
Справа № 661/2262/20
Провадження № 3/661/1407/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2020 року
суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Бойко М.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.ст. 130 ч. 1, 173, 185 КУпАП,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 01.06.2020 року, о 00:10 годині, знаходячись в м. Нова Каховка, по вул. Свєтлова, біля магазину «Сова», навпроти будинку №10, висловлювалася у бік оточуючих грубою нецензурною лайкою, чим порушила громадський порядок та спокій громадян.
Вона ж, 01.06.2020 року, о 00:15 годині, знаходячись в м. Нова Каховка, по вул. Свєтлова, біля магазину «Сова», навпроти будинку №10, не виконувала законних вимог поліцейського, а саме: припинити вислювлюватися грубою нецензурною лайкою у бік оточуючих .
Крім того, ОСОБА_1 , 01.06.2020 року, о 00:15 годині, в м. Нова Каховка, по вул. Свєтлова, керувала автомобілем Renault Kangoo, д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння: різким запахом алкоголю з порожнини роту, почервонінням очей; від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку відмовилась у присутності двох свідків, чим порушила п. 2.5 ПДР України та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судові засідання, призначені на 30.06.2020, 24.07.2020 та 29.07.2020 року, ОСОБА_1 не з`явилась з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце розгляду справи про адміністративне порушення повідомлялась завчасно належним чином - повістками на адресу за місцем її проживання, вказаною у протоколі, які повернулися до суду без їх вручення адресату. Від правопорушниці 30.06.2020 року надійшла письмова заява про відкладення розгляду справи у зв`язку із її перебуванням в іншому місті, проте доказів на підтвердження вказаної обставини ОСОБА_1 суду не надала.
Отже, будучи обізнаною про складений відносно неї протокол та подальший розгляд справи в Новокаховському міському суді, що підтверджується її письмовою заявою про відкладення розгляду справи, ОСОБА_1 до суду не з`явилась, що свідчить про її свідоме ухилення від явки в судове засідання та нехтування своїми обов`язками. При цьому суд, виходячи з положень ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та беручи до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України», зазначає, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За таких обставин, враховуючи, що за змістом ст. 268 КУпАП участь особи, яка притягається до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, при розгляді справи не є обов`язковою, а також те, що строки притягнення особи до адміністративної відповідальності у даному випадку закінчуються 01.09.2020 року – на час перебування судді у плановій відпустці, відсутність доказів на підтвердження причин для відкладення судового розгляду вважаю, що справу можливо розглянути у відсутність правопорушниці.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Палатою Касаційного кримінального суду Верховного суду 03.07.2020 року висловлена позиція з приводу вирішення питання про те, чи підлягають з 01 липня 2020 року адміністративній відповідальності за ст. 130 КУпАП особи, які керували транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до 01 липня 2020 року.
Так, до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VІІІ від 22 листопада 2018 року, тобто до 01 липня 2020 року, КУпАП передбачав адміністративну відповідальність, зокрема за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або за відмову пройти в установленому порядку медичне освідування для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Після набрання чинності зазначеного вище закону, тобто з 01 липня 2020 року, відповідальність, було виключено з ч. 1 ст. 130 КУпАП та закріплено у ст. 286-1 Кримінального кодексу України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Зазначені положення кореспондуються з положеннями частини другої ст. 58 Конституції України, згідно з якою ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Виходячи із цих положень, до осіб, які до 01 липня 2020 року вчинили правопорушення у виді керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, має бути застосований закон, що діяв під час і за місцем вчинення правопорушення.
Також статтею 8 КУпАП передбачено, що закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються на правопорушення, вчинені до видання цих законів, проте закони, які встановлюють або посилюють таку відповідальність, зворотної сили не мають.
Таким чином, особи, які до 01 липня 2020 року вчинили правопорушення у виді керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ст. 286-1 КК України, адже Законом було посилено юридичну відповідальність і замість адміністративної відповідальності передбачено кримінальну відповідальність, яка є найбільш суворою за змістом державного примусу та правовими наслідками на відміну від ст. 130 КУпАП у редакції від 07 липня 2016 року.
Отже, при розгляді справи, судом перевірені докази на їх допустимість, належність та достатність відповідно до ст. 252 КУпАП, встановлено всі фактичні обставини та кваліфіковано вчинене ОСОБА_1 правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП в редакції Закону № 1446-VIII від 07.07.2016, за якою передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння у вигляді штрафу на водіїв у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до п.2.5 ПДР України водій повинен за вимогою працівника поліції пройти в установленому порядку медичне освідування для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або, перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, 185, ст. 130 ч.1 КУпАП, підтверджується зібраними по справі письмовими доказами, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення від 01.06.2020 року серії ДПР18 №468509, серій АПР18 №719307 та 718651, відповідно; рапортом поліцейського СРПП №1 Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області О.Бородая.
Крім того, вина порушниці у скоєнні вказаних адміністративних правопорушень, підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до яких, ОСОБА_1 , перебуваючи за кермом автомобіля Renault Kangoo, поводила себе неадекватно та мала ознакаки алкогольного сп`яніння: від неї відчувався запах алкоголю, у їх присутності вона від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку відмовилась.
Вказані докази судом визнаються належними та допустимими, при цьому жодних доказів щодо невинуватості ОСОБА_1 у інкримінуємих йому правопорушеннях суду надано не було.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 повинна нести адміністративну відповідальність за вчинені нею правопорушення на підставі ст. 36 КУпАП, відповідно до якої, при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто, за ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Також, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір, ставка якого, відповідно до п.6 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 122-4, 124, 283 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
Піддати ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, за ст. 173 КУпАП адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за ст. 185 КУпАП адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ст. 36 КУпАП піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 грн. (Отримувач ГУК у Херсонській області /Херсон.обл/21081300; Код отримувача ЄДРПОУ: 37959517; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN): UA578999980313090149000021001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300; код банку (МФО): 899998) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420,40 грн. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова суду набирає законної сили 11 серпня 2020 року.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред`явлення до виконання три місяці.
Суддя М. Є. Бойко