340 від 22.04.2019 свідчить про наявність пошкоджень конструктивних елементів вхідного патрубка, які ніхто не заперечував, споживач своїх зауважень в акті експертизи лічильника газу не залишив.
Доводи позивача щодо відсутності в акті експертизи від 22.04.2019 року підпису одного з членів комісії, а саме представник Оператора ГРМ з числа юристів, не можуть впливати на результати експертизи, оскільки акт №0340 експертизи лічильника газу від 22.04.2019 року підписано наступними членами комісії: інженером відділу лабораторних вимірів АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , фахівцем з фінансово - економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_6 , інженером з обліку природного газу відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_7 , інженером з метрології 2 категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія» Бурлаковою Ю.С., що відповідає вимогам п. 3 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС.
Визначення розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 65 031.26 грн. є нічим іншим як даними бухгалтерського обліку АТ «Запоріжгаз», які останній, повідомив позивачу. Сам по собі факт ведення підприємством бухгалтерського обліку не впливає на права та обов`язки третіх осіб. Чинне законодавство України, не визначає дані бухгалтерського обліку юридичних осіб, як такі, що мають силу безспірної вимоги і є обов`язковими для будь-яких інших осіб.
Несплата позивачем розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 65 031.26 грн., лише надає право Відповідачу звернутися до суду із вимогою про стягнення даної суми (оскільки Відповідач вважатиме порушеним своє право на одержання розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
Акт про порушення, протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості є внутрішніми документами АТ «Запоріжгаз» та не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України.
Крім того, сам акт про порушення та розрахунок збитків внаслідок не облікованого споживання природного газу не можуть бути окремим предметом судового захисту, оскільки за своєю правовою природою вони є доказами, що підлягають оцінці судом в порядку ст. 89. 264 ЦПК України при вирішенні спору щодо прав та обов`язків сторін.
На підставі вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Процесуальні дії суду
Ухвалою суду від 27 червня 2019 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження по зазначеній справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання (а.с. 21-22).
Ухвалою суду від 11 жовтня 2019 року підготовче судове засідання відкладено, продовжено строк проведення підготовчого провадження (57-58).
Ухвалою суду від 08 листопада 2019 року позовні вимоги в частині визнання недійсним акта про порушення № 1928 від 17.04.2019 року на об`єкті споживача ОСОБА_3 , складений АТ « Запоріжгаз»; визнання недійсним акта-рохрахунку не облікованого ( донарахованого) об`єму ( обсягу) природного газу і його вартості, складеного фахівцем з балансування ОСОБА_4 , залишено без розгляду. Продовжено розгляд справи за позовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Запоріжгаз» про визнання недійсним рішення комісії АТ « Запоріжгаз» від 03.05.2019 року, яким акт про порушення № 1928 від 17.04.2019 року задоволено, та внаслідок якого здійснено донарахування об`ємів природного газу споживачу ОСОБА_3 (а.с. 71-72).
Ухвалою суду від 08 листопада 2019 року підготовче провадження закрито (73-58).
Ухвалою суду від 11 грудня 2019 року зобов`язано Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради надати суду інформацію про зареєстрованих осіб за адресою : АДРЕСА_1 (86-87).
Заяви, клопотання
08 листопада 2019 року представник позивача – адвокат Ящук О.А. звернулася до суду з клопотанням про залишення без розгляду частини визнання недійсним акта про порушення № 1928 від 17.04.2019 року на об`єкті споживача ОСОБА_3 , складений АТ « Запоріжгаз»; визнання недійсним акта-рохрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, складеного фахівцем з балансування ОСОБА_4 (а.с. 70).
11 грудня 2019 року представник позивача – адвокат Ящук О.А. звернулася до суду з клопотанням про приєднання до матеріалів справи копії відповіді на адвокатський запит (а.с. 80-85).
13 травня 2020 року представником відповідача надано письмові пояснення, які відповідають відзиву на позов (а.с. 119-120).
В суді представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в суді проти позову заперечував просить у його задоволенні відмовити.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, пояснення представника відповідача, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
За змістом статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено статтею 16 ЦК України.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (статті 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений статтею 16 ЦК України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Зазначений правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 12 червня 2013 року у справі № 6-32цс13.
Ефективність як критерій способу захисту цивільного права полягає у тому, що його реалізація призведе до відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів управомоченої особи.
Тому позовна вимога стосовно оскарження рішення комісії з розгляду актів про порушення щодо задоволення акта про порушення та донарахування об`єму природного газу, оформлених протоколом та актом-розрахунком, має розглядатися судом як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта Оператора ГРМ.
Зазначений правовий висновок викладений Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові від 12 березня 2020 року у справі №914/766/17, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 14січня 2020 року у справі №910/17955/17.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини
17.04.2019 року працівники Акціонерного товариства «Запоріжгаз» здійснили вихід за адресою: АДРЕСА_1 . В цей же день було складено акт про порушення № 1918, в якому зазначено: «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Позаштатний режим роботи ЗВТ «на мінімальному росході стоїть» (а.с. 10, 36).
17.04.2019 року було складено також протокол № 1928 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу із зазначенням дати, часу та місця проведення експертизи». ЗВТ було поміщено в пакет та опломбовано пломбою № С 49758616 (а.с. 11, 37).
22.04.2019 року представниками АТ «Запоріжгаз» спільно з інженером ДП «Запоріжжястандартметрологія» була проведена експертиза лічильника газу, про що складений акт № 0340, в якому зазначено: «виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника, внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №С48719049, повернено споживачу» (а.с. 12).
Рішенням засідання комісії 03.05.2019 року було задоволено акт про порушення №1928 від 17.04.2019 року та був складений акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 65 031, 26 грн. (а.с. 39).
Згідно з актом-розрахунком та рахунком на оплату ОСОБА_3 проведено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості у розмірі 65 031, 26 грн. (а.с. 13-14, 40-41).
За змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільних систем, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Таким чином, зазначеними положеннями законодавства прямо передбачено, що споживач у разі незгоди з об`ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, має право оскаржити такий акт (вимогу) в судовому порядку і тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Пунктом 3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619, визначено, що у разі незгоди будь-якої сторони з висновками комісії по газопостачальній (газотранспортній) організації спірні питання вирішуються у судовому порядку.
Порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об`єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8, 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання (частина четверта статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: 1) оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); 2) здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності); 3) перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3 Положення.
Пунктом 3.3.1 Положення передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
п.3 Глави 10 Кодексу газорозподільних мереж визначено склад комісії газопостачальної організації, до якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Як вбачається зі змісту акту експертизи № 0340 від 22.04.2019 року до складу комісії не визначались представники Оператора ГРМ з числа юристів та участі у проведенні експертизи вони не приймали, у зв`язку з чим кворум комісії дотримано не було.
Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу.
Судом встановлено, що акт про демонтаж лічильника газу відповідачем не складався, що підтверджено представником відповідача під час розгляду справи по суті.
Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації. Після виконання цих робіт проводиться позачергова повірка лічильника згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи (пункти 3.3.3.1-3.3.3.4 Положення).
Судом встановлено, що під час обстеження не перевірялись та до акту експертизи не занесені відомості про відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації, відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та-або опису типу на цей тип ЗВТ, відповідність втручання у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та / або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ.
Залежно від результатів експертизи до акту експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99. Лічильник газу запаковується в поліетиленовий пакет, який пломбується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації і направляється: на встановлення у споживача - у разі визнання комісією лічильника газу придатним до застосування; на ремонт - у разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та рекомендації щодо проведення ремонту лічильника газу. У разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та висновків щодо неможливості проведення ремонту, лічильник газу передається споживачеві.
Судом встановлено, що довідка про непридатність ЗВТ не складалась. Вказана обставина відповідачем у судовому засіданні не оспорювалась. Покази (43506,93) ЗВТ, зазначені у протоколі направлення ЗВТ на експертизу №1928 від 17.04.2019 року, майже однакові з тими, що зазначені в акті №0340 експертизи лічильника газу від 22.04.2019 року: покази лічильника газу після повірки -43507, 14.
Системний аналіз цих положень законодавства дає підстави для висновку про те, що у разі встановлення непридатності лічильника до використання про це прямо вказується у акті експертизи із зазначенням виявлених у його роботі недоліків.
Несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділ І Кодексу газорозподільних систем).
Таким чином, для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення факту, а не можливості, несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу), про що може свідчити встановлений факт несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника).
Матеріали справи не містять висновку експертизи, який би стверджував, що дійсно відбулось несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ діями споживача ОСОБА_3 .
Підставою покладення на споживача відповідальності у виді відшкодування збитків є безпосереднє здійснення споживачем дій, які призвели до несанкціонованого відбору (крадіжки) газу.
Жодним із складених АТ «Запоріжгаз» документів не встановлено факт безпосереднього здійснення саме позивачем втручання в роботу ЗВТ, а лише зазначено, що об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі).
Судом встановлено, що відповідач навіть не визначився до яких наслідків призвело пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка – до не обліковування об`єму газу або обліковування його частково.
В акті № 0340 про проведення експертизи лічильника зазначено, що експертизою встановлено: результат зовнішнього огляду лічильника газу задовільний, повір очні пломби не порушені, відповідають встановленому зразку, цілісність відлікового механізму в нормі.
Разом з цим за змістом актів законодавства у сфері газових правовідносин підставою для покладення на споживача відповідальності у виді стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу є встановлення вчинення ним відповідних порушень, а не технічної можливості їх вчинення.
Саме по собі дотримання оператором газорозподільної системи формальної процедури фіксації порушення, за відсутності достовірно встановленого факту такого порушення, не свідчить про правомірність складення відповідних документів.
Аналогічне узгоджується з положеннями ст. 61 Конституції України, якою передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за порушення, які нею вчинено особисто, та із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, викладеною в постанові від 27.11.2019 року у справі №311/2316/16-ц.
Рішення про задоволення акту про порушення, прийняте на засіданні комісії 03.05.2019 року, приймалось за відсутності споживача, в протоколі засідання комісії відсутній підпис ОСОБА_3 , що свідчить про відсутність ознайомлення з прийнятим рішенням споживача та позбавлення його можливості прийняти участь в засіданні комісії з розгляду акту про порушення, надати свої доводи та міркування, заявляти вимоги про залучення інших представників, зокрема заводу-виробника ЗВТ.
Згідно даних споживання природного газу відповідно до довідки про об`єми спожитого газу за період з 01.01.2016 року по 01.11.2019 року включно за адресою: АДРЕСА_1 , наданою під час розгляду справи відповідачем, об`єми споживання газу за три роки суттєво не відрізняються, збільшення споживання газу у певних місяцях пов`язане з сезонними температурами та характеризуються циклічністю (а.с. 82).
Матеріали справи не містять доказів, що споживачем газу використано об`єм газу більше, ніж об`єм газу, за який сплачено кошти.
Аналізуючи перелічені норми матеріального права, дослідивши письмові докази по справі, надані стороною позивача, та перевіривши їх відповідність вимогам ЦПК України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до АТ «Запоріжгаз» є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати недійсним рішення комісії публічного акціонерного товариства « Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом від 03.05.2019 № 880.
Стягнути з акціонерного товариства «Запоріжгаз» ( юридична адреса : м. Запоріжжя, вул. Заводська,7 ; код ЄДРПОУ 03345716) на користь держави судовий збір у розмірі 840,80 грн. ( вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду в 30-денний строк з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення складено 31 липня 2020 року.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя : Н.Г.Скользнєва
22.07.2020