
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
29 липня 2020 року м. Київ № 826/17744/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пащенко К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 у справі № 826/17744/18 за позовом
ОСОБА_1 до:Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Казначейської служби України в м. Києвітретя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет споруУправління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, присутні у судовому засіданні представники сторін:позивач - ОСОБА_1, відповідача - Шматов О.В., вільний слухач - ОСОБА_2 ,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивач або ОСОБА_1 ) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код - 42098368) (надалі - відповідач 1 або ГУ ПФУ в м. Києві) та Головного управління Казначейської служби України в м. Києві (адреса: 01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, ідентифікаційний код - 37993783) (надалі - відповідач 2 або ГУ КСУ у м. Києві), у якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині відмови в перерахунку та виплаті в повному обсязі перерахованої з 01.01.2018 пенсії протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсії, у тому числі, врахувати одноразову грошову допомогу, нараховану та виплачену при звільненні зі служби поліції, виплатити різницю між виплаченою з 01.01.2018 та перерахованою пенсією та у подальшому виплачувати перераховану пенсію у повному обсязі.
В якості підстав позову позивач вказує на протиправність бездіяльності відповідача-1 щодо не проведення перерахунку пенсійних виплат.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019, позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код 42098386) в частині відмови у виплаті ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) в повному обсязі нарахованої з 01.01.2018 пенсії протиправною;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код 42098386) виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) різницю між виплаченою з 01.01.2018 та перерахованою пенсією та у подальшому виплачувати перераховану пенсію у повному обсязі.
22.06.2020 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 у адміністративній справі № 826/17744/18 в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В обґрунтування заяви зазначено, що після заходів з примусового виконання рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві частково виконано судове рішення:
- з 01.05.2020 встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії в сумі 21 678,63 грн;
- в травні 2020 року виплачено доплату різниці пенсії з 12.11.2019 по 30.04.2020 у сумі 30 317,62 грн.
Таким чином, на сьогодні залишається невиконаним рішення суду в частині виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві заборгованості, яка виникла у період з 01.01.2018 по 11.11.2019 у розмірі 164 198,02 грн.
Позивач переконаний, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо невиконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі № 826/17744/18 від 30.08.2019 в частині виплати ОСОБА_1 різниці між виплаченою з 01.01.2018 та нарахованою пенсією у розмірі 164 198,02 грн. є протиправною.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.07.2020 заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення суду призначено до розгляду у судовому засіданні на 23.07.2020; витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві письмові пояснення з посиланням на застосовані норми законодавства щодо виплати ОСОБА_1 різниці між виплаченою з 01.01.2018 та нарахованою пенсією у розмірі 164 198,02 грн.
22.07.2020 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли пояснення відповідача, у яких зазначено, що управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до рішення суду. Кошти, нараховані на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 11.11.2019 в сумі 164198,02 грн. будуть виплачені згідно Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду». Різниця пенсійних виплат за період з 12.11.2019 по 30.04.2020 в сумі 30317,62 грн., були включені до щомісячної відомості для проведення пенсії за травень 2020 року.
У судовому засіданні 23.07.2020 представники сторін були присутні, за наслідками проведення судового засідання прийнято рішення про перехід до стадії письмового провадження на підставі ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглянувши заяву позивача про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень, а також заслухувавши доводи сторін, викладені в письмових поясненнях, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось раніше, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код 42098386) в частині відмови у виплаті ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) в повному обсязі нарахованої з 01.01.2018 пенсії протиправною;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код 42098386) виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) різницю між виплаченою з 01.01.2018 та перерахованою пенсією та у подальшому виплачувати перераховану пенсію у повному обсязі.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин першої, четвертої, п`ятої та шостої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного, несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.
Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Як вбачається із матеріалів справи спірним є те, що на виконання рішення суду у справі № 826/17744/18 різницю перерахованої позивачу пенсії територіальний орган Пенсійного фонду України буде виплачувати в Порядку №649.
Відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому, органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (далі - Порядок № 649), якою установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку №649, затвердженого цією постановою.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку № 649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Листом від 08.04.2020 № 2600-0312-8/45089 відповідач повідомив позивача про те, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 у справі № 826/17744/18 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у порядку встановленому судовим рішенням. Кошти, нараховані за період з 01.01.2018 по 11.11.2019 у сумі 164198,02 грн. будуть виплачені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач при виконанні рішення суду, як орган державної влади зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку № 649.
Беручи до уваги, що Кабінетом Міністрів України, який є розпорядником бюджетних коштів, прийнято постанову від 22.08.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», пунктом 2 якої встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою, суд, виходячи з обставин справи, прийшов до висновку про відсутність протиправних дій чи бездіяльності відповідача на виконання рішення у адміністративній справі № 826/17744/18, таким чином, заява ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 у справі № 826/17744/18, подана у порядку ст. 383 КАС України, задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи - позивача, суд залишає заяву без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 383 КАС України,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2019 у справі № 826/17744/18 залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» цього ж Кодексу.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя К.С. Пащенко