
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 липня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/741/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради щодо нездійснення виплати недосплаченої суми грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2015-2020 роки;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради нарахувати ОСОБА_1 недосплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальний пенсій за віком за 2015-2020 роки у розмірі 32945 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач, порушуючи вимоги законодавства, відмовив позивачу у проведенні перерахунку щорічної грошової допомоги до 05 травня за період з 2015 року по 2020 року у сумі 32945,00 грн. Вказував, що у зв`язку із прийняттям Конституційним Судом України рішення від 22 травня 2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України, починаючи з 22 травня 2008 року відновлено дію частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій має становити п`ять мінімальних пенсій за віком. На переконання позивача, зазначене рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, є обов`язковими для виконання на території України і остаточними. Крім цього, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України. За таких обставин позивач вважає, що посилання відповідача в листі від 29 травня 2020 року №09/07/07/1320 на вказаний пункт Бюджетного кодексу України, а також на постанови Кабінету Міністрів України №237 від 20 березня 2019 року, №170 від 14 березня 2018 року, №223 від 05 квітня 2017 року, №141 від 02 березня 2016 року, №147 від 31 березня 2015 року, №112 від 19 лютого 2020 року, якими встановлено відповідні розміри грошової допомоги на 2015-2020 роки, не можуть братися до уваги.
Ухвалою суду від 04 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволено та визначено відповідачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше; встановлено строк для подання заяв по суті справи.
Ухвалою суду від 11 червня 2020 року клопотання Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про заміну сторони задоволено. Замінено відповідача у даній справі - Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради на його правонаступника - Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради.
Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказував, що на виконання пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанови №237 від 20 березня 2019 року, №170 від 14 березня 2018 року, №223 від 05 квітня 2017 року, №141 від 02 березня 2016 року, №147 від 31 березня 2015 року, згідно яких встановлено відповідні розміри грошової допомоги на 2015-2019 роки, яку, з урахуванням вимог зазначених нормативно-правових актів було виплачено позивачу в повному обсязі. Крім цього, виплати допомоги до 05 травня, на думку відповідача, є періодичним платежем, який виплачується щорічно. Отже, особа, отримуючи їх, є обізнаною щодо їх розміру і в разі незгоди має можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, які, на її думку, стали підставою для заниження розміру отримуваної нею допомоги. Стосовно доводів позивача щодо визнання неконституційними положень пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відповідач зазначив, що виплата за 2020 рік буде проведена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» при надходженні субвенції. Просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Правом подати відповідь на відзив позивач не скористався.
Перевіривши наявні у справі матеріали, судом встановлено, що згідно з посвідченням серії ЮА №040420, виданого Західним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України 19 березня 2015 року, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
15 травня 2020 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради із заявою, в якій зазначав, що протягом 2015-2020 років він як учасник бойових дій до 05 травня щорічно отримував виплати на загальну суму 6945 грн: за 2015 рік - 875 грн, за 2016 рік – 920 грн, за 2017 рік – 1200 грн, за 2018 рік – 1265 грн, за 2019 рік – 1295 грн, за 2020 рік – 1390 грн.
Однак у зв`язку із прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за конституційним поданням Верховного Суду України, починаючи з 22 травня 2008 року відновлено дію частини п`ятої статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року №3551-XII, а також визнанням неконституційним згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18) положень пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України, позивач вважає, що щорічні виплати за 2015-2020 роки з урахуванням вимог Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” мали складати:
- за 2015 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2015 року, яка складає 4745,00 грн;
- за 2016 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2016 року, яка складає 5650,00 грн;
- за 2017 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2017 року, яка складає 7260,00 грн;
- за 2018 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2018 року, яка складає 5650,00 грн;
- за 2019 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2019 року, яка складає 7485,00 грн;
- за 2020 рік - шляхом множення 5 мінімальних пенсій за віком на мінімальну пенсію за віком станом на 01 травня 2020 року, яка складає 8190,00 грн.
Таким чином, загальна сума виплат мала становити 39890,00 грн.
З урахуванням викладеного, позивач просив провести перерахунок щорічних виплат до 05 травня, починаючи з 2015 по 2020 роки включно, а також здійснити виплату суму різниці таких коштів у розмірі 32 945,00 грн.
За результатами розгляду вказаної заяви Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради листом від 29 травня 2020 року №09/07/07/1320 повідомило позивача про те, що згідно з пунктом 26 розділу VI “Прикінцеві і перехідні положення” Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин” від 28 грудня 2014 року №79-VIII) встановлено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. На виконання даної норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанови №237 від 20 березня 2019 року, №170 під 14 березня 2018 року, №223 від 05 квітня 2017 року, №141 під 02 березня 2016 року, №147 від 31 березня 2015 року «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» згідно яких встановлено відповідні розміри грошової допомоги на 2015-2019 роки і виплачено їх позивачу в повному розмірі.
В свою чергу, розміри щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році визначено згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Зазначено, що на виконання вказаної постанови позивачу, як учаснику бойових дій, буде призначено та виплачено допомогу в розмірі 1390,00 грн на розрахунковий рахунок в банківській установі.
Таким чином, з наведеного вбачається розбіжність у твердженнях позивача, викладених в адресованій відповідачу заяві та у позові, про факт виплати йому грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у розмірі 1390,00 грн з твердженнями відповідача, викладеними у листі від 29 травня 2020 року №09/07/07/1320 та відзиві на позов, про те, що грошову допомогу до 05 травня у 2020 році позивачу буде призначено та виплачено в розмірі 1390,00 грн.
З огляду на викладене, з метою з`ясування дійсних обставин даної справи, які мають значення для правильного вирішення спору, ухвалою суду від 22 липня 2020 року витребувано у Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради інформацію та документи відносно нарахування і виплати чи не нарахування і не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році.
На виконання вимог указаної ухвали Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради подано до суду, зокрема, відомості №23 про поточні рахунки в ПАТ КБ «Приватбанк» за період з 02 травня по 27 травня 2020 року, згідно з якими ОСОБА_1 здійснено виплату разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у розмірі 1390,00 грн.
З урахуванням наведеного, дослідивши матеріали адміністративної справи №600/741/20-а, суд дійшов висновку про зупинення провадження по даній справі з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на офіційному веб-порталі судової влади України та у Єдиному державному реєстрі судових рішень опубліковано ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року по справі №440/2722/20, якою відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зі змісту даної ухвали вбачається, що на адресу Верховного Суду надійшло подання судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11 червня 2020 року про розгляд типової справи №440/2722/20, в якому зазначено, що у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебувають справи №№ 440/2372/20, 440/2436/20, 440/2533/20, 440/2583/20, 440/2633/20, 440/2649/20, 440/2676/20, 440/2684/20, 440/2722/20, 440/2723/20, 440/2724/20, 440/2726/20, 440/2764/20, 440/2780/20, 440/2781/20, 440/2782/20, 440/2860/20, 440/2910/20, 440/2911/20, 440/2912/20, 440/2913/20, 440/2914/20, 440/2915/20, позовні вимоги у яких є тотожними вимогам ОСОБА_1 , а саме - стосуються виплати особі з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня. У поданні також йдеться про те, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень аналогічні справи перебувають у провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду (справа №160/5378/20); Івано-Франківського окружного адміністративного суду (справа №300/1230/20); Одеського окружного адміністративного суду (справа №420/4341/20); Харківського окружного адміністративного суду (справи №520/5536/20, 520/6537/2020, 520/6538/2020, 520/6785/2020, 520/6927/2020); Хмельницького окружного адміністративного суду (справа №560/2724/20); Чернігівського окружного адміністративного суду (справи №620/1715/20, 620/1815/20, 620/1825/20).
Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у всіх вищевказаних адміністративних справах:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 N 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 N 3-р/2020 у справі N 1-247/2018 (3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 N 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Отже, Верховним Судом відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом особи з інвалідністю внаслідок війни та яка має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік згідно статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З матеріалів адміністративної справи №600/741/20-а встановлено, що позивач є учасником бойових дій згідно з посвідченням серії ЮА №040420, виданого Західним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України 19 березня 2015 року.
В прохальній частині позову позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради щодо нездійснення виплати недосплаченої суми грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2015-2020 роки та зобов`язати Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради нарахувати ОСОБА_1 недосплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальний пенсій за віком за 2015-2020 роки у розмірі 32945 грн.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно зі статтею 13 вказаного Закону, щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Тобто, як учасникам бойових дій (стаття 12), так і особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 13) передбачена разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України та яка виплачується щорічно до 5 травня.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі – Постанова №112) установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
У вказаному пункті також зазначено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у встановлених розмірах.
Також, підпунктом 4 пункту 1 Постанови №112 передбачено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.
В свою чергу, статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі – Закон №3551-XII) встановлено перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, а статтею 7 вказаного Закону визначено осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Тобто, фактично одне й те саме законодавство регулює спірні правовідносини та встановлює порядок виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учасникам бойових дій, так і особам з інвалідністю внаслідок війни: Закон №3551-XII та Постанова №112. Різниця полягає лише в тому, що пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них встановлені статтею 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а пільги особам з інвалідністю внаслідок війни - статтею 13 вказаного Закону. При цьому, розміри для вказаних осіб встановлені однією Постановою №112. Різною може бути лише сума виплат. Зокрема, як в зразковій, так і в цій справі спір стосується визначення у 2020 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня, а також правомірність його визначення.
Варто зазначити, що статус позивача (учасник бойових дій чи особа з інвалідністю внаслідок війни) не є визначальним у вирішенні спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №440/2722/20, у ході розгляду цієї справи.
Суд також зауважує, що ухвалою Верховного Суду від 23 червня 2020 року по справі №440/2546/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/15/20) відмовлено у відкритті провадження у зразковій справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії з підстав того, що справа №440/2546/20 та надані разом з нею копії інших справ, мають ознаки типових справ, визначених ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі №440/2722/20 про відкриття провадження у зразковій справі, оскільки відповідачем у таких справах є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Зі змісту вказаної ухвали встановлено, що у поданні судді Полтавського окружного адміністративного суду Кукоби О.О. про розгляд справи №440/2546/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії Верховним Судом як зразкової вказано, що у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебувають інші адміністративні справи, позовні вимоги у яких є тотожними вимогам ОСОБА_1, а саме стосуються виплати учаснику бойових дій у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня.
В ухвалі від 23 червня 2020 року по справі №440/2546/20, досліджуючи зміст подання, визначено, що у всіх справах, зокрема, №440/2546/20: 1) позивачі є учасниками бойових дій та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік; 2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня; 3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права; 4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня.
Беручи до уваги наведене, Верховний Суд відмовив у відкритті провадження у зразковій справі №440/2546/20, в якій позивач є учасником бойових дій, оскільки ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року за цими підставами вже відкрито провадження у зразковій у справі №440/2722/20, в якій позивачем є особа з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідно до пункту 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Згідно з пунктом 22 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до частини першої статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи (частина сьома статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України).
З моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи (частина дев`ята статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини одинадцятої статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України України, рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом.
Дослідивши матеріали даної справи, суд вважає, що вона в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Першотравневого району Департаменту праці та соціального захисту Чернівецької міської ради щодо нездійснення виплати недосплаченої суми грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2020 рік та зобов`язання нарахувати йому недосплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п`яти мінімальний пенсій за віком за 2020 рік відповідає ознакам типової справи, встановлених ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі № №440/2722/20, оприлюдненої на офіційному веб-порталі судової влади України та у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 30 липня 2020 року рішення у зразковій справі №440/2722/20 відсутнє.
Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Частиною третьою статті статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи не прийняття станом на 30 липня 2020 року Верховним Судом рішення, яке б набрало чинності, у зразковій справі №440/2722/20 та відповідність справи №600/741/20-а в частині зазначених вище позовних вимог ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов`язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання чинності судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/2722/20.
Керуючись статтями 236, 248, 262, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Зупинити провадження у адміністративній справі №600/741/20-а за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.П. Лелюк