Рішення № 90672978, 30.07.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.07.2020
Номер справи
826/15234/18
Номер документу
90672978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2020 року м. Київ № 826/15234/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до про Офісу великих платників податків ДПС визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення 50% надбавки за високі досягнення у праці, 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов`язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення 50% надбавки за високі досягнення у праці, 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що до моменту проведення йому перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для обчислення розміру грошового забезпечення, на підставі якого призначено пенсію були враховані, серед іншого, надбавка за високі досягнення у праці, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Проте, на заяву позивача від 17.07.2018 про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідачем було повідомлено, що вказана довідка складена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Ухвалою суду від 24.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 826/15234/18 та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що зазначені позивачем види грошового забезпечення не можуть бути включені до довідки з огляду на відсутність таких складових у встановленій чинним законодавством формі довідки. Крім того, відповідач вважає, що судове рішення у справі № 200/17836/14-а не може слугувати підставою для здійснення відповідачем дій, які не визначені нормами спеціального закону.

Ухвалою суду від 30.07.2020 на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України допущено процесуальне правонаступництво відповідача у справі - Офіс великих платників податків ДФС на Офіс великих платників податків ДПС.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

05.06.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з заявою щодо надання копії довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018.

Листом від 25.06.2018 № Г8826-18 органом пенсійного забезпечення надано позивачу копію довідки від 05.04.2018 № 277/14/28-10-05-02-55, виданої Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби України.

З вказаної довідки вбачається, що розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління СДПІ з обслуговування ВП у м. Дніпропетровську станом на 01.03.2018 становить: посадовий оклад - 7330; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410; надбавка за вислугу років (45 відсотків) - 3933; усього - 12673.

17.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, мотивуючи свої вимоги висновками суду, викладеними у постанові Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 19.12.2014 у справі № 200/17836/14-а з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення 50% надбавки за високі досягнення у праці, 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Так, постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 19.12.2014 у справі № 200/17836/14-а визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у приєднанні до пенсійної справи ОСОБА_1 довідки СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 11.09.2014 № 636/10/28-01-05-23 та щодо неврахування у складі середньомісячного грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення до чергової відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористані відпустки - неправомірними та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області приєднати до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 11.09.2014 № 636/10/28-01-05-23 та здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 04.04.2014, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення до чергової відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористані відпустки.

Листом відповідача від 13.08.2018 № 634/14/28-10-05-02-33 повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для видачі оновленої довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з березня 2018 року пенсії, призначені відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають перерахунку в порядку положень чинного на момент перерахунку законодавства.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

Таким чином, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З аналізу наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вбачається наступна послідовність дій:

- уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення;

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України;

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки;

- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Разом з тим, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції: " 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Таким чином, постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення 50% надбавки за високі досягнення у праці, 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов`язання відповідача видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі середньомісячного грошового забезпечення 50% надбавки за високі досягнення у праці, 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки надана відповідачем довідка від 15.04.2018 № 277/14/28-10-05-02-55 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом 01.03.2018 відповідала чинному на момент її видачі законодавству.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_1 ) відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя В.П. Катющенко