
Номер провадження 2/225/583/2020
Єдиний унікальний номер судової справи225/2134/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2020 р. м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Скиба М.М.,
за участю
секретаря судового засідання Савченко О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одинокій матері,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги одинокій матері.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 в УСЗН ВЦА міста Торецьк Донецької області призначена та виплачується державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.
09.01.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері. Відповідно до поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач крім державної соціальної допомоги інших доходів не одержує.
Допомогу на дитину одинокій матері призначено за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1455,07 грн. щомісяця.
Допомогу малозабезпеченій сім`ї призначено на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1796,45 грн.
Вказані державні допомоги виплачені в повному обсязі.
09.04.2019 головним спеціалістом Управління проведено перевірку достовірності даних, наданих під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальних допомог. Відповідно до інформації, отриманої від ДФС, було виявлено не задекларований дохід у ОСОБА_1 , а саме дохід у вигляді вартості майна, а також суми грошової допомоги, що надаються дітям-сиротам отриманий від вищого навчального закладу комунальної форми власності «Торецький музичний коледж» за ІІІ квартал 2018 року в розмірі 12705,07 грн. та за IV квартал 2018 року в розмірі 784,00 грн.
Відповідно до довідки про доходи Торецького музичного коледжу, відповідачу нараховувалася компенсація на придбання продуктів харчування та навчальної літератури, а також щомісячна допомога студентам, грошова допомога не підлягає оподаткуванню.
Відповідно до довідки Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.07.2019 №10143, дохід ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 30.11.2018 складає 1590,51 грн. щомісячно, з 01.12.2018 по 28.02.2019 – 1632,61 грн., щомісячно, з 01.03.2019 по 30.06.2019 складає 1740,74 грн. щомісячно, з 01.07.2019 року по 31.07.2019 – 1778,93 грн.
На підставі вказаних довідок, був проведений перерахунок раніше призначених допомог одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, а саме за період з 01.01.2019 по 30.06.2019.
09.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління для подовження виплати допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченій сім`ї.
При заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 задекларувала дохід у вигляді соціальної допомоги.
В результаті перевірки достовірності даних, отриманих від відповідача, встановлено, що відповідач отримує пенсію в разі втрати годувальника.
Заява про призначення допомоги одинокій матері від 09.07.2019 розглянута з урахуванням доходів та призначена на період з 01.07.2019 по 31.12.2019 в розмірі 173,20 грн. щомісяця.
Щодо призначення відповідачу допомоги малозабезпеченій сім`ї (заява ОСОБА_1 від 09.07.2019), спеціалістом Управління в усному порядку надані роз`яснення щодо неможливості призначення допомоги з 01.07.2019 року, відповідно до пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ № 250 від 24 лютого 2003 року, оскільки на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
В результаті проведеного перерахунку за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 відповідачу нарахована сума надміру отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї в розмірі 8543,40 грн. та допомоги одинокій матері в розмірі 4792,56 грн.
Відповідачем неодноразово направлялися позивачу повідомлення про повернення надміру виплаченої суми, однак до теперішнього часу заборгованість не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю, проти розгляду справи на підставі ст. 280-282 ЦПК України не заперечує.
Належно повідомлений відповідач в судове засідання не прибув з невідомих причин, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений шляхом надіслання судових повісток.
Приймаючи до уваги, що позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, тому суд розглядав справу на підставі ст.ст. 208-283 ЦПК України, заочно, у зв`язку з чим постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст.2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 09.01.2019 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення ВЦА міста Торецьк із заявою про призначення їй держаної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ям; допомогу на дітей одиноким матерям; допомогу при народженні дитини (а.с.5-6).
До заяви відповідач додала заповнену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с.7-8).
Рішенням УСЗН ВЦА міста Торецьк від 08.02.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 по 30.06.2019 року у розмірі 1455,07 грн., щомісячно (а.с.9).
Рішенням УСЗН ВЦА міста Торецьк від 08.02.2019 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2019 по 30.06.2019 року у розмірі 1796,45 грн, щомісячно(а.с.10).
Як вбачається з довідки №03-18/78 від 16.05.2019 року, ОСОБА_1 отримала матеріальну допомогу в розмірі 748,00 грн. в грудні 2018 р. (а.с.15).
Як вбачається з довідки №03-18/77 від 16.05.2019 року, ОСОБА_1 отримала щомісячну допомогу студентам (компенсацію на придбання продуктів харчування та навчальної літератури, а також грошову допомогу), загальна сума компенсації за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 - 19480,75 грн. (а.с. 16)
Відповідно до довідки Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.07.2019 №10143, дохід ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 30.11.2018 складає 1590,51 грн. щомісячно, з 01.12.2018 по 28.02.2019 – 1632,61 грн., щомісячно, з 01.03.2019 по 30.06.2019 складає 1740,74 грн. щомісячно, з 01.07.2019 року по 31.07.2019 – 1778,93 грн. (а.с. 17)
09.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління для подовження виплати допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченій сім`ї. (а.с. 18-19)
Рішенням УСЗН ВЦА міста Торецьк від 07.08.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2019 по 31.12.2019 року у розмірі 173,20 грн., щомісячно (а.с.22).
В результаті проведеного перерахунку за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 відповідачу нарахована сума надміру отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї в розмірі 8543,40 грн. та допомоги одинокій матері в розмірі 4792,56 грн. (а.с. 23, 24)
На адресу ОСОБА_1 направлені повідомлення про повернення надміру виплаченої суми від 16.09.2019 року, від 18.11.2019 року. (а.с. 25,26)
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України; порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Водночас, умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250(далі Постанова №250).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).
Законом № 1768-IIІ та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" (далі Постанова № 250) передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню уразі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Пунктом 25 Постанови № 250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 27 Постанови № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Постанови № 250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст.11 ЦК України).
Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Як установлено, ОСОБА_1 подано недостовірні дані щодо сукупного доходу сім`ї, а саме: приховано факт отримання ОСОБА_1 дохід у виді пенсії по втраті годувальника за період з 01.07.2018 року по 31.07.2019 року, що вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.01.2019 року о 30.06.2019 року, що призвело до переплати – по державній соціальній допомозі малозабезпеченій сім`ї в розмірі 8543,40 грн. та по допомозі на дітей одиноким матерям в розмірі 4792,56 грн.
Відтак, судом при розгляді справи встановлена недобросовісність відповідача щодо зазначення достовірної інформації відносно сукупного доходу сім`ї.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, є правомірними, обґрунтованими, доведеними належним чином, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (місцезнаходження: м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 8543,40 грн. (вісім тисяч п`ятсот сорок три грн. 40 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області надміру виплачену суму державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4792,56 грн. (чотири тисячі сімсот дев`яносто дві грн. 56 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області понесені витрати на оплату судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017) рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя: М.М. Скиба