Постанова № 90700367, 31.07.2020, Покровський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
31.07.2020
Номер справи
189/569/20
Номер документу
90700367
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 189/569/20

3/189/231/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2020 року смт. Покровське Покровського району Дніпропетровської області

Суддя Покровського районного суду Дніпропетровської області Чорна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, матеріали якої надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Національної поліції України стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Яворів Турківського району Львівської області, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює: охоронець в ТОВ «Дружба», депутат Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області,

-у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №473 від 28.05.2020 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №958/29088, перебуваючи за місцем виконання своїх представницьких повноважень, а саме, за адресою: вул. Молодіжна, буд. 38Б, с. Орли Покровський район АДРЕСА_1 область, без поважних причин, несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі щорічної декларації за 2018 рік, о 12 годині 15 хвилин, 16.04.2020 року подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №474 від 28.05.2020 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №958/29088, перебуваючи за місцем виконання представницьких повноважень, а саме, за адресою: вул. Молодіжна, буд. 38Б, с. Орли Покровський район Дніпропетровська область, без поважних причин, несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі щорічної декларації за 2017 рік, о 11 годині 52 хвилин, 16.04.2020 року подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила декілька правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки провадження щодо притягнення до відповідальності однієї і тієї ж особи перебувають у одного судді та призначені до розгляду одночасно, вказані вище справи об`єднані в одне провадження постановою суду від 16.06.2020 року.

В судове засідання ОСОБА_1 з`явилася, вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнала, в подальшому її інтереси в судовому засіданні представляв адвокат Лисий В.В., який підтримав позицію своєї довірительниці, заперечив її вину, посилаючись на наступні обставини.

При здійсненні своїх повноважень депутати місцевих рад керуються законами України, у тому числі, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

На час подавання декларації особою у 2018-2019 роках, ч. 3 ст. 8 даного Закону була викладена у наступній редакції: «На депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" Депутати місцевих рад зобов`язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", за місцем роботи (служби), крім самозайнятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів».

Тоді як зміни до цього закону, які зобов`язали депутатів місцевих рад подавати електронні декларації, внесені лише 04.03.2020 року, з чого представник робить висновок, що протягом 14.05.2013-04.03.2020 років на депутатів місцевих рад поширювалося одночасно дія двох законів в частині порядку подавання декларації: Закону України «Про запобігання корупції» (ст. 45) та Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» (ч. 3 ст. 8).

Представник вважає, що існує правова колізія, яку слід вирішувати на користь ОСОБА_1 , посилаючись на рішення ЄСПЛ «Щокін проти України», згідно якого у разі, коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий підхід для такої особи.

Стверджує, що на виконання вимог чинного законодавства станом на 2013- 2020 роки ОСОБА_1 подала до виконкому Орлівської сільської ради декларацію про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2017-2018 роки у паперовому вигляді.

Прокурор Маковецька Л.О. в судовому засіданні наголосила на обов`язку ОСОБА_1 подавати електронну декларацію у визначені законом строки, вважає особу винною у вчиненому.

Суд, заслухавши ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2 , прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб`єктами, на яких поширюється дія Закону.

Згідно ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Рішенням про визнання повноважень сільського голови та депутатів Орлівської сільської ради восьмого скликання від 19.11.2015 року визнані повноваження депутатів Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області восьмого скликання, в тому числі депутата виборчого округу №6 Галишич Марії Юріївни.

ОСОБА_1 особисто, під підпис була повідомлена про необхідність заповнення електронних та паперових декларацій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2018 рік, що підтверджується відповідним списком, в якому наявний підпис ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1 ст. 18 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» передбачений обов`язок депутатів додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Суд відхиляє доводи представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 про наявну колізію двох законів, оскільки не вбачає жодної колізії і доходить до висновку, що ці два закони не є конкуруючими і сфера дії їх різна.

Закон України «Про запобігання корупції» є спеціальним по відношенню до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», згідно преамбули цього Закону він визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» згідно преамбули цього Закону відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Таким чином, саме Закон України «Про запобігання корупції» регулює питання, пов`язані, з поданням декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порядку їх подання, форми, змісту, строків, тощо, що регулюється розділом VII «Фінансовий контроль» Закону.

До того ж, Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції", на який міститься посилання у ст. 8 ч. 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції станом на 2018-2019 роки) втратив чинність 01.09.2016 року; Закон України «Про запобігання корупції» набув чинності 26.10.2014 року, був введений в дію 26.05.2015 року.

Згідно до абз. 2 п. 2 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року за № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, зокрема, що з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року розпочинає роботу система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування другого етапу.

Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року за № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суд також наголошує, що у пункті 2 Прикінцевих положень Закону «Про запобігання корупції» прямо зазначається, що до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Таким чином, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування було належним чином прийняте та оприлюднене, початок роботи системи визначений з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року, що автоматично потягнуло обов`язок осіб, визначених законом, з 01.01.2017 року подавати щорічні декларації в електронному вигляді згідно Закону України «Про запобігання корупції» та анулювало обов`язок цих осіб подавати декларацію в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Та обставина, що закон України «Про статус депутатів місцевих рад» був приведений у відповідність до закону України «Про запобігання корупції» лише у березні 2020 року, жодним чином не звільняє осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від виконання обов`язку з 01.01.2017 року подавати декларацію про доходи в електронному вигляді шляхом розміщення на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, не скасовує дію закону України «Про запобігання корупції» і не створює колізії, а є лише недоліком роботи законодавчої гілки влади, яка невчасно виконала прикінцеві положення Закону України "Про запобігання корупції" в частині приведення у відповідність законодавчих актів.

З цих підстав суд також відхиляє як доказ невинуватості ОСОБА_1 копії паперових декларацій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2017-2018 роки, які вона подала до Орлівської сільської ради.

Суд також відхиляє аргументацію представника ОСОБА_2 щодо наявності підстав для закриття провадження у справі за п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з тим, що протоколи про адміністративне правопорушення складені не протягом доби, а протягом 10 днів з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, всупереч вимогам ст. 254 КУпАП, і є, на думку представника, неналежними доказами. Суд зазначає, що у протоколах №№473, 474 прямо зазначено, що днем виявлення правопорушення є день складання і підписання уповноваженою особою протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.

Статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме, депутатом Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області, була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2017 рік в термін до 01.04.2018 року та за 2018 рік в термін до 01.04.2019 року відповідно.

Згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі лише о 11 годині 52 хвилини, 16.04.2020 року та за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі лише о 12 годині 15 хвилин, 16.04.2020 року.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що депутатом Орлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області восьмого скликання ОСОБА_1 , вчинені адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення у цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Вирішуючи питання про накладення на порушника адміністративного стягнення, суд, відповідно до вимог ст. 38 КУпАП, враховуючи, що станом на день розгляду справи пройшло більше двох років з дня вчинення адміністративного правопорушення, вчиненого відповідно до протоколу №474, вважає необхідним закрити провадження в справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених корупційних правопорушень, їх наслідки, які не є тяжкими та не пов`язані із професійною діяльністю та особою ОСОБА_1 , яка має стійкі соціальні зв`язки, позитивну характеристику, а також обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом`якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлені.

Обставини, що обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлені.

Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави.

Керуючись ст. ст. 36, 38, 172-6, 247, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до протоколу № 473, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п`ятдесяти /50/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (вісімсот п`ятдесят гривень).

Відповідно до протоколу № 474, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а провадження в даній справі закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 4 ст. 38 КУпАП.

На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п`ятдесяти /50/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (вісімсот п`ятдесят гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок), (отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України(ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби та з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного відповідній статті КУпАП.

Суддя О.В. Чорна