
Справа № 203/1586/20
Провадження № 2/0203/790/2020
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2020 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська в особі судді Колесніченко О.В., розглянув у м. Дніпрі у спрощеного порядку без виклику сторін цивільну справу у паперовій формі за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих сум щомісячної допомоги (субсидії), -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2020 року Центральне управління соцзахисту населення ДМР пред`явило через суд зазначений позов на предмет повернення відповідачем відповідно до ст. 1212 ЦК України безпідставно отриманих коштів в сумі 19203,24 грн. з тих підстав, що вказана сума щомісячної допомоги у вигляді житлової субсидії нарахована та перерахована у період з 01 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року з державного бюджету ОСОБА_1 , однак як стало відомо позивачу з 01 грудня 2015 року за адресою реєстрації відповідача зареєстрована ще одна особа ОСОБА_2 , в той час як починаючи з 01 жовтня 2014 року відповідачеві надана субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива з подальшою її пролонгацією в автоматичному режимі, на одну зареєстровану особу, що на момент призначення житлової субсидії ОСОБА_1 підтверджувалось довідкою про склад сім`ї від 02 жовтня 2014 року, наданою ОСББ «Кіровське-1» та відповідало Положенню про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 (зі змінами та доповненнями), діючого на той час. Однак у 2018 та 2019 роках, при зверненні відповідача із заявами про призначення субсидії, з поданням нею декларації про доходи та витрати осіб, які звернулись про призначення субсидії, довідки про склад сім`ї від 2018 року, відповідачем була також зазначена одна зареєстрована у квартирі особа, замість двох зареєстрованих осіб, на що відповідачеві було відмовлено у призначенні субсидії у зв`язку із невідповідністю декларації та довідки про склад сім`ї та у зв`язку з тим, що у складі домогосподарства є особи у яких дохід менший від мінімальної заробітної плати та не сплачений ЄСВ, що не дає права на отримання субсидії. Протягом 2019-2020 років відповідачеві направлені повідомлення про повернення по переплаченим субсидіям у розмірі 19203,24 грн., що відповідачем не виконано в добровільному порядку.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено 07 травня 2020 року судді Колесніченко О.В.
З відкриттям спрощеного позовного провадження за ухвалою суду від 22 травня 2020 року, після надходження 21 травня 2020 року відповіді з Відділу адресно-довідкової роботи УПР ГРФО ГУ ДМС України в Дніпропетровській області на запит суду від 08 травня 2020 року, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду цієї справи по суті на засадах диспозитивності проведена її письмова підготовка без виникнення процесуальних ускладнень та без потреби у витребуванні доказів чи у сприянні в поданні доказів іншим чином.
Відповідач свій відзив не подала, маючи у повному обсязі можливість реалізувати надані Законом процесуальні права на заперечення для спростування аргументів позовної заяви; про жодні причини неможливості подання доказів письмово суду не повідомляв.
Суд, дослідивши зібрані докази, відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України дійшов висновку про вирішення справи в межах заявлених вимог за наявними в ній матеріалами з повним задоволенням позову, виходячи з встановлених судом наступних обставин.
Судом встановлено, що 02 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Кіровського району, правонаступником якого є позивач, заяву №976/1 від 03 жовтня 2014 року про призначення їй субсидії на оплату житлово-комунальних послуг(а.с.9), до якої надала довідку про склад сім`ї №2 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.10) та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії(а.с.11), де зазначена одна зареєстрована особа ОСОБА_1 .
У відповідності до розрахунку призначеної субсидії у 2014 році рішення позивача призначено субсидію у сумі 87,74 грн. на шість місяців(а.с.12).
Надана субсидія в автоматичному режимі, на підставі п.16 Постанови Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, відповідачеві була пролонгована 01 травня 2015 року в сумі 257,47 грн. на п`ять місяців, 01 жовтня 2015 року в сумі 489,53 грн. на сім місяців, 01 травня 2016 року в сумі 120,19 грн. на п`ять місяців, до перерахунку якої відповідачем надана довідка ОСББ «Кіровське-1» про склад сім`ї №48 від 24 травня 2016 року, 01 жовтня 2016 року в сумі 1351,57 грн. на сім місяців, 01 травня 2017 року у сумі 158,65 грн. на п`ять місяців, до перерахунку якої відповідачем надана довідка ОСББ» Кіровське-1» про склад сім`ї б/н від 01 листопада 2017 року, 01 жовтня 2017 року у сумі 1284,55 грн. на сім місяців, до перерахунку відповідачем надана довідка ОСББ «Кіровське-1» про склад сім`ї б/н від 14 вересня 2017 року(а.с.13-20).
25 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою №976/1 про призначення житлової субсидії, в призначенні якої їй було відмовлено на засіданні Комісії з питань субсидій та надання соціальної допомоги населенню, що оформлено протоколом №6 від 28 лютого 2019 року на підставі Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №497 від 22 лютого 2019 року, у зв`язку з невідповідністю інформації у декларації про доходи та довідки про склад сім`ї, де зазначено зареєстрованих дві особи, а у декларації одна відповідач(а.с.21-24,29,30).
30 листопада 2019 року ОСОБА_1 черговий раз звернулась до позивача із заявою №1417/5 про призначення житлової субсидії, надавши декларацію про доходи на дві зареєстровані особи та довідку про склад сім`ї від 30 листопада 2018 року, в призначенні якої їй було відмовлено, у зв`язку із фактичним непроживанням онуки ОСОБА_2 за місцем реєстрації, яка не потребує допомоги, тобто у складі господарства є особи, у яких не сплачений ЄСВ, доходи менші, ніж мінімальна заробітна плата або її відсутність, що не дає права на отримання субсидії(а.с.21-24). Разом з цим комісія вирішила зняти раніше призначену субсидію у зв`язку із неповідомленням ОСОБА_1 про зміну у складі сім`ї, що сталися 01 грудня 2015 року(а.с.30).
Відповідно до п.22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 (зі змінами та доповненнями)житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому разі склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.
У відповідності до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №497 від 22 лютого 2019 року комісією встановлено, що ОСОБА_1 проживає одна, а онука ОСОБА_2 фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 (а.с.29), що свідчить про те, що вона не користується комунальними послугами за місцем проживання ОСОБА_1 , хоча там зареєстрована.
У відповідності до п.90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 (зі змінами та доповненнями) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення.
Згідно п.119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 (зі змінами та доповненнями) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
-у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
-громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 у визначений Положенням строк не повідомила про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів сімї, в порушення умов Положень, та в період з 01 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року безпідставно отримала субсидію у сумі 19 203,24 грн., зазначена сума підлягає поверненню до бюджету.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Як встановлено судом на повідомлення позивача про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим житловим субсидіям від 15 серпня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 27 квітня 2020 року, відповідач в добровільному порядку не відреагувала та грошові кошти у розмірі 19203,24 грн. до державного бюджету не повернула(а.с.31-33).
Таким чином, належить дійти висновку, що сума 19203,24 грн., є надміру нарахованою та отримана відповідачем ОСОБА_1 без достатніх правових підстав, а відтак, вказана сума коштів в розумінні ст. 1212 ЦК України є безпідставно набутим майном підлягає поверненню позивачу у справі, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про доведеність належними, допустимими і достатніми доказами позовних вимог та задоволення їх в повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі 1921 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 11-13, 81, 141, 206, 209, 265, 268, 274, 280, 282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих сум щомісячної допомоги (субсидії) – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788347, м. Дніпро, вул.В.Жуковського, 39/41, р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ), безпідставно набуті грошові кошти в розмірі 19203,24 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті три гривні 24 грн.) та судовий збір в розмірі 1921 грн. (тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 грн.), а всього – 21 305,24 грн. (двадцять одна тисяча триста п`ять гривень 24 грн.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги у паперовій формі до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текс складено 29.07.2020.
Суддя О. В. Колесніченко