Рішення № 90672393, 30.07.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2020
Номер справи
520/6911/2020
Номер документу
90672393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 липня 2020 р. № 520/6911/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-9258-56-У від 15.04.2020 року підписану Оленою Клімовою від імені ГУ ДПС у Харківській області до ОСОБА_1 на суму 26539,26 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що « 07» травня 2020 року за місцем реєстрації ОСОБА_1 надійшов лист з Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобоварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) про відкриття виконавчого провадження від 05.05.2020 року винесену при примусовому виконанні вимога № Ф-9258-56-У від 15.04.2020 року, що видав Державна податкова служба України ГУ ДПС у Харківській області, з даним листом ознайомився 20.05.2020 року, після чого ОСОБА_1 22.05.2020 року надіслав сканкопію заяви про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження № 61967737 державному виконавцю. З матеріали виконавчого провадження ознайомився 22.05.2020 року о 12:52 , що підтверджується скриншотом про отримання матеріалів справи виконавчого провадження № 61967737 в електронному вигляді від державного виконавця.

Згідно вимоги № Ф-9258-56-У від 15.04.2020 року, станом на 31.10.2019 року ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафу, пені у розмірі 26539,26 грн.

Дана вимога безпосередньо від відповідача до позивача не надходила.

Позивач зазначив, що відповідач взагалі не вказав за який період виникла заборгованість, лише вказавши що остання встановлена на 31.10.2019 року, при цьому оскаржуване рішення взагалі винесене у квітні 2020 року.

Також, вивченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що ОСОБА_2 не є керівником або підписантом ГУ ДПС в Харківській області, відомості про останню у державному реєстрі відсутні, що свідчить про відсутність права у останньої підписувати оскаржуване рішення від імені відповідача.

Позивач вважає, що вказане рішення у формі вимоги є протиправним, безпідставним, не обґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному та дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд вважає за необхідним вказати наступне.

Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-УІ) із змінами та доповненнями.

Згідно з статтею 1 Закону № 2464-УІ - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціальною страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-УІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно- правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-УІ визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок , що передбачено п. 1 частини другої ст.6 Закону № 2464.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 визначено, що Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

З 01.01.2017 року відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрали чинності зміни, зокрема, в порядку нарахування, обчислення єдиного внеску.

Так, згідно з абз. 2 п. 2 ч.1 ст.7 Закону № 2464, у разі, якщо платник єдиного внеску, визначений п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч.1 ст. 1 Закону).

Максимальна база величини нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п`яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону).

Таким чином, з 01.01.2017р. базу нарахування єдиного внеску зобов`язані визначати платники, вказані у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону, як і ті, які не отримують дохід (прибуток) від провадження підприємницької діяльності.

З 01 січня 2018 року Законом України від 03.10.2017 року № 2148-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у п. 2 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 для бази нарахування єдиного внеску змінено період (рік на квартал).

Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки, визначеної ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 3 200,00 гривень.

У 2017 році, за який здійснено нарахування, мінімальний місячний розмір страхового внеску складав 704 гривні, в той час як річний - 8 448 грн.

Судом встановлено, що згідно даних інформаційної системи «Податковий блок» ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування (КВЕД - 15.11.0 - виробництво м`яса, 19.10.0 - виробництво шкіри, 50.20.0 - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів) з 20.10.2010 стан платника 0- платник за основним місцем обліку. Витяг додається до матеріалів справи.

Дата державної реєстрації - 19.10.2010 року. Дата взяття на облік - 20.10.2010 року.

Враховуючи зміни до Закону № 2464, які набрали чинності з 01.01.2017 року, нарахування єдиного внеску зобов`язані визначати платники, вказані у п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону, як і ті, які не отримують дохід (прибуток) від провадження підприємницької діяльності.

Згідно з розд. XI Порядку №1588 підставою для зняття ФО-П як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФО-П за її рішенням.

Дата зняття з обліку ФО-П відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Дані про зняття з обліку ФО-П передаються контролюючим органом за місцем обліку такого платника податків до ЄДР із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.

Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, повинна закрити усі рахунки відкриті у фінансових установах.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності платниками ЄСВ ФО-П, в тому числі ФО-П - платниками єдиного податку подається протягом ЗО календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (пп. 10, 11 розд. ІІІ Порядку №495.).

Останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення. Сплачується ЄСВ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання Звіту із зазначенням типу форми «ліквідаційна» (пп. 1 п.13 розд. IV Інструкції № 449).

Відповідно до ст. 5 Закону № 2464 зняття з обліку ФО-П - платників ЄСВ здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку Такі перевірки проводяться у порядку, встановленому ПКУ.

Згідно даних інтегрованої картки платника ІС «Податковий блок» (КБК 71040000) «ЄСВ за себе» обліковується недоїмка по ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) у сумі 29 293,44 грн.

Заборгованість зі сплати єдиного внеску виникла внаслідок несплати нарахувань:

За 2017 рік:

Нарахування єдиного внеску від 09.02.2018 року - 8448, 00 гривень (за 2017 рік).

За 2018 рік:

Нарахування ЄВ від 19.04.2018 року, терм, сплати - 19.04.2018 року - 2 457, 18 гривень (за 1 квартал 2018 року).

Нараховано ЄВ від 19.07.2018 року, терм, сплати 19.07.2018 - 2 457, 18 гривень ( за 2 квартал 2018 року).

Нараховано ЄВ від 19.10.2018 року, терм, сплати 19.10.2018 - 2 457, 18 гривень (за 3 квартал 2018 року).

Нараховано ЄВ від 19.01.2019 року, терм, сплати 19.01.2019 - 2 457, 18 гривень (за 4 квартал 2018 року).

За 2019 рік:

Нараховано ЄВ від 19.04.2019 року, терм, сплати 19.04.2019 - 2 754, 18 гривень (за 1 квартал 2019 року).

Нараховано ЄВ від 19.07.2019 року, терм, сплати 19.07,2019 - 2 754, 18 гривень (за 2 квартал 2019 року).

Нараховано ЄВ від 19.10.2019 року, терм, сплати 19.10.2019 - 2 754, 18 гривень (за 3 квартал 2019 року).

Судом також встановлено, що відсутня інформація щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФО - П ОСОБА_1 .

Вимога про сплату боргу є виконавчим документом.

Згідно з п. 5 Інструкції № 449, у разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги про сплату боргу узгоджує її з органами доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржувану вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня отримання (надходженя) вимоги про сплату боргу не сплатив зазначені суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив в судовому або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми недоїмки, після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою та направляється дол. органів виконавчої влади.

Відповідно до п.3 розділу 4 Інструкції № 449 по ФО - П ОСОБА_1 станом на 30.10.2019 сформовано вимогу від 14.11.2019 № ф-9256-56 на суму 26 539,26 грн. та направлена засобами поштового зв`язку з повідомлення про вручення.

Вимога вважається надісланою (врученою), згідно відмітки поштового зв`язку 15.12.2019 (поштовий трекер № 6130110974399) вимога не оскаржена та не сплачена у встановлений термін, у зв`язку з цим контролюючим органом після того як отримано з пошти докази не вручення вимоги (причина повернення «із закінчення строку зберігання»), сформовано конверт та направлено встановленому законом до органів виконавчої служби.

Також судом встановлено, що після того як платнику 15.12.2019 направлено вимоги про сплату боргу від 14.11.2019 № ф-9258-56 і позивач її не оскаржив та не сплатив в термін, конверт із закінченням терміну зберігання повернувся до контролюючого органу 15.12.2019 то враховуючи вищезазначене, протягом 10 календарних днів з дня отримання вимоги (ст. 42, ст. 58 ПКУ), тобто в нашому випадку це 22.12.2019 року через 10 днів вимога вважається узгодженою (25.15.2020 року).

Таким чином, узгоджена вимога направлена до виконавчої служби, але уже іншою датою, і всі наступні вимоги направляються тільки до виконавчої служби.

Керуючись «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою Наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015 року, а саме: розділом IV «Порядок стягнення заборгованості з платників»: до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення. У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки). Фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник на кінець календарного місяця мас недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У зв`язку з чим, контролюючим органом було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 Ф-9258-56 року на суму 26 539,26 грн.

Суд зазначає, що контролюючим органом направлено вимогу про сплату боргу з ЄСВ на адресу позивача та не було порушено строків відправки:

Порушення вимог закону діями суб`єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов`язковою умовою є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних закон інтересів цими діями.

Суд вказує, що дане твердження узгоджене постановою Верховного Суду від 07.11.2019 по справі № 826/1647/16.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд робить висновок, що при винесенні вимоги ГУ ДФС у Харківській області діяло на підставі та у межах повноважень, визначених Законом, а тому винесення вимоги, що оскаржується, є правомірним.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування вимоги- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.