
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2020 р. Справа № 480/4117/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - вдповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо неподання Міністерству внутрішніх справ України документів про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області подати до Міністерства внутрішніх справ України документи про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області із заявою про виплату грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідачем було надано листа, в якому повідомлено, що права на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не має. Підставою такого рішення вказано те, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше двох років, що перевищує передбачений п. 4 Порядку №850 дворічний термін, тому немає законних підстав для встановлення та виплати мені одноразової грошової допомоги. Однак, відповідачем вимоги п. 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок №850) не виконано, та не було подано до МВС України в 15-денний строк з дня реєстрації поданих мною документів та висновку щодо виплати грошової допомоги. Позивач вважає, що відповідач вчинив бездіяльність, яку необхідно визнати протиправною із зобов`язанням відповідача вчинити дії, оскільки Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області не уповноважена розглядати питання про призначення грошової допомоги, а зобов`язана направити пакет документів разом зі своїм висновком для розгляду цього питання до Міністерства внутрішніх справ України.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
27.07.2020 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що відповідно до 5 розділу XI Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ Закон України «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність, в тому числі й ч. 6 ст. 23 Закон України «Про міліцію». У зв`язку із цим, необхідно керуватися ч. 1 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, у якій зазначено категорію осіб, яким відповідно до даного Закону надається право щодо отримання одноразової компенсації. Позивач відноситься саме до такої категорії осіб. При цьому, ч. 3 вище вказаної статті зазначає, що компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 3 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 760 виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1146 «Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги», поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника. Такі заяви розглядаються та проводяться в частині компенсації Управлінням праці та соціального захисту населення за місцем знаходження їх на обліку. Відповідно до отриманої копії довідки від 03.12.2018 № 07-10/1530 Управління праці та соціального захисту населення Буринської РДА Сумської області та довідки Сумської обласної дирекції НАСК «Оранта» від 06.12.2018 № 1890-02-05/1133, позивачу вже було здійснено компенсаційні виплати у 2003 році (після отримання 3 групи інвалідності) та у 2018 році (після отримання 2 групи інвалідності).
Згідно п. 5 Порядку № 850 за наявності в працівника міліції або членів його сім`ї права на отримання одночасно одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених статтею 23 Закону України «Про міліцію», та встановлених іншими законами компенсаційної виплати або одноразової грошової допомоги виплата проводиться з однієї підстави за вибором особи.
Таким чином, після отримання позивачем одноразової грошової допомоги через звернення до органів Управління праці та соціального захисту населення, він втратив право на отримання такої допомоги від органів Міністерства Внутрішніх Справ України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджується пенсійним посвідченням № 98/8327 (а.с. 7), посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 (а.с. 6), посвідченням інваліда війни серії НОМЕР_2 (а.с. 3).
Згідно з випискою з акту огляду МСЕК від 13.11 2018 ОСОБА_1 при повторному огляді 02.11.2018 було встановлено ІІ групу інвалідності, відсоток втрати працездатності становить 80 % у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з виконанням службових обов`язків (а.с. 8-9).
Згідно експертного висновку № 12 Обласної експертної ради при ВЛК ГУМВС України в Сумській області визначено, що захворювання пенсіонера ОСОБА_1 пов`язане з виконанням службових обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та пов`язане з виконанням службових обов`язків (а.с. 10).
26.05.2020 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності (а.с. 13). До вказаної заяви позивач додав копії відповідних документів, а саме: паспорту та реєстраційного номера облікової картки платника податків, довідки про реєстрацію місця проживання, довідки до акту МСЕК про встановлення 2 групи інвалідності, виписки до акту МСЕК, посвідчення інваліда 2 групи, посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Копія посвідчення пенсіонера МВС України Копія довідки від 05.10.1990, експертного висновку.
Листом від 10.06.2020 № 33/О-12лк відповідач повідомив позивача, що 31 жовтня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (далі - Порядок). Відповідно до цієї постанови змінено умови призначення одноразової грошової допомоги у випадках повторних оглядів МСЕК. Так, пунктом 4 Порядку (далі - Порядок) визначено, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Після перевірки усіх обставин з`ясовано, що при первинному огляді МСЕК у 2001 році позивачу було встановлено 25 відсотків втрати працездатності по захворюванню пов`язаного з виконанням обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та проведена виплата. У 2003 році позивачу було встановлено 30 відсотків у зв`язку з одержанням 3 групи інвалідності по захворюванню пов`язаного з виконанням обов`язків з ЛНА на ЧАЕС та проведена виплата. Під час повторного огляду МСЕК 02.11.2018 позивачу встановлено другу групу інвалідності та відповідний ступінь втрати працездатності. Таким чином, з дати первинного огляду МСЕК - 2001 року до повторного огляду - 02.11.2018 пройшло більше двох років (17 років), що перевищує передбачений Порядком дворічний термін. У той же час статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам відації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачена одноразова компенсація. Підпунктом е) пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» установлено розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Компенсаційні виплати інвалідам проводять управління праці та соціального захисту населення за місцем їх знаходження на обліку, а також Фонд соціального захисту населення інвалідів. Відповідно до наданої позивачем довідки з управління праці та соціального захисту населення Буринської РДА Сумської області, позивачу вже проведені компенсаційні виплати по 3 групі інвалідності у 2003 році та по 2 групі інвалідності у 2018 році, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Пунктом 5 Порядку (далі - Порядок) постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 зазначено, що за наявності у працівника міліції або членів його сім`ї права на отримання одночасно одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених статтею 23 Закону України «Про міліцію», та встановлених іншими законами компенсаційної виплати або одноразової грошової допомоги виплата проводиться з однієї підстави за вибором особи. Ураховуючи викладене, для виплати позивачу одноразової грошової допомоги немає підстав (а.с. 14).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII (втратив чинність 7 листопада 2015 року) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Закону України "Про міліцію" Кабінетом Міністрів України 21 жовтня 2015 року затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції № 850 (далі - Порядок № 850).
2 липня 2015 року прийнято Закон України "Про Національну поліцію", згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно із пунктом 2 Порядку № 850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Аналіз наведених норм законодавства, дає підстави для висновку, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію", виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850.
Пунктом 7 Порядку № 850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов, довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пунктів 8 та 9 Порядку № 850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
У своєму листі відповідач зазначає, що з дати первинного мого огляду МСЕК пройшло більше двох років, що перевищує передбачений п. 4 Порядку №850 дворічний термін, тому немає законних підстав для встановлення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
При цьому, суд наголошує, що відповідно до вимог Порядку № 850 органом, уповноваженим на прийняття рішення стосовно призначення (відмови у призначенні) позивачу спірної грошової допомоги є Міністерство внутрішніх справ України, до компетенції якого входить розгляд поданих позивачем документів.
У свою чергу, Ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області не уповноважена розглядати питання про призначення такої грошової допомоги, а зобов`язана направити пакет документів разом зі своїм висновком для розгляду цього питання до Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не було надано суду жодних доказів виконання ним свого обов`язку стосовно направлення у 15-денний строк з дня реєстрації поданих позивачем документів та висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України, а тому суд погоджується із висновком позивача про те, що Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було допущено протиправну бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо неподання Міністерству внутрішніх справ України документів про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код 08592299) одати до Міністерства внутрішніх справ України документи про виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко