Рішення № 90672679, 30.07.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2020
Номер справи
620/915/20
Номер документу
90672679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/915/20

Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Міністерства внутрішніх справ України про зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, загальною сумою у розмірі 90% грошового забезпечення, виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади поліцейського, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, премію у розмірі 90,52% станом на 19.11.2019 з урахуванням виплаченого, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на ім`я ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії з 01.12.2019, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років загальною сумою у розмірі 90% грошового забезпечення та премії 90,52% станом на 19.11.2019.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що пенсію йому обчислено без урахування усіх додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, а виходячи лише з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років і премії у розмірі 2,32% за прирівняною посадою станом на 01.01.2016. З огляду на визнання нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45, Постанов №704 та №988, вважає, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме: з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Враховуючи наведене, зазначає, що право на перерахунок його пенсії виникло 19.11.2019, після ухвалення постанови Шостим апеляційним адміністративним судом у справі №826/12704/18, та для перерахунку пенсії необхідно здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади поліцейського, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років та додаткові види грошового забезпечення, що виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто у листопаді 2019 року. Оскільки за інформацією Головного управління Національної поліції в Чернігівській області визначено середній розмір премії за жовтень 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, з якої позивача було звільнено на пенсію, та яка виплачується в листопаді місяці, в розмірі 90,52%, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 вважає за доцільне врахувати зазначений розмір премії при виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на його ім`я для перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 16.03.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив у їх задоволенні відмовити, зазначивши, що позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області є передчасним, оскільки органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення та перерахунку пенсій. Так, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається виключно уповноваженим органом. Оскільки іншої довідки про розмір грошового забезпечення уповноваженим органом не надано, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії з іншого розміру грошового забезпечення. Також вказав на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду згідно частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачем - Міністерством внутрішніх справ України у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив у їх задоволенні відмовити, зазначивши, що усі призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) (які були чинними на момент проведення перерахунку пенсій), була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку, зокрема, позивача пенсії з 01.01.2016. Розмір грошового забезпечення довідці відповідають вимогам законодавства. Щодо виготовлення довідки станом на 19.11.2019 необхідно звернути увагу суду на той факт, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 передбачено, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного?повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, і МВС. Станом на сьогоднішній день до Міністерства внутрішніх справ України інформація, а саме списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходили. Таким чином, підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і ОСОБА_1 - відсутні. Звертають увагу суду на те, що після визнання нечинними пунктів 1, 2 та 3 Постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій. Крім того, Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу №802/2196/17-а, встановила, що включення виплат, що фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським, не передбачено законодавством.

Позивачем подано відповіді на відзиви, в яких останній підтримує позовні вимоги і просить їх задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві, та посилається на рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19) щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерів військової служби та органів внутрішніх справ.

Ухвалою суду від 23.04.2020 у задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження за участю учасників справи відмовлено; вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; у задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України відмовлено; клопотання Міністерства внутрішніх справ України про зупинення провадження у справі задоволено та зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19) за позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 09.07.2020 клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі задоволено та поновлено провадження у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно з протоколом від квітня 2008 року пенсія позивача обрахована в основному розмірі 90 % грошового забезпечення, яке складалось із таких сум: посадовий оклад - 1100,00 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 492,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 56% - 964,32 грн., премія 15% - 402,95 грн. (а.с.22,23).

Згідно з протоколами пенсія ОСОБА_1 обрахована з 01.01.2016, 01.05.2018, 01.09.2018, з 01.03.2020 в основному розмірі 70% грошового забезпечення позивача (а.с.57-59,61).

Згідно з протоколом від 25.02.2020 пенсія позивача обрахована в основному розмірі 70% грошового забезпечення, яке складалось із таких сум: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за військове звання - 2200,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 2450,00 грн., премія 2,32% - 170,52 грн., в т. ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7520,52 грн., розмір пенсії - 5264,36 грн. (а.с.33,61).

28.01.2020 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою, у якій просив здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військове звання, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, премію, а також інші щомісячні надбавки, підвищення і доплати станом на 01.01.2020 (а.с.29).

Міністерство внутрішніх справ України листом від 14.02.2020 №К-1721/22 повідомило позивачу, що підстави для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку у справі №826/3858/18 пунктів 1, 2 та 3 Постанови №103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. При цьому відповідач вказав на те, що від Управління не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с.31-32).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виготовлення та ненадання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини по суті, суд зазначає, що Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, окрім іншого, перебували на службі в органах внутрішніх справ.

Частиною 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

У судових рішеннях по зразковій справі №160/8324/19 як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Суд приймає до уваги також, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині, залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону №2262-ХІІ, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Абзац 3 статті 1-1 Закону України №2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби. Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Отже враховуючи правову позицію, викладену у вищевказаній постанові Верховного Суду, суд наголошує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення та перерахунку пенсій, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій та оскільки іншої довідки про розмір грошового забезпечення позивача уповноваженим органом не надано, підстави для перерахунку пенсії позивачу з іншого розміру грошового забезпечення відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади поліцейського, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, премію у розмірі 90,52% станом на 19.11.2019 з урахуванням виплаченого, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки до моменту отримання належної довідки від відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Отже вказана позовна вимога є передчасною.

Проте, як випливає з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.01.2016 здійснювало позивачу нарахування та виплату пенсії, виходячи з 70% його грошового забезпечення.

Так, судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з 01.01.2003 у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.23).

Правова позиція щодо застосування відсоткового розміру грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсій була висловлена Верховним Судом у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_7 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, в якій Верховний Суд наголосив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи, що ОСОБА_1 пенсія була призначена у розмірі 90% його грошового забезпечення та з урахуванням правової позиції, висловленої Верховним Судом у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_7 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2016, з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на ім`я ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії з 01.12.2019, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років загальною сумою у розмірі 90% грошового забезпечення та премії 90,52% станом на 19.11.2019, суд зазначає наступне.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських; надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; виплачувати: надбавку за стаж служби в поліції та інші доплати та надбавки.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.

Частиною 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.20 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункти 1 - 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключені.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 за позовом ОСОБА_8 , ОСОБА_9 до Кабінету Міністрів України в частині визнання дій протиправними та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної постанови, яке залишене в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 та на яке посилається позивач і вважає, що саме з 19.11.2019 у нього виникло право на перерахунок пенсії.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частина 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідної посади поліцейського, станом на 19.11.2019, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення.

При цьому позивач просить зобов`язати відповідача вказати в новій довідці премію в розмірі 90,52 відсотків станом на 19.11.2019, проте суд відмовляє в задоволенні цієї вимоги, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на отримання поліцейськими саме цього розміру премій, а надана позивачем інформація про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського ГУНП в Чернігівській області за січень - грудень 2019 року не засвідчена належним чином, а тому не може бути доказом по справі.

Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у відзиві на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне зазначити, що дійсно, положеннями частин 1 та 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 у розмірі 90% сум грошового забезпечення не проведений з вини державних органів, на яких покладено обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу у правильному розмірі, то право позивача на перерахунок пенсії з вказаного періоду є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог законодавства України.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18.

З огляду на наведене, судом не знайдено підстав для залишення позову без розгляду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Міністерства внутрішніх справ України на користь позивача судовий збір у сумі по 210,20 грн. з кожного.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Міністерства внутрішніх справ України про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2016, з урахуванням виплачених сум.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідної посади поліцейського, станом на 19.11.2019, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 210 (двісті десять) грн. 20 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 210 (двісті десять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).

Відповідач: Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 00032684).

Суддя В.В. Падій