
Справа № 758/8997/16-ц
Категорія 58
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2020 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.
при секретарі судового засідання Волошиній А.М.,
за участю: представника позивача - Корнієнка І.В. ,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
В липні 2016 р. Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в розмірі 30 786,76 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєструвався в Подільському районному центрі зайнятості як шукаючий роботу з 06.07.2010 року. Наказом Подільського районного центру зайнятості № 4864 від 13.07.2010 року відповідачу був наданий статус безробітного з 13.07.2010 року та призначено допомогу по безробіттю. Вказує, що 25.08.2010 року відповідач подав заяву до Подільського районного центру зайнятості з проханням направити відповідача на курси до Національного педагогічного університету ім.. Драгоманова за спеціальністю «Ділова англійська мова». Крім того, 25.08.2010 року відповідач подав до Подільського районного центру зайнятості заяву про виплату матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації. 26.08.2010 року між Подільським районним центром зайнятості та відповідачем був укладений договір № 252 щодо направлення його на навчання для підвищення кваліфікації до Національного педагогічного університету ім. Драгоманова за спеціальністю «Ділова англійська мова». Наказом Подільського районного центру зайнятості № 6098 від 30.08.2010 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю з 26.08.2010 року. Наказом Подільського районного центру зайнятості № 6099 від 30.08.2010 року відповідача направлено на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації з 26.08.2010 року, у зв`язку з чим призначено матеріальну допомогу в період професійної підготовки, підвищення кваліфікації і перепідготовки. Вказує, що наказом позивача № 8652 від 18.11.2010 року припинено виплату матеріальної допомоги в період професійної підготовки, підвищення кваліфікації або перепідготовки у зв`язку із закінченням навчання. Наказом Подільського районного центру зайнятості № 8656 від 18.11.2010 року відповідачу поновлено виплату допомоги по безробіттю. Однак, 04.01.2011 року до Подільського районного центру зайнятості надійшов лист від Виконавчого органу Подільської районної у м. Києві Ради щодо реєстрації фізичних осіб-підприємців з повідомленням що відповідач з реєстрації фізичних осіб-підприємців не виключено. В зв`язку з чим, наказом Подільського районного центру зайнятості від 12.03.2011 року № НТ110312 було припинено виплату допомоги по безробіттю, так як відповідач надав документи, що містять неправдиві відомості. Згідно з бухгалтерським перерахунком Київським міським центром зайнятості відповідачу була виплачена допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період навчання в розмірі 28 796,61 грн.. Крім того позивачем було перераховано Національному педагогічному університету ім. Драгоманова на навчання відповідача з 26.08.2010 року по 17.11.2010 року за професією «Іноземна мова рівень початковий» 1990,15 грн., яку позивач просить стягнути на його користь.
Провадження у справі відкрито ухвалою від 21.07.2016 року (суддя Богінкевич С.М.).
На підставі протоколу повторного автоматичного розподілу від 06.11.2017 року вищевказану справу передано в провадження судді Ларіонової Н.М.
Відповідно до п.9 розділу ХІІІ «Перехідні положення ЦПК України (2017 р.) розгляд даної справи підлягає за нормами ЦПК України (2017 р.), чинного з 15.12.2017 р. Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов, просив його задовольнити та ухвалити відповідне рішення, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Відповідач в судовому засіданні заперечив проти позову, просив відмовити в його задоволенні з підстав пропуску позивачем позовної давності.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що 13.07.2010 року ОСОБА_2 звернувся із відповідною заявою до Подільського районного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного.
Відповідно до приписів ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 за № 5067-VI та п. 5 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 за № 198.
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 13.07.2010 року № 4864 ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до приписів ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» та ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 за N 1533-III, відповідачу призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 13.07.2010 року.
25.08.2010 року ОСОБА_2 звернувся до Подільського районного центру зайнятості з заявою про направлення його на курси до Національного педагогічного університету ім. Драгоманова за спеціальністю «Ділова англійська мова».
Крім того, 25.08.2010 року ОСОБА_2 подав до Подільського районного центру зайнятості заяву про виплату йому матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
26.08.2010 року між Подільським районним центром зайнятості та ОСОБА_2 укладено договір № 252, щодо направлення ОСОБА_2 на навчання для підвищення кваліфікації до Національного педагогічного університету ім. Драгоманова за спеціальністю «Ділова англійська мова».
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 30.08.2010 року № 6098, ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю, відповідно до п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 30.08.2010 року № 6099, ОСОБА_2 направлено на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації з 26.08.2010 року.
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 18.11.2010 року № 8652, ОСОБА_2 припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 18.11.2010 року № 8656, ОСОБА_2 поновлено виплату допомоги по безробіттю застрахованим особам, відповідно до ст. 22 та 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до інформації Виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради від 04.01.2011 року № 4177 щодо реєстрації фізичних осіб-підприємців вбачається, що ОСОБА_2 з реєстрації фізичних осіб-підприємців не виключено.
З листа Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 04.03.2011 року № 105 вбачається, що станом на 02.03.2011 року відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ОСОБА_2 відсутня.
Пунктом 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 N 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 N 7-1, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов`язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Згідно п. 1 ч.1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що право на допомогу по безробіттю та соціальні послуги відповідно до зазначених законів мають лише зареєстровані безробітні.
Згідно ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки відповідач надав документи, що містять неправдиві відомості, відповідно до приписів вказаних вище норм, Подільським районним центром зайнятості було видано наказ від 12.03.2011 за № НТ110312 про припинення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_2 ..
Як вбачається з виписки з відомостей виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_2 була виплачена допомога по безробіттю та матеріальну допомогу (стипендію) у період перенавчання в сумі 28 796,61 грн.
Крім того, в період з 26.08.2010 року по 17.11.2010 року Київським міським центром зайнятості було перераховано Національному педагогічному університету ім. Драгоманова на навчання ОСОБА_2 за професією (спеціальністю) «Іноземна мова рівень початковий» було перераховано 1990,15 грн.
ОСОБА_2 надсилалося повідомлення від 04.04.2011 за № 26-821 про необхідність відшкодування незаконно отриманих коштів. Проте, в добровільному порядку безробітний кошти не повернув.
Оцінюючи заперечення відповідача щодо позову, суд вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття») Функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та цього Закону.
Згідно п. 1, 2 Положення «Про державну службу зайнятості» затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики від 15.12.2016 за № 1543 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1723/29853 від 28 грудня 2016 р (далі Положення «Про державну службу зайнятості»). Державна служба зайнятості (далі - Служба) є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України. Служба складається з Державної служби зайнятості (Центрального апарату) (далі - Центральний апарат Служби), Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості (далі - регіональні центри зайнятості), міських, районних і міськрайонних центрів зайнятості (далі - базові центри зайнятості), Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України, професійно-технічних навчальних закладів державної служби зайнятості, інших навчальних закладів державної служби зайнятості (далі - навчальні заклади Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою (далі - підпорядковані Службі юридичні особи). Регіональні та базові центри зайнятості можуть створювати поза їх місцезнаходженням відокремлені підрозділи (філії), які виконуватимуть функції, визначені для них відповідним регіональним чи базовим центром зайнятості.
Відповідно до п. 1, 2 Розділу II Положення «Про державну службу зайнятості» Служба продовжує виконувати завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду, визначені Законами України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення». А у п. 19 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі Закон України «Про зайнятість населення»); зазначається, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Отже, керуючись ч. 2 ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що: Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах є юридичними особами публічного права. До сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, можуть належати підприємства, установи та організації, тому Київський міський центр зайнятості (далі - КМЦЗ) може звертатися з позовом до суду, та стягувати кошти з Відповідача оскільки відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право: стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою, а КМЦЗ є органом, що виконує функції виконавчої дирекції Фонду.
В судовому засіданні достеменно встановлений той факт, що з 17.09.2003 р. по 22.01.2015 р. відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець з місцезнаходженням реєстраційної справи в Подільської РДА м.Києва, що підтверджується відповідними відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, витяг з якого був наданий представником позивача.
У суду немає підстав ставити під сумнів подані стороною позивача письмові докази. Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що він на той час не займався підприємницькою діяльністю та не отримував дохід, оскільки правове значення в правовідносинах, що виникли між сторонами, має факт саме наявності статусу фізичної особи - підприємця.
Отже, відповідно до вищезазначених правових норм не мав права на отримання відповідних виплат від позивача.
На основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем при подачі позову судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.
На підставі викладеного, Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76-80, 81, 89, 141, 258-259, 263, 264, 265, 268, 273, 279, 354 ЦПК України, п.9, 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України (2017 р.), -
ВИРІШИВ:
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріальної допомоги - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (місцезнаходження за адресою: 01033, м.Київ, вул.Жилянська, буд.47-Б; код ЄДРПОУ 03491091) суму матеріальної допомоги в розмірі 30 768,76 грн. (тридцять тисяч сімсот вісімдесят шість грн. 76 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (місцезнаходження за адресою: 01033, м.Київ, вул.Жилянська, буд.47-Б; код ЄДРПОУ 03491091) судовий збір в розмірі 1 378,0 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. М. Ларіонова