
Справа № 307/1101/20
Провадження № 2-а/307/15/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2020 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючої судді Сойми М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області в особі інспектора старшого сержанта поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області Тиводара Василя Васильовича про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області в особі інспектора старшого сержанта поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області Тиводар Василя Васильовича про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2365961 від 10 квітня 2020 року, якою ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 10 статті 121 ККУпАп та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він 10 квітня 2020 року близько 06 год. 49 хв. проїжджаючи по вул. Незалежності в м. Тячів на власному автомобілі був зупинений поліцією навпроти адміністративної будівлі Тячівської РДА з використанням спеціальних звукових та світлових сигнальних пристроїв службового автотранспортного засобу.Побачивши та почувши позаду себе світлові та звукові сигнали він одразу зупинив свій автомобіль., а автомобіль поліцейських зупинився позаду нього. Тоді до його автомобіля підійшов працівник поліції, який представився на прізвище ОСОБА_3 , але його імені та по-батькові, як і займаної ним посади він не розчув, оскільки вони були промовлені дуже тихо, а перепитувати його не став. Цей поліцейський попросив у нього посвідчення водія і технічний паспорт на автомобіль, які він йому і надав. Взявши ці документи поліцейський пішов до службового автомобіля, який стояв позаду його автомобіля і в дзеркало заднього виду побачив, шо він віддав його документи своєму колезі, який сидів за кермом. Тоді він вийшов зі свого автомобіля і підійшов до працівників поліції - поліцейський Юришинець стояв біля передньої лівої дверки службового автомобіля, а його колега, як згодом виявиться, це був поліцейський ОСОБА_4 , сидів у автомобілі на місці водія та вводив у невідомий йому технічний пристрій його дані. Уточнивши його дійсне місце проживання, поліцейський ОСОБА_4 повідомив його, що на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 510 гривень у зв`язку із скоєнням адміністративного правопорушення - перевезення дитини в автомобілі без використання спеціального засобу, що змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки. Він заперечував та пояснював їм, що такого правопорушення він не вчиняв і попросив його не штрафувати, на що обидва поліцейські категорично заперечили, мовляв, що без штрафу тут не обійдеться. Будучи неконфліктною людиною та оцінивши ситуацію, що переконувати цих поліцейських раціональними аргументами є безперспективно, прийняв для себе рішення оскаржити постанову про притягнення до адміністративної відповідальності став чекати поки ОСОБА_4 оформить таку постанову. Поліцейський ОСОБА_4 попросив його зробити відмітку про отримання ним постанови про накладення адміністративного стягнення один примірник такої постанови дав йому. Позивач вважає, що вказана постанова підлягає скасуванню з тих підстав, що постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі не відповідає визначеним законодавством вимогам. Просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2365961 від 10 квітня 2020 року, якою до нього застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510, 00 гривень відповідно до ч. 10 ст.121 КУпАП України.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, позаяк подав заяву про розгляд справи в його відсутності, вимоги позову підтримав у повному обсязі та просить позов задовольнити.
Представник відповідача – Головного управління Національної поліції в Закарпатській області в судове засідання не з`явився, а надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги задоволенню не підлягають у зв`язку із правомірністю винесеної постанови та безпідставністю адміністративного позову. Насамперед, звертає увагу на те, що позовна заява була подана і провадження по ній відкрито з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема з порушенням вимог ч. 3 ст. 160 КАС України та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір». в зв`язку з чим дана позовна заява підлягає залишенню без розгляду. Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 10 квітня 2020 року о 06 год. 45 хв. по вул.. Незалежності, 36 у м. Тячів ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «DAEWOO SENS», державний номерний знак НОМЕР_1 , перевозив дитину зріст якої менше 145 см. та менше 12 років, чим порушив вимоги п. 21.11 «б» ПДР України та відповідно до ч. 10 ст. 121 КУпАП притягнутий до адміністративної відповідальності, а тому просить, суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності - відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 10 квітня 2020 року поліцейським інспектором старшим сержантом поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області Тиводарем Василем Васильовичем було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2365961, якою до ОСОБА_1 (позивача) застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. відповідно до ч. 10 ст.121 КУпАП України.
Підставою прийняття зазначеної постанови стали наступні обставини, встановлені відповідачем: ОСОБА_1 10 квітня 2020 року о 06 год. 45 хв. по вул.. Незалежності, 36 у м. Тячів керуючи транспортним засобом «DAEWOO SENS», державний номерний знак НОМЕР_1 , перевозив дитину зріст якої менше 145 см. та менше 12 років, чим порушив вимоги п. 21.11 «б» ПДР України та відповідно до ч. 10 ст. 121 КУпАП притягнутий до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись із вказаною постановою позивач звернувся із даним позовом до суду.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З`ясування наведених вище обставин проводиться шляхом дослідження доказів та надання їм оцінки в порядку ст. 252 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зі змісту вказаної норми слідує, що обставини вчинення адміністративного правопорушення, які викладені у постанові, мають встановлюватись на підставі оцінених органом (посадовою особою) доказів, що є допустимими, тобто зібраними у встановленому КУпАП порядку.
Разом з тим, вказана постанова не містить посилання на жоден доказ вчинення позивачем згаданого адміністративного порушення.
Згідно ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу. Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення (ч.5).
Відповідно до п.4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затв. наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015р., у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених статтями 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п`ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 121-2, частинами першою, другою і третьою статті 122, частиною першою статті 123, статтею 124-1, статтями 125, 126, частинами першою, другою і третьою статті 127, статтями 128, 129, статтею 132-1, частинами шостою і одинадцятою статті 133-1, частинами першою, другою і третьою статті 140 КУпАП.
Згідно п.10 розділу ІІІ вказаної Інструкції поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, нормами КУпАП передбачено спрощений порядок фіксування адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, за умов якого протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складається, при цьому посадова особа має право винести безпосередньо постанову в справі про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Посилання на жоден із цих доказів, які передбачені ст.251 КУпАП, у винесеній постанові є відсутніми.
Візуальне спостереження за дотриманням правил дорожнього руху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку.
Статтею 254 КУпАП визначено, що така фіксація відбувається шляхом складання протоколу про адміністративне правопорушення, у якому відповідно до ст.256 КУпАП, крім іншого, зазначається місце час і суть адміністративного порушення, виявленого уповноваженою особою, прізвища адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Отже, системний аналіз положень КУпАП дає підстави для висновку, що якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, уповноважена посадова особа зобов`язана здобути докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Такі ж вимоги містяться у відомчому нормативному акті - в Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015р. (остання не поширюється на правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, однак враховується судом в системному аналізі з іншими актами законодавства).
Зокрема, згідно п.3 розділу ІІ цієї Інструкції якщо під час винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення й адміністративне стягнення, що на неї накладається, уповноважена посадова особа органу поліції зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст.256 КУпАП, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 КУпАП.
В іншому випадку застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується на правових висновках, які зроблені Конституційним Судом України у своєму Рішенні у справі № 23-рп/2010 від 22.12.2010 року.
Відповідно до матеріалів адміністративної справи протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складався попри те, що позивач заперечував свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.10 ст.121 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частина 2 ст. 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Будь-яких належних доказів правомірності оспорюваної постанови як того вимагає ч. 2 ст. 77 КАС України, зокрема, відеозаписів з камери нагрудного відеореєстратора інспектора патрульної поліції чи фотофіксації даної події, відповідачем суду не представлено, більше того, відповідач жодного разу не з`явився в судові засідання та не надав на запит суду справу про притягнення позивача до адміністративної відповідальності по даній постанові.
На підставі наведеного суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч.10 ст.121 КУпАП та помилково накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Також складену інспектором поліції постанову за наведених обставин не можна вважати належним і допустимим доказом по справі.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, через що підлягає до задоволення, при цьому належить визнати протиправною і скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режим серії ЕАК №2365961 від 10 квітня 2020 року про визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 10 ст. 121 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 510 гривень, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.10 ст.121 КУпАП слід закрити у зв`язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
За правилами ст.139 КАС України підстав для розподілу судових витрат у цій справі немає.
Керуючись ст. 2, 77, 241-246, 255, ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.9, 251, 280-281, 289, 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області в особі інспектора старшого сержанта поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області Тиводара Василя Васильовича про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режим серії ЕАК №2365961 від 10 квітня 2020 року, якою ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 10 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 гривень - скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.10 ст.121 КУпАП закрити у зв`язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 30-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Закарпатській області, код ЄДРПОУ: 40108913, місце розташування м. Ужгород, вул. Ференца Ракоці, 13, Закарпатської області.
Відповідач: Поліцейський інспектор старший сержант поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області Тиводар Василь Васильович, місце розташування м. Тячів, вул. Нересенська, 1, Закарпатської області.
Повний текст рішення складено 30 липня 2020 року
Головуюча: Сойма М.М.