
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/522/20
29 липня 2020 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді - Грещука Р.П.,
секретарів - Нагорняк Г.М., Кушнірчук М.Д.,
з участю позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Надвірна адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просив визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАК №2255694 в справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності від 16.03.2020 року.
Представник відповідача – Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду даної справи відповідач повідомлявся судом заздалегідь та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, долучені до матеріалів справи, про причини неявки свого представника суд не повідомив.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст.77 КАС України, і на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи та, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси.
Згідно ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В судовому засіданні встановлено, що постанова серії ЕАК №2255694 від 16.03.2020 року складена відносно ОСОБА_1 в зв`язку з тим, що він 16.03.2020 року близько 20 год. 13 хв. в м.Надвірна по вул.Котляревського, Івано-Франківської області керував транспортним засобом, що мав несправності зовнішніх світлових приладів (темної пори доби), а саме не працювала лампа лівої фари в темну пору доби, чим порушив ч.1 ст.121 КУпАП.
У відповідності до ч.1 ст.121 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Згідно з ч.5 ст.14 Закону України "Про дорожній рух" учасникам дорожнього руху ставиться в обов`язок знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України "Про дорожній рух" визначається Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.31.4.3 ПДР України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам, зокрема і: в) не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла.
Згідно п.1.9 ПДР, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Як пояснив в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , а також зазначив у своєму позові, 16.03.2020 року близько 20 год. 18 хв. в м.Надвірна по вул.Володимира Великого його зупинив інспектор поліції та повідомив, що у керованому ним транспортному засобі не горить ліва фара ближнього світла. В подальшому, пересвідчившись у даному факті позивач відкрив капот автомобіля та усунув вказану несправність.
Таким чином, на переконання суду позивач фактично визнав факт несправності лампи лівої фари в темну пору доби, в момент його зупинки.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Враховуючи, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки і, відповідно, його експлуатація пов`язана з підвищеною небезпекою для учасників дорожнього руху, він завжди повинен бути у справному стані.
Згідно п.5 ч.2 ст.16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов`язаний перевірити перед вирушенням у дорогу технічний стан транспортного засобу та стежити за ним у дорозі.
Відповідно до п.2.3 а) ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу. Особливу увагу слід приділити перевірці систем транспортного засобу, від яких залежить безпека руху - гальмової системи, рульового керування, приладів зовнішнього освітлення і сигналізації тощо.
Як зазначено судом вище, згідно п.31.4 ПДР України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам: 31.4.3. Зовнішні світлові прилади: в) не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла.
Суд констатує, що оскільки сила світла ламп габаритних ліхтарів більше ніж у 20 разів менша сили світла фар ближнього (дальнього) світла, то в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості габарити транспортного засобу, що рухається в зустрічному напрямку, визначаються по розташуванню ввімкнених фар ближнього або дальнього світла. Тому для попередження зіткнення зустрічних транспортних засобів у таких умовах і правильної оцінки дорожньої ситуації ліва фара, яка розташована ближче до зустрічного потоку транспортних засобів, повинна горіти обов`язково.
Крім того, згідно вимог п.31.6. б) ПДР України, забороняється подальший рух транспортних засобів, у яких у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості не горять лампи фар чи задніх габаритних ліхтарів.
Із встановлених фактів і викладених положень нормативних актів вбачається, що позивач ОСОБА_1 порушив правила і вчинив правопорушення, керуючи транспортним засобом, що має технічні несправності, а саме в момент зупинки працівниками поліції, не працювала лампа лівої фари в темну пору доби, оскільки рух з вказаними несправностями заборонений.
Таким чином, суд приходить до висновку, що працівник поліції мав повноваження і обов`язок за наявності вказаного порушення у діях позивача по даній справі розглянути справу та скласти постанову і накласти адміністративне стягнення.
Згідно п.8 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» одним із основних повноважень поліції є у випадках, визначених законом, здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймати рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечення їх виконання.
Таким чином, факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, оскаржувана постанова складена уповноваженою особою, за своєю формою і змістом відповідає нормам закону, розмір штрафу відповідає вимогам санкції ч.1 ст.121 КУпАП, постанова складена на місці, що стверджується з матеріалів справи.
Встановлені судом обставини підтверджені також показаннями допитаного в судовому засіданні в якості свідка працівника поліції, який складав оскаржувану постанову – ОСОБА_2 та не спростовані в судовому засіданні позивачем – ОСОБА_1 .
Правила дорожнього руху, відповідно до Закону України "Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху, повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил. Учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, на підставі наведеного, оцінюючи здобуті в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що законні підстави для скасування постанови відсутні, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.251, 268 КУпАП, ст.ст.5-10, 77, 121, 210, 211, 241-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.4 ст.286 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.