
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/9890/20
Пров. №3/766/4792/20
27.07.2020 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Смирнов Г.С., розглянувши адміністративний матеріал, направлений Управлінням патрульної поліції в Херсонській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, -
встановив:
17.06.2020 о 23:51 год. ОСОБА_1 керував т/з «Chrysler 300 С» д/н « НОМЕР_2 » по вул. Портова, 1 в м. Херсоні, з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло. В присутності свідків водій відмовився проходити огляд у закладі Міністерства охорони здоров`я, також є висновок лікаря № 30. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Розгляд справи призначався 15.07.2020 та 27.07.2020.
В судове засідання призначене на 15.07.2020 ОСОБА_1 з`явився, вину не визнав та пояснив, 17.06.2020 пізно ввечері управляв машиною, при повороті з пр. Ушакова на Морську був зупинений працівниками поліції, причиною зупинки працівниками поліції було вказано, що не працювала одна лампочка, яка освітлює задній номер. Вона дійсно не горіла. Почали спілкуватися і працівники поліції пред`явили йому підозру на керування транспортним засобом в стані наркотичного сп`яніння. Оскільки він не був в такому стані, то заперечував. Запропонували проїхати у лікарню, на що він погодився. Приїхали до лікарні. Привели двох понятих. Він відмовився від проходження оскільки засумнівався в упередженості одної понятої, медичної сестри, вважаючи, що вона є зацікавленою особою. Лікар записав у висновку його відмову.
В судове засідання призначене на 27.07.2020 ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомчий лист, який міститься в матеріалах справи, про поважність причин неявки не повідомив суд, з будь якими заявами, клопотаннями, письмовими поясненнями до суду не звертався. За таких обставин, з огляду на положення ст. 268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що перебувала на добовому чергуванні у лікарні, де працює медичною сестрою. Привезли ОСОБА_3 , запросили двох свідків, одним із свідків була вона. В присутності свідків працівниками поліції було запропоновано Політову пройти медичне освідування. Спочатку він погодився, а потім відмовився. Лікарем був написаний висновок про відмову в проходження освідування.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідка, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Згідно ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП забороняється керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 наданих в судовому засіданні він погодився на місці зупинки транспортного засобу пройти освідування на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі, у зв`язку з чим був доставлений працівниками поліції до КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР для проходження освідування.
З відеозапису наданого до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що в лікарні працівником поліції було видано направлення на проходження ОСОБА_1 освідування на стан наркотичного сп`яніння та лікарем було запропоновано ОСОБА_1 надати зразки біологічного середовища для проведення лабораторного дослідження. Однак ОСОБА_1 почав вказувати на недотримання працівниками поліції процедури проходження і направленням на освідування, зокрема вказував, що працівниками поліції не залучено понятих за участі яких повинно проходити освідування і лише в їх присутності він повідомить чи буде проходити освідування на стан сп`яніння.
В подальшому ОСОБА_1 відмовився від проходження освідування на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі в присутності двох свідків.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Згідно до ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція) огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п.п. 7, 8 Розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.
Відповідно до п.п. 12, 13 Розділу ІІІ Інструкції предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
У відповідності до п. 17 Розділу ІІІ Інструкції зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп`яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Крім того пунктом 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 р. №1103 , передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Враховуючи вище викладене, суддею не приймаються до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що працівниками поліції не було дотримано порядку направлення та проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, оскільки воно було здійснено у відповідності до чинного законодавства, як і фіксація відмови останнього від проходження освідування на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі.
На підставі вище викладеного, вважаю, що вина ОСОБА_1 доказана і підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 289949 серії ДПР18 від 18.06.2020, відеозаписом на CD носії від 18.06.2020, висновком щодо результатів медичного огляду від 18.06.2020, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , рапортом працівника поліції від 18.06.2020.
Відповідно до ст.33 КУпАП при призначенні покарання суд враховує, що ОСОБА_1 вперше вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, є особою, яка підлягає адміністративній відповідальності, обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлені. Таким чином, аналізуючи матеріали справи, вважаю за доцільне, застосувати до останнього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування усіма видами транспортних засобів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, який згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» станом на день розгляду справи становить 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 266, 283, 284, 294 КУпАП, ст. ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 10200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420,40 грн. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783; банк отримувача – Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Банківські реквізити для оплати штрафу: рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001; одержувач – ГУК у Херсон обл/Херсон обл/21081300; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37959517; банк отримувач – Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Постанова підлягає виконанню протягом 3-х місяців.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 днів з дня її проголошення.
СуддяГ. С. Смирнов